• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٧:٢٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
٢٥ سال از شهادت دکتر صادق شرفکندی، شخصیت شهیر و دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران و همراهانش ، همایون اردلان، فتاح عبدلی و نوری دهکردی، می‌گذرد -١٧ سپتامبر ١٩٩٢ برابر با ٢٦ شهریور ١٣٧١- و ما بنابر سنتی همه ساله، در چنین روزی گرد هم می‌آئیم تا بار دیگر ادای احترام داشته باشیم به راه و مکتب این شهیدان و درود می‌فرستیم به روان پاک این عزیزان و به عنوان همرزم و همسنگرشان وفا و قدرشناسی‌مان را از آن‌ها، نشان دهیم و در مقابل راه افتخارآمیزشان سر تعظیم فرود آوریم. از سوی دیگر رژیم ترور و اعدام جمهوری اسلامی ایران را بخاطر انجام این عمل ضدبشری محکوم می‌کنیم.

شب ١٧ سپتامبر ١٩٩٢، دکتر سعید و همراهانش در شهر برلین در رستورانی به نام میکونوس، با تعدادی از اعضای احزاب و سازمان‌های اپوزسیون ایران برای بحث و گفتگو در باب چگونگی بیشتر نزدیک شدن و ایجاد همبستگی و اتحاد در راستای مبارزه مشترک علیه رژیم جمهوری اسلامی جمع شده بودند که تقریبا نزدیک ساعت ١١ شب، مسلسل به دستی که بعدها طی تحقیقات پلیس مشخص شد که او "عبدالرحمان بنی‌هاشمی" و رئیس تیم ترور می‌باشد، وارد رستوران شده و به صورت مشخص و هدفمند کوردها را هدف گرفت و یکی دیگر از تروریست‌ها تیر خلاص به آن‌ها می‌زند و اینگونه دکتر صادق و همراهانش و نوری دهکوردی به شهادت می‌رسند.

در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.

بعد از قریب به چهار سال تحقیق و پیگیری از سوی پلیس و سازمان قضایی آلمان، دادگاه میکونوس در دهم آپریل ١٩٩٧ حکم خود را صادر کرد که طی آن علاوه بر مشخص کردن مجازات -از ٥سال تا حبس ابد- برای پنج نفر از متهمین که در ترور دست داشتند، رئیس دادگاه همچنین اعلام کرد که "ما موظفیم برای روشن شدن دلایل این ترور بر روی مسائل و دلایلی که موجب وقوع این ترورها شدند، تمرکز کنیم".

آنچه را که در اینجا برای شما می‌خوانم بخش کوتاهی از سخنان رئیس دادگاه است که در حکم مذکور ثبت شده است: ریشه‌ و اساس این ترور را باید در ارتباط با مسائلی دید و جستجو کرد که بعد از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است. تلاش کوردها و رهبری حزب دمکرات کوردستان ایران برای تحقق خودمختاری، این حزب را به حزبی نیرومند مخالف رژیم جمهوری اسلامی بدل کرده است. نهایتا رهبران ایران به منظور سرکوب حزب دمکرات نه تنها از طریق سیاسی اقدام می‌کند بلکه مصمم می‌سوند تا به صورت فیزیکی نیز این حزب را از بین ببرند. ترور دکتر قاسملو و ٢ همراهش، در ١٣ ژوئیه ١٩٨٩ در شهر وین، و نیز تروری که در این دادگاه مورد تحقیق قرار گرفت، نتیجه در پیش گرفتن چنین سیاستی بود. ارتباط ترورهای وین و برلین به روشنی عیان است. مدارک غیرقابل انکاری که به دادگاه ارائه شده‌اند که به روشنی شکل و نحوه‌ی نقش رهبران اصلی ایران و نیز جایگاه و ساختار مسئولیت‌های آنان در طراحی و تصمیم‌گیری به منظور از بین بردن مخالفین رژیم در خارج از کشور را نشان می‌دهد. تصمیم و دستورات مبنی بر از بین بردن مخالفین رژیم تحت نظارت کامل ساختاری به نام " انجمن امور ویژه" که سازمانی غیر قانونی و بنابر دستور مستقیم رهبر دینی ایران ایجاد شده است، صادر گردیده است. اعضای این انجمن عبارتند از: رئیس‌جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر خارجه، روسای نیروهای نظامی و انتظامی و نیز خود رهبر مذهبی ایران".

این ترور تنها با انگیزه‌ی سیاسی و به منظور از بین بردن مخالفین رژیم انجام شده است، هدف اصلی رژیم ایران حذف مخالفین در خارج از کشور است". همچنین در این حکم حکومت ایران به مانند "حکومتی جنایتکار" معرفی شده است.

رژیم جمهوری اسلامی بسیار کوشید از طریق دولت آلمان و حتا تهدید قاضی دادگاه مانع از محکوم شدن کلیت رژیم به عنوان عامل اصلی ترور شود، اما قضات دادگاه به هیچ وجه تسلیم تهدیدات نشدند و با ‌شهامت تمام بعد از چهار سال تحقیق و تفحص، حکم دادگاه را صادر کردند، حکمی که نه جمهوری اسلامی انتظار آنرا داشت و نه جهان.

