• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد

میلادی: ٠٨-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١٧ - ١٩:۴٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
مصاحبه: شهرام میرزائی

نگاهی به مبارزات ملی و آزادیخواهی سایر ملل جهان روشن کننده این واقعیت است که سیستم حاکم به دلیل سلطه و قبضه قدرت و در اختیار داشتن نیرو و اهرم‌های سرکوب و نیز توان بهره‌گیری از دانش و تکنولوژی روز و بکارگیری آن در راستای تحکیم نظام اقتدار خود و شتاب بخشیدن به چرخه‌ی استعمار، مبارزات ملت یا ملل تحت حاکمیت خود را با هزینه‌های گزاف انسانی-مادی روبرو کرده است امری مسلم که اگر چه مانع از استمرار مبارزات آزادیخواهی ملت‌ها نشده اما در به درازا کشیدن آن و هدررفت نیرو و انرژی این جنبش‌ها و فرسایشی شدن پروسه‌ی قیام تاثیر مستقیم و انکار ناپذیری داشته است.

سیستم حاکم از آن رویی که به نظام‌های دانش و تکنولوژی مدرن دسرسی مستقیم و آسانی دارد و نیز بدلیل توان صرف هزینه‌های مالی هنگفت در کاربردی کردن دانش و تکنولوژی‌های موجود در راستای تحکیم قدرت و سرکوب جنبش‌های مخالف برانداز خود، قیام‌های آزادیخواهانه را همیشه در نوعی تنگای شناختی قرار داده است واقعیتی که در مراحل مختلف مبارزات حق‌طلبانه‌ی ملتمان علیه فاشیسم مرکزگرای ایرانی چه در دوران پهلوی‌ها و چه رژیم اسلامی، شاهد آن بوده‌ایم. این امر که از ویژگی‌های بارز هرگونه قیام مردمی‌ست تنها زمانی توجیه‌پذیر است که عاملان جنبش یا نیروهای حاضر در میدان مبارزه و قیام، خود موجب تفوق بیشتر شناختی سیستم حاکم نشوند یا به عبارت دیگر عدم توجه جناح‌ها، احزاب، گرو‌ه‌ها و فعالین این جنبش در به‌روز رسانی سیستم شناختی خود نسبت به محیط زیست سیاسی-اجتماعی‌شان به عامل موفقیت توطئه‌های قدرت حاکم در تلاش برای شکست مبارزات یا پیشگیری از گسترش دامنه قیام بدل نشود.

در همین راستا و به بهانه‌ی ثبت گویش لکی به عنوان زبان که بیانگر به اوج رسیدن توطئه‌های رژیم فاشیستی مذهبی ایران علیه قیام آزادیخواهی کوردستان است و بقصد بررسی دلایل و علل چنین اقدامی و نیز مشخص کردن کنش متناسب با این دسیسه‌ی نه چندان تازه‌ی حکومت به گفتگویی با یکی از فعالین سیاسی-اجتماعی کرماشان پرداخته‌ایم که در ادامه‌ی این نوشتار تقدیم حضور خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.

