• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب

میلادی: ٢٣-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٠١ - ١٩:۵۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
رفقای عزیز، ضمن عرض سلام، خوش آمدید به مراسم گرامیداشت سالروز تاسیس حزب مطبوع‌مان و به مناسبت تاسیس این حزب و در چنین روزی در کنار هم گرد آمده‌ایم، روزی فرخنده و خجسته، فرخنده بخاطر تاسیس حزبی انقلابی و بزرگ که طی ٧٢ سال مستمر و مداوم و بدون تسلیم شدن به مبارزه و قیام ادامه داده است.

در ٢٥ مرداد ٧٢ سال پیش، حزب دمکرات کوردستان ایران تاسیس می‌شود. حزب دمکرات کوردستان ایران بر بنیادهای "کومله ژ.ک" و با همان رهبران و بر پایه‌ی اندیشه‌های پیشوای جاویدمان، حزب دمکرات کوردستان ایران تاسیس می‌شود. حزب دمکرات در ٧٢ سال پیش تحت چه شرایطی تاسیس می‌شود؟ تنها آگاهی از گذشت ٧٢ سال از این روز و هفت دهه از تاسیس حزب کافی نیست تا بر شرایط آن روزگار واقف شویم.

وقتی نیم نگاهی به آن روزها می‌اندازیم تا بدانیم طی تاسیس حزب دمکرات چه شرایطی حاکم بر منطقه بوده و برای آنکه با عظمت حزب دمکرات و اهمیت این اقدام بیشتر آشنا شویم باید متوجه باشیم که آن روزها، جهان در آستانه‌ی پایان جنگ جهانی دوم بود، جنگی که طی آن فاشیسم قصد سلطه بر جهان را داشت و در جبهه‌ی مقابل آن آزادیخواهان دست به مقاومت زده بودند و نهایتا توانستند فاشیسم را به زانو درآورند، اما در واقع این شکست تنها شکست نظامی آن بود.

فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.

در خاورمیانه صدها سال حکومت‌های دیکتاتور و مستبد حکمرانی می‌کردند. نابودی کرامت و نقض حقوق حقه‌ی همه انسان‌ها حاصل فرهنگ سلطه‌ی قرن‌ها استبداد بود. در ایران نیز علاوه بر حاکمیت استبداد حکومتی ظالم و ستمکار حاکم بود. در جامعه نیز فرهنگ عشیره‌ای، فرهنگی متحجر، حاکمیت خان و عشیره‌گرایی و منطقه‌گرایی، فرهنگ حاکم بود.

در چنین شرایطی که بر جهان و منطقه و جامعه حاکم بود، حزبی مدرن و دمکرات تاسیس می‌شود. حزبی با برنامه‌ای به روز و با شیوه عملی مدرن و علیه فرهنگ‌های شایع آن روزگاران که بر جهان و منطقه و در اجتماع حاکم بود، در واقع این نشان دهنده‌ شکوه و عظمت حزب دمکرات و آنانی که این حزب را تاسیس کردند، بود و اینجاست که برای‌مان آشکار می‌شود حزب دمکرات بر مبنای چه اصولی تاسیس می‌شود و وضعیت داخلی جامعه و سیاست و شرایط اجتماعی آن زمان چگونه بوده که تاسیس حزب دمکرات را به دنبال خود داشت و این حزب در پی آن است که مردم را گرد اصول بنیادی خود جمع کند.

بنیادهای اجتماعی و ریشه‌های ظهور حزب دمکرات کدام است؟ در اینجا به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم. مهم‌ترین علت را می‌توان در نبود آزادی‌های انسانی جستجو کرد. در جامعه و در سیستم سیاسی-اجتماعی حاکم، آزادی انسان معنایی ندارد. انسان به عنوان برده‌ایی تعریف می‌شود که در خدمت استبداد حاکم است. آزادی انسان هیچ معنایی ندارد و انسان تنها ابزاری‌ست برای تحقق خواست و امیال مستبد حاکم.

