• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٩ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران: پشتیبانی از استقلال اقلیم کوردستان، وظیفه‌ای ملی است

میلادی: ١۶-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢۵ - ١٨:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران: پشتیبانی از استقلال اقلیم کوردستان، وظیفه‌ای ملی است
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران در رابطه با رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان و پشتیبانی از این خواست ملی بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

هم میهنان عزیز!

ملت حق‌طلب کورد!


تصمیم حکومت اقلیم کوردستان برای برگزاری رفراندوم در ٣ مهر، تصمیمی ملی و تاکید بر حق انسانی و خواست مشروع ملت کورد است، که ده‌ها سال برای تحقق آن در بخش‌های مختلف کوردستان دست به مبارزه زده و خواهان آن است که خود آینده‌اش را رقم بزند و اختیار تعین سرنوشت‌اش را داشته باشد.

علاوه بر مشروع و دمکراتیک بودن چنین حقی، روش تحقق آن از طریق برگزاری رفراندوم در کوردستان نیز روشی دمکراتیک، مدرن و صلح‌جویانه می‌باشد، که نشانهدهنده‌ی توسعه و آگاهی سیاسی ملت کورد و مردم کوردستان است که در منطقه‌ای مالامال از ترور و کشتار و افکار متحجرانه، دارای افکار مدرن و دمکراتیک است و بر مبنای مکانیزمی دمکراتیک و مترقی بر آن است که حقوق خود را بدست آورد و ارده‌ی ملی و دمکراتیک را به اثبات برساند.

ما به عنوان حزب دمکرات کوردستان ایران، همانگونه که پیشتر نیز به صورت رسمی اعلام کرده بودیم که این امر را حق مسلم ملت کورد در کوردستان عراق می‌دانیم و به صورت قاطعانه از برگزاری رفراندوم در کوردستان عراق پشتیبانی و حمایت می‌کنیم. در این مجال علاوه بر تکرار و تاکید بر این پشتیبانی و حمایت، ملت کورد در کوردستان ایران -به مانند بخشی از ملت تحت ستم کورد اما آگاه و هوشیار- را مورد خطاب قرار می‌دهیم که:

- طی روزهای پیش رو تا موعد برگزاری رفراندوم به هر طریق ممکن پشتیبانی و حمایت خود را از رفراندوم در کوردستان عراق اعلام کرده و در روز برگزاری رفراندوم نیز با برافراشتن پرچم کوردستان و پوشیدن لباس کوردی و حضور در اماکن عمومی با این لباس و در دست داشتن پرچم کوردستان، نشان دهیم که ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان حامی و دلسوز یکدیگر هستند.

- همه اعضا و حامیان حزب دمکرات در خارج از کشور و در کوردستان عراق به هر طریق ممکن در فستیوال‌ها و جشن‌هایی که برای پشتیبانی از رفراندوم و استقلال کوردستان برگزار می‌شود حضور چشم‌گیری داشته و با در دست داشتن شعارهای مرتبط، در گسترش پشتیبانی و حمایت‌ها، یاور این پروسه باشند.

- با راه اندازی کمپین‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی و انجام تبلیغات ویژه در این رابطه، به جمع‌آوری امضا برای پشتیبانی از استقلال کوردستان عراق پرداخته و در این زمینه تمام تلاش خود را به خرج داده و یاور رسیدن بخشی از ملت کورد در بخشی از سرزمین‌مان به حقوق حقه‌ی خود باشند.

سیاست و باور حزب دمکرات از همان روزهای آغازین تاسیس این حزب و تاسیس جمهوری کوردستان تا با امروز بر این مبنا بوده و هست، که کورد یک ملت است که برخالف خواست خود، سرزمین‌اش را مابین چهار کشور تقسیم کرده‌اند و همچنین گسترش مبارزات حق‌طلبانه‌ی ملت کورد در هر بخش از کوردستان را پیروزی و موفقیت همه ملت کورد می‌داند.

مبارزات ملت کورد در کوردستان ایران و عراق می‌تواند و می‌بایست، برای تحقق آرزوها و خواست‌های ملی و دمکراتیک خود، پشتیبان و حامی یکدیگر باشند.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٥ شهریور ١٣٩٦ شمسی
١٦ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.