بعد از اعلام حکم مذکور، اعضای اتحادیه اروپا سفرای خود را برای مدتی از تهران احضار کردند، شرایط بغرنج و دشوار سیاسی برای رژیم به وجود آمد، چرا که ایران بعد از آن همه ترور در کشورهای خارجی برای اولین بار از سوی دادگاهی اروپایی به عنوان رژیمی جنایتکار و تروریست معرفی شده بود. ترورهایی که همگی بر اساس دستورات مستقیم مقامات و رهبران ارشد رژیم انجام شده بود. همین امر نیز موجب آن شد که دیگر جمهوری اسلامی در درون خاک اروپا دست به ترور نزند.

دکتر صادق شخصیت متعالی و انسانی داشت، از زندگی مملو از سختی و بی‌امکاناتی و حتا تجربه از دست دادن پدرش و تحصیل و ترقی با حمایت عمویش و تحمل دشواری‌های زندگی و سپری کردن آن‌ها در یکی از روستاهای کوچک بوکان تا دست‌یابی به درجات عالیه تحصیلی و دکترا از دانشگاه پاریس.

آنچکه دکتر صادق را به چنین درجه علمی رساند، هوش و ذکاوت بالا و اراده قوی و متکی بودن به تلاش و زحمات خود بوده است. در زبان فارسی و خاورمیانه به اینگونه افراد می‌گویند: "خودساخته" منظور این است که نه ثروت و دارایی‌های خانواده و نه جایگاه و قدرت خانوادگی و عشیره‌ای، هیچکدام وجود نداشته‌اند به همین خاطر ناچارا به توانایی‌ها و زحمات خود اتکا کرده است.

سرگذشت چنین افرادی در تمام جهان، از بسیاری جهات قابل تامل است و تاثیرات شگرفی بر جامعه گذاشته‌اند. رژیم جمهوری اسلامی نیز عبث‌گونه، چنین افرادی را هدف ترور قرار نداده است، آن‌ها به خوبی از توانایی‌ها و اراده دکتر صادق آگاه بودند و بر این باور بودند که تلاش‌های بی‌وقفه‌ی کسی همچون دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران که از نیرومندترین احزاب مخالف رژیم است، می‌تواند مشکلات عدیده و عظیمی را برای موجودیت رژیم ایجاد کند و به همین خاطر تصمیم به ترور او گرفتند.

"فتاح عبدلی" یکی دیگر از شهیدان میکونوس، جوانی بالغ، عضو کمیته‌ی مرکزی و مسئول دفتر نمایندگی حزب در پاریس بود. با اینکه سن و سال پائینی داشت، اما از استعداد و توانائی بالایی برخوردار بود و اگر شهید نمی‌شد بی‌شک نقش و تاثیر بسزائی در آینده‌ی حزب ایفا می‌کرد.

اما با تمام این توطئه‌ها که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد و دشمن ملت کورد که در بخش‌های دیگر کوردستان حاکم‌اند و با تمام قدرت و توانایی و توطئه‌های که برای ترور رهبران جنبش کورد انجام دادند نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه هم در داخل و هم در منطقه دچار ده‌ها بحران عظیم شده‌اند و کورد نیز با تمام مشکلات و سختی‌هایی که پیش رو داشت و اکثر این مشکالت حاصل سیاست سرکوب این رژیم‌ها بود، در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد، به ویژه رژیم جمهوری اسلامی که بر این باور است که با ترور دکتر صادق و دکتر قاسملو نقطه پایانی بر مبارزات حق‌طلبانه‌ی کورد گذاشته است.

امروزه رژیم اسلامی ایران با ده‌ها بحران داخلی و خارجی روبرو است، قیام کورد در کوردستان ایران نیز استمرار دارد و حزب دمکرات نیز علی‌رغم از دست دادن دو دبیرکل خود همچنان در ادامه دادن به مبارزه برای رسیدن به آزادی قدرتمند و توانمند است.

امرز بخشی از کوردستان تجزیه شده -کوردستان عراق- در برابر آزمونی تاریخی قرار گرفته است، آزمونی به نام مساله رفراندوم برای تعین سرنوشت مردمان این بخش از کوردستان. هر چقدر به روز ٣ مهر نزدیکتر می‌شویم شور و اشتیاق مردم بیشتر می‌شود و حال مردمان تمام بخش‌های کوردستان در حال جشن و پایکوبی برای استقبال از چنین روزی هستند که قریب به یک قرن برای آن مبارزه می‌کنند.

حزب دمکرات کوردستان ایران حق همه‌پرسی را به عنوان حق مشروع مردم می‌داندکه یکی از بنیاد‌های اصلی دمکراسی است به همین خاطر از آن حمایت همه جانبه می‌کند، و نتیجه آنرا که نظر اقشار جامعه است، محترم می‌شناسد و حامی آن است.

توطئه دشمنان کورد نیز به ویژه جمهوری اسلامی ایران که هر روز تهدیدات خود را بیشتر و بیشتر می‌کنند محکوم می‌کند امیدواریم که مردم کوردستان عراق یک صدا در رفراندوم حضور بیابند و به استقلال، رای مثبت بدهند. تا از این طریق روان شهیدان راه آزادی سرزمین‌شان شاد و توطئه‌های دشمن نقش برآب شود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.