دومین مساله یا بنیادی که موجبات شکل‌گیری حزب شد، نابودی و نقض کرامت ملیت‌ها می‌باشد. سیستم مستبد آن زمان هیچ حق و حقوقی برای ملیت‌های ایران قائل نبود، هیچ ملتی را به رسمیت نمی‌شناخت، تنها می‌خواست که با ملتی تصنعی به نام ایران که در قالب تاریخی ساختگی آنرا تعریف می‌کرد به حذف تمام هویت‌ها و شخصیت‌های ملیت‌های دیگر بپردازد و کرامت ملیت‌های دیگر را زیر پا له کند.

عامل دیگری که در ظهور حزبی انقلابی تاثیر گذار بوده، تلاش و سیاست و اعمال حکومت در راستای آسمیلاسیون فرهنگی و تحریف تاریخ و هویت ملیت‌ها می‌باشد. فرهنگ ملت‌ها را در فرهنگ تصنعی که ساخته و پرداخته مرکز است ذوب می‌کند، تاریخ ملت‌ها را تحریف می‌کند، آن‌هار عقب افتاده، بدوی و وحشی قلمداد می‌کند تا از این طریق تنها ملت حاکم را لایق حکمرانی بداند. قصد دارد ملت‌های دیگر خود را در چارچوب نرم‌های ملت حاکم تعریف کنند و خود را در مقابل آن حقیر و کم‌مایه فرض کنند و هویت ملی‌شان را محو می‌کند و آن‌ها را همچون قبیله و عشیره و خاندان معرفی می‌کند. از دلایل دیگر ظهور حزبی انقلابی همچون حزب دمکرات عدم وجود عدالت اجتماعی در جامعه است، چه آنچکه سیستم حاکم قصد اعمال آنرا دارد و چه آن چیزی که در خود جامعه وجود دارد.

عدم وجود عدالت اجتماعی، نبود فرصت زندگی آسوده و انسانی را برای بخش بزرگی از جامعه رقم می‌زند و موجب ایجاد خشم و نفرت نسبت به زندگی در جامعه می‌شود و احساس حقارت را در جامعه موجب می‌شود.

یکی دیگر از ریشه‌ها و عوامل ظهور حزب دمکرات، تسلط فکر و اندیشه عشیره‌ای و منطقه‌گرایی بوده است. حزب دمکرات می‌خواهد از عشیره و منطقه عبور کند و به سمت ملت و دمکرات بودن گام بردارد. این موارد که اختصارا بیان شد تعدادی از بنیادها و ریشه‌های جامعه است که برای حل و فصل این معضلات نیاز به حزب، سازمان و ارگانیزاسیونی اجتماعی-سیاسی دارد تا برای حل آن‌ها گام بردارد و تلاش کند. در همین راستا بود که روشنفکران، مبارزان وانقلابیون کورد با رهبری پیشوای جاوید، حزب مدرن و انقلابی دمکرات را تاسیس می‌کنند. بنیادهای حزب دمکرات را ایجاد می‌کنند و اولین گام‌ها را بر می‌دارند.

این حزب به درازای تاریخ خود و در طول هفت دهه قیام و مبارزه، چگونه عمل کرده و از چه سیاستی پیروی کرده است؟ چه دستاوردی برای جامعه داشته است و آن مسیری را که در پیش گرفته از چه متدی عملی در طی آن بهره جسته است؟ متد قیام آن کدام است؟ در راه دست‌یابی به چه و چگونه قیام کرده است؟

اشاره کوتاه و سریع به برخی از مهم‌ترین متدهای عمل و مکتب حزب دمکرات در اینجا لازم است.

