• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٧:٢٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
٢٥ سال از شهادت دکتر صادق شرفکندی، شخصیت شهیر و دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران و همراهانش ، همایون اردلان، فتاح عبدلی و نوری دهکردی، می‌گذرد -١٧ سپتامبر ١٩٩٢ برابر با ٢٦ شهریور ١٣٧١- و ما بنابر سنتی همه ساله، در چنین روزی گرد هم می‌آئیم تا بار دیگر ادای احترام داشته باشیم به راه و مکتب این شهیدان و درود می‌فرستیم به روان پاک این عزیزان و به عنوان همرزم و همسنگرشان وفا و قدرشناسی‌مان را از آن‌ها، نشان دهیم و در مقابل راه افتخارآمیزشان سر تعظیم فرود آوریم. از سوی دیگر رژیم ترور و اعدام جمهوری اسلامی ایران را بخاطر انجام این عمل ضدبشری محکوم می‌کنیم.

شب ١٧ سپتامبر ١٩٩٢، دکتر سعید و همراهانش در شهر برلین در رستورانی به نام میکونوس، با تعدادی از اعضای احزاب و سازمان‌های اپوزسیون ایران برای بحث و گفتگو در باب چگونگی بیشتر نزدیک شدن و ایجاد همبستگی و اتحاد در راستای مبارزه مشترک علیه رژیم جمهوری اسلامی جمع شده بودند که تقریبا نزدیک ساعت ١١ شب، مسلسل به دستی که بعدها طی تحقیقات پلیس مشخص شد که او "عبدالرحمان بنی‌هاشمی" و رئیس تیم ترور می‌باشد، وارد رستوران شده و به صورت مشخص و هدفمند کوردها را هدف گرفت و یکی دیگر از تروریست‌ها تیر خلاص به آن‌ها می‌زند و اینگونه دکتر صادق و همراهانش و نوری دهکوردی به شهادت می‌رسند.

در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.

بعد از قریب به چهار سال تحقیق و پیگیری از سوی پلیس و سازمان قضایی آلمان، دادگاه میکونوس در دهم آپریل ١٩٩٧ حکم خود را صادر کرد که طی آن علاوه بر مشخص کردن مجازات -از ٥سال تا حبس ابد- برای پنج نفر از متهمین که در ترور دست داشتند، رئیس دادگاه همچنین اعلام کرد که "ما موظفیم برای روشن شدن دلایل این ترور بر روی مسائل و دلایلی که موجب وقوع این ترورها شدند، تمرکز کنیم".

آنچه را که در اینجا برای شما می‌خوانم بخش کوتاهی از سخنان رئیس دادگاه است که در حکم مذکور ثبت شده است: ریشه‌ و اساس این ترور را باید در ارتباط با مسائلی دید و جستجو کرد که بعد از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است. تلاش کوردها و رهبری حزب دمکرات کوردستان ایران برای تحقق خودمختاری، این حزب را به حزبی نیرومند مخالف رژیم جمهوری اسلامی بدل کرده است. نهایتا رهبران ایران به منظور سرکوب حزب دمکرات نه تنها از طریق سیاسی اقدام می‌کند بلکه مصمم می‌سوند تا به صورت فیزیکی نیز این حزب را از بین ببرند. ترور دکتر قاسملو و ٢ همراهش، در ١٣ ژوئیه ١٩٨٩ در شهر وین، و نیز تروری که در این دادگاه مورد تحقیق قرار گرفت، نتیجه در پیش گرفتن چنین سیاستی بود. ارتباط ترورهای وین و برلین به روشنی عیان است. مدارک غیرقابل انکاری که به دادگاه ارائه شده‌اند که به روشنی شکل و نحوه‌ی نقش رهبران اصلی ایران و نیز جایگاه و ساختار مسئولیت‌های آنان در طراحی و تصمیم‌گیری به منظور از بین بردن مخالفین رژیم در خارج از کشور را نشان می‌دهد. تصمیم و دستورات مبنی بر از بین بردن مخالفین رژیم تحت نظارت کامل ساختاری به نام " انجمن امور ویژه" که سازمانی غیر قانونی و بنابر دستور مستقیم رهبر دینی ایران ایجاد شده است، صادر گردیده است. اعضای این انجمن عبارتند از: رئیس‌جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر خارجه، روسای نیروهای نظامی و انتظامی و نیز خود رهبر مذهبی ایران".

این ترور تنها با انگیزه‌ی سیاسی و به منظور از بین بردن مخالفین رژیم انجام شده است، هدف اصلی رژیم ایران حذف مخالفین در خارج از کشور است". همچنین در این حکم حکومت ایران به مانند "حکومتی جنایتکار" معرفی شده است.

رژیم جمهوری اسلامی بسیار کوشید از طریق دولت آلمان و حتا تهدید قاضی دادگاه مانع از محکوم شدن کلیت رژیم به عنوان عامل اصلی ترور شود، اما قضات دادگاه به هیچ وجه تسلیم تهدیدات نشدند و با ‌شهامت تمام بعد از چهار سال تحقیق و تفحص، حکم دادگاه را صادر کردند، حکمی که نه جمهوری اسلامی انتظار آنرا داشت و نه جهان.

