• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران: در ٢٥مین سالگرد گرامیداشت شهیدان میکونوس، با شهیدان راه آزادی تجدید پیمان می‌کنیم

میلادی: ١٨-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٧ - ١٩:٠۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران: در ٢٥مین سالگرد گرامیداشت شهیدان میکونوس، با شهیدان راه آزادی تجدید پیمان می‌کنیم
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت سالیاد شهیدان میکونوس بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

کوردستان سر فرود نمی‌آورد

آزادیخواهان ایران!

هم‌میهنان کوردستان!

مبارزین دمکرات!


٢٥ سال پیش در ٢٦ شهریور ١٣٧١، هفده سپتامبر ١٩٩٢ میلادی، تروریست‌های رژیم جمهوری اسلامی در قلب اروپا، هیئت حزب دمکرات کوردستان ایران را مورد هجوم قرار دادند و با این اندیشه‌ی شوم دست به این جنایت زدند که می‌توانند با این کشتار، کوردستان را مجبور به تسلیم شدن کنند.

در این فاجعه‌ی تاریخی، دستان اهریمنی ترور، دکتر صادق شرفکندی دبیرکل حزب، فتاح عبدلی نماینده حزب در خارج از کشور، همایون اردلان نماینده حزب در آلمان و نوری دهکردی دوست و همراه حزب را از جنبش کوردستان گرفت. تروریست‌‌های فرستاده شده، نفرت و کینه‌ی سرکوب شده‌ی صدها ساله‌ی تاریک پرستی و ضد بشری را به روی هیئتی گشودند که قصد داشتند علاوه بر شرکت در نشست جهانی "انتر ناسیونالیست" با حضور در چند نشست و جلسه‌ی دیگر، برای ایجاد جبهه‌ای متحد از نیروهای دمکرات و آزادیخواه ایران تلاش کنند. با این امید که بتوانند اتحادی برای تحقق دمکراسی در ایران شکل دهند.

رهبران رژیم ضدبشری و مستبد اسلامی در تهران که می‌دانستند تلاش‌های دکتر سعید و همراهانش می‌تواند در سازماندهی‌ نیروهای دمکراتیک ایران تاثیرگذار باشد و اساس رژیم را متزلزل سازد، توطئه‌ای شومی را طراحی کردند و در شبی که هیئت‌ها برای نیل به این هدف در رستوران "میکونوس" در برلین جمع شده بودند، نشست مذکور را مورد هجوم شوم خود قرار داده و تیم ترور فرستاده شده از سوی رژیم تهران این نشست را مورد هدف قرار دادند و به صورت هدفمند هیئت حزب دمکرات را به رگبار بسته و تیر زهرآگین ترور را بر قلب دکتر سعید فرو آوردند.

بعد از این ترور، سیستم قضایی آلمان، با تلاش و پیگیری‌های مستمر دادستان و وکیل و شخصیت‌های انسان‌دوست و عدالت‌خواه، طی پروسه‌ای چند ساله، پرونده ترور میکونوس را به نتیجه نهایی رسانده و دادگاه برلین که به خاطر پیگیری و بررسی این پرونده به دادگاه میکونوس شهرت یافته بود، سران رژیم جمهوری اسلامی ایران در سطح عالی را به عنوان آمران ترور مذکور معرفی کرد و حکم بازداشت آنان را صادر کرد.

آنچه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن بود از بین بردن مغز رهبری مبارزه در کوردستان و متلاشی کردن اتحاد مبارزاتی آزادیخواهانه درایران بود و در همین راستا بود که دکتر سعید را هدف قرار دادند، تا از این طریق هم مانع از اتحاد نیروهای دمکراتیک ایرانی شوند و هم کوردستان را وادار به تسلیم شدن کنند.

اما جریان وقایع برخلاف خواست رژیم جمهوری اسلامی پیش رفت و با اینکه توانستند دکتر سعید جانشین دکتر قاسملو را جسماً از کوردستان بگیرند، اما حزب و مبارزه‌اش همچنان استوار ماند و رفقا و همسنگران دکتر سعید و استادش، دکتر قاسملو، با مبارزاتشان و با تحمل غم سنگین از دست دادن آن‌ها و تعهد و وفاداری به مکتب آنان، توانستند توطئه‌های جمهوری اسلامی را نقش بر آب کنند.

