• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٢ - ١٧:٢٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
٢٥ سال از شهادت دکتر صادق شرفکندی، شخصیت شهیر و دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران و همراهانش ، همایون اردلان، فتاح عبدلی و نوری دهکردی، می‌گذرد -١٧ سپتامبر ١٩٩٢ برابر با ٢٦ شهریور ١٣٧١- و ما بنابر سنتی همه ساله، در چنین روزی گرد هم می‌آئیم تا بار دیگر ادای احترام داشته باشیم به راه و مکتب این شهیدان و درود می‌فرستیم به روان پاک این عزیزان و به عنوان همرزم و همسنگرشان وفا و قدرشناسی‌مان را از آن‌ها، نشان دهیم و در مقابل راه افتخارآمیزشان سر تعظیم فرود آوریم. از سوی دیگر رژیم ترور و اعدام جمهوری اسلامی ایران را بخاطر انجام این عمل ضدبشری محکوم می‌کنیم.

شب ١٧ سپتامبر ١٩٩٢، دکتر سعید و همراهانش در شهر برلین در رستورانی به نام میکونوس، با تعدادی از اعضای احزاب و سازمان‌های اپوزسیون ایران برای بحث و گفتگو در باب چگونگی بیشتر نزدیک شدن و ایجاد همبستگی و اتحاد در راستای مبارزه مشترک علیه رژیم جمهوری اسلامی جمع شده بودند که تقریبا نزدیک ساعت ١١ شب، مسلسل به دستی که بعدها طی تحقیقات پلیس مشخص شد که او "عبدالرحمان بنی‌هاشمی" و رئیس تیم ترور می‌باشد، وارد رستوران شده و به صورت مشخص و هدفمند کوردها را هدف گرفت و یکی دیگر از تروریست‌ها تیر خلاص به آن‌ها می‌زند و اینگونه دکتر صادق و همراهانش و نوری دهکوردی به شهادت می‌رسند.

در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.

بعد از قریب به چهار سال تحقیق و پیگیری از سوی پلیس و سازمان قضایی آلمان، دادگاه میکونوس در دهم آپریل ١٩٩٧ حکم خود را صادر کرد که طی آن علاوه بر مشخص کردن مجازات -از ٥سال تا حبس ابد- برای پنج نفر از متهمین که در ترور دست داشتند، رئیس دادگاه همچنین اعلام کرد که "ما موظفیم برای روشن شدن دلایل این ترور بر روی مسائل و دلایلی که موجب وقوع این ترورها شدند، تمرکز کنیم".

آنچه را که در اینجا برای شما می‌خوانم بخش کوتاهی از سخنان رئیس دادگاه است که در حکم مذکور ثبت شده است: ریشه‌ و اساس این ترور را باید در ارتباط با مسائلی دید و جستجو کرد که بعد از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است. تلاش کوردها و رهبری حزب دمکرات کوردستان ایران برای تحقق خودمختاری، این حزب را به حزبی نیرومند مخالف رژیم جمهوری اسلامی بدل کرده است. نهایتا رهبران ایران به منظور سرکوب حزب دمکرات نه تنها از طریق سیاسی اقدام می‌کند بلکه مصمم می‌سوند تا به صورت فیزیکی نیز این حزب را از بین ببرند. ترور دکتر قاسملو و ٢ همراهش، در ١٣ ژوئیه ١٩٨٩ در شهر وین، و نیز تروری که در این دادگاه مورد تحقیق قرار گرفت، نتیجه در پیش گرفتن چنین سیاستی بود. ارتباط ترورهای وین و برلین به روشنی عیان است. مدارک غیرقابل انکاری که به دادگاه ارائه شده‌اند که به روشنی شکل و نحوه‌ی نقش رهبران اصلی ایران و نیز جایگاه و ساختار مسئولیت‌های آنان در طراحی و تصمیم‌گیری به منظور از بین بردن مخالفین رژیم در خارج از کشور را نشان می‌دهد. تصمیم و دستورات مبنی بر از بین بردن مخالفین رژیم تحت نظارت کامل ساختاری به نام " انجمن امور ویژه" که سازمانی غیر قانونی و بنابر دستور مستقیم رهبر دینی ایران ایجاد شده است، صادر گردیده است. اعضای این انجمن عبارتند از: رئیس‌جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر خارجه، روسای نیروهای نظامی و انتظامی و نیز خود رهبر مذهبی ایران".

این ترور تنها با انگیزه‌ی سیاسی و به منظور از بین بردن مخالفین رژیم انجام شده است، هدف اصلی رژیم ایران حذف مخالفین در خارج از کشور است". همچنین در این حکم حکومت ایران به مانند "حکومتی جنایتکار" معرفی شده است.

رژیم جمهوری اسلامی بسیار کوشید از طریق دولت آلمان و حتا تهدید قاضی دادگاه مانع از محکوم شدن کلیت رژیم به عنوان عامل اصلی ترور شود، اما قضات دادگاه به هیچ وجه تسلیم تهدیدات نشدند و با ‌شهامت تمام بعد از چهار سال تحقیق و تفحص، حکم دادگاه را صادر کردند، حکمی که نه جمهوری اسلامی انتظار آنرا داشت و نه جهان.

