• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٣:٠۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
مختار نقشبندی

با نزدیک شدن به روز همه‌پرسی روز به روز بحث ها در مورد برگزاری رفراندوم کردستان عراق چه در رسانه های اپوزسیون خارج از کشور و چه شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران و چه در شبکه‌های اجتماعی دنیای مجازی به خصوص فیسبوک و تلگرام گرمتر و بیشتر شده ، اما متاسفانه بیشتر صحبت‌ها و نوشته‌ها به جای بحث ها و استدلال های قانونی و سیاسی و حقوق بشری بیشتر نشات گرفته از احساسات و تفکرات و تعصبات شدید ملی و مذهبی است، که با خشم و کینه و تهدید و ترس از آینده بیان می شود.

اما چرا؟

در این مقاله به جای تکرار بحث های سنگین و پیچیده تاریخی و حقوقی و سیاسی در مورد اقلیت‌ها و سیستم های سیاسی و اداری همچون انواع فدرالیسم و خودمختاری و غیره که در چهل سال گذشته بسیار مورد برسی قرار گرفته و متاسفانه به نتیجه ای هم نرسیده، می‌خواهیم به زبانی ساده و کوتاه به برسی سوالات مطرح شده و بحث های مربوط به حقوق اقلیت‌های ملی و شرایط کنونی خاورمیانه و ایران و راه‌حلی برای آن بپردازیم.

جنگ داخلی در چند کشور خاورمیانه در کنار تضاد شدید منافع کشورهای قدرتمند ایران ، عربستان، ترکیه، اسرائیل و مصر سایه جنگی گسترده را بر خاورمیانه انداخته است و به همین دلیل هر انسانی در خاورمیانه حق دارد نگران آینده خودش و کشورش باشد، اما جنگ داخلی سوریه، یمن ، عراق و افغانستان نشان می دهند که خطر جنگ بیشتر از داخل مرزهای شناخته شده کشورها، متوجه آن کشورها است نه از بیرون! حتی خطر بروز جنگ میان كشورهای قدرتمند خاورمیانه به دلیل مشکلات داخلی خود آن کشورها وهم‌پیمانان آنان است که هر طرف قضیه، این مشکلات را بهانه‌ای قرار می دهد برای مقاصد سیاسی و دخالت و سلطه و سوء‌استفاده. به عنوان مثال ایران به بهانه حمایت از اهل تشیع و عربستان و ترکیه هم در مقابل به بهانه حمایت از اهل سنت. در این مقاله نمی خواهیم به این موضوع بپردازیم که در مسائل جاری خاورمیانه حق با کدام کشور است چرا که فایده‌ای هم ندارد، باید به دنبال حل ریشه‌ای مسائل بود نه پاک کردن صورت مسئله یا به بیراهه بردن بحث. تلاش برای پیدا کردن جواب سوالاتی همچون اینکه آیا شیعیان بر حق هستند یا اهل سنت و کدامیک اسلام حقیقی هستند یا اینکه آیا بهائیان و یهودیان و غیره بر حق هستند یا نه ، درمان و راه‌حل مشکلات مذهبی و تبعیض مذهبی در خاورمیانه و در درون کشورها نبوده و نیست چون در صدها سال گذشته این بحث‌ها، بارها و بارها تکرار شده و به هیج نتیجه ای نیز نرسیده و نخواهد رسید. اینکه در عربستان به شیعیان ظلم می شود و هیچ حقی ندارند جواب این سوال نیست که چرا به سنی‌ها در ایران ظلم می شود و اصولا وجود ظلم در مکانی دیگر باعث توجیه ظلم در مکانی دیگر نمی شود؟ در مورد بحث ملی و قومی هم همینطور است و متاسفانه به جای راه‌حل به سوالات و موضوعات حاشیه‌ای پرداخته می شود و برای ادامه ظلم توجیهات ناعادلانه و غیر انسانی بیان می شود.

سوالات و بحث هایی همچون : آیا کردها ایرانی هستند یا نه؟ قوم هستند یا ملت؟ آیا ترک‌ها ریشه ایرانی دارند یا نه؟ بگوییم ترک درست است یا آذری؟ عرب‌های جنوب ایران آیا در اصل عرب بوده‌اند یا پس از حمله اعراب زبان‌شان عربی شده؟ آیا آمریکا و انگلستان و اسرائیل در پشت پرده تلاش برای احقاق حقوق اقلیت‌های ملی در ایران هستند یا نه؟ آیا کورش هخامانشی انسان خوب و پادشاه عادلی بوده یا نه؟ آیا ایرانیان فرهنگ بزرگی داشته و دارند یا نه؟ زبان فارسی غنی‌تر و مهم‌تر است یا کردی یا ترکی یا عربی؟ فلان شهر در هزار سال پیش متعلق به فلان قوم بوده یا نه؟

