• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۵ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢۴ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٣:٠۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
مختار نقشبندی

با نزدیک شدن به روز همه‌پرسی روز به روز بحث ها در مورد برگزاری رفراندوم کردستان عراق چه در رسانه های اپوزسیون خارج از کشور و چه شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران و چه در شبکه‌های اجتماعی دنیای مجازی به خصوص فیسبوک و تلگرام گرمتر و بیشتر شده ، اما متاسفانه بیشتر صحبت‌ها و نوشته‌ها به جای بحث ها و استدلال های قانونی و سیاسی و حقوق بشری بیشتر نشات گرفته از احساسات و تفکرات و تعصبات شدید ملی و مذهبی است، که با خشم و کینه و تهدید و ترس از آینده بیان می شود.

اما چرا؟

در این مقاله به جای تکرار بحث های سنگین و پیچیده تاریخی و حقوقی و سیاسی در مورد اقلیت‌ها و سیستم های سیاسی و اداری همچون انواع فدرالیسم و خودمختاری و غیره که در چهل سال گذشته بسیار مورد برسی قرار گرفته و متاسفانه به نتیجه ای هم نرسیده، می‌خواهیم به زبانی ساده و کوتاه به برسی سوالات مطرح شده و بحث های مربوط به حقوق اقلیت‌های ملی و شرایط کنونی خاورمیانه و ایران و راه‌حلی برای آن بپردازیم.

جنگ داخلی در چند کشور خاورمیانه در کنار تضاد شدید منافع کشورهای قدرتمند ایران ، عربستان، ترکیه، اسرائیل و مصر سایه جنگی گسترده را بر خاورمیانه انداخته است و به همین دلیل هر انسانی در خاورمیانه حق دارد نگران آینده خودش و کشورش باشد، اما جنگ داخلی سوریه، یمن ، عراق و افغانستان نشان می دهند که خطر جنگ بیشتر از داخل مرزهای شناخته شده کشورها، متوجه آن کشورها است نه از بیرون! حتی خطر بروز جنگ میان كشورهای قدرتمند خاورمیانه به دلیل مشکلات داخلی خود آن کشورها وهم‌پیمانان آنان است که هر طرف قضیه، این مشکلات را بهانه‌ای قرار می دهد برای مقاصد سیاسی و دخالت و سلطه و سوء‌استفاده. به عنوان مثال ایران به بهانه حمایت از اهل تشیع و عربستان و ترکیه هم در مقابل به بهانه حمایت از اهل سنت. در این مقاله نمی خواهیم به این موضوع بپردازیم که در مسائل جاری خاورمیانه حق با کدام کشور است چرا که فایده‌ای هم ندارد، باید به دنبال حل ریشه‌ای مسائل بود نه پاک کردن صورت مسئله یا به بیراهه بردن بحث. تلاش برای پیدا کردن جواب سوالاتی همچون اینکه آیا شیعیان بر حق هستند یا اهل سنت و کدامیک اسلام حقیقی هستند یا اینکه آیا بهائیان و یهودیان و غیره بر حق هستند یا نه ، درمان و راه‌حل مشکلات مذهبی و تبعیض مذهبی در خاورمیانه و در درون کشورها نبوده و نیست چون در صدها سال گذشته این بحث‌ها، بارها و بارها تکرار شده و به هیج نتیجه ای نیز نرسیده و نخواهد رسید. اینکه در عربستان به شیعیان ظلم می شود و هیچ حقی ندارند جواب این سوال نیست که چرا به سنی‌ها در ایران ظلم می شود و اصولا وجود ظلم در مکانی دیگر باعث توجیه ظلم در مکانی دیگر نمی شود؟ در مورد بحث ملی و قومی هم همینطور است و متاسفانه به جای راه‌حل به سوالات و موضوعات حاشیه‌ای پرداخته می شود و برای ادامه ظلم توجیهات ناعادلانه و غیر انسانی بیان می شود.

سوالات و بحث هایی همچون : آیا کردها ایرانی هستند یا نه؟ قوم هستند یا ملت؟ آیا ترک‌ها ریشه ایرانی دارند یا نه؟ بگوییم ترک درست است یا آذری؟ عرب‌های جنوب ایران آیا در اصل عرب بوده‌اند یا پس از حمله اعراب زبان‌شان عربی شده؟ آیا آمریکا و انگلستان و اسرائیل در پشت پرده تلاش برای احقاق حقوق اقلیت‌های ملی در ایران هستند یا نه؟ آیا کورش هخامانشی انسان خوب و پادشاه عادلی بوده یا نه؟ آیا ایرانیان فرهنگ بزرگی داشته و دارند یا نه؟ زبان فارسی غنی‌تر و مهم‌تر است یا کردی یا ترکی یا عربی؟ فلان شهر در هزار سال پیش متعلق به فلان قوم بوده یا نه؟

