• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٣ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۵۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
مریم رضایی - کرماشان

اولین باری که به اروپا سفر کردم، می‌شود گفت:فقط و فقط، به حال و روز زنان سرزمینم تأسف خوردم واین تفاوت نه تنها لحظه‌ای من را رها نکرد، بلکه باعث شد بیشتر و بیشتر در زندگی و وضعیت زنان در کوردستان و ایران کنجکاوشده و سعی کنم نه به دید یک نظاره گر بی‌تفاوت، بلکه با دید یک همجنس و یک همدرد به آنان نگاه کنم. گاهی می‌اندیشم که ما اینقدر بوالهوس و فتنه‌خیز و فریبنده و مخرب برای جامعه‌ایم؟ یعنی جنس ما اینقدر مردان سرزمینمان را آزرده؟ که چاره ای جز بستن چشم ها ندارند! و هر روز خدا باید بنشینند و برایمان چاره ای بیابند که چگونه این جنس ناجور را هرچه بیشتر از سر راه زیاده‌خواهی‌هایشان بردارند و فقط به یک وسیله ابزاری خود تبدیل‌مان کنند. به خودم خوبِ خوب نگریستم، به زن اروپایی هم... چه تفاوتی بود؟ او نیز زن بود، درست مثل من. همه چیزش مثل من، اگر او موی بلند و فریبنده داشت که من نداشتم! اگر چشمان رنگی و زیبایش آنقدر در دل می‌نشست ، که من آنرا نیز نداشتم.

اگر او لباس سبک و راحتی بر تن داشت و نیمه عریان بود که من سرتا پا مزین شده بودم به لباس‌های تیره و بدرنگ و بدقواره!!! پس چرا من اینقدر جامعه را آلوده ساخته بودم که اینک بندگان خدا مجبور بودند افراد زیادی را به زحمت بیندازند تا ما زنان که چون ویروس در جامعه انتشار پیدا کرده بودیم را از توی خیابان‌ها جمع کنند و ما را به ناکجا آبادی که دیگر نفس آلوده‌ی‌مان هم در هوای این سرزمین بالا نیاید بفرستند! حالا بماند که برای فرونشاندن غیظشان،از هیچ فحش رکیک و ناسزایی فروگذار نمی کنند. گاهی تف به صورتمان می‌اندازند و گاه چنان با خشونت پرتمان می‌کنند درون ماشین‌های "ون" که گوسفند قربانی سال گذشته همسایه‌مان درون باغچه حیاط. انگار انسانی در این میان نیست. انگار روحی درون این جسم رنجور نخوابیده. انگار زن، هیچ کس نیست، هیچ کس... . اینجا ایران است. سرزمین گرسنگان جنسی. روزگارش گاه ابری و غبار آلود و گاهی سیاهی مطلق. در مرز ٣٣ سالگیم پرسه میزنم.

خروارها حسرت سالیان برشانه‌هایم سنگینی می کنند (رؤیاهای کودکی‌ام که بعدها به اهداف نوجوانی و جوانی‌ام مبدل شدند و هرگز دستانم هم، لمس‌شان نکرد...) شده ام موجودی پوچ. موجودی با افکاری پوچ. نه شور جوانی در سر دارم و نه عشق ماندن در دل. مانده‌ام بین ماندن و رفتن. بین مردن و بیهوده زندگی کردن. وقتی هرچه رشته بودم پنبه می‌شود و هرآنچه بدان دل می‌بندم حبابی کوچک روی آب. هنگامی که بعد از سال‌ها زحمت و تلاش تنها خستگی سالیان برایت می‌ماند...

وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!

چه شب ها که تا صبح بیدار ننشستیم و... و چه محرومیت‌ها و رنج‌های بیهوده که برخود نخوراندیم!! دوستان من بخشی از جامعه زنان سرزمین من‌اند. همه آنان تحصیل کرده، همه زحمت کشیده و همه خون دل خورده اند... بیکاری یعنی خط بطلان بر همه القابی که زمانی از شنیدن نامشان قند در دلمان آب می‌شد و اینک موج نفرت در رگ‌های‌مان... جامعه تب آلودی که آماس یک فاجعه عمیق است، ایرانی که هر روز بوی تعفن از کنارش برمی‌خزد و جگرت چنان می‌سوزد و روحت چنان در خود فرو می‌رود که زنان سرزمین من! نازنین‌هایم!! صدای من،ناله‌ای بیش نیست!! میدانم. میدانم. صدایم باشید... زبانم باشید.. زنانگی‌مان را پس بگیریم.

فریادش زنیم... من زنم! من زنده‌‌ام و زنده می‌مانم!!!
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٠٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ جنوب زاگرس و محوریت مبارزاتی ملت کورد
ــ دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
ــ آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود
ــ برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.
 • راسان و دولت کوردستان باشور راسان و دولت کوردستان باشور
  در کوردستان عراق عزم راسخی در سطوح عالی ساختار سیاسی مبنی بر برگزاری رفراندوم در ٣ مهر ١٣٩٦ وجود دارد که هدف خود را از این امر پرسش از افکار عمومی در باب استقلال کوردستان اعلام کرده‌اند.
 • یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
  مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
 • کورد نماینده، نماینده‌ی کورد کورد نماینده، نماینده‌ی کورد
  با این حال باید به این موضوع توجه وافر داشت که علی‌رغم به کارگیری انتخابات به مانند وسیله‌ای تبلیغاتی علیه کورد از این به بعد جمهوری اسلامی، کورد نماینده را نیز به عاملی تبلیغاتی علیه جنبش آزادیخواهی کوردستان بدل می کند و به همین جهت باید به افشا کردن سیاست مذکور پرداخت.