• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۵۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
مریم رضایی - کرماشان

اولین باری که به اروپا سفر کردم، می‌شود گفت:فقط و فقط، به حال و روز زنان سرزمینم تأسف خوردم واین تفاوت نه تنها لحظه‌ای من را رها نکرد، بلکه باعث شد بیشتر و بیشتر در زندگی و وضعیت زنان در کوردستان و ایران کنجکاوشده و سعی کنم نه به دید یک نظاره گر بی‌تفاوت، بلکه با دید یک همجنس و یک همدرد به آنان نگاه کنم. گاهی می‌اندیشم که ما اینقدر بوالهوس و فتنه‌خیز و فریبنده و مخرب برای جامعه‌ایم؟ یعنی جنس ما اینقدر مردان سرزمینمان را آزرده؟ که چاره ای جز بستن چشم ها ندارند! و هر روز خدا باید بنشینند و برایمان چاره ای بیابند که چگونه این جنس ناجور را هرچه بیشتر از سر راه زیاده‌خواهی‌هایشان بردارند و فقط به یک وسیله ابزاری خود تبدیل‌مان کنند. به خودم خوبِ خوب نگریستم، به زن اروپایی هم... چه تفاوتی بود؟ او نیز زن بود، درست مثل من. همه چیزش مثل من، اگر او موی بلند و فریبنده داشت که من نداشتم! اگر چشمان رنگی و زیبایش آنقدر در دل می‌نشست ، که من آنرا نیز نداشتم.

اگر او لباس سبک و راحتی بر تن داشت و نیمه عریان بود که من سرتا پا مزین شده بودم به لباس‌های تیره و بدرنگ و بدقواره!!! پس چرا من اینقدر جامعه را آلوده ساخته بودم که اینک بندگان خدا مجبور بودند افراد زیادی را به زحمت بیندازند تا ما زنان که چون ویروس در جامعه انتشار پیدا کرده بودیم را از توی خیابان‌ها جمع کنند و ما را به ناکجا آبادی که دیگر نفس آلوده‌ی‌مان هم در هوای این سرزمین بالا نیاید بفرستند! حالا بماند که برای فرونشاندن غیظشان،از هیچ فحش رکیک و ناسزایی فروگذار نمی کنند. گاهی تف به صورتمان می‌اندازند و گاه چنان با خشونت پرتمان می‌کنند درون ماشین‌های "ون" که گوسفند قربانی سال گذشته همسایه‌مان درون باغچه حیاط. انگار انسانی در این میان نیست. انگار روحی درون این جسم رنجور نخوابیده. انگار زن، هیچ کس نیست، هیچ کس... . اینجا ایران است. سرزمین گرسنگان جنسی. روزگارش گاه ابری و غبار آلود و گاهی سیاهی مطلق. در مرز ٣٣ سالگیم پرسه میزنم.

خروارها حسرت سالیان برشانه‌هایم سنگینی می کنند (رؤیاهای کودکی‌ام که بعدها به اهداف نوجوانی و جوانی‌ام مبدل شدند و هرگز دستانم هم، لمس‌شان نکرد...) شده ام موجودی پوچ. موجودی با افکاری پوچ. نه شور جوانی در سر دارم و نه عشق ماندن در دل. مانده‌ام بین ماندن و رفتن. بین مردن و بیهوده زندگی کردن. وقتی هرچه رشته بودم پنبه می‌شود و هرآنچه بدان دل می‌بندم حبابی کوچک روی آب. هنگامی که بعد از سال‌ها زحمت و تلاش تنها خستگی سالیان برایت می‌ماند...

وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!

چه شب ها که تا صبح بیدار ننشستیم و... و چه محرومیت‌ها و رنج‌های بیهوده که برخود نخوراندیم!! دوستان من بخشی از جامعه زنان سرزمین من‌اند. همه آنان تحصیل کرده، همه زحمت کشیده و همه خون دل خورده اند... بیکاری یعنی خط بطلان بر همه القابی که زمانی از شنیدن نامشان قند در دلمان آب می‌شد و اینک موج نفرت در رگ‌های‌مان... جامعه تب آلودی که آماس یک فاجعه عمیق است، ایرانی که هر روز بوی تعفن از کنارش برمی‌خزد و جگرت چنان می‌سوزد و روحت چنان در خود فرو می‌رود که زنان سرزمین من! نازنین‌هایم!! صدای من،ناله‌ای بیش نیست!! میدانم. میدانم. صدایم باشید... زبانم باشید.. زنانگی‌مان را پس بگیریم.

فریادش زنیم... من زنم! من زنده‌‌ام و زنده می‌مانم!!!
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".