• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۴٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
آگری اسماعیل‌نژاد

از آغاز جریان موسوم به اصلاح‌طلبی در رژیم جمهوری اسلامی ٢٠ سال می‌گذرد، هرچند در تاریخ یک ملت ٢٠ سال صباحی بیش نیست، اما ٢٠ سال تلاش برای اصلاح ساختاری که جریان اصلاح‌خواه، بخش اصلی آن تشکیل داده بود ، مدت زمان طولانی است.

جدا از اینکه اصلاح‌طلبی در ساختار رژیم جمهوری اسلامی چه فراز و فرودی را تجربه کرده است و سقف و کف خواسته‌های این جریان چه تغییراتی را در ٢٠ سال گذشته به خود دیده است، نگاه این مقاله به مساله، خواست و فراز و فرودهای پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان یا همان اصلاح‌طلبان کورد است.

در مقدمه باید گفت اصلاح‌طلبان کورد، نه خود را در قالب یک حزب تعریف می‌کنند، و نه حتی خواست‌های آن‌ها سقف و کف مشخصی دارد، همین مساله مسبب آن شده است، که نه تنها نقد این گروه کاری بسیار دشواری باشد، بلکه اساسا شناختن آن‌ها به عنوان گروهی شناسنامه‌دار کار بسیار دشواری است، در عین حال آنچه در فصل انتخاباتی از دهان بعضی از چهرەهای شاخص آن‌ها زمزمه می‌شود، را می‌تواند به عنوان خواست و یا اهداف آن‌ها قلمداد نمود.

خواست این گروه را در دو محور اساسی می‌توان خلاصه کرد:

١: تحقق بخشی از قانون اساسی جمهوری اسلامی که در عمل معوق شده است.

٢: بکارگیری نیروی بومی یا غیره فارس در ساختار حکومتی جمهوری اسلامی البته با ارجعیت بکارگیری این نیروها در مناطق خود
دو خواست بالا را می‌توان به عنوان هدف اصلی پشت فعالیت‌های گروه موسوم به اصلاح‌طلبان کورد تلقی کرد، و این گروه در ٢٠ سال گذشته سعی نموده آراء کوردستان را با همین دو خواسته به صندق اصلاح‌طلبان مرکز بریزد و اهمیت این آراء در سطحی بوده که اصلاح‌طلبان مرکز(فارس) منکر تاثیر آن بر رقابت‌های ریاست جمهوری در دوره یازدهم و دوازدهم نبوده و نیستند .

نکته قابل اهمیت در اینجا بررسی مساله دستاورد حاصل از این ائتلاف غیره رسمی بین کوردها و اصلاح‌طلبان مرکز است، نمایان است، جدا از مساله میزان قدرت در ساختار رژیم و حتی جدا از مساله ساختار قدرت در رژیم جمهوری اسلامی ، اصلاح‌طلبان گروهی هستند، که در ساختار جمهوری اسلامی وجود دارند و از قدرت نیز برخوردارند، اما این مساله هیچ وقت به فاکتوری برای حمایت از خواست اصلاح‌طلبان کورد تبدیل نشده است. آن‌ها حتی در سطح رسانه و در دیپلماسی عمومی از خواست اصلاح‌طلبان کورد حمایت نکرده و چه بسا در شرایط حساس خود آن‌ها خواست این گروه را به منزله رفتاری "تجزیه‌طلبانه" تلقی نموده‌اند، برای نمونه بارها در یک سال گذشته در روزنامه شرق که در عمل ارگان رسمی اصلاح‌طلبان است مقالات در ضدیت با آموزش زبان مادری چاپ شده است.

عدم حمایت اصلاح‌طلب‌های مرکز از خواست اصلاح‌طلبان کورد در حالی است، که بر اساس اعلام کابینه دوم دولت حسن روحانی مشخص شده است، که این فرد و البته جریانی که او آن را نمایندگی می‌کند، آماده است، در برابر مخالفین خود کوتاه آمده و امتیازات بسیار بزرگی به جریان اصولگرا واگذار کند. به تعبیری اصلاح‌طلبان روحانی را به قدرت رساندند، اما اصولگرایان به وزارت رسیدند.

عدم حمایت مرکزنشیان از گروهی که رای حاشیه را برای آن‌ها جمع ‌می‌کند، کلیت موضوع نیست، بلکه همزمان با این عدم حمایت بی‌شائبه اصلاح‌طلبان کورد از دوستان مرکزنشین‌شان در سطحی است، که باید آن را در چارچوب "عشق یک طرفه" تفسیر و تحلیل کرد، در تمام دوره ٢٠ ساله اعلام وجود جریان اصلاح‌طلبان کوردها چه آن دوره که خود را در قالب و ساختار جریان اصلاح‌طلبی گنجانده بودند و از اسم خاصی برای خود استفاده نمی‌کردند و چه بعد از ١٣٨٤ که اصطلاح "اصلاح‌طلبان کورد" را برای خود انتخاب کردند، از لحاظ فکری، رفتاری و حتی تعیین هدف در پی دوستان مرکزنشین خود دوان بودند و هستند، اما هیچگاه گامی عملی برای تحقق خواست آن‌ها از طرف دوستانشان برداشته نشده است، و هر دوره انتخاباتی تنها مجموعه‌ای "وعده" می‌گریند و تا دوره بعد و فصل انتخابات بعدی حتی بحث از این وعده‌ها نیز ممنوع می‌شود.