رژیم اسلامی در تلاشی مستمر برای ایجاد تفرقه افکنی در کرماشان میان گویش‌های کوردی و انحراف در مبارزات حق طلبانه کوردها فاز جدیدی از فعالیت‌های توطئه‌گرانه خود را آغاز کرده است، در این راستا میزان آگاهی ما کوردها از دسیسه‌ها چگونه بوده و چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در اینجا باید قبل از هر پاسخی تعریفی از آگاهی، کوردها و دسیسه داشته باشیم. بی گمان آگاهی در هر اجتماعی حول محور طیفی از بهرمندی­ها، محرومیت­ها وجهان­بینی خاص­شکل می­گیرد که هویت‌ها، منافع، انگاره‌ها، هنجارها، ارزش‌ها، اهداف و معانی جمعی پیرامون آن یا تقویت می­شود و یا ایجاد و رشد می­یابد.آگاهی خاص کورد را می­توان انگاره­های خاصی دانست که پیرامون زبان، هویت، سهم‌خواهی سیاسی، سهم‌خواهی اقتصادی، ایدئولوژی­ یا ایدئولوژی­های مشخص، شهروندی برابر وآزادی­های اجتماعی و سیاسی شکل ­گرفته و روزبه‌روز تقویت می­شود. در همین راستا کورد آگاه، فرد یا جمعیتی مد نظر است که به دنبال عینیت بخشیدن به انگاره‌های خاص خود است. با این تعابیر می­توان دسیسه را مجموعه اقدامات سخت و نرمی دانست که از سوی حاکمیت تمامیت­خواه جهت برهم زدن و یا منحرف ساختن آگاهی موجود، صورت می­گیرد. ‌آگاهی کوردها هرچند که در وضعیتی فراگیر قرار ندارد اما اقشار آگاه جامعهبه همت فضای مجازی و برنامه­های ارتباطی همچون وایبر، واتس­آپ، تلگرام، فیس بوک و حتی دیالوگ­های مستقیم و تشکیل حلقه‌های فکری، به خوبی توانسته­اند دسیسه­ها را تشخیص دهند و در همان راستا افشاگری و آگاهی بخشی نمایند. هرچند که به پشتوانه پول و حمایت سیاسی، عده­ای سودجو توانسته­اند مسائلی چون فارسی­گویی در کرماشان، جدایی لک­ها­ و حتی هورامی­ها را از خانواده زبان و فرهنگ کوردی و مسائلی از این دست را مطرح سازند، اما از سوی دیگر موج هویت‌خواهی کوردی امروز از مرزهای کرماشان و ایلام عبور کرده و به شکلی نوپا در خرم­آباد، همدان و حتی مناطق بختیاری نشین در حال گسترش است.

به نظر شما فعالین کورد در کرماشان چه باید بکنند تا هم در دام توطئه­های ضدکوردی نیفتند و هم موجب پیشرفت قیام آزادیخواهی کوردستان شوند؟

پیشتر به بحث مهمی تحت عنوان معنا یا معانی و نیز اقدامات نرم اشاره کردم که در اینجا قصد دارم بیشتر در آن عمیق شویم. در ایران بعد از انقلاب ٥٧، دیسکورس یا گفتمان غالب، یک پا در تفکر رادیکال مذهبی داشت و یک پا در جهان­بینی ایدئولوژیک و ناقص انقلابی. اگر از زاویه تحلیل گفتمانو حتی چارچوب سازه­انگارانه به اقدامات و سیاست­های رژیم حاکم در کوردستان نگاه کنیم خواهیم دید که در وهله اول، رژیم با واژه­ها و بار معنایی واژه­ها به جنگ جنبش و آگاهی کوردها آمده است که عده­ای را در دام خود گرفتار کرد، کلماتی در ظاهر بی اهمیت اما شکل دهنده نه نوعی گفتمان جدید که خود را در مقابل گفتمان کوردی تعریف می‌کرد، در واقع رژیمبا هدف یکسان­سازی انگاره­ها به انتشار چنین معانی و مفاهیمی دست می‌زاد نه با هدف ایجاد برداشت‌های متفاوت. کلماتی چون : کوردها و لک‌ها، فارسی کرماشانی، کوردهای عُمَری، پیشمرگ­های مسلمان، لکستان، تجزیه­طلب و اصطلاحاتی از این دست را به عنوان "دال­های مرکزی" گفتمان خود درمناطق کوردنشین گسترش داده­‌اند تا از این طریق گفتمان آگاهی بخش و آزادی­خواهانه کورد را در تمام مناطق وارد مرحله "از جا شدگی"(Dislocation) نماید. از این رو فعالین کورد در کرماشان می­بایست به دور از احساسات، با استفاده از ابزارهای قابل دسترس، فعالیت­های فرهنگی، هنری، اجتماعی، محیط زیستی و سیاسیِ درون گفتمانی کورد را با قوّت بیشتری ادامه دهند. به عبارت دیگر همین که در دایره گفتمانی رژیم گرفتار نشوند، توانسته‌­اند نیمی از موانع را بشت سر بگذارند. چه بسا فعالین بسیار دلسوزی که گاهاً به صورت ناخودآگاه، واژه کورد و لک را جدا از هم بکار می­برند و یاواژه ساختگی لکستان که چند سالی است نقل دهان روشنفکران لک گشته را مستمرا استعمال می‌کنند بی‌آنکه بدانند در دام گفتمان‌سازی حکومت علیه جنبش کوردستان قرار گرفته‌اند. است. درست بکار بردن واژه­ها و درک بار معنایی واژه­‌ها و حتی آواها، آنچنان مهم است که می­‌توان حوزه گفتمان کوردی را وارد مرحله غیریّت سازی (Antagonism) و سپس استیلا (Hegemony) نماید که فعالان مدنی و روشنفکران و هنرمندان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.