سوالات و بحث‌هایی این چنینی در ده‌ها سال گذشته به خصوص چهل سال گذشته بارها و بارها مورد بحث و برسی قرار گرفته‌اند اما هیج نتیجه‌ای از آنان بدست نیامده و نخواهد آمد و متاسفانه بخشی از اپوزسیون با مطرح کردن روزانه چنین سوالات و بحث هایی به جای ارائه راه‌حلی عملی برای مشکلات ایران باعث افزایش دشمنی و تفرقه میان مردم می‌شوند. چه ما بخواهیم و چه نخواهیم و چه خوش‌مان بیاید و چه خوش‌مان نیاید و چه بنفع‌مان باشد و یا نباشد، عده ای در ایران زندگی می‌کنند و خود را ترک و آذری خطاب می‌کنند و خواهان برابری کامل و تغییر سیستم مرکزگرای کنونی و حتی عده‌ای خواهان استقلال و جدایی از ایران هستند، همینطور در مورد ملت کورد، بلوچ و عرب و ترکمن، چه ما این واقعیت را ببینیم و یا چشمان‌مان را به روی آن ببندیم، خواسته‌های این ملت‌ها و احساسات ملی‌گرایانه روزبه‌روز در حال زیاد شدن است و عدم پاسخ‌گویی به این خواسته‌ها باعث ایجاد کینه و دشمنی و شکاف روزافزون اجتماعی در ایران شده است که حتی در چند سال گذشته شاهد شعارهای مرگ بر فارس و در مقابل مرگ بر ترک در ورزشگاها و استادیوم های ورزشی بخصوص در مناطق ترک‌نشین بوده‌ایم، روزبه‌روز خواسته‌های ملیت‌های ایران رو به افزایش است و اگر زمانی به آموزش زبان مادری راضی بودند هم اکنون خواستار آموزش به زبان مادری هستند. در واقع چشمان را به روی واقعیات بستن یا به حاشیه و بیراهه بردن صورت مسئله، هیچ دردی از مشکلات حل نمی‌کند و این ظلم و تبعیض در حق اقلیت‌ها همانند آتش زیر خاکستر است که هر لحظه امکان شعله‌ور شدنش وجود دارد.

زمان به سرعت به حرکت خود ادامه می‌دهد اما اپوزسیون مرکزگرا پس از چهل سال هنوز درگیر این سوال هستند که آیا فلان حزب کرد یا ترک یا ... که از فدرالیسم صحبت می کند آیا واقعا نیتش فدرالیسم است یا تجزیه! در حالی که انکار و تحقیر ملیت‌های ایران کار را به جایی رسانده که شاید احزاب اصلی این ملت‌ها دیگر قادر به راضی کردن مردم‌شان به زندگی در چارچوب ایران حتی با بهترین شیوه‌های فدرالیسم هم نباشند.

راه حل چیست؟

باید تفاوت‌ها را دید و قبول کرد و حق حیات و حق آزادی بیان و حق بودن و حق برابری و حق تعین سرنوشت را برای طرف مقابل به رسمیت شناخت، هموطن بودن وقتی معنا دارد که با احساس غرور و بدون هیچ ترسی باشد نه از روی اجبار، هیچ راه‌حل و سیستمی تضمین کننده آینده صلح و آسایش در ایران و دیگر کشورها نخواهد بود مگر با رضایت کامل مردم، هر راه‌حلی بدون رضایت کامل مردم تنها مسکنی است که به جای درمان تنها به طور موقت درد را آرام می کند. باید ملیت‌های ایران بتوانند به طور جداگانه در مورد آینده و سرنوست خود در رفراندومی آزاد نظر بدهند، دشمنی و مخالفت با رفراندوم در کردستان عراق درمان مشکلات روز افزون درون ایران نیست، متاسفانه بسیاری از فارس زبانان حتی فارس زبانانی که در کشورهای فدرال غربی زندگی می‌کنند بشدت با رفرندوم کوردستان مخالف هستند و دلیل آن را ترس از تجزیه ایران عنوان می‌کنند اما نباید فراموش کرد که ترس اصلی، جدایی سرزمین‌ها و تغییر مرزها نیست بلکه باید از روزی ترسید که خشم فروخورده ملیت های ایران به نقطه انفجار برسد.

بیش از صد سال است کوردها در عراق به بدترین شیوه قتل‌عام می‌شوند و حکومت‌ها یکی پس از دیگری عراق که همان اپوزسیون‌های دولت قبلی خودشان بودند که قول اجرای دمکراسی و عدالت در عراق را می‌دادند اما با به قدرت رسیدن باز هم همان آش بود و همان کاسه. به همین دلیل دیگر کوردهای کوردستان عراق خود را عراقی نمی‌دانند و اگر امسال هم مستقل نشوند سالی دیگر یا چند سال دیگر این کار را خواهند کرد.

استقلال کوردستان و جدایی از عراق وقتی کلید خورد که جامعه کوردستان از اپوزسیون و حکومت و مردم عراق ناامید شدند و احساس هم‌وطن بودن را از دست دادند بنابراین فارس زبانان ایران باید هشیار باشند ملت‌های تورک و کورد و بلوچ و عرب درون ایران احساس هم‌وطن بودن را از دست ندهند چون اگر چنین اتفاقی روی بدهد دیگر تمام دنیا هم نمی‌تواند جلوی جنگ داخلی و تجزیه ایران را بگیرد.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.