مساله عشق یک طرفه‌ی اصلاح‌طلبان کورد با اصلاح‌طلبان مرکز در پس این تئوری رو به جامعه کوردستان تحلیل می‌شود، که اصولگریان برای جامعه کوردستان جریانی به مراتب خطرناک‌تر و تنش‌آفرین‌تر از اصلاح‌طلبان هستند، در یک کلام گروه اصلاح‌طلبان کورد رو به جامعه کوردستان شکست سیاسی و عشق یک طرفه خود به اصلاح‌طلبان مرکز را، بر اساس ایجاد ترس و وحشت از اصولگریان توجیه و تثبیت کرده‌اند.

خارج از موضوع میزان اختلاف سیاسی و مساله وجود و عدم وجود دیدگاه مختلف در بین جناح‌های درون رژیمی در جمهوری اسلامی، قبلا نیز به تفسیر به آن اشاره کرده‌ام، که آنچه بر سیاست رژیم جمهوری اسلامی در کوردستان تاثیر گذار است را می‌توان در سه محور دسته‌بندی کرد:

١. جمهوری اسلامی ، موضوع کوردستان را در سطح خاورمیانه به عنوان یک مساله امنیتی کلان خود در منطقه تلقی می‌کند، پس هر نوع فراز و فرودی در بخش‌های دیگر کوردستان بر رفتار جمهوری اسلامی در کوردستان ایران مستقیما تاثیر‌گذار است.

٢. میزان قدرت و حضور مبارزات کوردستان ایران در جامعه کوردستان

٣: موجود بحران آب در مرکز ایران و مساله وجود آب در کوردستان ایران و امکان انتقال این آب به مناطق مرکزی ایران

در این بین اصلاح‌طلبان کورد با نادیده گرفتن جوهر واقعی عوامل تاثیرگذار بر رفتار جمهوری اسلامی در کوردستان، مساله ماجراجویی هسته‌ایی جمهوری اسلامی و رفتارهای غیره نرمال محمود احمدی نژاد در سطح بین‌الملل و همچنین موضوع تقلب در نتایج انتخابات سال ١٣٨٨ و رفتارهای رژیم با معترضین به این انتخابات را ملاک کرده‌اند، برای اینکه به جامعه کوردستان بقبولانند، که صرفا وجود عشق یک طرفه به اصلاح‌طلبان می‌تواند وضعیت موجود را حفظ کند و این وضعیت به وضعیت بدتر تبدیل نشود. در این بین آنچه تلاش می‌شود، کاملا در ذهن افکار عمومی مردم کوردستان پاک شود ، مساله دستاورد و نتایج ملوس از اعتماد چند باره جامعه کوردستان به اصلاح‌طلبان اعم از کورد و مرکزنشین است.

واقعیت سیاسی در ساختار رژیم جمهوری اسلامی این است که حتی گفتمان فعال کردن بندهای معوق قانون اساسی جمهوری اسلامی که در عمل به گفتمان اصلاح‌طلبان کورد تبدیل شده است، با شکست روبرو شده و اگر مسئولین رژیم، اصلاح‌طلبان کورد را در فصل‌های انتخاباتی تحمل می‌کنند، به دو دلیل این است:

یک: این گروه را برای جمع‌آوری رای مردم کوردستان می‌خواهند و هیچ جریان دیگری در مرکز، قدرت رای جمع‌کنی در کوردستان را ندارد.

دو: اصلاح‌طلبان کورد در فقری سیاسی بسر می‌برند و هرگز آماده نیستند، خارج از گفتمان اصلاح‌طلبی مرکز خود دست به گفتمان سازی بزنند و همین مساله آن‌ها را برای نهادهای امنیتی قابل تحمل کرده است.

اما از لحاظ پایگاه اجتماعی این گروه در کوردستان باید گفت چون این جمع اساس دیپلماسی عمومی خود را بر اساس ایجاد وحشت از اصولگریان بنیاد نهاده بودند، و چون در کابینه جدید روحانی بیشینه این کابینه را اصولگریان به دست گرفته است، پس کابینه جدید برای اصلاح‌طلبان به معنای خط بطلانی بر دیپلماسی عمومی اصلاح‌طلبان کورد است.

البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".