• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٨ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

سی‌ و ششمین دورە نشست شورای حقوق بشر با محوریت موضوع کولبران برگزار شد

میلادی: ١٣-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٢ - ٢٠:٠۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
سی‌ و ششمین دورە نشست شورای حقوق بشر با محوریت موضوع کولبران برگزار شد
کوردستان میدیا: جمعیت حقوق بشر کوردستان ایران_ ژنو مسئله کولبران در کوردستان و سرکوب شهروندان کورد را در سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر مطرح کرد.

با شرکت "تیمور الیاسی" نمایندە جمعیت حقوق بشر کوردستان ایران – ژنو ، نشستی در رابطە با مسئله کولبران و سرکوب شهروندان کورد در کوردستان ایران در مقر سازمان ملل برگزار شد. در این نشست نمایندە جمعیت حقوق بشر کوردستان ایران طی جستاری، گزارشی در این رابطه تقدیم نشست مذکور کرد.

متن گزارش نمایندە جمعیت حقوق بشر کوردستان ایران _ژنو بە این صورت است:

اقای رئیس


در روز دوشنبه چهارم سپتامبر ٢٠١٧، دو کولبر کورد بە نام‌های حیدر فرجی ٢١ سالە و قادر بهرامی ٤٥ سالە و صاحب ٤ فرزند با شلیک مستقیم نیروهای نظامی-مرزی ایران در بانە کشتە شدند.

کشتن این دو شهروند عملی حاشیەای نیست، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، ١٤٩ شهروند کُرد درپی شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت ایران جان خود را از دست داده‌اند. کشتار این شهروندان به دست نیروهای نظامی حکومت ایران تنها بخاطر "کورد بودن" آنان است.

روز سەشنبە پنجم سپتامبر، اهالی شهر بانە برای اعتراض بە کشتن دو کولبر مورد اشاره تجمع اعتراضی آرام بە راە انداختند. اما مسئولان این شهر بە تجمع اعتراضی آنان کە خواستار دادگاهی کردن مجرمین و پایان دادن بە کشتن کولبران بود، با خشونت جواب دادند.

بعد از این رویداد شهرهای دیگر کوردستان هم دست به اعتراض زدند و مقامات حکومتی اقدام به امنیتی و پلیسی کردن فضای این شهرها کردند. براساس گزارش رسیده بە جمعیت حقوق بشر کوردستان، نیروهای رژیم برای سرکوب معترضان از گلولە پلاستیکی و گاز اشک آور استفادە کردەاند در نتیجە این خشونت‌های رژیم ١٠ شهروند مجروح شدە و بیش از ١٠ شهروند دیگر دستگیر شدەاند.

در پایان ما از شورای حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستاریم برای تحقق عدالت و حقیقت، کشتار شهروندان کورد را محکوم کنند و ایران را تحت فشار قرار دهند تا بە خشونت و سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه بلوچ‌ها، کوردهای یارسان، عرب‌های اهواز، مسیحی‌ها، یهودی‌ها، ترکمن و آذری‌ها پایان دهد.

جمعیت حقوق بشر کوردستان ایران_ ژنو
ژنو، سازمان ملل، ١١ سپتامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٨ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با پرویز رحیم
ــ راسان و پیشمرگه
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ گفتگو با آرش صالح