• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٣ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۵٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
هه‌ورین رضایی-کرماشان

کودکان سرمایه‌های ما هستند و ستون‌هایی که آینده بر دوش آن‌ها استوار است. هرگاه این موجودات ظریف و شکننده آسیب ببینند آینده ملتی نابود می شود زیرا ساختار یک کشور بر اساس اینان برنامه‌ریزی می شود. امروزه در جوامع پیشرفته کودکان از اهمیت و امتیازات بی شماری برخوردارند همچون حقوق اجتماعی، رفاهی، فرهنگی و حتی جسمانی. در کشورهای پیشرفته کودکان از همان بدو تولد تحت حمایت دولت قرار می‌گیرند و دولت آن‌ها را تحت پوشش بیمه‌ای و حقوق ماهیانه قرار می دهد. اگر خانواده کودک از وضع اقتصادی خوبی برخوردار باشند حقوق ماهیانه کودک را برای آینده وی پس انداز می‌کنند و اگر کودک در خانواده‌ای به دنیا بیاید که از اقشار ضعیف جامعه باشند آن خانواده برای پرداخت هزینه‌های فرزندشان دچار مشکل نخواهند بود و کودک کمبودی نخواهد داشت.کودکان در کشورهای پیشرفته اگر در خانواده‌های طبقه پایین و قشر ضعیف جامعه به دنیا بیایند مجبور نخواهند شد برای تامین مخارج زندگی از سنین پایین شروع به کار کنند و یا مجبور به ترک تحصیل و سوق دادن به راه‌هایی شوند که آینده آن‌ها را دچار نابودی و تباهی می‌کند. کودکان سرمایه‌های خاموش هر جامعه و کشوری محسوب می‌شوند. دولت با برنامه‌ریزی و حمایت از آن‌ها، آینده مملکت و کشور را نیز تامین می‌کند. اما در کنار تمامی این امتیازات و حقوق و ارزشی که کودکان در جوامع پیشرفته از آن برخوردارند، در جوامع جهان سوم و در حال توسعه مانند ایران، افغانستان و بسیاری از جوامع دیگر کودکان از هیچگونه حقوق و حمایتی برخوردار نیستند و آمار وحشتناک و تکان دهنده‌ای از کودکان کار و خیابانی در سال‌های اخیر به دست آمده که نشان می‌دهد طبق آمار تخمینی سازمان جهانی کار در سال ١٩٩٥ قریب به ٥ درصد کودکان بین سنین١٠ تا ١٤ سال در ایران از لحاظ اقتصادی فعال هستند. بر این اساس در سرشماری که در سال ١٣٧٥ انجام شد بیش از ٤ درصد جمعیت شاغل کشور را گروه سنی ١٠ تا ١٤ سال تشکیل می‌دهد. این در حالی‌ست که ایران از سال ١٣٧٣ به پیمان‌نامه حقوق کودک پیوسته است اما شواهد امر در بسیاری از مسائل با این پیمان نامه مغایرت فراوانی دارد. مانند کار کودکان، مجازات و اعدام کودکان(پایین بودن سن مسئولیت کیفری در قوانین ایران)، ازدواج قانونی کودکان و استفاده از کودکان در نظامی‌گری.

کار کودکان پیامد های بسیار بدی در آینده برای این نوع کودکان خواهد داشت. این کودکان قشری آسیب‌پذیر در جامعه محسوب می‌شوند زیرا از هیچگونه حمایت و امنیتی برخوردار نیستند و اکثرا در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که والدین آن‌ها معتاد به مواد مخدر هستند و نیز بسیاری از این کودکان در حین کار مورد کودک آزاری و سوء‌استفاده جنسی قرار می‌گیرند و همین امر آن‌ها را به افرادی سرخورده و طرد شده از اجتماع بدل می‌کند و باعث ایجاد عقده‌هایی عمیق در وجود آن‌ها می‌شود. عقده‌هایی که باعث به وجود آمدن جرم و جنایت‌های هولناکی می‌شود و این کودکان ناخواسته پا به زندان می‌گذارند و آینده‌ای نامعلوم انتظار آن‌ها را می‌کشد.

بی‌توجهی به این امر و مشکلات ناشی از وجود اینگونه کودکان آسیب دیده و نبود رسیدگی و اهمیت قائل نشدن برای اینگونه مسائل و مشکلات از سوی نظام و حاکمیت باعث شده است که روز به روز آمار جرم و جنایت به طور چشمگیری رشی تصاعدی داشته باشد. مشکلاتی که هر لحظه آشکار و آشکارتر می‌شود و طی بررسی‌ها اکثر مجرمین جز اقشار پایین و فقیر جامعه هستند و گاها جز کودکان کار و خیابانی بوده اند. اما با وجود تمام شواهد و نشانه ها هیچگونه تلاشی از سوی حاکمیت برای ریشه‌کن کردن این معضل که گریبان‌ جامعه را گرفته است صورت نمی‌گیرد و چه بسا کسانی را نیز که در تلاش برای حل این معضلات و آسیب‌ها هستند به مشکلات امنیتی دچار کرده و از سوی نیروهای سرکوبگر رژیمی همچون ایران اسلامی بازداشت شده و به محاربه با نظام و حاکمیت محکوم شوند و آینده‌ای تاریک و نامعلوم انتظارشان را می کشد.

در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٠٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ جنوب زاگرس و محوریت مبارزاتی ملت کورد
ــ دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
ــ آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود
ــ برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.
 • راسان و دولت کوردستان باشور راسان و دولت کوردستان باشور
  در کوردستان عراق عزم راسخی در سطوح عالی ساختار سیاسی مبنی بر برگزاری رفراندوم در ٣ مهر ١٣٩٦ وجود دارد که هدف خود را از این امر پرسش از افکار عمومی در باب استقلال کوردستان اعلام کرده‌اند.
 • یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
  مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
 • کورد نماینده، نماینده‌ی کورد کورد نماینده، نماینده‌ی کورد
  با این حال باید به این موضوع توجه وافر داشت که علی‌رغم به کارگیری انتخابات به مانند وسیله‌ای تبلیغاتی علیه کورد از این به بعد جمهوری اسلامی، کورد نماینده را نیز به عاملی تبلیغاتی علیه جنبش آزادیخواهی کوردستان بدل می کند و به همین جهت باید به افشا کردن سیاست مذکور پرداخت.