• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران: در ٢٥مین سالگرد گرامیداشت شهیدان میکونوس، با شهیدان راه آزادی تجدید پیمان می‌کنیم

میلادی: ١٨-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۶/٢٧ - ١٩:٠۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران: در ٢٥مین سالگرد گرامیداشت شهیدان میکونوس، با شهیدان راه آزادی تجدید پیمان می‌کنیم
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت سالیاد شهیدان میکونوس بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

کوردستان سر فرود نمی‌آورد

آزادیخواهان ایران!

هم‌میهنان کوردستان!

مبارزین دمکرات!


٢٥ سال پیش در ٢٦ شهریور ١٣٧١، هفده سپتامبر ١٩٩٢ میلادی، تروریست‌های رژیم جمهوری اسلامی در قلب اروپا، هیئت حزب دمکرات کوردستان ایران را مورد هجوم قرار دادند و با این اندیشه‌ی شوم دست به این جنایت زدند که می‌توانند با این کشتار، کوردستان را مجبور به تسلیم شدن کنند.

در این فاجعه‌ی تاریخی، دستان اهریمنی ترور، دکتر صادق شرفکندی دبیرکل حزب، فتاح عبدلی نماینده حزب در خارج از کشور، همایون اردلان نماینده حزب در آلمان و نوری دهکردی دوست و همراه حزب را از جنبش کوردستان گرفت. تروریست‌‌های فرستاده شده، نفرت و کینه‌ی سرکوب شده‌ی صدها ساله‌ی تاریک پرستی و ضد بشری را به روی هیئتی گشودند که قصد داشتند علاوه بر شرکت در نشست جهانی "انتر ناسیونالیست" با حضور در چند نشست و جلسه‌ی دیگر، برای ایجاد جبهه‌ای متحد از نیروهای دمکرات و آزادیخواه ایران تلاش کنند. با این امید که بتوانند اتحادی برای تحقق دمکراسی در ایران شکل دهند.

رهبران رژیم ضدبشری و مستبد اسلامی در تهران که می‌دانستند تلاش‌های دکتر سعید و همراهانش می‌تواند در سازماندهی‌ نیروهای دمکراتیک ایران تاثیرگذار باشد و اساس رژیم را متزلزل سازد، توطئه‌ای شومی را طراحی کردند و در شبی که هیئت‌ها برای نیل به این هدف در رستوران "میکونوس" در برلین جمع شده بودند، نشست مذکور را مورد هجوم شوم خود قرار داده و تیم ترور فرستاده شده از سوی رژیم تهران این نشست را مورد هدف قرار دادند و به صورت هدفمند هیئت حزب دمکرات را به رگبار بسته و تیر زهرآگین ترور را بر قلب دکتر سعید فرو آوردند.

بعد از این ترور، سیستم قضایی آلمان، با تلاش و پیگیری‌های مستمر دادستان و وکیل و شخصیت‌های انسان‌دوست و عدالت‌خواه، طی پروسه‌ای چند ساله، پرونده ترور میکونوس را به نتیجه نهایی رسانده و دادگاه برلین که به خاطر پیگیری و بررسی این پرونده به دادگاه میکونوس شهرت یافته بود، سران رژیم جمهوری اسلامی ایران در سطح عالی را به عنوان آمران ترور مذکور معرفی کرد و حکم بازداشت آنان را صادر کرد.

آنچه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن بود از بین بردن مغز رهبری مبارزه در کوردستان و متلاشی کردن اتحاد مبارزاتی آزادیخواهانه درایران بود و در همین راستا بود که دکتر سعید را هدف قرار دادند، تا از این طریق هم مانع از اتحاد نیروهای دمکراتیک ایرانی شوند و هم کوردستان را وادار به تسلیم شدن کنند.

اما جریان وقایع برخلاف خواست رژیم جمهوری اسلامی پیش رفت و با اینکه توانستند دکتر سعید جانشین دکتر قاسملو را جسماً از کوردستان بگیرند، اما حزب و مبارزه‌اش همچنان استوار ماند و رفقا و همسنگران دکتر سعید و استادش، دکتر قاسملو، با مبارزاتشان و با تحمل غم سنگین از دست دادن آن‌ها و تعهد و وفاداری به مکتب آنان، توانستند توطئه‌های جمهوری اسلامی را نقش بر آب کنند.

