• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

ایران محور شرارت‌ منطقه

میلادی: ١۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٣ - ١٨:٣٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
ایران محور شرارت‌ منطقه
جمال رسول دنخه

این سخن جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا بود که در خصوص رفتار رژیم ایران در جهان و منطقه اعلام داشت. آن وقت چنین سخنی را زیاده‌خواهی آمریکا و جنگ‌طلبی آمریکا قلمداد می‌کردند. اما مخالفان آن روز موافقان سرسخت امروز هستند.

ظاهرا مئسولان رژیم حاکم در تهران هنوز معنای این گفته و مخالفت‌های مستمر غرب و کشورهای منطقه را نیز در خصوص جنگ ستیزی، اقدامات بی ثبات کننده و از همه مهمتر حامی تروریست بودن این رژیم از سوی مسئولان این رژیم به خوبی دریافت نکرده‌اند.

علی‌رغم اینکه کشورهای غربی و سران این دولت‌‌ها در رابطه با رفتارهای رژیم ایران در منطقه به حاکمان این رژیم هشدارهای ممتدی می‌دهند اما از قرار معلوم هیچ تغییری در اعمال این رژیم بوجود نیامده است و این رژیم در روابط خود نه تنها در غرب منزوی شده بلکه با کشورهای عربی نیز دچار مشکل شده است و رفتارهای زیان‌بار آن را در منطقه عامل تهدیدی برای خاورمیانه محسوب می‌کنند و این رفتارها روند پرشتابی به خود گرفته است.

حمایت ایران از رژیم های تمامیت‌خواه و گروه‌های تروریست در کشورهای گوناگون حکایت دیگری است که چیزی از رفتارهای جنایتکارانه و بی ثبات‌کننده ایران در منطقه کم ندارد، رویدادهای جاری در سوریه از آغاز درگیری‌ها در این کشور تا کنون بهترین دلیل بر صحت این ادعا است.

سیاست‌های دخالت‌جویانه رژیم تهران در همه جا از افغانستان تا لبنان، عراق، سوریه، یمن، بحرین و کویت گسترده شده و مسئولان این رژیم می کوشند تا با استفاده از کارت فرقه‌گرایی، کشورهای منطقه را مورد هدف بگیرند. سابقه طولانی رژیم ایران در حمایت از شبه نظامیان تندرو و هم اکنون حمایت از "حوثی‌ها" که یکی از مهم‌ترین این گرو‌‌ه‌ها هستند که از سال ۲۰۱۴ به خرابکاری و ایجاد بی ثباتی در یمن روی آورده اند.

اکنون که نقش و محتوای سیاست سران این رژیم برای دولتمران غرب و عرب نمایان شده است مدتی است که درباره نحوه مقابله با نقش‌آفرینی منفی این رژیم به گفتگو پرداخته و راهکارهای تاکتیکی و استراتژیک را پیاده می‌کنند و همچنین از جامعه جهانی برای توقف فعالیت‌های خرابکارانه رژیم ایران تقاضای همکاری می‌کنند.

ناظران سیاسی بر این باورند که رژیم ایران رفتاری دو گانه در کشورهای عربی در پیش گرفته و روابط آن را با حکومت‌ها و برخی چهره‌های دارای نفوذ در کشورهای عربی مثل نوری مالکی و حسن نصرالـله و سایرین متفاوت از یکدیگر است؛ چرا که این افراد دارای موقعیت های تاثیرگذاری هستند و سیاست‌های ایران را اجرا می کنند. همچنین اینها نه تنها از لحاظ "ایدئولوژی" با رژیم ایران ارتباط دارند بلکه منافع آن‌ها و رژیم ایران همسو هستند و فارغ از عوامل دیگر، این منافع مشترک بین طرفین نقش تعیین کننده ای بازی می کنند.

از سویی دیگر حضور عوامل و مزدوران هوادار سیاست‌های رژیم حاکم در ایران در کشورهای عربی بطور جدی بر محور اصلی سیاست خارجی ایران تاکید دارد. سیاست خارجی رژیم ایران بر پایه دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر از طریق ایجاد جنبش‌ها و احزاب و نیروها استوار است.

ایران با این خط مشی به دنبال ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در کشورهای منطقه است تا نقش برتر خود در منطقه را ثابت کند.

با اینکه سیاستمداران ایران با کارت فرقه‌گرایی در حال نقش آفرینی هستند اما آن‌ها در بیشتر اوقات موفقیت چندانی کسب نکرده‌اند. چرا که شیعیان بسیاری در منطقه خلیج هستند که با سیاست ایران موافق نیستند و حتی با آن مخالف‌اند و هـچنین در طرف مقابل ناظر آن هستیم که ایران از گروه القاعده حمایت می‌کند و افراد تحت پیگرد دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی در ایران به سر می‌برند.

هم اکنون "مثلث ایران- سوریه- حزب الـله" که راس آن رژیم ایران است به طور عمده در طرح تخریب منطقه عربی نقش دارد. این در حالی‌ست که حسن روحانی رئیس جمهور رژیم که خود و دولتمردانش را مفتخر به دانستن راه "تعامل" با دنیا و اهل مذاکره می‌داند و تلاش می‌کند با توافق بی‌روح برجام، نوعی پایگاه اجتماعی برای ایران پیدا کند.

همچنین به این دلیل که ایران آغازگر دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه بوده و هست و این دخالت‌ها به صورت آشکار از عراق و لبنان و سوریه و بحرین گرفته تا یمن ادامه دارد این خود دلیل محکمی بر این ادعاست که ماهیت این رژیم تا چە اندازه با سازش منافات دارد.

ازسویی پروژه رژیم ایران درعراق نیز سست و متزلزل شده و نفوذ تهران کاهش یافته است و با اعتراض نیروهای ملی عراق علیه دخالت های ایران در امور سیاسی کشورشان آینده رژیم در عراق مبهم است. سفر مقتدی صدر به سعودی و امارات و قبول نکردن " محمود هاشمی شاهرودی" نمایندە خامنهای از سوی مقتدا صدر میخ آخر را بر تابوت قطع روابط ایران کوبید. سیاست رژیم جمهوری اسلامی از زمان به قدرت رسیدن تا کنون این بودە است که شیعیان عراق را با شعارهای فرقه‌ای از جامعه خودشان و از کشورهای عربی جدا کند اما در این زمینه چون الگوی مناسبی از خود نشان نداد موفق نشد.

با توجه به این تحولات، رژیم جمهوری اسلامی که خواسته بود درهمه جا سیاست توسعه‌طلبی خود را ادامه دهد با پرداخت هزینه‌های هنگفت در جنگ‌های فرسایشی چند ساله اکنون به نقطه‌ای رسیده که خود در برابر خطر سرنگونی قرار گرفته است. از سوی دیگر صدای ایرانیان مخالف نیز هر روز رساتر می‌شود؛ مردم ایران بارها مخالفت خود را با دخالت‌های رژیم تهران در منطقه اعلام کرده‌اند و بارها ازسران رژیم اسلامی خواستتەاند تا دخالت در کشورهای همسایه را متوقف کند و اموال مملکت را برای توسعه و پیشرفت و بهبودی اوضاع داخلی کشور مصرف کند اما آنچه مشهود است رژیم جمهوری اسلامی بر سیاست جنگ‌طلبی اصرار دارد.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.