• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد

میلادی: ٠٨-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١٧ - ١٩:۴٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
مصاحبه: شهرام میرزائی

نگاهی به مبارزات ملی و آزادیخواهی سایر ملل جهان روشن کننده این واقعیت است که سیستم حاکم به دلیل سلطه و قبضه قدرت و در اختیار داشتن نیرو و اهرم‌های سرکوب و نیز توان بهره‌گیری از دانش و تکنولوژی روز و بکارگیری آن در راستای تحکیم نظام اقتدار خود و شتاب بخشیدن به چرخه‌ی استعمار، مبارزات ملت یا ملل تحت حاکمیت خود را با هزینه‌های گزاف انسانی-مادی روبرو کرده است امری مسلم که اگر چه مانع از استمرار مبارزات آزادیخواهی ملت‌ها نشده اما در به درازا کشیدن آن و هدررفت نیرو و انرژی این جنبش‌ها و فرسایشی شدن پروسه‌ی قیام تاثیر مستقیم و انکار ناپذیری داشته است.

سیستم حاکم از آن رویی که به نظام‌های دانش و تکنولوژی مدرن دسرسی مستقیم و آسانی دارد و نیز بدلیل توان صرف هزینه‌های مالی هنگفت در کاربردی کردن دانش و تکنولوژی‌های موجود در راستای تحکیم قدرت و سرکوب جنبش‌های مخالف برانداز خود، قیام‌های آزادیخواهانه را همیشه در نوعی تنگای شناختی قرار داده است واقعیتی که در مراحل مختلف مبارزات حق‌طلبانه‌ی ملتمان علیه فاشیسم مرکزگرای ایرانی چه در دوران پهلوی‌ها و چه رژیم اسلامی، شاهد آن بوده‌ایم. این امر که از ویژگی‌های بارز هرگونه قیام مردمی‌ست تنها زمانی توجیه‌پذیر است که عاملان جنبش یا نیروهای حاضر در میدان مبارزه و قیام، خود موجب تفوق بیشتر شناختی سیستم حاکم نشوند یا به عبارت دیگر عدم توجه جناح‌ها، احزاب، گرو‌ه‌ها و فعالین این جنبش در به‌روز رسانی سیستم شناختی خود نسبت به محیط زیست سیاسی-اجتماعی‌شان به عامل موفقیت توطئه‌های قدرت حاکم در تلاش برای شکست مبارزات یا پیشگیری از گسترش دامنه قیام بدل نشود.

در همین راستا و به بهانه‌ی ثبت گویش لکی به عنوان زبان که بیانگر به اوج رسیدن توطئه‌های رژیم فاشیستی مذهبی ایران علیه قیام آزادیخواهی کوردستان است و بقصد بررسی دلایل و علل چنین اقدامی و نیز مشخص کردن کنش متناسب با این دسیسه‌ی نه چندان تازه‌ی حکومت به گفتگویی با یکی از فعالین سیاسی-اجتماعی کرماشان پرداخته‌ایم که در ادامه‌ی این نوشتار تقدیم حضور خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.