مهم‌ترین شیوه‌ی سیاست و برنامه‌ریزی حزب دمکرات ایمان به نیروی مردم است. همانگونه که پیشتر اشاره شد، حزب دمکرات بر بنیاد ریشه‌های اجتماعی جامعه کوردستان تاسیس می‌شود، بر اساس بنیادهایی که بر جامعه حاکم‌اند چه آن‌های که حکومت ایجاد کرده و چه آنهایی که بنابر فرهنگ صدها ساله اعمال شده‌اند. ایمان و باور به نیروی مردم را می‌توان از سه جهت بررسی کرد: ١. باور به نیروی مردم از آن نشات می‌گیرد که حزب دمکرات به ‌هیچ کجا وابسته نیست، حزبی‌ست مستقل و تنها منبع تامین نیروی آن مردم‌اند و به نیروی مردم ایمان دارد.

بدین معنا که در راستای منافع هیچ جناحی فعالیت، قیام و مبارزه نمی‌کند. به هیچ دولت و جناحی وابسته نیست و تنها از خلق خود سرچشمه می‌گیرد. بسیار دیده و شنیده‌ایم و یا از همان ابتدای تاسیس حزب تا به امروز، دیگران بارها قیام حزب دمکرات را به بیگانگان نسبت داده‌اند، تاسیس و خیزش حزب دمکرات را به شوروی نسبت داده و می‌دهند، دستاوردهای حزب دمکرات را که مهمترین آن تاسیس جمهوری کوردستان را نیز به شوروی نسبت داه و مبارزات سال‌های ٤٦-٤٧ را به رژیم عراق به عنوان واکنش آن کشور در قبال حمایت رژیم پادشاهی ایران از قیام کوردستان عراق ربط می‌دهند. همچنین خیزش دوباره و گسترش روزافزاون حزب را بعد از انقلاب ملت‌های ایران و اعلام آغاز دوباره مبارزه آشکار آنرا به رژیم بعث و حکومت عراق نسبت می‌دهند. استمرار مبارزه به شیوه‌ای نوین و با عزمی راسخ‌تر و جدی‌تر که در چارچوب "راسان" خود را عیان کرده و به "راسان روژهلات" معروف گشته را دوباره به جای دیگر و کشور دیگری نسبت می‌دهند. تمام این‌ها برای تحریف مبارزات و آمال‌ و آرمان‌های حزب دمکرات است، در حالی که حزب دمکرات با اتکا و ایمان به نیروی خلق خود به مبارزه ادامه می‌دهد.

بخش دیگر باور و ایمان به نیروی مردم از واقع‌گرایی حزب دمکرات و زندگی نکردن این حزب در رویا نشات می‌گیرد. این حزب در ایدئال‌های دست نیافتنی غوطه‌ور نیست، در تئوری‌های کتابت شده زندگی نمی‌کند بلکه اساس عمل و مبارزه حزب بنابر خواست مردم برنامه‌ریزی می‌شود، آنرا چارچوب‌مند کرده و برای آن مبارزه می‌کند. خواست مردم، تقاضاهای مردم، افکار و اندیشه‌های مردم و مشكلات جامعه اساس و بنیادهایی‌ست که حزب دمکرات بر مبنای آن‌ها سیاست‌های خود را فرموله می‌کند، استراتژی خود را تعین می‌کند. ایدئال‌ها و تئوری‌های توهمی آن‌ها را مشخص نمی‌کنند که هیچ ارتباطی با مردم کوردستان نداشته باشند.

بخش دیگر ایمان به نیروی مردم این است که برای آنکه از مردم نیرو بگیرد خود را بر مردم تحمیل نمی‌کند. با فشار و سلاح و تحمیل کردن خود به پیش نمی‌رود بلکه از درون خود مردم به سخنان آن‌ها گوش می‌دهد و در راستای آرمان‌های مردم گام برمی‌دارد و بجای خود تحمیل کردن به مردم، به سخنان آن‌ها گوش می‌دهد.

