• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٣ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۴٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
آگری اسماعیل‌نژاد

از آغاز جریان موسوم به اصلاح‌طلبی در رژیم جمهوری اسلامی ٢٠ سال می‌گذرد، هرچند در تاریخ یک ملت ٢٠ سال صباحی بیش نیست، اما ٢٠ سال تلاش برای اصلاح ساختاری که جریان اصلاح‌خواه، بخش اصلی آن تشکیل داده بود ، مدت زمان طولانی است.

جدا از اینکه اصلاح‌طلبی در ساختار رژیم جمهوری اسلامی چه فراز و فرودی را تجربه کرده است و سقف و کف خواسته‌های این جریان چه تغییراتی را در ٢٠ سال گذشته به خود دیده است، نگاه این مقاله به مساله، خواست و فراز و فرودهای پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان یا همان اصلاح‌طلبان کورد است.

در مقدمه باید گفت اصلاح‌طلبان کورد، نه خود را در قالب یک حزب تعریف می‌کنند، و نه حتی خواست‌های آن‌ها سقف و کف مشخصی دارد، همین مساله مسبب آن شده است، که نه تنها نقد این گروه کاری بسیار دشواری باشد، بلکه اساسا شناختن آن‌ها به عنوان گروهی شناسنامه‌دار کار بسیار دشواری است، در عین حال آنچه در فصل انتخاباتی از دهان بعضی از چهرەهای شاخص آن‌ها زمزمه می‌شود، را می‌تواند به عنوان خواست و یا اهداف آن‌ها قلمداد نمود.

خواست این گروه را در دو محور اساسی می‌توان خلاصه کرد:

١: تحقق بخشی از قانون اساسی جمهوری اسلامی که در عمل معوق شده است.

٢: بکارگیری نیروی بومی یا غیره فارس در ساختار حکومتی جمهوری اسلامی البته با ارجعیت بکارگیری این نیروها در مناطق خود
دو خواست بالا را می‌توان به عنوان هدف اصلی پشت فعالیت‌های گروه موسوم به اصلاح‌طلبان کورد تلقی کرد، و این گروه در ٢٠ سال گذشته سعی نموده آراء کوردستان را با همین دو خواسته به صندق اصلاح‌طلبان مرکز بریزد و اهمیت این آراء در سطحی بوده که اصلاح‌طلبان مرکز(فارس) منکر تاثیر آن بر رقابت‌های ریاست جمهوری در دوره یازدهم و دوازدهم نبوده و نیستند .

نکته قابل اهمیت در اینجا بررسی مساله دستاورد حاصل از این ائتلاف غیره رسمی بین کوردها و اصلاح‌طلبان مرکز است، نمایان است، جدا از مساله میزان قدرت در ساختار رژیم و حتی جدا از مساله ساختار قدرت در رژیم جمهوری اسلامی ، اصلاح‌طلبان گروهی هستند، که در ساختار جمهوری اسلامی وجود دارند و از قدرت نیز برخوردارند، اما این مساله هیچ وقت به فاکتوری برای حمایت از خواست اصلاح‌طلبان کورد تبدیل نشده است. آن‌ها حتی در سطح رسانه و در دیپلماسی عمومی از خواست اصلاح‌طلبان کورد حمایت نکرده و چه بسا در شرایط حساس خود آن‌ها خواست این گروه را به منزله رفتاری "تجزیه‌طلبانه" تلقی نموده‌اند، برای نمونه بارها در یک سال گذشته در روزنامه شرق که در عمل ارگان رسمی اصلاح‌طلبان است مقالات در ضدیت با آموزش زبان مادری چاپ شده است.

عدم حمایت اصلاح‌طلب‌های مرکز از خواست اصلاح‌طلبان کورد در حالی است، که بر اساس اعلام کابینه دوم دولت حسن روحانی مشخص شده است، که این فرد و البته جریانی که او آن را نمایندگی می‌کند، آماده است، در برابر مخالفین خود کوتاه آمده و امتیازات بسیار بزرگی به جریان اصولگرا واگذار کند. به تعبیری اصلاح‌طلبان روحانی را به قدرت رساندند، اما اصولگرایان به وزارت رسیدند.

عدم حمایت مرکزنشیان از گروهی که رای حاشیه را برای آن‌ها جمع ‌می‌کند، کلیت موضوع نیست، بلکه همزمان با این عدم حمایت بی‌شائبه اصلاح‌طلبان کورد از دوستان مرکزنشین‌شان در سطحی است، که باید آن را در چارچوب "عشق یک طرفه" تفسیر و تحلیل کرد، در تمام دوره ٢٠ ساله اعلام وجود جریان اصلاح‌طلبان کوردها چه آن دوره که خود را در قالب و ساختار جریان اصلاح‌طلبی گنجانده بودند و از اسم خاصی برای خود استفاده نمی‌کردند و چه بعد از ١٣٨٤ که اصطلاح "اصلاح‌طلبان کورد" را برای خود انتخاب کردند، از لحاظ فکری، رفتاری و حتی تعیین هدف در پی دوستان مرکزنشین خود دوان بودند و هستند، اما هیچگاه گامی عملی برای تحقق خواست آن‌ها از طرف دوستانشان برداشته نشده است، و هر دوره انتخاباتی تنها مجموعه‌ای "وعده" می‌گریند و تا دوره بعد و فصل انتخابات بعدی حتی بحث از این وعده‌ها نیز ممنوع می‌شود.