شما به عنوان یک فعال کرماشانی اقدام اخیر پان ایرانیست‌ها و رژیم ایران را در زبان اعلام کردن لکی، چگونه تحلیل می‌کنید و چرا رژیم سعی دارد از این طریق به مبارزه با جنبش کوردستان بپردازد؟

در گفتار قبلی به این موضوع اشاره کردم. رژیم به یک جنگ روانی عجولانه روی آورده است.یک بُعد از این جنگ روانی، ایجاد تشویش معنایی و فکری در گفتمان رقیب است تا از این طریق یکسانی انگاره­ای ایجاد نماید. زبان اعلام کردن لکی یک شبه بوجود نیامد و عقبه­ای ده پانزده ساله دارد. ابتدا آرام آرم واژه لک را پر رنگ کردند، بعد لکستان، سپس استعمال واژه­های کورد و لک به صورت جدا از هم در جمله و در نهایت تأکید بر زبان بودن گویش لکی. این مسئلهتنها دامن‌گیر لک­ها نخواهد بود بلکه شامل حال فیلی­هایی که هنوز شناسنامه ندارند، هورامی­ها، زنگنه، گوران،جاف و کلهر نیز خواهد شد چون نشانه­های ایجاد تفرقه"ایلی" در میان این گویش­ها از جانب رژیم به وضوح دیده می‌­شود.

در حال حاضر با اعلام ثبت گویش لکی به عنوان زبان، بسیاری از روشنفکران کورد با تشویش تمام درگیر پاسخ­گویی، مقاله نویسی و تومارنویسی شده­اند و طرف­های مقابل نیز ذوق زده از این اتفاق به دفاع از زبان بودن لکی پرداختند، بی آنکه هیچکدام بدانند وارد فاز هژمونی یا استیلای گفتمانی رژیم شده­اند. در واقع رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالا(سران سیاسی و فکری کورد) و هضم گفتمانی از پایین سعی در پراکنده ساختن و نابودی جنبش کوردستان را دارد که یک نمود آن ثبت گویش لکی به عنوان زبان است.پیشنهاد من این است بجای اینکه آگاهان جامعه درگیر بازی رژیم شوند، بر روی خروجی­های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود متمرکز شوند.

به نظر شما،"راسان"به عنوان مقطع جدیدی از مبارزات آزادیخواهی کوردستان چگونه می­تواند خلا مبارزات فرهنگی و اجتماعی را در کرماشان پر کند و مانع از بهره‌برداری رژیم و فاشیست‌های پان‌ایرانیستی از این خلا شود؟

بنده "راسان" را حرکت و اندیشه‌­ای بسیار مهم و کارساز می­بینم اما این حرکت ملزوماتی دارد که خدمتتان عرض می­کنم. هر حرکتی با تمام پشتوانه­های معنوی­اش، نیازمند یک یا چند رسانه قوی، هماهنگ و حرفه­ای است تا بتواند معانی و ارزش­ها و هنجارهای اصیل و مشترک را تقویت و منتقل کند. از طرف دیگر تمام جریانات و احزاب کوردی در مقطع حساس کنونی باید هم‌صدایی، هماهنگی و همگرایی صددرصدی خود را نه تنها به مردم خود بلکه به دشمنان خود نیز نشان دهند که طی یک کنگره می­توان بیانیه اتحاد خود را به گوش رژیم برسانند. بخش اعظم خلأ کنونی که رژیم بر روی آن سوار است، ناشی از واگرایی فکری و ایدئولوژیکی احزاب کوردی و عدم برنامه واحد و مشترک آن‌هاست. مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.