امروز و بعد از گذشت ٢٥ سال بعد از شهادت دکتر شرفکندی، اگر چه جمهوری اسلامی در تلاش است که چهره‌‌ی قدرتی منطقه‌ای را از خود نشان دهد و سال‌هاست تحت لوای ایدئولوژی اسلامی، باورهای متحجرانه‌ی خود را صادر می‌کند اما در واقع برخلاف تبلیغات این رژیم، مردمان خاورمیانه، جمهوری اسلامی را به عنوان رژیمی آشوبگر می‌شناسند که با گسترش نزاع و درگیری‌های مذهبی و ایجاد تندروی، قصد گسترش روزافزون کشتار و ویرانی در منطقه را دارد.

امروزه جمهوری اسلامی نه تنها نیرومندتر نشده است بلکه در باتلاقی که خود خالق آن است فرو رفته و در آتشی که خود در منطقه به پا کرده، دیر یا زود خواهد سوخت.

در داخل کشور نیز اگر در ٢٥ سال پیش مدعی "سازندگی" و بعدها نیز ادعای "اصلاحات" می‌کرد، امروز سراسر ایران، رژیم تهران را عامل اصلی مصیبت‌های زندگی خود می‌دانند و همه ملیت‌های ایران به این باور رسیده‌اند که تنها راه زندگی بهتر و اصلاحات در ایران، نابودی این رژیم است.

در جبهه مقابل نیز، بعد از گذشت ٢٥ سال از واقعه‌ی دلخراش میکونوس در برلین و شهادت دکتر سعید و همراهانش، امروز شاهد آن هستیم که حزب دکتر سعید در مرحله نو مبارزه با پیروی از درس‌های آن رهبران، بر آن است تا مبارزات "شاخ" و "شار" را به هم گره بزند و "راسان روژهلات" را به مسیر مبارزاتی امروز بدل کند. همانگونه که دکتر سعید می‌گفت: چه راه‌های بی‌شماری برای استمرار مبارزه وجود دارد. راسان روژهلات بر آن است تا از همه راه‌هایی که برای گسترش مبارزه لازم‌ است، بهره ببرد.

از بعدی دیگر همه ما به خوبی می‌دانیم که که دکتر سعید رهبر، تا چه حد بر لزوم مبارزه ملی و گسترش آن در تمام بخش‌های کوردستان تاکید می‌کرد و آن زمان که کردستان عراق دوران جدیدی را تجربه می‌کرد، دکتر سعید حامی اصلی مبارزه کوردستان عراق بود و مبارزین کورد در کوردستان عراق تمام کمک‌ها و حمایت‌های دکتر سعید از مبارزات و تجربه‌شان را به یاد دارند. امروز و در ٢٥مین سالگرد شهادت دکتر سعید رهبر، شاهد آن هستیم که کوردستان عراق به سمت برگزاری رفراندوم استقلال گام برمی‌دارد و یکی دیگر از آرزوهای دکتر سعید تحقق یافته است.

مبارزین کورد!

با توجه به تمام مقاطع حساس تاریخ و تحلیل شرایط کنونی منطقه، کوردستان و مبارزه کورد، هنگامی که دوباره نگاهی به آن دوران می‌اندازیم که جمهوری اسلامی می‌خواست با ترور کردن دکتر قاسملو و دکتر سعید و مبارزین دیگر کورد، جنبش ملی-دمکراتیک کورد را به زانو درآورد و کوردستان نیز مجبور شود در برابر او سر تعظیم فرود بیاورد، بیش از پیش به این باور ایمان می‌آوریم که مبارزه کورد و جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان، مبارزه‌ای برحق و استوار بر باور و اراده‌ی مردمانش است و مطمئن می‌شویم که کوردستان هیچگاه سر تعظیم فرود نمی‌آورد.
در ٢٥مین سالیاد دکتر سعید، فتاح عبدلی و همایون اردلان علاوه بر تجدید پیمان با مکتب و باورهایشان، به روان پاک همه شهیدان کوردستان درود می‌فرستیم.

نابود باد رژیم تروریست‌پرور جمهوری اسلامی
پیروزی برای مبارزه‌ی ملی-دمکراتیک کوردستان

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٦ شهریور ١٣٩٦
١٧ سپتامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.