• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١١ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٠ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٧:٢۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
کریم پرویزی

رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان که قرار است در ٣ مهر برگزار شود، گامی تاریخی است برای نزدیک شدن به تحقق آرزوی دیرینه‌ی ملت کورد و دوباره بنیاد نهادن کیانی ملی که بعد از جمهوری کوردستان و آزمون اقلیم کوردستان، هم استمرار آن راه است و هم تعالی جریان حق‌طلبانه‌ی جامعه‌ای است که علی‌رغم تمام مشکلات و موانع تاریخی و استراتژیکی و منطقه‌ای، مرحله‌ای مهم و اساسی را طی می‌کند و از این به بعد، کتب تاریخی برگ‌های کهنه‌ی خود را به کناری می‌گذارد و برگی نو به تاریخ می‌افزاید.

رفراندوم و نظرخواهی از مردمان سرزمینی در برابر دیدگان جهانیان انجام می‌شود، تا بدانند این مردمان چه می‌خواهند و از آنان برای تعین سرنوشت‌شان سوال می‌شود، پدیده‌ای مدرن و دمکراتیک و ادای احترام است به اراده‌ مردم و هم‌زمان روشی‌ مدرن و صلح‌طلبانه برای ابراز وجود ملتی. در تاریخ و حال و آینده نیز اغلب اوقات ملت‌های جهان برای آنکه دیدگاه و نظر و خواست خود را بیان کنند مانع آن شده‌ و می‌شوند و اکثر اوقات آن‌ها را ناچار کرده و می‌کنند که به سمت روش‌های خشن برای ابراز وجود و نشان دادن اراده خود پناه ببرند. اما رفراندوم صلح‌طلبانه‌ترین و مشروع‌ترین روش است که تنها مستبد و اشغالگر و گناهکاران با آن مخالفت می‌کنند، جمهوری مرگ و اعدام اسلامی که علنا و با بی‌شرمی تمام مخالف سرسخت همه‌پرسی از ملتی است، تهدید می‌کند و علیه آن می‌ایستد.

جدا از خود مساله رفراندوم، نتیجه آن حاوی پیام و معنای مهم و اساسی‌ است که نیروهای سیاسی در تلاش برای شکل‌گیری آن هستند و جای تامل اساسی دارد، که آن نیز استقلال ملتی و زایش کیانی نو و تاسیس دولت است که میان ملت‌های جهان، ملتی جایگاه ویژه خود را کسب می‌کند.

استقلال کوردستان عراق و تاسیس دولت کوردستان در این بخش از سرزمین‌مان، تحقق اراده حق‌طلبانه و دفاع از آزادی و آزادگی است که مردمانی به نام ملت کورد و جامعه کوردستان که بعد از صدها سال تحت سلطه بودن و سرکوب و نقض تمام حقوق و ذات حیات و زندگی و خدشه‌دار کردن هویت فرد و جامعه، دوباره پا در تاریخ می‌گذارند و نمی‌گذارند که دیگر استراتژی و سیاست و تاریخ و زندگی بدون آنان ثبت شود، دیگر کوردستان نیز حداقل در قسمتی به عنوان فاعل و صاحب رویایی عملی در معادلات، نقش ایفا می‌کند و تنها ناظری نخواهد بود که چه چیزی را برای او می‌نویسند.

شاید کم و کاستی‌های و مشکلات کوردستان عراق و آزمون ٢٥ سال حکومت‌داری در این اقلیم موجب آن شود که عده‌ای به مشکلات بعد از استقلال بیندیشند و دلهره آنرا داشته باشند، اما بهبود بخشیدن و تلاش برای توسعه و مقابله با فساد و پروسه اصلاح و تغیرات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، پروسه‌ای طولانی مدت است و آن هنگام گامی راسخ و محکم برای اصلاح و تغیر در جوامع دیگر برداشته شده است و بازگشت پذیر نخواهد بود، که در کیانی مستقل شکل گیرد. به این معنا که شاید وجود دولت مستقل خود به خود به عاملی برای برقرای عدالت و اصلاح بدل نشود اما بدون دولت و وجود کیانی آزاد، همه گام‌های اصلاحات و آزادیخواهی احتمال برگشت و خنثی شدن را دارند.

کیان مستقل نقطه ثقل تجمیع تمام منافع خواهد بود و می‌توان تمام آرزوها و رویاها را در آن جمع کرد و در واقع بنیاد سازه‌ای بلند و محکم باشد که در آن تمام افکار و اندیشه‌های متفاوت امکان ابراز وجود داشته باشند اما امکانی هارمونیک شده تا به صورت ارکستری والا و رقص هماهنگ رنگ‌ها عمل کند نه مخلوطی ناهماهنگ که رنگ‌ها و صدا در عوض لذت بخش بودن موجب آزار و اذیت شوند.

دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.

به معنای دیگر اگر ندانستی که گام‌هایت چقدر مهم هستند با نگاهی به چهره دشمنانت بدان چقدر از آن در هراس‌اند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.