یکی دیگر از پارامترهای مکتب دمکرات شامل اخلاق در سیاست است. بسیار شنیده‌ایم که برای توجیه دروغ، حقه‌بازی و تحریف‌ می‌گویند که سیاست پدر و مادر ندارد و سیاست از دروغ گفتن شکل گرفته و کسی که بیشتر و بهتر دروغ بگوید یعنی اینکه در سیاست موفق‌تر عمل کرده است! حزب دمکرات به پایبندی اخلاق در سیاست باور دارد. اخلاق عبارت است از چارچوبی که توافقی سیاسی-اجتماعی در باب آن شکل می‌گیرد. اخلاق از دیدگاه حزب دمکرات به معنا چیزی قدسی غیرقابل تغییر نیست که از مکان دیگری آمده باشد بلکه عبارت است از چارچوبی اجتماعی-سیاسی که مبنای آن توافق است و به قانون، نرم یا هنجار بدل می‌شود. آن چارچوب سیاسی و قانونی که با خلق خود در میان می‌گذارد و به توافق می‌رسند و متعهد می‌شود که به این چارچوب وفادار بماند این است اخلاق در سیاست از دیدگاه حزب دمکرات و در راه حفظ این چارچوب شاید هزینه‌های گزافی نیز داده باشد، اما وقتی که فاقد اخلاق سیاسی باشی نتیجه آن می‌شود که به جریانی اپورتونستی تبدیل می‌شوی که هر زمان در پناه کسی خواهی بود یا در معادلات به راحتی حذف می‌شوی. اما اخلاق در سیاست اساس متد عمل حزب دمکرات است.

شاید در اکثر مواقع حزب دمکرات از سوی دشمنان تحت فشار قرار گرفته باشد، همانگونه که می‌گویند: قیام کم رنگ می‌شود اما نابود نمی‌شود، حزب دمکرات نیز چون اصل اخلاق در سیاست را مدنظر قرار داده است و با خلق، پیشمرگه و کادر، اعضا و حامیان خود بنابر اصول اخلاقی تعامل کرده است شاید ضعیف شود اما از میان نمی‌رود.

یکی دیگر از فاکتورها و متدهای مهم سیاست حزب دمکرات عبارت است از دوری از تحجر و استقبال از آفرینش و نوآوری، حزب دمکرات طی ٧ دهه گذشته در سخت‌ترین مقاطع تاریخی راهی نو و اصولی نو که با هنجارهای معمول جامعه و منطقه در تضاد بود در پیش می‌گیرد، این اساس سیاست و عمل حزب دمکرات و متد این حزب می‌باشد. از تحجر منتفر است و هیچگا خود را به راه و روشی که روزگاری جوابگو بوده است محدود نمی‌کند و مستمرا در این فکر غوطه‌ور است که چه متدی به نفع مردم است تا آنرا به روش عمل مبارزه بدل کند. آفرینش و نوآوری یکی از پارامترهای دمکرات بودن است.

از پیشوا قاضی محمد تا دکتر قاسملو و دکتر شرفکندی و هزاران شهید دیگر که در این مسیر گام نهاده‌اند و در این راه جان باخته‌اند و از همان اولین گام و طی ٧٢ سال تلاش کردند که حزبی به روز بنیاد نهند. این حزب از همان ابتدا به قصری بزرگ و مجلل بدل شد، مکتب دمکرات مکتبی پرافتخار است مکتبی‌ست که بنابر فکر و ایمان وخون هزاران شهید پایه‌ریزی شده است. این مکتب افراد جامعه را که دارای احساس و آگاهی‌اند را جذب می‌کند و آن‌ها را بنابر آن متدهای و باورهایی که پیشتر به آن‌ها اشاره کردیم پرورش می‌دهد. فرد دارای احساس و هیجان را پرورش می‌دهد و آن احساسات را به باور و ایمان به فدا کردن جان در راه آرمان‌های والا و دادن هزینه در راه آرمان‌ها خلق بدل می‌کند، به فردی بدل می‌کند که به آزادی و تحقق آن در جامعه باور دارد، جامعه‌ای آزاد که در آن دیگر لازم نباشد هزینه‌های گزاف همچون فدا کردن جان در راه آزادی متحمل شد، بلکه کودکان در دنیایی آزاد پا بر عرصه‌ی حیات بگذارند و بنابر فرهنگ ملی خود و در آزادی پرورش یابند و در صلح زندگی کنند و جامعه رو به پیشرفت گام بردارد.