بعد از اعلام حکم مذکور، اعضای اتحادیه اروپا سفرای خود را برای مدتی از تهران احضار کردند، شرایط بغرنج و دشوار سیاسی برای رژیم به وجود آمد، چرا که ایران بعد از آن همه ترور در کشورهای خارجی برای اولین بار از سوی دادگاهی اروپایی به عنوان رژیمی جنایتکار و تروریست معرفی شده بود. ترورهایی که همگی بر اساس دستورات مستقیم مقامات و رهبران ارشد رژیم انجام شده بود. همین امر نیز موجب آن شد که دیگر جمهوری اسلامی در درون خاک اروپا دست به ترور نزند.

دکتر صادق شخصیت متعالی و انسانی داشت، از زندگی مملو از سختی و بی‌امکاناتی و حتا تجربه از دست دادن پدرش و تحصیل و ترقی با حمایت عمویش و تحمل دشواری‌های زندگی و سپری کردن آن‌ها در یکی از روستاهای کوچک بوکان تا دست‌یابی به درجات عالیه تحصیلی و دکترا از دانشگاه پاریس.

آنچکه دکتر صادق را به چنین درجه علمی رساند، هوش و ذکاوت بالا و اراده قوی و متکی بودن به تلاش و زحمات خود بوده است. در زبان فارسی و خاورمیانه به اینگونه افراد می‌گویند: "خودساخته" منظور این است که نه ثروت و دارایی‌های خانواده و نه جایگاه و قدرت خانوادگی و عشیره‌ای، هیچکدام وجود نداشته‌اند به همین خاطر ناچارا به توانایی‌ها و زحمات خود اتکا کرده است.

سرگذشت چنین افرادی در تمام جهان، از بسیاری جهات قابل تامل است و تاثیرات شگرفی بر جامعه گذاشته‌اند. رژیم جمهوری اسلامی نیز عبث‌گونه، چنین افرادی را هدف ترور قرار نداده است، آن‌ها به خوبی از توانایی‌ها و اراده دکتر صادق آگاه بودند و بر این باور بودند که تلاش‌های بی‌وقفه‌ی کسی همچون دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران که از نیرومندترین احزاب مخالف رژیم است، می‌تواند مشکلات عدیده و عظیمی را برای موجودیت رژیم ایجاد کند و به همین خاطر تصمیم به ترور او گرفتند.

"فتاح عبدلی" یکی دیگر از شهیدان میکونوس، جوانی بالغ، عضو کمیته‌ی مرکزی و مسئول دفتر نمایندگی حزب در پاریس بود. با اینکه سن و سال پائینی داشت، اما از استعداد و توانائی بالایی برخوردار بود و اگر شهید نمی‌شد بی‌شک نقش و تاثیر بسزائی در آینده‌ی حزب ایفا می‌کرد.

اما با تمام این توطئه‌ها که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد و دشمن ملت کورد که در بخش‌های دیگر کوردستان حاکم‌اند و با تمام قدرت و توانایی و توطئه‌های که برای ترور رهبران جنبش کورد انجام دادند نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه هم در داخل و هم در منطقه دچار ده‌ها بحران عظیم شده‌اند و کورد نیز با تمام مشکلات و سختی‌هایی که پیش رو داشت و اکثر این مشکالت حاصل سیاست سرکوب این رژیم‌ها بود، در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد، به ویژه رژیم جمهوری اسلامی که بر این باور است که با ترور دکتر صادق و دکتر قاسملو نقطه پایانی بر مبارزات حق‌طلبانه‌ی کورد گذاشته است.

امروزه رژیم اسلامی ایران با ده‌ها بحران داخلی و خارجی روبرو است، قیام کورد در کوردستان ایران نیز استمرار دارد و حزب دمکرات نیز علی‌رغم از دست دادن دو دبیرکل خود همچنان در ادامه دادن به مبارزه برای رسیدن به آزادی قدرتمند و توانمند است.

امرز بخشی از کوردستان تجزیه شده -کوردستان عراق- در برابر آزمونی تاریخی قرار گرفته است، آزمونی به نام مساله رفراندوم برای تعین سرنوشت مردمان این بخش از کوردستان. هر چقدر به روز ٣ مهر نزدیکتر می‌شویم شور و اشتیاق مردم بیشتر می‌شود و حال مردمان تمام بخش‌های کوردستان در حال جشن و پایکوبی برای استقبال از چنین روزی هستند که قریب به یک قرن برای آن مبارزه می‌کنند.

حزب دمکرات کوردستان ایران حق همه‌پرسی را به عنوان حق مشروع مردم می‌داندکه یکی از بنیاد‌های اصلی دمکراسی است به همین خاطر از آن حمایت همه جانبه می‌کند، و نتیجه آنرا که نظر اقشار جامعه است، محترم می‌شناسد و حامی آن است.

توطئه دشمنان کورد نیز به ویژه جمهوری اسلامی ایران که هر روز تهدیدات خود را بیشتر و بیشتر می‌کنند محکوم می‌کند امیدواریم که مردم کوردستان عراق یک صدا در رفراندوم حضور بیابند و به استقلال، رای مثبت بدهند. تا از این طریق روان شهیدان راه آزادی سرزمین‌شان شاد و توطئه‌های دشمن نقش برآب شود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.