امروز و بعد از گذشت ٢٥ سال بعد از شهادت دکتر شرفکندی، اگر چه جمهوری اسلامی در تلاش است که چهره‌‌ی قدرتی منطقه‌ای را از خود نشان دهد و سال‌هاست تحت لوای ایدئولوژی اسلامی، باورهای متحجرانه‌ی خود را صادر می‌کند اما در واقع برخلاف تبلیغات این رژیم، مردمان خاورمیانه، جمهوری اسلامی را به عنوان رژیمی آشوبگر می‌شناسند که با گسترش نزاع و درگیری‌های مذهبی و ایجاد تندروی، قصد گسترش روزافزون کشتار و ویرانی در منطقه را دارد.

امروزه جمهوری اسلامی نه تنها نیرومندتر نشده است بلکه در باتلاقی که خود خالق آن است فرو رفته و در آتشی که خود در منطقه به پا کرده، دیر یا زود خواهد سوخت.

در داخل کشور نیز اگر در ٢٥ سال پیش مدعی "سازندگی" و بعدها نیز ادعای "اصلاحات" می‌کرد، امروز سراسر ایران، رژیم تهران را عامل اصلی مصیبت‌های زندگی خود می‌دانند و همه ملیت‌های ایران به این باور رسیده‌اند که تنها راه زندگی بهتر و اصلاحات در ایران، نابودی این رژیم است.

در جبهه مقابل نیز، بعد از گذشت ٢٥ سال از واقعه‌ی دلخراش میکونوس در برلین و شهادت دکتر سعید و همراهانش، امروز شاهد آن هستیم که حزب دکتر سعید در مرحله نو مبارزه با پیروی از درس‌های آن رهبران، بر آن است تا مبارزات "شاخ" و "شار" را به هم گره بزند و "راسان روژهلات" را به مسیر مبارزاتی امروز بدل کند. همانگونه که دکتر سعید می‌گفت: چه راه‌های بی‌شماری برای استمرار مبارزه وجود دارد. راسان روژهلات بر آن است تا از همه راه‌هایی که برای گسترش مبارزه لازم‌ است، بهره ببرد.

از بعدی دیگر همه ما به خوبی می‌دانیم که که دکتر سعید رهبر، تا چه حد بر لزوم مبارزه ملی و گسترش آن در تمام بخش‌های کوردستان تاکید می‌کرد و آن زمان که کردستان عراق دوران جدیدی را تجربه می‌کرد، دکتر سعید حامی اصلی مبارزه کوردستان عراق بود و مبارزین کورد در کوردستان عراق تمام کمک‌ها و حمایت‌های دکتر سعید از مبارزات و تجربه‌شان را به یاد دارند. امروز و در ٢٥مین سالگرد شهادت دکتر سعید رهبر، شاهد آن هستیم که کوردستان عراق به سمت برگزاری رفراندوم استقلال گام برمی‌دارد و یکی دیگر از آرزوهای دکتر سعید تحقق یافته است.

مبارزین کورد!

با توجه به تمام مقاطع حساس تاریخ و تحلیل شرایط کنونی منطقه، کوردستان و مبارزه کورد، هنگامی که دوباره نگاهی به آن دوران می‌اندازیم که جمهوری اسلامی می‌خواست با ترور کردن دکتر قاسملو و دکتر سعید و مبارزین دیگر کورد، جنبش ملی-دمکراتیک کورد را به زانو درآورد و کوردستان نیز مجبور شود در برابر او سر تعظیم فرود بیاورد، بیش از پیش به این باور ایمان می‌آوریم که مبارزه کورد و جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان، مبارزه‌ای برحق و استوار بر باور و اراده‌ی مردمانش است و مطمئن می‌شویم که کوردستان هیچگاه سر تعظیم فرود نمی‌آورد.
در ٢٥مین سالیاد دکتر سعید، فتاح عبدلی و همایون اردلان علاوه بر تجدید پیمان با مکتب و باورهایشان، به روان پاک همه شهیدان کوردستان درود می‌فرستیم.

نابود باد رژیم تروریست‌پرور جمهوری اسلامی
پیروزی برای مبارزه‌ی ملی-دمکراتیک کوردستان

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٦ شهریور ١٣٩٦
١٧ سپتامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".