• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١١ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٠ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

ایران محور شرارت‌ منطقه

میلادی: ١۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٣ - ١٨:٣٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
ایران محور شرارت‌ منطقه
جمال رسول دنخه

این سخن جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا بود که در خصوص رفتار رژیم ایران در جهان و منطقه اعلام داشت. آن وقت چنین سخنی را زیاده‌خواهی آمریکا و جنگ‌طلبی آمریکا قلمداد می‌کردند. اما مخالفان آن روز موافقان سرسخت امروز هستند.

ظاهرا مئسولان رژیم حاکم در تهران هنوز معنای این گفته و مخالفت‌های مستمر غرب و کشورهای منطقه را نیز در خصوص جنگ ستیزی، اقدامات بی ثبات کننده و از همه مهمتر حامی تروریست بودن این رژیم از سوی مسئولان این رژیم به خوبی دریافت نکرده‌اند.

علی‌رغم اینکه کشورهای غربی و سران این دولت‌‌ها در رابطه با رفتارهای رژیم ایران در منطقه به حاکمان این رژیم هشدارهای ممتدی می‌دهند اما از قرار معلوم هیچ تغییری در اعمال این رژیم بوجود نیامده است و این رژیم در روابط خود نه تنها در غرب منزوی شده بلکه با کشورهای عربی نیز دچار مشکل شده است و رفتارهای زیان‌بار آن را در منطقه عامل تهدیدی برای خاورمیانه محسوب می‌کنند و این رفتارها روند پرشتابی به خود گرفته است.

حمایت ایران از رژیم های تمامیت‌خواه و گروه‌های تروریست در کشورهای گوناگون حکایت دیگری است که چیزی از رفتارهای جنایتکارانه و بی ثبات‌کننده ایران در منطقه کم ندارد، رویدادهای جاری در سوریه از آغاز درگیری‌ها در این کشور تا کنون بهترین دلیل بر صحت این ادعا است.

سیاست‌های دخالت‌جویانه رژیم تهران در همه جا از افغانستان تا لبنان، عراق، سوریه، یمن، بحرین و کویت گسترده شده و مسئولان این رژیم می کوشند تا با استفاده از کارت فرقه‌گرایی، کشورهای منطقه را مورد هدف بگیرند. سابقه طولانی رژیم ایران در حمایت از شبه نظامیان تندرو و هم اکنون حمایت از "حوثی‌ها" که یکی از مهم‌ترین این گرو‌‌ه‌ها هستند که از سال ۲۰۱۴ به خرابکاری و ایجاد بی ثباتی در یمن روی آورده اند.

اکنون که نقش و محتوای سیاست سران این رژیم برای دولتمران غرب و عرب نمایان شده است مدتی است که درباره نحوه مقابله با نقش‌آفرینی منفی این رژیم به گفتگو پرداخته و راهکارهای تاکتیکی و استراتژیک را پیاده می‌کنند و همچنین از جامعه جهانی برای توقف فعالیت‌های خرابکارانه رژیم ایران تقاضای همکاری می‌کنند.

ناظران سیاسی بر این باورند که رژیم ایران رفتاری دو گانه در کشورهای عربی در پیش گرفته و روابط آن را با حکومت‌ها و برخی چهره‌های دارای نفوذ در کشورهای عربی مثل نوری مالکی و حسن نصرالـله و سایرین متفاوت از یکدیگر است؛ چرا که این افراد دارای موقعیت های تاثیرگذاری هستند و سیاست‌های ایران را اجرا می کنند. همچنین اینها نه تنها از لحاظ "ایدئولوژی" با رژیم ایران ارتباط دارند بلکه منافع آن‌ها و رژیم ایران همسو هستند و فارغ از عوامل دیگر، این منافع مشترک بین طرفین نقش تعیین کننده ای بازی می کنند.

از سویی دیگر حضور عوامل و مزدوران هوادار سیاست‌های رژیم حاکم در ایران در کشورهای عربی بطور جدی بر محور اصلی سیاست خارجی ایران تاکید دارد. سیاست خارجی رژیم ایران بر پایه دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر از طریق ایجاد جنبش‌ها و احزاب و نیروها استوار است.

ایران با این خط مشی به دنبال ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در کشورهای منطقه است تا نقش برتر خود در منطقه را ثابت کند.

با اینکه سیاستمداران ایران با کارت فرقه‌گرایی در حال نقش آفرینی هستند اما آن‌ها در بیشتر اوقات موفقیت چندانی کسب نکرده‌اند. چرا که شیعیان بسیاری در منطقه خلیج هستند که با سیاست ایران موافق نیستند و حتی با آن مخالف‌اند و هـچنین در طرف مقابل ناظر آن هستیم که ایران از گروه القاعده حمایت می‌کند و افراد تحت پیگرد دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی در ایران به سر می‌برند.

هم اکنون "مثلث ایران- سوریه- حزب الـله" که راس آن رژیم ایران است به طور عمده در طرح تخریب منطقه عربی نقش دارد. این در حالی‌ست که حسن روحانی رئیس جمهور رژیم که خود و دولتمردانش را مفتخر به دانستن راه "تعامل" با دنیا و اهل مذاکره می‌داند و تلاش می‌کند با توافق بی‌روح برجام، نوعی پایگاه اجتماعی برای ایران پیدا کند.

همچنین به این دلیل که ایران آغازگر دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه بوده و هست و این دخالت‌ها به صورت آشکار از عراق و لبنان و سوریه و بحرین گرفته تا یمن ادامه دارد این خود دلیل محکمی بر این ادعاست که ماهیت این رژیم تا چە اندازه با سازش منافات دارد.

ازسویی پروژه رژیم ایران درعراق نیز سست و متزلزل شده و نفوذ تهران کاهش یافته است و با اعتراض نیروهای ملی عراق علیه دخالت های ایران در امور سیاسی کشورشان آینده رژیم در عراق مبهم است. سفر مقتدی صدر به سعودی و امارات و قبول نکردن " محمود هاشمی شاهرودی" نمایندە خامنهای از سوی مقتدا صدر میخ آخر را بر تابوت قطع روابط ایران کوبید. سیاست رژیم جمهوری اسلامی از زمان به قدرت رسیدن تا کنون این بودە است که شیعیان عراق را با شعارهای فرقه‌ای از جامعه خودشان و از کشورهای عربی جدا کند اما در این زمینه چون الگوی مناسبی از خود نشان نداد موفق نشد.

با توجه به این تحولات، رژیم جمهوری اسلامی که خواسته بود درهمه جا سیاست توسعه‌طلبی خود را ادامه دهد با پرداخت هزینه‌های هنگفت در جنگ‌های فرسایشی چند ساله اکنون به نقطه‌ای رسیده که خود در برابر خطر سرنگونی قرار گرفته است. از سوی دیگر صدای ایرانیان مخالف نیز هر روز رساتر می‌شود؛ مردم ایران بارها مخالفت خود را با دخالت‌های رژیم تهران در منطقه اعلام کرده‌اند و بارها ازسران رژیم اسلامی خواستتەاند تا دخالت در کشورهای همسایه را متوقف کند و اموال مملکت را برای توسعه و پیشرفت و بهبودی اوضاع داخلی کشور مصرف کند اما آنچه مشهود است رژیم جمهوری اسلامی بر سیاست جنگ‌طلبی اصرار دارد.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.