یکی دیگر از متدهای حزب دمکرات انقلابی بودن است. انقلابی بودن بدین معنا که در مقابل تمام سیستم‌های حاکم می‌ایستد. سیستم حاکم مستبد که خلق را انکار می‌کند و آزادی را قبول ندارد. حزب دمکرات در پی آن است چنین سیستمی از میان برود و قصد دارد سیستمی نو در جامعه و سرزمین ایجاد کند که در آن آزادی انسان‌ها ارزشمند شمرده شوند و کرامت انسان‌ها حفظ شود و در این میان انقلابی بودن یعنی برای نابودی سیستم حاکم و ایجاد سیستمی نو حاضر است هزینه بدهد، از فرد، گروه و حزب در راستای منافع والا و آرمان‌های ملت هزینه بدهد. این انقلابی بودن حزب دمکرات را می‌توان میان دو جریان فرعی تعریف کرد، دو انحراف از انقلابی بودن: مسلح بودن و نظامی‌گری و خود را بر مردم تحمیل کردن که احتمالا در قالب یاغی‌گری نیز تعریف شود، سهیم شدن بدون آنکه در راستای آرمان و خواست‌های مبارزه قرار گیرد، در واقع این انقلابی بودن نیست. دوم معامله کردن با رنج و زحمت ملت، رنج و زحمت پیشمرگه، رنج و زحمت مبارزین در راستای منافع شخصی. اینان انقلابی نیستند، حزب دمکرات حزبی‌ست که مکتبی انقلابی به درازای ٧٢ سال دارد، در راستای منافع عموم و در راستای آرمان‌‌ها از فرد، گروه و حتا حزب خود مایه گذاشته است.

٧٢ سال پیش از امروز، آنزمان که حزب دمکرات تاسیس شد و بعد از چند ماه والاترین دستاوردها را برای ملت کورد بدست آورده است. جمهوری کوردستان را تاسیس کرد، سمبل و نشانه‌های فراوانی را به فرهنگ مبارزه و قیام افزود، در این مبارزه و قیام تنها مبارزین کوردستان ایران حضور نداشتند بلکه از بخش‌های دیگر کوردستان روشنفکران، مبارزین، افسران و انقلابیون بخش‌های دیگر کوردستان به مهاباد آمده بودند و در این قیام سهیم بودند. آن زمان حزب دمکرات با دید مهمان به آن‌ها نگاه نمی‌کرد و آن‌ها را صاحب‌خانه قلمداد می‌کرد و آنان نیز حزب را خانه خود می‌دانستند و در راستای این مکتب مبارزه و قیام می‌کردند.

حال بعد از ٧٢ سال در کوردستان عراق، این بخش از سرزمین‌مان قصد دارد که به سمت تعین سرنوشت خود گام بردارد، حزب دمکرات در بیانیه‌ها و گفته‌های خود حمات خود را از این امر اعلام کرده است و در اینجا علاوه بر تکرار اعلام حمایت حزب دمکرات از این قصد، لازم است موردی را یادآوری کنیم. شاید رهبران ، احزاب و جناح‌های این بخش از کوردستان نگران تهدیدات جمهوری اسلامی باشند و در تعاملات سیاسی‌شان، در تحلیل‌هایشان و در خواست‌هایشان همسایه درنده‌ای همچون جمهوری اسلامی را مدنظر قرار دهند. این امر شاید از لحاظ سیاسی و تحلیل آن، منطقی و علمی باشد اما نکته‌ای در این میان وجود دارد که رهبران این بخش از کوردستان نباید آنرا فراموش کنند، اگر رژیم جمهوری اسلامی آن‌ها را تهدید می‌کند در مقابل، کوردستان ایران از آنان حمایت خواهد کرد. از ماکو تا ایلام نه تنها احزاب و جناح‌های سیاسی آن بلکه تمام مردم این سرزمین در این آرزویند که اگر آن‌ها نتوانسته‌اند به استقلال سیاسی برسند در عوض بخش دیگری از کوردستان به استقلال و دولت دست یابد. کوردستان ایران در بسیاری از موارد و در عمل اثبات کرده‌ است، آن هنگام که کوردهای عراق "انفال" می‌شدند و به سمت مناطق کوردستان ایران آواره می‌شدند مردم کوردستان ایران آن‌ها را در خانه‌های خود جا داده و سهیم کردند. آن زمان که جمهوری اسلامی و دشمنان کورد علیه تثبیت فدرالیسم در عراق فعالیت می‌کردند و موضع می‌گرفتند، مردم کوردستان ایران در کوچه پس کوچه‌ها جشن می‌گرفتند.
امروز نیز لازم است که کوردستان عراق، رهبران این بخش، در مقابل تهدیدات جمهوری اسلامی حمایت مردم کوردستان ایران را فراموش نکنند و آگاه باشند که ملت‌شان در آن بخش از کوردستان حامی آن‌هاست. آگاه باشند که مردم کوردستان ایران از ماکو تا ایلام حامی آن‌هاست و نه تنها احزاب و جناح‌های سیاسی بلکه عموم مردم کوردستان حامی خواست روای آن‌ها است.