سوالات و بحث‌هایی این چنینی در ده‌ها سال گذشته به خصوص چهل سال گذشته بارها و بارها مورد بحث و برسی قرار گرفته‌اند اما هیج نتیجه‌ای از آنان بدست نیامده و نخواهد آمد و متاسفانه بخشی از اپوزسیون با مطرح کردن روزانه چنین سوالات و بحث هایی به جای ارائه راه‌حلی عملی برای مشکلات ایران باعث افزایش دشمنی و تفرقه میان مردم می‌شوند. چه ما بخواهیم و چه نخواهیم و چه خوش‌مان بیاید و چه خوش‌مان نیاید و چه بنفع‌مان باشد و یا نباشد، عده ای در ایران زندگی می‌کنند و خود را ترک و آذری خطاب می‌کنند و خواهان برابری کامل و تغییر سیستم مرکزگرای کنونی و حتی عده‌ای خواهان استقلال و جدایی از ایران هستند، همینطور در مورد ملت کورد، بلوچ و عرب و ترکمن، چه ما این واقعیت را ببینیم و یا چشمان‌مان را به روی آن ببندیم، خواسته‌های این ملت‌ها و احساسات ملی‌گرایانه روزبه‌روز در حال زیاد شدن است و عدم پاسخ‌گویی به این خواسته‌ها باعث ایجاد کینه و دشمنی و شکاف روزافزون اجتماعی در ایران شده است که حتی در چند سال گذشته شاهد شعارهای مرگ بر فارس و در مقابل مرگ بر ترک در ورزشگاها و استادیوم های ورزشی بخصوص در مناطق ترک‌نشین بوده‌ایم، روزبه‌روز خواسته‌های ملیت‌های ایران رو به افزایش است و اگر زمانی به آموزش زبان مادری راضی بودند هم اکنون خواستار آموزش به زبان مادری هستند. در واقع چشمان را به روی واقعیات بستن یا به حاشیه و بیراهه بردن صورت مسئله، هیچ دردی از مشکلات حل نمی‌کند و این ظلم و تبعیض در حق اقلیت‌ها همانند آتش زیر خاکستر است که هر لحظه امکان شعله‌ور شدنش وجود دارد.

زمان به سرعت به حرکت خود ادامه می‌دهد اما اپوزسیون مرکزگرا پس از چهل سال هنوز درگیر این سوال هستند که آیا فلان حزب کرد یا ترک یا ... که از فدرالیسم صحبت می کند آیا واقعا نیتش فدرالیسم است یا تجزیه! در حالی که انکار و تحقیر ملیت‌های ایران کار را به جایی رسانده که شاید احزاب اصلی این ملت‌ها دیگر قادر به راضی کردن مردم‌شان به زندگی در چارچوب ایران حتی با بهترین شیوه‌های فدرالیسم هم نباشند.

راه حل چیست؟

باید تفاوت‌ها را دید و قبول کرد و حق حیات و حق آزادی بیان و حق بودن و حق برابری و حق تعین سرنوشت را برای طرف مقابل به رسمیت شناخت، هموطن بودن وقتی معنا دارد که با احساس غرور و بدون هیچ ترسی باشد نه از روی اجبار، هیچ راه‌حل و سیستمی تضمین کننده آینده صلح و آسایش در ایران و دیگر کشورها نخواهد بود مگر با رضایت کامل مردم، هر راه‌حلی بدون رضایت کامل مردم تنها مسکنی است که به جای درمان تنها به طور موقت درد را آرام می کند. باید ملیت‌های ایران بتوانند به طور جداگانه در مورد آینده و سرنوست خود در رفراندومی آزاد نظر بدهند، دشمنی و مخالفت با رفراندوم در کردستان عراق درمان مشکلات روز افزون درون ایران نیست، متاسفانه بسیاری از فارس زبانان حتی فارس زبانانی که در کشورهای فدرال غربی زندگی می‌کنند بشدت با رفرندوم کوردستان مخالف هستند و دلیل آن را ترس از تجزیه ایران عنوان می‌کنند اما نباید فراموش کرد که ترس اصلی، جدایی سرزمین‌ها و تغییر مرزها نیست بلکه باید از روزی ترسید که خشم فروخورده ملیت های ایران به نقطه انفجار برسد.

بیش از صد سال است کوردها در عراق به بدترین شیوه قتل‌عام می‌شوند و حکومت‌ها یکی پس از دیگری عراق که همان اپوزسیون‌های دولت قبلی خودشان بودند که قول اجرای دمکراسی و عدالت در عراق را می‌دادند اما با به قدرت رسیدن باز هم همان آش بود و همان کاسه. به همین دلیل دیگر کوردهای کوردستان عراق خود را عراقی نمی‌دانند و اگر امسال هم مستقل نشوند سالی دیگر یا چند سال دیگر این کار را خواهند کرد.

استقلال کوردستان و جدایی از عراق وقتی کلید خورد که جامعه کوردستان از اپوزسیون و حکومت و مردم عراق ناامید شدند و احساس هم‌وطن بودن را از دست دادند بنابراین فارس زبانان ایران باید هشیار باشند ملت‌های تورک و کورد و بلوچ و عرب درون ایران احساس هم‌وطن بودن را از دست ندهند چون اگر چنین اتفاقی روی بدهد دیگر تمام دنیا هم نمی‌تواند جلوی جنگ داخلی و تجزیه ایران را بگیرد.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.