• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران

میلادی: ٠٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٨ - ١٨:۵٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
هه‌ورین رضایی-کرماشان

کودکان سرمایه‌های ما هستند و ستون‌هایی که آینده بر دوش آن‌ها استوار است. هرگاه این موجودات ظریف و شکننده آسیب ببینند آینده ملتی نابود می شود زیرا ساختار یک کشور بر اساس اینان برنامه‌ریزی می شود. امروزه در جوامع پیشرفته کودکان از اهمیت و امتیازات بی شماری برخوردارند همچون حقوق اجتماعی، رفاهی، فرهنگی و حتی جسمانی. در کشورهای پیشرفته کودکان از همان بدو تولد تحت حمایت دولت قرار می‌گیرند و دولت آن‌ها را تحت پوشش بیمه‌ای و حقوق ماهیانه قرار می دهد. اگر خانواده کودک از وضع اقتصادی خوبی برخوردار باشند حقوق ماهیانه کودک را برای آینده وی پس انداز می‌کنند و اگر کودک در خانواده‌ای به دنیا بیاید که از اقشار ضعیف جامعه باشند آن خانواده برای پرداخت هزینه‌های فرزندشان دچار مشکل نخواهند بود و کودک کمبودی نخواهد داشت.کودکان در کشورهای پیشرفته اگر در خانواده‌های طبقه پایین و قشر ضعیف جامعه به دنیا بیایند مجبور نخواهند شد برای تامین مخارج زندگی از سنین پایین شروع به کار کنند و یا مجبور به ترک تحصیل و سوق دادن به راه‌هایی شوند که آینده آن‌ها را دچار نابودی و تباهی می‌کند. کودکان سرمایه‌های خاموش هر جامعه و کشوری محسوب می‌شوند. دولت با برنامه‌ریزی و حمایت از آن‌ها، آینده مملکت و کشور را نیز تامین می‌کند. اما در کنار تمامی این امتیازات و حقوق و ارزشی که کودکان در جوامع پیشرفته از آن برخوردارند، در جوامع جهان سوم و در حال توسعه مانند ایران، افغانستان و بسیاری از جوامع دیگر کودکان از هیچگونه حقوق و حمایتی برخوردار نیستند و آمار وحشتناک و تکان دهنده‌ای از کودکان کار و خیابانی در سال‌های اخیر به دست آمده که نشان می‌دهد طبق آمار تخمینی سازمان جهانی کار در سال ١٩٩٥ قریب به ٥ درصد کودکان بین سنین١٠ تا ١٤ سال در ایران از لحاظ اقتصادی فعال هستند. بر این اساس در سرشماری که در سال ١٣٧٥ انجام شد بیش از ٤ درصد جمعیت شاغل کشور را گروه سنی ١٠ تا ١٤ سال تشکیل می‌دهد. این در حالی‌ست که ایران از سال ١٣٧٣ به پیمان‌نامه حقوق کودک پیوسته است اما شواهد امر در بسیاری از مسائل با این پیمان نامه مغایرت فراوانی دارد. مانند کار کودکان، مجازات و اعدام کودکان(پایین بودن سن مسئولیت کیفری در قوانین ایران)، ازدواج قانونی کودکان و استفاده از کودکان در نظامی‌گری.

کار کودکان پیامد های بسیار بدی در آینده برای این نوع کودکان خواهد داشت. این کودکان قشری آسیب‌پذیر در جامعه محسوب می‌شوند زیرا از هیچگونه حمایت و امنیتی برخوردار نیستند و اکثرا در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که والدین آن‌ها معتاد به مواد مخدر هستند و نیز بسیاری از این کودکان در حین کار مورد کودک آزاری و سوء‌استفاده جنسی قرار می‌گیرند و همین امر آن‌ها را به افرادی سرخورده و طرد شده از اجتماع بدل می‌کند و باعث ایجاد عقده‌هایی عمیق در وجود آن‌ها می‌شود. عقده‌هایی که باعث به وجود آمدن جرم و جنایت‌های هولناکی می‌شود و این کودکان ناخواسته پا به زندان می‌گذارند و آینده‌ای نامعلوم انتظار آن‌ها را می‌کشد.

بی‌توجهی به این امر و مشکلات ناشی از وجود اینگونه کودکان آسیب دیده و نبود رسیدگی و اهمیت قائل نشدن برای اینگونه مسائل و مشکلات از سوی نظام و حاکمیت باعث شده است که روز به روز آمار جرم و جنایت به طور چشمگیری رشی تصاعدی داشته باشد. مشکلاتی که هر لحظه آشکار و آشکارتر می‌شود و طی بررسی‌ها اکثر مجرمین جز اقشار پایین و فقیر جامعه هستند و گاها جز کودکان کار و خیابانی بوده اند. اما با وجود تمام شواهد و نشانه ها هیچگونه تلاشی از سوی حاکمیت برای ریشه‌کن کردن این معضل که گریبان‌ جامعه را گرفته است صورت نمی‌گیرد و چه بسا کسانی را نیز که در تلاش برای حل این معضلات و آسیب‌ها هستند به مشکلات امنیتی دچار کرده و از سوی نیروهای سرکوبگر رژیمی همچون ایران اسلامی بازداشت شده و به محاربه با نظام و حاکمیت محکوم شوند و آینده‌ای تاریک و نامعلوم انتظارشان را می کشد.

در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".