• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٧:٢۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
کریم پرویزی

رفراندوم استقلال اقلیم کوردستان که قرار است در ٣ مهر برگزار شود، گامی تاریخی است برای نزدیک شدن به تحقق آرزوی دیرینه‌ی ملت کورد و دوباره بنیاد نهادن کیانی ملی که بعد از جمهوری کوردستان و آزمون اقلیم کوردستان، هم استمرار آن راه است و هم تعالی جریان حق‌طلبانه‌ی جامعه‌ای است که علی‌رغم تمام مشکلات و موانع تاریخی و استراتژیکی و منطقه‌ای، مرحله‌ای مهم و اساسی را طی می‌کند و از این به بعد، کتب تاریخی برگ‌های کهنه‌ی خود را به کناری می‌گذارد و برگی نو به تاریخ می‌افزاید.

رفراندوم و نظرخواهی از مردمان سرزمینی در برابر دیدگان جهانیان انجام می‌شود، تا بدانند این مردمان چه می‌خواهند و از آنان برای تعین سرنوشت‌شان سوال می‌شود، پدیده‌ای مدرن و دمکراتیک و ادای احترام است به اراده‌ مردم و هم‌زمان روشی‌ مدرن و صلح‌طلبانه برای ابراز وجود ملتی. در تاریخ و حال و آینده نیز اغلب اوقات ملت‌های جهان برای آنکه دیدگاه و نظر و خواست خود را بیان کنند مانع آن شده‌ و می‌شوند و اکثر اوقات آن‌ها را ناچار کرده و می‌کنند که به سمت روش‌های خشن برای ابراز وجود و نشان دادن اراده خود پناه ببرند. اما رفراندوم صلح‌طلبانه‌ترین و مشروع‌ترین روش است که تنها مستبد و اشغالگر و گناهکاران با آن مخالفت می‌کنند، جمهوری مرگ و اعدام اسلامی که علنا و با بی‌شرمی تمام مخالف سرسخت همه‌پرسی از ملتی است، تهدید می‌کند و علیه آن می‌ایستد.

جدا از خود مساله رفراندوم، نتیجه آن حاوی پیام و معنای مهم و اساسی‌ است که نیروهای سیاسی در تلاش برای شکل‌گیری آن هستند و جای تامل اساسی دارد، که آن نیز استقلال ملتی و زایش کیانی نو و تاسیس دولت است که میان ملت‌های جهان، ملتی جایگاه ویژه خود را کسب می‌کند.

استقلال کوردستان عراق و تاسیس دولت کوردستان در این بخش از سرزمین‌مان، تحقق اراده حق‌طلبانه و دفاع از آزادی و آزادگی است که مردمانی به نام ملت کورد و جامعه کوردستان که بعد از صدها سال تحت سلطه بودن و سرکوب و نقض تمام حقوق و ذات حیات و زندگی و خدشه‌دار کردن هویت فرد و جامعه، دوباره پا در تاریخ می‌گذارند و نمی‌گذارند که دیگر استراتژی و سیاست و تاریخ و زندگی بدون آنان ثبت شود، دیگر کوردستان نیز حداقل در قسمتی به عنوان فاعل و صاحب رویایی عملی در معادلات، نقش ایفا می‌کند و تنها ناظری نخواهد بود که چه چیزی را برای او می‌نویسند.

شاید کم و کاستی‌های و مشکلات کوردستان عراق و آزمون ٢٥ سال حکومت‌داری در این اقلیم موجب آن شود که عده‌ای به مشکلات بعد از استقلال بیندیشند و دلهره آنرا داشته باشند، اما بهبود بخشیدن و تلاش برای توسعه و مقابله با فساد و پروسه اصلاح و تغیرات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، پروسه‌ای طولانی مدت است و آن هنگام گامی راسخ و محکم برای اصلاح و تغیر در جوامع دیگر برداشته شده است و بازگشت پذیر نخواهد بود، که در کیانی مستقل شکل گیرد. به این معنا که شاید وجود دولت مستقل خود به خود به عاملی برای برقرای عدالت و اصلاح بدل نشود اما بدون دولت و وجود کیانی آزاد، همه گام‌های اصلاحات و آزادیخواهی احتمال برگشت و خنثی شدن را دارند.

کیان مستقل نقطه ثقل تجمیع تمام منافع خواهد بود و می‌توان تمام آرزوها و رویاها را در آن جمع کرد و در واقع بنیاد سازه‌ای بلند و محکم باشد که در آن تمام افکار و اندیشه‌های متفاوت امکان ابراز وجود داشته باشند اما امکانی هارمونیک شده تا به صورت ارکستری والا و رقص هماهنگ رنگ‌ها عمل کند نه مخلوطی ناهماهنگ که رنگ‌ها و صدا در عوض لذت بخش بودن موجب آزار و اذیت شوند.

دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.

به معنای دیگر اگر ندانستی که گام‌هایت چقدر مهم هستند با نگاهی به چهره دشمنانت بدان چقدر از آن در هراس‌اند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.