در این شرایط که جمهوری اسلامی در تمامی آشوب‌های منطقه درگیر شده است، چندین دهه از سیاست ایجاد آشوب در منطقه پیروی کرده و امروزه نیز عملا و با سپاه پاسداران و حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه در تمام آشوب‌های منطقه درگیر شده است. در شرایط کنونی مبرهم و عیان است که مستمرا و یکنواخت جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهند و در باتلاقی که خود ساخته است فرو می‌رود. رژیم در داخل نسبت به گذشته وضعیت بسیار آشفته‌تری دارد. در نقطه مقابل آشفتگی و فرورفتن جمهوری اسلامی در مردابی که خود ایجاد کرده است، قیام کوردستان ایران قرار دارد که با تمام کم و کاستی‌هایش اما با اراده‌ای پولادین روزبه‌روز پیش می‌رود، آنهم بر اساس همان متد عملی حزب دمکرات کوردستان ایران که گام‌های خود را در راستای تحقق آرمان‌ها و آلام‌های ملت محکم‌تر و مصمم‌تر کرده است.

راسان روژهلات مرحله‌ی نوینی‌ست که همزمان از تمام متدها و سیاست و اندیشه‌هایی که تجربیات ٧٢ساله‌ی این حزب بدست آورده است بهره می‌جوید و قصد دارد در مسیر جدید مبارزه در راستای آزادی و رهایی ملت گام بردارد. گره زدن قیام شاخ و شار عبارت است از ایمان به نیروی خلق، عبارت است از سرچشمه گرفتن خواست‌های مردم، عبارت است از پایبند بودن به اخلاق در سیاست، عبارت استاز انقلابی بودن حزب دمکرات.

٧٢ سال است که حزب دمکرات کوردستان ایران دست به قیام زده است، در این ٧٢ ساله، در این بیش از هفت دهه قیام و مبارزه و قربانی دادن و متحمل شدن هزینه از سوی مبارزین دمکرات، تنها کسی می‌تواند آنرا درک کند که خود متحمل چنین هزینه‌ای شده باشد.

هزینه‌هایی که مبارزین دمکرات متحمل آن شده‌اند قابل وصف نیست، زبان از شرح آن عاجز است: استرس عضو تشکیلاتی آن زمان حزب که در فضایی کاملا امنیتی و تحت شرایط بسایر سخت امنیتی که مستبد و جاش و مزدوران رژیم در شهر و روستاها اعمال کرده بودند، قصد آن دارد که به دشمن خود اثبات کند که قیام و انقلاب همچنان در ادامه دارد، آن زمان که تراکت و اعلامیه حزب منتشر می‌کند یا بر روی دیواری شعاری انقلابی می‌نویسد، استرس و هیجانی که آن عضو تشکیلاتی در چنان شرایطی دارد غیرقابل وصف است و هزینه‌ای که او متحمل می‌شود در وصف نمی‌گنجد.