مساله عشق یک طرفه‌ی اصلاح‌طلبان کورد با اصلاح‌طلبان مرکز در پس این تئوری رو به جامعه کوردستان تحلیل می‌شود، که اصولگریان برای جامعه کوردستان جریانی به مراتب خطرناک‌تر و تنش‌آفرین‌تر از اصلاح‌طلبان هستند، در یک کلام گروه اصلاح‌طلبان کورد رو به جامعه کوردستان شکست سیاسی و عشق یک طرفه خود به اصلاح‌طلبان مرکز را، بر اساس ایجاد ترس و وحشت از اصولگریان توجیه و تثبیت کرده‌اند.

خارج از موضوع میزان اختلاف سیاسی و مساله وجود و عدم وجود دیدگاه مختلف در بین جناح‌های درون رژیمی در جمهوری اسلامی، قبلا نیز به تفسیر به آن اشاره کرده‌ام، که آنچه بر سیاست رژیم جمهوری اسلامی در کوردستان تاثیر گذار است را می‌توان در سه محور دسته‌بندی کرد:

١. جمهوری اسلامی ، موضوع کوردستان را در سطح خاورمیانه به عنوان یک مساله امنیتی کلان خود در منطقه تلقی می‌کند، پس هر نوع فراز و فرودی در بخش‌های دیگر کوردستان بر رفتار جمهوری اسلامی در کوردستان ایران مستقیما تاثیر‌گذار است.

٢. میزان قدرت و حضور مبارزات کوردستان ایران در جامعه کوردستان

٣: موجود بحران آب در مرکز ایران و مساله وجود آب در کوردستان ایران و امکان انتقال این آب به مناطق مرکزی ایران

در این بین اصلاح‌طلبان کورد با نادیده گرفتن جوهر واقعی عوامل تاثیرگذار بر رفتار جمهوری اسلامی در کوردستان، مساله ماجراجویی هسته‌ایی جمهوری اسلامی و رفتارهای غیره نرمال محمود احمدی نژاد در سطح بین‌الملل و همچنین موضوع تقلب در نتایج انتخابات سال ١٣٨٨ و رفتارهای رژیم با معترضین به این انتخابات را ملاک کرده‌اند، برای اینکه به جامعه کوردستان بقبولانند، که صرفا وجود عشق یک طرفه به اصلاح‌طلبان می‌تواند وضعیت موجود را حفظ کند و این وضعیت به وضعیت بدتر تبدیل نشود. در این بین آنچه تلاش می‌شود، کاملا در ذهن افکار عمومی مردم کوردستان پاک شود ، مساله دستاورد و نتایج ملوس از اعتماد چند باره جامعه کوردستان به اصلاح‌طلبان اعم از کورد و مرکزنشین است.

واقعیت سیاسی در ساختار رژیم جمهوری اسلامی این است که حتی گفتمان فعال کردن بندهای معوق قانون اساسی جمهوری اسلامی که در عمل به گفتمان اصلاح‌طلبان کورد تبدیل شده است، با شکست روبرو شده و اگر مسئولین رژیم، اصلاح‌طلبان کورد را در فصل‌های انتخاباتی تحمل می‌کنند، به دو دلیل این است:

یک: این گروه را برای جمع‌آوری رای مردم کوردستان می‌خواهند و هیچ جریان دیگری در مرکز، قدرت رای جمع‌کنی در کوردستان را ندارد.

دو: اصلاح‌طلبان کورد در فقری سیاسی بسر می‌برند و هرگز آماده نیستند، خارج از گفتمان اصلاح‌طلبی مرکز خود دست به گفتمان سازی بزنند و همین مساله آن‌ها را برای نهادهای امنیتی قابل تحمل کرده است.

اما از لحاظ پایگاه اجتماعی این گروه در کوردستان باید گفت چون این جمع اساس دیپلماسی عمومی خود را بر اساس ایجاد وحشت از اصولگریان بنیاد نهاده بودند، و چون در کابینه جدید روحانی بیشینه این کابینه را اصولگریان به دست گرفته است، پس کابینه جدید برای اصلاح‌طلبان به معنای خط بطلانی بر دیپلماسی عمومی اصلاح‌طلبان کورد است.

البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٠٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ جنوب زاگرس و محوریت مبارزاتی ملت کورد
ــ دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
ــ آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود
ــ برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.
 • راسان و دولت کوردستان باشور راسان و دولت کوردستان باشور
  در کوردستان عراق عزم راسخی در سطوح عالی ساختار سیاسی مبنی بر برگزاری رفراندوم در ٣ مهر ١٣٩٦ وجود دارد که هدف خود را از این امر پرسش از افکار عمومی در باب استقلال کوردستان اعلام کرده‌اند.
 • یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
  مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
 • کورد نماینده، نماینده‌ی کورد کورد نماینده، نماینده‌ی کورد
  با این حال باید به این موضوع توجه وافر داشت که علی‌رغم به کارگیری انتخابات به مانند وسیله‌ای تبلیغاتی علیه کورد از این به بعد جمهوری اسلامی، کورد نماینده را نیز به عاملی تبلیغاتی علیه جنبش آزادیخواهی کوردستان بدل می کند و به همین جهت باید به افشا کردن سیاست مذکور پرداخت.