رژیم اسلامی در تلاشی مستمر برای ایجاد تفرقه افکنی در کرماشان میان گویش‌های کوردی و انحراف در مبارزات حق طلبانه کوردها فاز جدیدی از فعالیت‌های توطئه‌گرانه خود را آغاز کرده است، در این راستا میزان آگاهی ما کوردها از دسیسه‌ها چگونه بوده و چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در اینجا باید قبل از هر پاسخی تعریفی از آگاهی، کوردها و دسیسه داشته باشیم. بی گمان آگاهی در هر اجتماعی حول محور طیفی از بهرمندی­ها، محرومیت­ها وجهان­بینی خاص­شکل می­گیرد که هویت‌ها، منافع، انگاره‌ها، هنجارها، ارزش‌ها، اهداف و معانی جمعی پیرامون آن یا تقویت می­شود و یا ایجاد و رشد می­یابد.آگاهی خاص کورد را می­توان انگاره­های خاصی دانست که پیرامون زبان، هویت، سهم‌خواهی سیاسی، سهم‌خواهی اقتصادی، ایدئولوژی­ یا ایدئولوژی­های مشخص، شهروندی برابر وآزادی­های اجتماعی و سیاسی شکل ­گرفته و روزبه‌روز تقویت می­شود. در همین راستا کورد آگاه، فرد یا جمعیتی مد نظر است که به دنبال عینیت بخشیدن به انگاره‌های خاص خود است. با این تعابیر می­توان دسیسه را مجموعه اقدامات سخت و نرمی دانست که از سوی حاکمیت تمامیت­خواه جهت برهم زدن و یا منحرف ساختن آگاهی موجود، صورت می­گیرد. ‌آگاهی کوردها هرچند که در وضعیتی فراگیر قرار ندارد اما اقشار آگاه جامعهبه همت فضای مجازی و برنامه­های ارتباطی همچون وایبر، واتس­آپ، تلگرام، فیس بوک و حتی دیالوگ­های مستقیم و تشکیل حلقه‌های فکری، به خوبی توانسته­اند دسیسه­ها را تشخیص دهند و در همان راستا افشاگری و آگاهی بخشی نمایند. هرچند که به پشتوانه پول و حمایت سیاسی، عده­ای سودجو توانسته­اند مسائلی چون فارسی­گویی در کرماشان، جدایی لک­ها­ و حتی هورامی­ها را از خانواده زبان و فرهنگ کوردی و مسائلی از این دست را مطرح سازند، اما از سوی دیگر موج هویت‌خواهی کوردی امروز از مرزهای کرماشان و ایلام عبور کرده و به شکلی نوپا در خرم­آباد، همدان و حتی مناطق بختیاری نشین در حال گسترش است.

به نظر شما فعالین کورد در کرماشان چه باید بکنند تا هم در دام توطئه­های ضدکوردی نیفتند و هم موجب پیشرفت قیام آزادیخواهی کوردستان شوند؟

پیشتر به بحث مهمی تحت عنوان معنا یا معانی و نیز اقدامات نرم اشاره کردم که در اینجا قصد دارم بیشتر در آن عمیق شویم. در ایران بعد از انقلاب ٥٧، دیسکورس یا گفتمان غالب، یک پا در تفکر رادیکال مذهبی داشت و یک پا در جهان­بینی ایدئولوژیک و ناقص انقلابی. اگر از زاویه تحلیل گفتمانو حتی چارچوب سازه­انگارانه به اقدامات و سیاست­های رژیم حاکم در کوردستان نگاه کنیم خواهیم دید که در وهله اول، رژیم با واژه­ها و بار معنایی واژه­ها به جنگ جنبش و آگاهی کوردها آمده است که عده­ای را در دام خود گرفتار کرد، کلماتی در ظاهر بی اهمیت اما شکل دهنده نه نوعی گفتمان جدید که خود را در مقابل گفتمان کوردی تعریف می‌کرد، در واقع رژیمبا هدف یکسان­سازی انگاره­ها به انتشار چنین معانی و مفاهیمی دست می‌زاد نه با هدف ایجاد برداشت‌های متفاوت. کلماتی چون : کوردها و لک‌ها، فارسی کرماشانی، کوردهای عُمَری، پیشمرگ­های مسلمان، لکستان، تجزیه­طلب و اصطلاحاتی از این دست را به عنوان "دال­های مرکزی" گفتمان خود درمناطق کوردنشین گسترش داده­‌اند تا از این طریق گفتمان آگاهی بخش و آزادی­خواهانه کورد را در تمام مناطق وارد مرحله "از جا شدگی"(Dislocation) نماید. از این رو فعالین کورد در کرماشان می­بایست به دور از احساسات، با استفاده از ابزارهای قابل دسترس، فعالیت­های فرهنگی، هنری، اجتماعی، محیط زیستی و سیاسیِ درون گفتمانی کورد را با قوّت بیشتری ادامه دهند. به عبارت دیگر همین که در دایره گفتمانی رژیم گرفتار نشوند، توانسته‌­اند نیمی از موانع را بشت سر بگذارند. چه بسا فعالین بسیار دلسوزی که گاهاً به صورت ناخودآگاه، واژه کورد و لک را جدا از هم بکار می­برند و یاواژه ساختگی لکستان که چند سالی است نقل دهان روشنفکران لک گشته را مستمرا استعمال می‌کنند بی‌آنکه بدانند در دام گفتمان‌سازی حکومت علیه جنبش کوردستان قرار گرفته‌اند. است. درست بکار بردن واژه­ها و درک بار معنایی واژه­‌ها و حتی آواها، آنچنان مهم است که می­‌توان حوزه گفتمان کوردی را وارد مرحله غیریّت سازی (Antagonism) و سپس استیلا (Hegemony) نماید که فعالان مدنی و روشنفکران و هنرمندان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.