لب‌های تشنه‌ پیشمه‌رگه‌ا‌ی که برای ساعت‌ها و شاید روزها خود را از دید دشمن مخفی کرده است و چندین ساعت راهپیمایی می‌کند تا به جرعه‌ای آب دست یابد. رنج و مشقتی که پیشمرگه در راه آرمان‌هاقی خود متحمل می‌شود و تمام آن هزینه‌های که پیشمرگه متحمل می‌شود در سخن نمی‌گنجد.

جوانان پرشور و آگاه کورد که در راه تحقق آزادی و آرمان‌هایشان به صفوف مبارزین دمکرات می‌پیوندند، سال‌ها و دهه‌ها از عمر خود را در راه حزب دمکرات و آرمان‌های خلق فدا می‌کنند و عمر خود را پیشکش به قیام می‌کنند به سخن نمی‌آید. فدا کردن این عمر و این زندگی نه در سخن می‌گنجد و نه در وصف می‌آید.

اعضا و حامیان دمکرات، دلسوزان قیام کورد که از نان سر سفره خود می‌گذرند و به قیام و انقلاب کمک می‌کنند، رنج و مشقتی که آنان متحمل می‌شوند در سخن نمی‌گنجد.

امید و باور زندانیان سیاسی، آن مبارزین دمکرات که به دست مزدوران رژیم دستگیر شده‌اند و در سیاهچاله‌های ایران زندانی هستند و تحت بدترین شکنجه‌ها به آرمان‌هایشان، باورهایشان و به مبارزاتشان توهین و اهانت می‌شود و تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها، تنها امید به آزادی و باور به ادامه قیام روان آن‌ها را آرام می‌کند، این هزینه در وصف نمی‌گنجد.

از همه مهمتر جان فدایی شهیدان راه آزادی که با هر قطره خونشان که بر خاک کوردستان جاری می‌شود درخت قیام و مبارزه شاداب‌تر و سبزتر می‌شود و با خون شهیدان قد می‌کشد، این جان فدایی در سخن نمی‌گنجد، زبان، سخن و وصف نمی‌تواند حق این فداکاری را ادا کند.

همه این هزینه‌ها که مبارزین دمکرات متحمل شده‌اند در راه مکتب دمکرات، مکتبی که به قصری برزرگ و مجلل که پر از افتخارات با نام شکوه‌مند قاضی، قاسملو و شرفکندی آراسته شده است هزینه‌های‌ست که در راه انقلاب پرداخت شده است و در باب آن‌ها سخن گفتن به تمام معنا حق مطلب را ادا نمی‌کند اما در این میان تنها کاری که می‌توان کرد تعظیم در مقابل این همه جان فدای و از خود گذشتگی و پرداخت هزینه است و متعهد شدن بر ادامه راه آنان و تعهد به مکتب و آرمان‌هایشان است.

از همین جا علاوه بر عرض تبریک دوباره به مناسبت سالگرد تاسیس حزب دمکرات، درود می‌فرستیم به تمام آن مبارزین دمکرات که طی این ٧٢ سال به هر شیوه‌ی ممکن به این مکتب و مسیر خدمتی کرده‌ا‌ند و سر تعظیم فرود می‌آوریم در مقابل همه مبارزین دمکرات، خانواده زندانیان سیاسی و به ویژه خانواده‌های شهیدان و به نمایندگی از همه شما، عهد و پیمان خود را با مکتب و آرمان‌هایشان تجدید می‌کنیم، و آرزومندیم آن بنیادهایی که حزب دمکرات بر آن‌ها استوار گشته و آن همه بهائی که برای آن‌ها داده است، تحقق یابد و به آزادی و صلح دست یابیم تا دیگر فرزندان کورد ناچار به پرداخت بها نباشند بلکه همانند ملت‌های دیگر در راستای توسعه جامعه هزینه بدهند.

موفق و پیروز باشید
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.