• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٧:٢۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
کریم پرویزی

رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان که قرار است در ٣ مهر برگزار شود، گامی تاریخی است برای نزدیک شدن به تحقق آرزوی دیرینه‌ی ملت کورد و دوباره بنیاد نهادن کیانی ملی که بعد از جمهوری کوردستان و آزمون اقلیم کوردستان، هم استمرار آن راه است و هم تعالی جریان حق‌طلبانه‌ی جامعه‌ای است که علی‌رغم تمام مشکلات و موانع تاریخی و استراتژیکی و منطقه‌ای، مرحله‌ای مهم و اساسی را طی می‌کند و از این به بعد، کتب تاریخی برگ‌های کهنه‌ی خود را به کناری می‌گذارد و برگی نو به تاریخ می‌افزاید.

رفراندوم و نظرخواهی از مردمان سرزمینی در برابر دیدگان جهانیان انجام می‌شود، تا بدانند این مردمان چه می‌خواهند و از آنان برای تعین سرنوشت‌شان سوال می‌شود، پدیده‌ای مدرن و دمکراتیک و ادای احترام است به اراده‌ مردم و هم‌زمان روشی‌ مدرن و صلح‌طلبانه برای ابراز وجود ملتی. در تاریخ و حال و آینده نیز اغلب اوقات ملت‌های جهان برای آنکه دیدگاه و نظر و خواست خود را بیان کنند مانع آن شده‌ و می‌شوند و اکثر اوقات آن‌ها را ناچار کرده و می‌کنند که به سمت روش‌های خشن برای ابراز وجود و نشان دادن اراده خود پناه ببرند. اما رفراندوم صلح‌طلبانه‌ترین و مشروع‌ترین روش است که تنها مستبد و اشغالگر و گناهکاران با آن مخالفت می‌کنند، جمهوری مرگ و اعدام اسلامی که علنا و با بی‌شرمی تمام مخالف سرسخت همه‌پرسی از ملتی است، تهدید می‌کند و علیه آن می‌ایستد.

جدا از خود مساله رفراندوم، نتیجه آن حاوی پیام و معنای مهم و اساسی‌ است که نیروهای سیاسی در تلاش برای شکل‌گیری آن هستند و جای تامل اساسی دارد، که آن نیز استقلال ملتی و زایش کیانی نو و تاسیس دولت است که میان ملت‌های جهان، ملتی جایگاه ویژه خود را کسب می‌کند.

استقلال کوردستان عراق و تاسیس دولت کوردستان در این بخش از سرزمین‌مان، تحقق اراده حق‌طلبانه و دفاع از آزادی و آزادگی است که مردمانی به نام ملت کورد و جامعه کوردستان که بعد از صدها سال تحت سلطه بودن و سرکوب و نقض تمام حقوق و ذات حیات و زندگی و خدشه‌دار کردن هویت فرد و جامعه، دوباره پا در تاریخ می‌گذارند و نمی‌گذارند که دیگر استراتژی و سیاست و تاریخ و زندگی بدون آنان ثبت شود، دیگر کوردستان نیز حداقل در قسمتی به عنوان فاعل و صاحب رویایی عملی در معادلات، نقش ایفا می‌کند و تنها ناظری نخواهد بود که چه چیزی را برای او می‌نویسند.

شاید کم و کاستی‌های و مشکلات کوردستان عراق و آزمون ٢٥ سال حکومت‌داری در این اقلیم موجب آن شود که عده‌ای به مشکلات بعد از استقلال بیندیشند و دلهره آنرا داشته باشند، اما بهبود بخشیدن و تلاش برای توسعه و مقابله با فساد و پروسه اصلاح و تغیرات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، پروسه‌ای طولانی مدت است و آن هنگام گامی راسخ و محکم برای اصلاح و تغیر در جوامع دیگر برداشته شده است و بازگشت پذیر نخواهد بود، که در کیانی مستقل شکل گیرد. به این معنا که شاید وجود دولت مستقل خود به خود به عاملی برای برقرای عدالت و اصلاح بدل نشود اما بدون دولت و وجود کیانی آزاد، همه گام‌های اصلاحات و آزادیخواهی احتمال برگشت و خنثی شدن را دارند.

کیان مستقل نقطه ثقل تجمیع تمام منافع خواهد بود و می‌توان تمام آرزوها و رویاها را در آن جمع کرد و در واقع بنیاد سازه‌ای بلند و محکم باشد که در آن تمام افکار و اندیشه‌های متفاوت امکان ابراز وجود داشته باشند اما امکانی هارمونیک شده تا به صورت ارکستری والا و رقص هماهنگ رنگ‌ها عمل کند نه مخلوطی ناهماهنگ که رنگ‌ها و صدا در عوض لذت بخش بودن موجب آزار و اذیت شوند.

دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.

به معنای دیگر اگر ندانستی که گام‌هایت چقدر مهم هستند با نگاهی به چهره دشمنانت بدان چقدر از آن در هراس‌اند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.