• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

رهروان شرفکندی، یاد و خاطره‌ رهبرشان را گرامی داشتند

میلادی: ١٨-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٧ - ١١:٢۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
رهروان شرفکندی، یاد و خاطره‌ رهبرشان را گرامی داشتند
کوردستان میدیا: مراسم گرامیداشت ٢٦ شهریور، ٢٥مین سالگرد شهادت دکتر سعید شرفکندی و همراهانش، در مقر دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران در شهر کویه برگزار گردید.

بنابر گزارش خبرنگار وب‌سایت کوردستان میدیا، روز یکشنبه بیست‌وششم شهریور ١٣٩٦، مراسم گرامیداشت ٢٥مین سالگرد ترور دکتر سعید شرفکندی و همراهانش با حضور اعضای رهبری، کادر و پیشمرگه‌ها، خانواده‌های حزب دمکرات کوردستان ایران و نیز چندین حزب و جناح سیاسی در مقر دفتر سیاسی حزب دمکرات در شهر کویه برگزار گردید.

این مراسم با خواندن سرود ملی "ای رقیب" و یک دقیقه سکوت برای ادای احترام به یاد و خاطره همه شهیدان راه آزادی کوردستان آغاز گردید.

سپس پیام دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٥مین سالگرد شهادت دکتر سعید شرفکندی و همراهانش توسط "مصطفی هجری" دبیر کل حزب، خوانده شد.

دبیرکل حزب دمکرات در سخنان خود گفت: پرونده دادگاه میکونوس در گام اول رهبران عالی رژیم ایران را به عنوان عاملین این ترور معرفی کرد و این حکم دادگاه، مانع از تداوم ترورهای دیگر از سوی رژیم در خاک اروپا شد.

رئیس دادگاه در حکم صادره به این موضوع اشاره کرده بود که ترور وین شبیه ترور برلین انجام شده است.

هجری همچنین متذکر شد: اگر چه مسئولین ایرانی، قضات این دادگاه را تحت فشار قرار داده بودند تا از ادامه بررسی این پرونده منصرف شوند اما صدور حکم قاطعانه دادگاه میکونوس چهره واقعی رژیم تروریستی ایران را به جهانیان نشان داد.

دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در ادامه سخنانش افزود: اگر پرونده ترور وین توسط دولت اطریش پیگیری می‌شد، دکتر صادق شرفکندی ترور نمی‌شد.

مصطفی هجری به این موضوع نیز پرداخت که: دکتر صادق شرفکندی در خانواده‌ای فقیر چشم به جهان گشود و فارغ از همه کاستی‌های زندگی‌اش توانست درجات عالی علمی را بدست آورده و در دانشگاه پاریس مشغول به تدریس شود و بعدها نیز به صفوف پیشمرگه‌ها بپیوندد و با تکیه بر توانایی‌هایش به رهبری انقلابی بدل شود.

دبیر کل حزب دمکرات در پایان سخنان خود به مبحث رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان پرداخت و گفت: این تصمیم ملی، حق مشروع تمام ملت‌های جهان است و حق تعین سرنوش یکی از اصول و اهداف حزب دمکرات کوردستان ایران می‌باشد و ما نیز با تمام وجود خود از رفراندوم استقلال کوردستان و نتایج آن پشتیبانی کامل می‌کنیم.

سپس سرودی تحت عنوان "صادق شرفکندی" توسط گروه سرود کودکان مرکز "نرگس" پیشکش حاضرین در این مراسم شد.

در قسمت دیگری از این برنامه سرودی تحت عنوان "رهبرم" سروده‌ی "عمر غلامعلی" از سوی گروه سرود حزب اجرا شد.

سپس پیام مشترک اتحادیه زنان، دانشجویان و جوانان حزب دمکرات کوردستان ایران از سوی "امین ابراهیمی" مدیر اجرای اتحادیه جوانان قرائت شد.

همچنین به مناسبت ٢٥مین سالگرد شهادت دکتر سعید و همراهانش بروشوری حاوی زندگی‌نامه این شهیدان در میان حضار منتشر شد.

در آخرین بخش این برنامه سرودی انقلابی تحت عنوان "شپول شین" سروده‌ی "سلام اسماعیل‌پور" توسط گروه موسیقی حزب تقدیم حاضرین در مراسم مذکور گردید.

همچنین چندین حزب و جناح سیاسی از تمام بخش‌های کوردستان در این مراسم حضور یافتند که:

اتحادیه میهنی کوردستان
پارت دمکرات کوردستان
حزب کمونیست کوردستان
اتحاد اسلامی کوردستان
حزب حق و آزادی -هاک پار-

از جمله آن‌ها می‌باشد. قابل ذکر است "کمال بورکای" شخصیت سیاسی کوردستان ترکیه در این مراسم حضور داشت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".