• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٨ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بیانیه‌ای در رابطه با رویدادهای اخیر شهر بانه منتشر کرد

میلادی: ٠۵-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١۴ - ١٨:٣١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بیانیه‌ای در رابطه با رویدادهای اخیر شهر بانه منتشر کرد
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران طی انتشار بیانیه‌ای در رابطه با وقایع اخیر شهر بانه علاوه بر ارج نهادن به شجاعت مردم این شهر و حومه آن، از مردم کوردستان خواست که موضع مشترکی با این حرکت داشته باشند.

متن کامل بیانیه:

سرکوب و کشتار سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده کاسبکاران شهر و روستاهای مرزی کوردستان بدست جمهوری اسلامی ایران طی چند دهه اخیر بخش لاینفکی از سیاست این رژیم بوده و هر روز بر وسعت آن افزوده می‌شود، سیاستی که جان مردم زحمت کش و کاسبکار را هدف قرار داده است.

تنها کمتر از یک سال، ده‌ها کاسبکار قربانی سیاست‌های سرکوبگرانه و محروم نگه داشتن مردم کوردستان شده‌اند. در امتداد جریان کشتار و هجوم به کاسبکاران مناطق مرزی کوردستان، مورخ ١٣ شهریور ١٣٩٦ شمسی، دو کاسبکار به نام "قادر بهرامی" ٤٥ ساله و اهل "وزمه‌له" و "حیدر فرجی" ٢١ ساله و اهل روستای "شه‌شه" از توابع شهر بانه، جان خود را از دست دادند.

در جواب این جنایت رژیم جمهوری اسلامی، مردم به ستوه آمده شهر بانه و توابع آن که پیشتر نیز در مقابل ظلم و ستم و سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم از خود ایستادگی و مقاومت نشان داده بودند، واکنش نشان داده و طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه -١٣و١٤ شهریور- دست به اعتراض جمعی زده و در تجمعی گسترده و طی موضعی دلیرانه راس قدرت رژیم را در شهر بانه مورد هجوم قرار داده و ساختمان فرمانداری شهر را هدف گرفتند. از سوی دیگر با تعطیلی سراسری دکان و بازار نیز، اعتراض خود را به این رویداد دلخراش نشان دادند.

قابل ذکر است که درگیری مابین نیروهای سرکوبگر رژیم و مردم دلیر شهر بانه تا لحظه تنظیم این بیانه ادامه دارد. بنابر اطلاعات رسیده، رژیم اقدام به اعزام نیروی کثیری از شهرهای اطراف به بانه کرده و حکومت نظامی به صورت کامل اعمال شده و تعدادی از معترضین نیز بازداشت شده‌اند.

علاوه بر محکوم کردن اعمال ضدمردمی رژیم در کوردستان علیه کاسبکاران کورد، اقدامات و اعمال دلیرانه امروز و دیروز مردم مبارز شهر بانه و توابع آنرا ارج می‌نهیم و خواهان آن هستیم که تمام اقشار و طبقات جامعه کوردستان متحد و یکدست از چنین حرکتی حمایت کرده و در یک سنگر و با اتحادی مضاعف علیه سیاست‌های و اعمال سرکوبگرانه رژیم بایستند.

در پایان حمایت خود را از این کنش دلیرانه و انقلابی مردم شهر بانه و توابع آن اعلام می‌کنیم، حرکتی که به نماد گره زدن قیام "شاخ و شار" به حساب می‌آید.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی
١٤ شهریور ١٣٩٦
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٨ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با پرویز رحیم
ــ راسان و پیشمرگه
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ گفتگو با آرش صالح