• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران: پشتیبانی از استقلال اقلیم کوردستان، وظیفه‌ای ملی است

میلادی: ١۶-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢۵ - ١٨:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران: پشتیبانی از استقلال اقلیم کوردستان، وظیفه‌ای ملی است
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران در رابطه با رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان و پشتیبانی از این خواست ملی بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

هم میهنان عزیز!

ملت حق‌طلب کورد!


تصمیم حکومت اقلیم کوردستان برای برگزاری رفراندوم در ٣ مهر، تصمیمی ملی و تاکید بر حق انسانی و خواست مشروع ملت کورد است، که ده‌ها سال برای تحقق آن در بخش‌های مختلف کوردستان دست به مبارزه زده و خواهان آن است که خود آینده‌اش را رقم بزند و اختیار تعین سرنوشت‌اش را داشته باشد.

علاوه بر مشروع و دمکراتیک بودن چنین حقی، روش تحقق آن از طریق برگزاری رفراندوم در کوردستان نیز روشی دمکراتیک، مدرن و صلح‌جویانه می‌باشد، که نشانهدهنده‌ی توسعه و آگاهی سیاسی ملت کورد و مردم کوردستان است که در منطقه‌ای مالامال از ترور و کشتار و افکار متحجرانه، دارای افکار مدرن و دمکراتیک است و بر مبنای مکانیزمی دمکراتیک و مترقی بر آن است که حقوق خود را بدست آورد و ارده‌ی ملی و دمکراتیک را به اثبات برساند.

ما به عنوان حزب دمکرات کوردستان ایران، همانگونه که پیشتر نیز به صورت رسمی اعلام کرده بودیم که این امر را حق مسلم ملت کورد در کوردستان عراق می‌دانیم و به صورت قاطعانه از برگزاری رفراندوم در کوردستان عراق پشتیبانی و حمایت می‌کنیم. در این مجال علاوه بر تکرار و تاکید بر این پشتیبانی و حمایت، ملت کورد در کوردستان ایران -به مانند بخشی از ملت تحت ستم کورد اما آگاه و هوشیار- را مورد خطاب قرار می‌دهیم که:

- طی روزهای پیش رو تا موعد برگزاری رفراندوم به هر طریق ممکن پشتیبانی و حمایت خود را از رفراندوم در کوردستان عراق اعلام کرده و در روز برگزاری رفراندوم نیز با برافراشتن پرچم کوردستان و پوشیدن لباس کوردی و حضور در اماکن عمومی با این لباس و در دست داشتن پرچم کوردستان، نشان دهیم که ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان حامی و دلسوز یکدیگر هستند.

- همه اعضا و حامیان حزب دمکرات در خارج از کشور و در کوردستان عراق به هر طریق ممکن در فستیوال‌ها و جشن‌هایی که برای پشتیبانی از رفراندوم و استقلال کوردستان برگزار می‌شود حضور چشم‌گیری داشته و با در دست داشتن شعارهای مرتبط، در گسترش پشتیبانی و حمایت‌ها، یاور این پروسه باشند.

- با راه اندازی کمپین‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی و انجام تبلیغات ویژه در این رابطه، به جمع‌آوری امضا برای پشتیبانی از استقلال کوردستان عراق پرداخته و در این زمینه تمام تلاش خود را به خرج داده و یاور رسیدن بخشی از ملت کورد در بخشی از سرزمین‌مان به حقوق حقه‌ی خود باشند.

سیاست و باور حزب دمکرات از همان روزهای آغازین تاسیس این حزب و تاسیس جمهوری کوردستان تا با امروز بر این مبنا بوده و هست، که کورد یک ملت است که برخالف خواست خود، سرزمین‌اش را مابین چهار کشور تقسیم کرده‌اند و همچنین گسترش مبارزات حق‌طلبانه‌ی ملت کورد در هر بخش از کوردستان را پیروزی و موفقیت همه ملت کورد می‌داند.

مبارزات ملت کورد در کوردستان ایران و عراق می‌تواند و می‌بایست، برای تحقق آرزوها و خواست‌های ملی و دمکراتیک خود، پشتیبان و حامی یکدیگر باشند.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٥ شهریور ١٣٩٦ شمسی
١٦ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".