بعد از اعلام حکم مذکور، اعضای اتحادیه اروپا سفرای خود را برای مدتی از تهران احضار کردند، شرایط بغرنج و دشوار سیاسی برای رژیم به وجود آمد، چرا که ایران بعد از آن همه ترور در کشورهای خارجی برای اولین بار از سوی دادگاهی اروپایی به عنوان رژیمی جنایتکار و تروریست معرفی شده بود. ترورهایی که همگی بر اساس دستورات مستقیم مقامات و رهبران ارشد رژیم انجام شده بود. همین امر نیز موجب آن شد که دیگر جمهوری اسلامی در درون خاک اروپا دست به ترور نزند.

دکتر صادق شخصیت متعالی و انسانی داشت، از زندگی مملو از سختی و بی‌امکاناتی و حتا تجربه از دست دادن پدرش و تحصیل و ترقی با حمایت عمویش و تحمل دشواری‌های زندگی و سپری کردن آن‌ها در یکی از روستاهای کوچک بوکان تا دست‌یابی به درجات عالیه تحصیلی و دکترا از دانشگاه پاریس.

آنچکه دکتر صادق را به چنین درجه علمی رساند، هوش و ذکاوت بالا و اراده قوی و متکی بودن به تلاش و زحمات خود بوده است. در زبان فارسی و خاورمیانه به اینگونه افراد می‌گویند: "خودساخته" منظور این است که نه ثروت و دارایی‌های خانواده و نه جایگاه و قدرت خانوادگی و عشیره‌ای، هیچکدام وجود نداشته‌اند به همین خاطر ناچارا به توانایی‌ها و زحمات خود اتکا کرده است.

سرگذشت چنین افرادی در تمام جهان، از بسیاری جهات قابل تامل است و تاثیرات شگرفی بر جامعه گذاشته‌اند. رژیم جمهوری اسلامی نیز عبث‌گونه، چنین افرادی را هدف ترور قرار نداده است، آن‌ها به خوبی از توانایی‌ها و اراده دکتر صادق آگاه بودند و بر این باور بودند که تلاش‌های بی‌وقفه‌ی کسی همچون دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران که از نیرومندترین احزاب مخالف رژیم است، می‌تواند مشکلات عدیده و عظیمی را برای موجودیت رژیم ایجاد کند و به همین خاطر تصمیم به ترور او گرفتند.

"فتاح عبدلی" یکی دیگر از شهیدان میکونوس، جوانی بالغ، عضو کمیته‌ی مرکزی و مسئول دفتر نمایندگی حزب در پاریس بود. با اینکه سن و سال پائینی داشت، اما از استعداد و توانائی بالایی برخوردار بود و اگر شهید نمی‌شد بی‌شک نقش و تاثیر بسزائی در آینده‌ی حزب ایفا می‌کرد.

اما با تمام این توطئه‌ها که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد و دشمن ملت کورد که در بخش‌های دیگر کوردستان حاکم‌اند و با تمام قدرت و توانایی و توطئه‌های که برای ترور رهبران جنبش کورد انجام دادند نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه هم در داخل و هم در منطقه دچار ده‌ها بحران عظیم شده‌اند و کورد نیز با تمام مشکلات و سختی‌هایی که پیش رو داشت و اکثر این مشکالت حاصل سیاست سرکوب این رژیم‌ها بود، در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد، به ویژه رژیم جمهوری اسلامی که بر این باور است که با ترور دکتر صادق و دکتر قاسملو نقطه پایانی بر مبارزات حق‌طلبانه‌ی کورد گذاشته است.

امروزه رژیم اسلامی ایران با ده‌ها بحران داخلی و خارجی روبرو است، قیام کورد در کوردستان ایران نیز استمرار دارد و حزب دمکرات نیز علی‌رغم از دست دادن دو دبیرکل خود همچنان در ادامه دادن به مبارزه برای رسیدن به آزادی قدرتمند و توانمند است.

امرز بخشی از کوردستان تجزیه شده -کوردستان عراق- در برابر آزمونی تاریخی قرار گرفته است، آزمونی به نام مساله رفراندوم برای تعین سرنوشت مردمان این بخش از کوردستان. هر چقدر به روز ٣ مهر نزدیکتر می‌شویم شور و اشتیاق مردم بیشتر می‌شود و حال مردمان تمام بخش‌های کوردستان در حال جشن و پایکوبی برای استقبال از چنین روزی هستند که قریب به یک قرن برای آن مبارزه می‌کنند.

حزب دمکرات کوردستان ایران حق همه‌پرسی را به عنوان حق مشروع مردم می‌داندکه یکی از بنیاد‌های اصلی دمکراسی است به همین خاطر از آن حمایت همه جانبه می‌کند، و نتیجه آنرا که نظر اقشار جامعه است، محترم می‌شناسد و حامی آن است.

توطئه دشمنان کورد نیز به ویژه جمهوری اسلامی ایران که هر روز تهدیدات خود را بیشتر و بیشتر می‌کنند محکوم می‌کند امیدواریم که مردم کوردستان عراق یک صدا در رفراندوم حضور بیابند و به استقلال، رای مثبت بدهند. تا از این طریق روان شهیدان راه آزادی سرزمین‌شان شاد و توطئه‌های دشمن نقش برآب شود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.