• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود

میلادی: ١٠-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/١٩ - ١٢:٠٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود
کوردستان میدیا: از آن زمان کە مرزهای تصنعی ایران رسمی شد و حکومت‌های مرکزی توسط افکار شونیستی تک ملتی مدیریت می‌شوند، افکار فاشیستی با شعار یک ملت-یک زبان، همواره در تلاش برای از بین بردن فرهنگ و زبان ملت‌های غیر فارس بودەاند.

روز چهارشنبە پانزدهم شهریور ١٣٩٦، انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه رازی کرماشان، گردهمایی بە مدت سە روز در راستای ترویج زبان و ادبیات فارسی برگزار کرد.

این درحالی‌ست کە در امتداد برنامە آسمیلاسیون در ایران، اولین بار نیست کە فاشیسم مرکزگرای ایران در شهرهای کوردستان همایش و سمینارهایی در راستای توسعە زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌کند و ادبیات فارسی را بر ادبیات دیگر ملیت‌ها در ایران غالب می‌کند و ارجحیت می‌بخشد.

باید خاطرنشان کرد کە از زمان تاسیس دولت به اصطلاح مدرن در ایران و تاسیس نهادهای و موسسات فرهنگی-اجتماعی در قالب فعالیت‌های علمی به صورت رسمی و سازمان‌دهی شده، آسمیلاسیون ملیت‌های غیر فارس ایران استارت خورده و تا به امروز ادامه دارد.

انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی در ساڵ ١٣٥٠ تاسیس شدە و تا بە امروز با حمایت رژیم جمهوری اسلامی، برنامەهای فاشیستی خود را در سراسر ایران پیش می‌برد. گردهمایی اخیر این انجمن در کرماشان، دوازدهمین گردهمایی در راستای اهداف فاشیستی این انجمن می‌باشد.

لازم بە ذکر است کە این گردهمایی‌ها بخشی کوچکی از فعالیت‌های این انجمن است، کە از تعداد دوازدە گردهمایی ، هشت گرهمایی در شهرهای غیر فارس از جملە: مازندران، تبریز و اردبیل و ... برگزار شدە است و همچنین این انجمن دارای ٩ شعبە می‌باشد، کە شش شعبە آن در شهرهای ارومیە،رشت،کرماشان،زنجان،اردبیل و خوراسان قرار دارند و تنها سە شعبە آن در شهرهای فارس‌نشین است.

همچنین در فراخوان این گردهمایی آمدە است کە اهداف این نشست: پژوهش در زمینە زبان فارسی و گفتگو در این زمینە با هدف تقویت و گسترش این زبان است و افرادی کە در این گردهمایی مقالە ارائە می‌دهند باید موضوعاتشان در این راستا باشد.

قابل ذکر است کە در شهر کرماشان و تمامی شهرهای کوردستان بە هیچ وجە مجوزی برای برگزاری چنین همایشی با این حجم در زمینە ترویج زبان و ادبیات کوردی، از سوی رژیم صادر نمی‌شود. در واقع حتی برای برگزاری یک انجمن ادبی در حد محافل دانشگاهی در کرماشان برای فعالیت با هدف ترویج زبان و ادبیات کوردی مجوز صادر نمی‌شود.

در این گردهمایی ٥٤ نفر بە عنوان شورای علمی فعالیت کردەاند کە بیشتر آنها از ملیت‌های دیگر همچون: کورد،عرب و آذری و ... هستند و در راستای سیاست‌های فاشیستی فارس فعالیت می‌کنند و از عوامل بازتولید آسمیلاسیون فرهنگی می‌باشند.

از سوی دیگر مسئولان استان کرماشان بە جای خدمت کردن بە مردم، فرهنگ و اصالت این کلانشهر کوردستان، در خدمت سیاست‌های رژیم هستند، بە عنوان مثال:" رازانی" استاندار کرماشان با شرکت در این گردهمایی از اهمیت و الزام گسترش زبان و ادبیات فارسی سخن گفتە و زبان فارسی را میراث جهانی نامیدە است.

بە طور کلی رژیم در پروژە آسمیلاسیون و برنامەهای طراحی شدە با عقلیت فاشیستی، بیشترین تلاش‌ها را برای از بین بردن زبان کوردی در کرماشان دارد و مانع از فعالیت مردمان این شهر در راستای زبان و ادبیات مادری‌شان می‌شود کە از ابتدایی‌ترین حقوق هر ملتی است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.