• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١١ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٠ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران برگزاری موفقیت‌آمیز همه‌پرسی استقلال در کوردستان عراق را به ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان تبریک می‌گوید

میلادی: ٢٧-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠۵ - ١٨:۴۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران برگزاری موفقیت‌آمیز همه‌پرسی استقلال در کوردستان عراق را به ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان تبریک می‌گوید
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در باب برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق، بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل پیام:

بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در باب برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق

هم‌میهنان عزیز

فرزندان قدرشناس و کوردپرور کوردستان


روز دوشنبه سوم مهر ١٣٩٦ شمسی برابر با ٢٥ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی، رفراندوم استقلال کوردستان عراق بنابر روال تعین شده و علی‌رغم تمام تهدیدات کشورهای منطقه و خوانش‌های متفاوت کشورهای جهان و در فضایی کاملا دمکراتیک و آزاد با موفقیت برگزار گردید.

به این ترتیب روزی مهم ملی و میهنی در تاریخ خونین و پر از فاجعه و در همان حال سرشار از مبارزه و مقاومت به ثبت رسید. در برگزاری موفقیت‌آمیز این پروسه‌ی دمکراتیک، اراده نیرومند رهبری کورد در کوردستان عراق و یکصدایی و همبستگی نیروهای سیاسی این بخش از کوردستان تاثیری مناسب و تعین‌کننده داشته است.

حزب دمکرات کوردستان ایران از همان لحظات آغازین این پروسه مهم از طریق انتشار چندین بیانیه رسمی و ده‌ها مصاحبه‌ و گفتگوی میدیای، علاوه بر حمایت همه‌جانبه از برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان عراق، این مساله را به عنوان فرصتی طلایی و گامی ملی و میهنی تعبیر کرد و از همه اعضا و حامیان خود در کوردستان عراق، خارج و کوردستان ایران خواست هر آنچکه در توان دارند برای موفقیت‌آمیز برگزار شدن این تصمیم تاریخی و حمایت از آن انجام دهند و در هر کجا که هستند با برادر و خواهران خود در کوردستان عراق همصدا شوند و حامی اجرائی شدن این گام سرنوشت‌ساز باشند. خوشبختانه در همین چارچوب کادر و پیشمرگه‌های حزب دمکرات کوردستان ایران و اعضای این حزب در کوردستان عراق به صورت گسترده‌ای در کارناوالی که از سوی حزب دمکرات کوردستان ایران و در روز پنج‌شنبه سی‌ام شهریور ١٣٩٦ شمسی در مرکز ٣برگزار گردید، حضور یافتند.

در خارج از کشور نیز اعضا و حامیان حزب دمکرات کوردستان ایران، به صورت گسترده‌ای در کارناوال کوردهای مهاجر حضور یافتند و نقش و تاثیر بسزائی در برگزاری این مراسمات ایفا کردند.

در کوردستان ایران و بنابر راهنمائی و توصیه‌های حزب، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، همچون انتشار تراکت، پوستر و شعار انجام شد و علاوه بر آن در شهرهای کوردستان ایران، مردم به صورت گسترده در خیابان‌ها و اماکن عمومی حضور یافتند و با برگزاری جشن و پایکوبی و پخش کردن شیرینی و خواندن سرود ملی "ای رقیب" و سر دادن شعارهایی همچون "قاسملو قاسملو راهت ادامه دارد" و "دمکرات ، دمکرات" و برافراشتن پرچم کوردستان به ابراز خوشحالی و شادی خود نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان، پرداختند. در همین ارتباط، در کمپینی که از سوی تشکیلات حزب برای حمایت از همه‌پرسی و استقلال ایجاد شده بود بیش از ٢٠ هزار نفر در آن عضو شدند.

در این رابطه بر خود لازم می‌دانیم که از تمام اشخاص، ارگان‌ها و مردم پرشور سپاس و قدردانی کنیم که در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این فعالیت‌ها حضور داشته و نقش بسزایی ایفا کردند.

این فعالیت‌ها در کوردستان ایران در شرایطی برگزار گردید که رژیم جمهوری اسلامی ایران شهرهای کوردستان را با مستقر کردن نیروهای نظامی و امنیتی و اطلاعاتی و... محصور ساخته بود و در مرزها نیز دست به اقداماتی زده بود، اما به دلیل وسعت حضور مردم برای حمایت از همه‌پرسی، توانایی سرکوب مردم را از دست داده بود اما با تمام این اوصاف تعدادی از مردم بازداشت شده و همچنان بازداشت کردن افراد ادامه دارد.

برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق این واقعیت را به اثبات رساند که علی‌رغم تمام تفاوت‌های فکری در میان نیروهای سیاسی، مردم کوردستان در مورد مسائل ملی، میهنی و سرنوشت‌ساز یکصدا و متحد و همبسته هستند و با این اقدام خود دشمنان کورد و کوردستان را با ناامیدی روبرو ساختند. برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان عراق و موضع خصمانه دولت‌های منطقه و توصیه‌های کشورهای دیگر برای منصرف شدن یا به تعویق انداختن آن، برای بار دیگر ذات واقعی کشورهایی که سرزمین کوردستان، در میان آن‌ها تقسیم شده است را بر جهانیان عیان کرد و در واقع آزمونی بود تا کورد بتواند دوستان و دشمنان خود در منطقه و جهان را بهتر بشناسد و در تعاملات با هرکدام از آن‌ها، این شناخت را مدنظر قرار دهد.

حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت برگزاری موفقیت‌آمیز رفراندوم استقلال کوردستان، به رهبری کورد و خواهر و برادرانمان در کوردستان عراق و نیروهای سیاسی و تمام فرزندان ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان و جهان تبریک میگوئیم و آرزومندیم که این گام آغازی باشد بر پایان درد و رنج کورد در کوردستان عراق و آرزوها و اهداف ملی و میهنی را محقق سازد که بدون شک بر سرنوشت ملت کورد به طور عام تاثیر گذار خواهد بود.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٤ مهر ١٣٩٦ شمسی
٢٦ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.