• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣٠ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران: پشتیبانی از استقلال اقلیم کوردستان، وظیفه‌ای ملی است

میلادی: ١۶-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢۵ - ١٨:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران: پشتیبانی از استقلال اقلیم کوردستان، وظیفه‌ای ملی است
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران در رابطه با رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان و پشتیبانی از این خواست ملی بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

هم میهنان عزیز!

ملت حق‌طلب کورد!


تصمیم حکومت اقلیم کوردستان برای برگزاری رفراندوم در ٣ مهر، تصمیمی ملی و تاکید بر حق انسانی و خواست مشروع ملت کورد است، که ده‌ها سال برای تحقق آن در بخش‌های مختلف کوردستان دست به مبارزه زده و خواهان آن است که خود آینده‌اش را رقم بزند و اختیار تعین سرنوشت‌اش را داشته باشد.

علاوه بر مشروع و دمکراتیک بودن چنین حقی، روش تحقق آن از طریق برگزاری رفراندوم در کوردستان نیز روشی دمکراتیک، مدرن و صلح‌جویانه می‌باشد، که نشانهدهنده‌ی توسعه و آگاهی سیاسی ملت کورد و مردم کوردستان است که در منطقه‌ای مالامال از ترور و کشتار و افکار متحجرانه، دارای افکار مدرن و دمکراتیک است و بر مبنای مکانیزمی دمکراتیک و مترقی بر آن است که حقوق خود را بدست آورد و ارده‌ی ملی و دمکراتیک را به اثبات برساند.

ما به عنوان حزب دمکرات کوردستان ایران، همانگونه که پیشتر نیز به صورت رسمی اعلام کرده بودیم که این امر را حق مسلم ملت کورد در کوردستان عراق می‌دانیم و به صورت قاطعانه از برگزاری رفراندوم در کوردستان عراق پشتیبانی و حمایت می‌کنیم. در این مجال علاوه بر تکرار و تاکید بر این پشتیبانی و حمایت، ملت کورد در کوردستان ایران -به مانند بخشی از ملت تحت ستم کورد اما آگاه و هوشیار- را مورد خطاب قرار می‌دهیم که:

- طی روزهای پیش رو تا موعد برگزاری رفراندوم به هر طریق ممکن پشتیبانی و حمایت خود را از رفراندوم در کوردستان عراق اعلام کرده و در روز برگزاری رفراندوم نیز با برافراشتن پرچم کوردستان و پوشیدن لباس کوردی و حضور در اماکن عمومی با این لباس و در دست داشتن پرچم کوردستان، نشان دهیم که ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان حامی و دلسوز یکدیگر هستند.

- همه اعضا و حامیان حزب دمکرات در خارج از کشور و در کوردستان عراق به هر طریق ممکن در فستیوال‌ها و جشن‌هایی که برای پشتیبانی از رفراندوم و استقلال کوردستان برگزار می‌شود حضور چشم‌گیری داشته و با در دست داشتن شعارهای مرتبط، در گسترش پشتیبانی و حمایت‌ها، یاور این پروسه باشند.

- با راه اندازی کمپین‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی و انجام تبلیغات ویژه در این رابطه، به جمع‌آوری امضا برای پشتیبانی از استقلال کوردستان عراق پرداخته و در این زمینه تمام تلاش خود را به خرج داده و یاور رسیدن بخشی از ملت کورد در بخشی از سرزمین‌مان به حقوق حقه‌ی خود باشند.

سیاست و باور حزب دمکرات از همان روزهای آغازین تاسیس این حزب و تاسیس جمهوری کوردستان تا با امروز بر این مبنا بوده و هست، که کورد یک ملت است که برخالف خواست خود، سرزمین‌اش را مابین چهار کشور تقسیم کرده‌اند و همچنین گسترش مبارزات حق‌طلبانه‌ی ملت کورد در هر بخش از کوردستان را پیروزی و موفقیت همه ملت کورد می‌داند.

مبارزات ملت کورد در کوردستان ایران و عراق می‌تواند و می‌بایست، برای تحقق آرزوها و خواست‌های ملی و دمکراتیک خود، پشتیبان و حامی یکدیگر باشند.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٥ شهریور ١٣٩٦ شمسی
١٦ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.