• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۴٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
آگری اسماعیل‌نژاد

از آغاز جریان موسوم به اصلاح‌طلبی در رژیم جمهوری اسلامی ٢٠ سال می‌گذرد، هرچند در تاریخ یک ملت ٢٠ سال صباحی بیش نیست، اما ٢٠ سال تلاش برای اصلاح ساختاری که جریان اصلاح‌خواه، بخش اصلی آن تشکیل داده بود ، مدت زمان طولانی است.

جدا از اینکه اصلاح‌طلبی در ساختار رژیم جمهوری اسلامی چه فراز و فرودی را تجربه کرده است و سقف و کف خواسته‌های این جریان چه تغییراتی را در ٢٠ سال گذشته به خود دیده است، نگاه این مقاله به مساله، خواست و فراز و فرودهای پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان یا همان اصلاح‌طلبان کورد است.

در مقدمه باید گفت اصلاح‌طلبان کورد، نه خود را در قالب یک حزب تعریف می‌کنند، و نه حتی خواست‌های آن‌ها سقف و کف مشخصی دارد، همین مساله مسبب آن شده است، که نه تنها نقد این گروه کاری بسیار دشواری باشد، بلکه اساسا شناختن آن‌ها به عنوان گروهی شناسنامه‌دار کار بسیار دشواری است، در عین حال آنچه در فصل انتخاباتی از دهان بعضی از چهرەهای شاخص آن‌ها زمزمه می‌شود، را می‌تواند به عنوان خواست و یا اهداف آن‌ها قلمداد نمود.

خواست این گروه را در دو محور اساسی می‌توان خلاصه کرد:

١: تحقق بخشی از قانون اساسی جمهوری اسلامی که در عمل معوق شده است.

٢: بکارگیری نیروی بومی یا غیره فارس در ساختار حکومتی جمهوری اسلامی البته با ارجعیت بکارگیری این نیروها در مناطق خود
دو خواست بالا را می‌توان به عنوان هدف اصلی پشت فعالیت‌های گروه موسوم به اصلاح‌طلبان کورد تلقی کرد، و این گروه در ٢٠ سال گذشته سعی نموده آراء کوردستان را با همین دو خواسته به صندق اصلاح‌طلبان مرکز بریزد و اهمیت این آراء در سطحی بوده که اصلاح‌طلبان مرکز(فارس) منکر تاثیر آن بر رقابت‌های ریاست جمهوری در دوره یازدهم و دوازدهم نبوده و نیستند .

نکته قابل اهمیت در اینجا بررسی مساله دستاورد حاصل از این ائتلاف غیره رسمی بین کوردها و اصلاح‌طلبان مرکز است، نمایان است، جدا از مساله میزان قدرت در ساختار رژیم و حتی جدا از مساله ساختار قدرت در رژیم جمهوری اسلامی ، اصلاح‌طلبان گروهی هستند، که در ساختار جمهوری اسلامی وجود دارند و از قدرت نیز برخوردارند، اما این مساله هیچ وقت به فاکتوری برای حمایت از خواست اصلاح‌طلبان کورد تبدیل نشده است. آن‌ها حتی در سطح رسانه و در دیپلماسی عمومی از خواست اصلاح‌طلبان کورد حمایت نکرده و چه بسا در شرایط حساس خود آن‌ها خواست این گروه را به منزله رفتاری "تجزیه‌طلبانه" تلقی نموده‌اند، برای نمونه بارها در یک سال گذشته در روزنامه شرق که در عمل ارگان رسمی اصلاح‌طلبان است مقالات در ضدیت با آموزش زبان مادری چاپ شده است.

عدم حمایت اصلاح‌طلب‌های مرکز از خواست اصلاح‌طلبان کورد در حالی است، که بر اساس اعلام کابینه دوم دولت حسن روحانی مشخص شده است، که این فرد و البته جریانی که او آن را نمایندگی می‌کند، آماده است، در برابر مخالفین خود کوتاه آمده و امتیازات بسیار بزرگی به جریان اصولگرا واگذار کند. به تعبیری اصلاح‌طلبان روحانی را به قدرت رساندند، اما اصولگرایان به وزارت رسیدند.

عدم حمایت مرکزنشیان از گروهی که رای حاشیه را برای آن‌ها جمع ‌می‌کند، کلیت موضوع نیست، بلکه همزمان با این عدم حمایت بی‌شائبه اصلاح‌طلبان کورد از دوستان مرکزنشین‌شان در سطحی است، که باید آن را در چارچوب "عشق یک طرفه" تفسیر و تحلیل کرد، در تمام دوره ٢٠ ساله اعلام وجود جریان اصلاح‌طلبان کوردها چه آن دوره که خود را در قالب و ساختار جریان اصلاح‌طلبی گنجانده بودند و از اسم خاصی برای خود استفاده نمی‌کردند و چه بعد از ١٣٨٤ که اصطلاح "اصلاح‌طلبان کورد" را برای خود انتخاب کردند، از لحاظ فکری، رفتاری و حتی تعیین هدف در پی دوستان مرکزنشین خود دوان بودند و هستند، اما هیچگاه گامی عملی برای تحقق خواست آن‌ها از طرف دوستانشان برداشته نشده است، و هر دوره انتخاباتی تنها مجموعه‌ای "وعده" می‌گریند و تا دوره بعد و فصل انتخابات بعدی حتی بحث از این وعده‌ها نیز ممنوع می‌شود.

