• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٩ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران: در ٢٥مین سالگرد گرامیداشت شهیدان میکونوس، با شهیدان راه آزادی تجدید پیمان می‌کنیم

میلادی: ١٨-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٧ - ١٩:٠۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران: در ٢٥مین سالگرد گرامیداشت شهیدان میکونوس، با شهیدان راه آزادی تجدید پیمان می‌کنیم
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت سالیاد شهیدان میکونوس بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

کوردستان سر فرود نمی‌آورد

آزادیخواهان ایران!

هم‌میهنان کوردستان!

مبارزین دمکرات!


٢٥ سال پیش در ٢٦ شهریور ١٣٧١، هفده سپتامبر ١٩٩٢ میلادی، تروریست‌های رژیم جمهوری اسلامی در قلب اروپا، هیئت حزب دمکرات کوردستان ایران را مورد هجوم قرار دادند و با این اندیشه‌ی شوم دست به این جنایت زدند که می‌توانند با این کشتار، کوردستان را مجبور به تسلیم شدن کنند.

در این فاجعه‌ی تاریخی، دستان اهریمنی ترور، دکتر صادق شرفکندی دبیرکل حزب، فتاح عبدلی نماینده حزب در خارج از کشور، همایون اردلان نماینده حزب در آلمان و نوری دهکردی دوست و همراه حزب را از جنبش کوردستان گرفت. تروریست‌‌های فرستاده شده، نفرت و کینه‌ی سرکوب شده‌ی صدها ساله‌ی تاریک پرستی و ضد بشری را به روی هیئتی گشودند که قصد داشتند علاوه بر شرکت در نشست جهانی "انتر ناسیونالیست" با حضور در چند نشست و جلسه‌ی دیگر، برای ایجاد جبهه‌ای متحد از نیروهای دمکرات و آزادیخواه ایران تلاش کنند. با این امید که بتوانند اتحادی برای تحقق دمکراسی در ایران شکل دهند.

رهبران رژیم ضدبشری و مستبد اسلامی در تهران که می‌دانستند تلاش‌های دکتر سعید و همراهانش می‌تواند در سازماندهی‌ نیروهای دمکراتیک ایران تاثیرگذار باشد و اساس رژیم را متزلزل سازد، توطئه‌ای شومی را طراحی کردند و در شبی که هیئت‌ها برای نیل به این هدف در رستوران "میکونوس" در برلین جمع شده بودند، نشست مذکور را مورد هجوم شوم خود قرار داده و تیم ترور فرستاده شده از سوی رژیم تهران این نشست را مورد هدف قرار دادند و به صورت هدفمند هیئت حزب دمکرات را به رگبار بسته و تیر زهرآگین ترور را بر قلب دکتر سعید فرو آوردند.

بعد از این ترور، سیستم قضایی آلمان، با تلاش و پیگیری‌های مستمر دادستان و وکیل و شخصیت‌های انسان‌دوست و عدالت‌خواه، طی پروسه‌ای چند ساله، پرونده ترور میکونوس را به نتیجه نهایی رسانده و دادگاه برلین که به خاطر پیگیری و بررسی این پرونده به دادگاه میکونوس شهرت یافته بود، سران رژیم جمهوری اسلامی ایران در سطح عالی را به عنوان آمران ترور مذکور معرفی کرد و حکم بازداشت آنان را صادر کرد.

آنچه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن بود از بین بردن مغز رهبری مبارزه در کوردستان و متلاشی کردن اتحاد مبارزاتی آزادیخواهانه درایران بود و در همین راستا بود که دکتر سعید را هدف قرار دادند، تا از این طریق هم مانع از اتحاد نیروهای دمکراتیک ایرانی شوند و هم کوردستان را وادار به تسلیم شدن کنند.

اما جریان وقایع برخلاف خواست رژیم جمهوری اسلامی پیش رفت و با اینکه توانستند دکتر سعید جانشین دکتر قاسملو را جسماً از کوردستان بگیرند، اما حزب و مبارزه‌اش همچنان استوار ماند و رفقا و همسنگران دکتر سعید و استادش، دکتر قاسملو، با مبارزاتشان و با تحمل غم سنگین از دست دادن آن‌ها و تعهد و وفاداری به مکتب آنان، توانستند توطئه‌های جمهوری اسلامی را نقش بر آب کنند.

