• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۵۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
مریم رضایی - کرماشان

اولین باری که به اروپا سفر کردم، می‌شود گفت:فقط و فقط، به حال و روز زنان سرزمینم تأسف خوردم واین تفاوت نه تنها لحظه‌ای من را رها نکرد، بلکه باعث شد بیشتر و بیشتر در زندگی و وضعیت زنان در کوردستان و ایران کنجکاوشده و سعی کنم نه به دید یک نظاره گر بی‌تفاوت، بلکه با دید یک همجنس و یک همدرد به آنان نگاه کنم. گاهی می‌اندیشم که ما اینقدر بوالهوس و فتنه‌خیز و فریبنده و مخرب برای جامعه‌ایم؟ یعنی جنس ما اینقدر مردان سرزمینمان را آزرده؟ که چاره ای جز بستن چشم ها ندارند! و هر روز خدا باید بنشینند و برایمان چاره ای بیابند که چگونه این جنس ناجور را هرچه بیشتر از سر راه زیاده‌خواهی‌هایشان بردارند و فقط به یک وسیله ابزاری خود تبدیل‌مان کنند. به خودم خوبِ خوب نگریستم، به زن اروپایی هم... چه تفاوتی بود؟ او نیز زن بود، درست مثل من. همه چیزش مثل من، اگر او موی بلند و فریبنده داشت که من نداشتم! اگر چشمان رنگی و زیبایش آنقدر در دل می‌نشست ، که من آنرا نیز نداشتم.

اگر او لباس سبک و راحتی بر تن داشت و نیمه عریان بود که من سرتا پا مزین شده بودم به لباس‌های تیره و بدرنگ و بدقواره!!! پس چرا من اینقدر جامعه را آلوده ساخته بودم که اینک بندگان خدا مجبور بودند افراد زیادی را به زحمت بیندازند تا ما زنان که چون ویروس در جامعه انتشار پیدا کرده بودیم را از توی خیابان‌ها جمع کنند و ما را به ناکجا آبادی که دیگر نفس آلوده‌ی‌مان هم در هوای این سرزمین بالا نیاید بفرستند! حالا بماند که برای فرونشاندن غیظشان،از هیچ فحش رکیک و ناسزایی فروگذار نمی کنند. گاهی تف به صورتمان می‌اندازند و گاه چنان با خشونت پرتمان می‌کنند درون ماشین‌های "ون" که گوسفند قربانی سال گذشته همسایه‌مان درون باغچه حیاط. انگار انسانی در این میان نیست. انگار روحی درون این جسم رنجور نخوابیده. انگار زن، هیچ کس نیست، هیچ کس... . اینجا ایران است. سرزمین گرسنگان جنسی. روزگارش گاه ابری و غبار آلود و گاهی سیاهی مطلق. در مرز ٣٣ سالگیم پرسه میزنم.

خروارها حسرت سالیان برشانه‌هایم سنگینی می کنند (رؤیاهای کودکی‌ام که بعدها به اهداف نوجوانی و جوانی‌ام مبدل شدند و هرگز دستانم هم، لمس‌شان نکرد...) شده ام موجودی پوچ. موجودی با افکاری پوچ. نه شور جوانی در سر دارم و نه عشق ماندن در دل. مانده‌ام بین ماندن و رفتن. بین مردن و بیهوده زندگی کردن. وقتی هرچه رشته بودم پنبه می‌شود و هرآنچه بدان دل می‌بندم حبابی کوچک روی آب. هنگامی که بعد از سال‌ها زحمت و تلاش تنها خستگی سالیان برایت می‌ماند...

وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!

چه شب ها که تا صبح بیدار ننشستیم و... و چه محرومیت‌ها و رنج‌های بیهوده که برخود نخوراندیم!! دوستان من بخشی از جامعه زنان سرزمین من‌اند. همه آنان تحصیل کرده، همه زحمت کشیده و همه خون دل خورده اند... بیکاری یعنی خط بطلان بر همه القابی که زمانی از شنیدن نامشان قند در دلمان آب می‌شد و اینک موج نفرت در رگ‌های‌مان... جامعه تب آلودی که آماس یک فاجعه عمیق است، ایرانی که هر روز بوی تعفن از کنارش برمی‌خزد و جگرت چنان می‌سوزد و روحت چنان در خود فرو می‌رود که زنان سرزمین من! نازنین‌هایم!! صدای من،ناله‌ای بیش نیست!! میدانم. میدانم. صدایم باشید... زبانم باشید.. زنانگی‌مان را پس بگیریم.

فریادش زنیم... من زنم! من زنده‌‌ام و زنده می‌مانم!!!
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.