شما به عنوان یک فعال کرماشانی اقدام اخیر پان ایرانیست‌ها و رژیم ایران را در زبان اعلام کردن لکی، چگونه تحلیل می‌کنید و چرا رژیم سعی دارد از این طریق به مبارزه با جنبش کوردستان بپردازد؟

در گفتار قبلی به این موضوع اشاره کردم. رژیم به یک جنگ روانی عجولانه روی آورده است.یک بُعد از این جنگ روانی، ایجاد تشویش معنایی و فکری در گفتمان رقیب است تا از این طریق یکسانی انگاره­ای ایجاد نماید. زبان اعلام کردن لکی یک شبه بوجود نیامد و عقبه­ای ده پانزده ساله دارد. ابتدا آرام آرم واژه لک را پر رنگ کردند، بعد لکستان، سپس استعمال واژه­های کورد و لک به صورت جدا از هم در جمله و در نهایت تأکید بر زبان بودن گویش لکی. این مسئلهتنها دامن‌گیر لک­ها نخواهد بود بلکه شامل حال فیلی­هایی که هنوز شناسنامه ندارند، هورامی­ها، زنگنه، گوران،جاف و کلهر نیز خواهد شد چون نشانه­های ایجاد تفرقه"ایلی" در میان این گویش­ها از جانب رژیم به وضوح دیده می‌­شود.

در حال حاضر با اعلام ثبت گویش لکی به عنوان زبان، بسیاری از روشنفکران کورد با تشویش تمام درگیر پاسخ­گویی، مقاله نویسی و تومارنویسی شده­اند و طرف­های مقابل نیز ذوق زده از این اتفاق به دفاع از زبان بودن لکی پرداختند، بی آنکه هیچکدام بدانند وارد فاز هژمونی یا استیلای گفتمانی رژیم شده­اند. در واقع رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالا(سران سیاسی و فکری کورد) و هضم گفتمانی از پایین سعی در پراکنده ساختن و نابودی جنبش کوردستان را دارد که یک نمود آن ثبت گویش لکی به عنوان زبان است.پیشنهاد من این است بجای اینکه آگاهان جامعه درگیر بازی رژیم شوند، بر روی خروجی­های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود متمرکز شوند.

به نظر شما،"راسان"به عنوان مقطع جدیدی از مبارزات آزادیخواهی کوردستان چگونه می­تواند خلا مبارزات فرهنگی و اجتماعی را در کرماشان پر کند و مانع از بهره‌برداری رژیم و فاشیست‌های پان‌ایرانیستی از این خلا شود؟

بنده "راسان" را حرکت و اندیشه‌­ای بسیار مهم و کارساز می­بینم اما این حرکت ملزوماتی دارد که خدمتتان عرض می­کنم. هر حرکتی با تمام پشتوانه­های معنوی­اش، نیازمند یک یا چند رسانه قوی، هماهنگ و حرفه­ای است تا بتواند معانی و ارزش­ها و هنجارهای اصیل و مشترک را تقویت و منتقل کند. از طرف دیگر تمام جریانات و احزاب کوردی در مقطع حساس کنونی باید هم‌صدایی، هماهنگی و همگرایی صددرصدی خود را نه تنها به مردم خود بلکه به دشمنان خود نیز نشان دهند که طی یک کنگره می­توان بیانیه اتحاد خود را به گوش رژیم برسانند. بخش اعظم خلأ کنونی که رژیم بر روی آن سوار است، ناشی از واگرایی فکری و ایدئولوژیکی احزاب کوردی و عدم برنامه واحد و مشترک آن‌هاست. مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".