امروز و بعد از گذشت ٢٥ سال بعد از شهادت دکتر شرفکندی، اگر چه جمهوری اسلامی در تلاش است که چهره‌‌ی قدرتی منطقه‌ای را از خود نشان دهد و سال‌هاست تحت لوای ایدئولوژی اسلامی، باورهای متحجرانه‌ی خود را صادر می‌کند اما در واقع برخلاف تبلیغات این رژیم، مردمان خاورمیانه، جمهوری اسلامی را به عنوان رژیمی آشوبگر می‌شناسند که با گسترش نزاع و درگیری‌های مذهبی و ایجاد تندروی، قصد گسترش روزافزون کشتار و ویرانی در منطقه را دارد.

امروزه جمهوری اسلامی نه تنها نیرومندتر نشده است بلکه در باتلاقی که خود خالق آن است فرو رفته و در آتشی که خود در منطقه به پا کرده، دیر یا زود خواهد سوخت.

در داخل کشور نیز اگر در ٢٥ سال پیش مدعی "سازندگی" و بعدها نیز ادعای "اصلاحات" می‌کرد، امروز سراسر ایران، رژیم تهران را عامل اصلی مصیبت‌های زندگی خود می‌دانند و همه ملیت‌های ایران به این باور رسیده‌اند که تنها راه زندگی بهتر و اصلاحات در ایران، نابودی این رژیم است.

در جبهه مقابل نیز، بعد از گذشت ٢٥ سال از واقعه‌ی دلخراش میکونوس در برلین و شهادت دکتر سعید و همراهانش، امروز شاهد آن هستیم که حزب دکتر سعید در مرحله نو مبارزه با پیروی از درس‌های آن رهبران، بر آن است تا مبارزات "شاخ" و "شار" را به هم گره بزند و "راسان روژهلات" را به مسیر مبارزاتی امروز بدل کند. همانگونه که دکتر سعید می‌گفت: چه راه‌های بی‌شماری برای استمرار مبارزه وجود دارد. راسان روژهلات بر آن است تا از همه راه‌هایی که برای گسترش مبارزه لازم‌ است، بهره ببرد.

از بعدی دیگر همه ما به خوبی می‌دانیم که که دکتر سعید رهبر، تا چه حد بر لزوم مبارزه ملی و گسترش آن در تمام بخش‌های کوردستان تاکید می‌کرد و آن زمان که کردستان عراق دوران جدیدی را تجربه می‌کرد، دکتر سعید حامی اصلی مبارزه کوردستان عراق بود و مبارزین کورد در کوردستان عراق تمام کمک‌ها و حمایت‌های دکتر سعید از مبارزات و تجربه‌شان را به یاد دارند. امروز و در ٢٥مین سالگرد شهادت دکتر سعید رهبر، شاهد آن هستیم که کوردستان عراق به سمت برگزاری رفراندوم استقلال گام برمی‌دارد و یکی دیگر از آرزوهای دکتر سعید تحقق یافته است.

مبارزین کورد!

با توجه به تمام مقاطع حساس تاریخ و تحلیل شرایط کنونی منطقه، کوردستان و مبارزه کورد، هنگامی که دوباره نگاهی به آن دوران می‌اندازیم که جمهوری اسلامی می‌خواست با ترور کردن دکتر قاسملو و دکتر سعید و مبارزین دیگر کورد، جنبش ملی-دمکراتیک کورد را به زانو درآورد و کوردستان نیز مجبور شود در برابر او سر تعظیم فرود بیاورد، بیش از پیش به این باور ایمان می‌آوریم که مبارزه کورد و جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان، مبارزه‌ای برحق و استوار بر باور و اراده‌ی مردمانش است و مطمئن می‌شویم که کوردستان هیچگاه سر تعظیم فرود نمی‌آورد.
در ٢٥مین سالیاد دکتر سعید، فتاح عبدلی و همایون اردلان علاوه بر تجدید پیمان با مکتب و باورهایشان، به روان پاک همه شهیدان کوردستان درود می‌فرستیم.

نابود باد رژیم تروریست‌پرور جمهوری اسلامی
پیروزی برای مبارزه‌ی ملی-دمکراتیک کوردستان

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٦ شهریور ١٣٩٦
١٧ سپتامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.