مساله عشق یک طرفه‌ی اصلاح‌طلبان کورد با اصلاح‌طلبان مرکز در پس این تئوری رو به جامعه کوردستان تحلیل می‌شود، که اصولگریان برای جامعه کوردستان جریانی به مراتب خطرناک‌تر و تنش‌آفرین‌تر از اصلاح‌طلبان هستند، در یک کلام گروه اصلاح‌طلبان کورد رو به جامعه کوردستان شکست سیاسی و عشق یک طرفه خود به اصلاح‌طلبان مرکز را، بر اساس ایجاد ترس و وحشت از اصولگریان توجیه و تثبیت کرده‌اند.

خارج از موضوع میزان اختلاف سیاسی و مساله وجود و عدم وجود دیدگاه مختلف در بین جناح‌های درون رژیمی در جمهوری اسلامی، قبلا نیز به تفسیر به آن اشاره کرده‌ام، که آنچه بر سیاست رژیم جمهوری اسلامی در کوردستان تاثیر گذار است را می‌توان در سه محور دسته‌بندی کرد:

١. جمهوری اسلامی ، موضوع کوردستان را در سطح خاورمیانه به عنوان یک مساله امنیتی کلان خود در منطقه تلقی می‌کند، پس هر نوع فراز و فرودی در بخش‌های دیگر کوردستان بر رفتار جمهوری اسلامی در کوردستان ایران مستقیما تاثیر‌گذار است.

٢. میزان قدرت و حضور مبارزات کوردستان ایران در جامعه کوردستان

٣: موجود بحران آب در مرکز ایران و مساله وجود آب در کوردستان ایران و امکان انتقال این آب به مناطق مرکزی ایران

در این بین اصلاح‌طلبان کورد با نادیده گرفتن جوهر واقعی عوامل تاثیرگذار بر رفتار جمهوری اسلامی در کوردستان، مساله ماجراجویی هسته‌ایی جمهوری اسلامی و رفتارهای غیره نرمال محمود احمدی نژاد در سطح بین‌الملل و همچنین موضوع تقلب در نتایج انتخابات سال ١٣٨٨ و رفتارهای رژیم با معترضین به این انتخابات را ملاک کرده‌اند، برای اینکه به جامعه کوردستان بقبولانند، که صرفا وجود عشق یک طرفه به اصلاح‌طلبان می‌تواند وضعیت موجود را حفظ کند و این وضعیت به وضعیت بدتر تبدیل نشود. در این بین آنچه تلاش می‌شود، کاملا در ذهن افکار عمومی مردم کوردستان پاک شود ، مساله دستاورد و نتایج ملوس از اعتماد چند باره جامعه کوردستان به اصلاح‌طلبان اعم از کورد و مرکزنشین است.

واقعیت سیاسی در ساختار رژیم جمهوری اسلامی این است که حتی گفتمان فعال کردن بندهای معوق قانون اساسی جمهوری اسلامی که در عمل به گفتمان اصلاح‌طلبان کورد تبدیل شده است، با شکست روبرو شده و اگر مسئولین رژیم، اصلاح‌طلبان کورد را در فصل‌های انتخاباتی تحمل می‌کنند، به دو دلیل این است:

یک: این گروه را برای جمع‌آوری رای مردم کوردستان می‌خواهند و هیچ جریان دیگری در مرکز، قدرت رای جمع‌کنی در کوردستان را ندارد.

دو: اصلاح‌طلبان کورد در فقری سیاسی بسر می‌برند و هرگز آماده نیستند، خارج از گفتمان اصلاح‌طلبی مرکز خود دست به گفتمان سازی بزنند و همین مساله آن‌ها را برای نهادهای امنیتی قابل تحمل کرده است.

اما از لحاظ پایگاه اجتماعی این گروه در کوردستان باید گفت چون این جمع اساس دیپلماسی عمومی خود را بر اساس ایجاد وحشت از اصولگریان بنیاد نهاده بودند، و چون در کابینه جدید روحانی بیشینه این کابینه را اصولگریان به دست گرفته است، پس کابینه جدید برای اصلاح‌طلبان به معنای خط بطلانی بر دیپلماسی عمومی اصلاح‌طلبان کورد است.

البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.