• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران برگزاری موفقیت‌آمیز همه‌پرسی استقلال در کوردستان عراق را به ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان تبریک می‌گوید

میلادی: ٢٧-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠۵ - ١٨:۴۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران برگزاری موفقیت‌آمیز همه‌پرسی استقلال در کوردستان عراق را به ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان تبریک می‌گوید
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در باب برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق، بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل پیام:

بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در باب برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق

هم‌میهنان عزیز

فرزندان قدرشناس و کوردپرور کوردستان


روز دوشنبه سوم مهر ١٣٩٦ شمسی برابر با ٢٥ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی، رفراندوم استقلال کوردستان عراق بنابر روال تعین شده و علی‌رغم تمام تهدیدات کشورهای منطقه و خوانش‌های متفاوت کشورهای جهان و در فضایی کاملا دمکراتیک و آزاد با موفقیت برگزار گردید.

به این ترتیب روزی مهم ملی و میهنی در تاریخ خونین و پر از فاجعه و در همان حال سرشار از مبارزه و مقاومت به ثبت رسید. در برگزاری موفقیت‌آمیز این پروسه‌ی دمکراتیک، اراده نیرومند رهبری کورد در کوردستان عراق و یکصدایی و همبستگی نیروهای سیاسی این بخش از کوردستان تاثیری مناسب و تعین‌کننده داشته است.

حزب دمکرات کوردستان ایران از همان لحظات آغازین این پروسه مهم از طریق انتشار چندین بیانیه رسمی و ده‌ها مصاحبه‌ و گفتگوی میدیای، علاوه بر حمایت همه‌جانبه از برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان عراق، این مساله را به عنوان فرصتی طلایی و گامی ملی و میهنی تعبیر کرد و از همه اعضا و حامیان خود در کوردستان عراق، خارج و کوردستان ایران خواست هر آنچکه در توان دارند برای موفقیت‌آمیز برگزار شدن این تصمیم تاریخی و حمایت از آن انجام دهند و در هر کجا که هستند با برادر و خواهران خود در کوردستان عراق همصدا شوند و حامی اجرائی شدن این گام سرنوشت‌ساز باشند. خوشبختانه در همین چارچوب کادر و پیشمرگه‌های حزب دمکرات کوردستان ایران و اعضای این حزب در کوردستان عراق به صورت گسترده‌ای در کارناوالی که از سوی حزب دمکرات کوردستان ایران و در روز پنج‌شنبه سی‌ام شهریور ١٣٩٦ شمسی در مرکز ٣برگزار گردید، حضور یافتند.

در خارج از کشور نیز اعضا و حامیان حزب دمکرات کوردستان ایران، به صورت گسترده‌ای در کارناوال کوردهای مهاجر حضور یافتند و نقش و تاثیر بسزائی در برگزاری این مراسمات ایفا کردند.

در کوردستان ایران و بنابر راهنمائی و توصیه‌های حزب، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، همچون انتشار تراکت، پوستر و شعار انجام شد و علاوه بر آن در شهرهای کوردستان ایران، مردم به صورت گسترده در خیابان‌ها و اماکن عمومی حضور یافتند و با برگزاری جشن و پایکوبی و پخش کردن شیرینی و خواندن سرود ملی "ای رقیب" و سر دادن شعارهایی همچون "قاسملو قاسملو راهت ادامه دارد" و "دمکرات ، دمکرات" و برافراشتن پرچم کوردستان به ابراز خوشحالی و شادی خود نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان، پرداختند. در همین ارتباط، در کمپینی که از سوی تشکیلات حزب برای حمایت از همه‌پرسی و استقلال ایجاد شده بود بیش از ٢٠ هزار نفر در آن عضو شدند.

در این رابطه بر خود لازم می‌دانیم که از تمام اشخاص، ارگان‌ها و مردم پرشور سپاس و قدردانی کنیم که در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این فعالیت‌ها حضور داشته و نقش بسزایی ایفا کردند.

این فعالیت‌ها در کوردستان ایران در شرایطی برگزار گردید که رژیم جمهوری اسلامی ایران شهرهای کوردستان را با مستقر کردن نیروهای نظامی و امنیتی و اطلاعاتی و... محصور ساخته بود و در مرزها نیز دست به اقداماتی زده بود، اما به دلیل وسعت حضور مردم برای حمایت از همه‌پرسی، توانایی سرکوب مردم را از دست داده بود اما با تمام این اوصاف تعدادی از مردم بازداشت شده و همچنان بازداشت کردن افراد ادامه دارد.

برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق این واقعیت را به اثبات رساند که علی‌رغم تمام تفاوت‌های فکری در میان نیروهای سیاسی، مردم کوردستان در مورد مسائل ملی، میهنی و سرنوشت‌ساز یکصدا و متحد و همبسته هستند و با این اقدام خود دشمنان کورد و کوردستان را با ناامیدی روبرو ساختند. برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان عراق و موضع خصمانه دولت‌های منطقه و توصیه‌های کشورهای دیگر برای منصرف شدن یا به تعویق انداختن آن، برای بار دیگر ذات واقعی کشورهایی که سرزمین کوردستان، در میان آن‌ها تقسیم شده است را بر جهانیان عیان کرد و در واقع آزمونی بود تا کورد بتواند دوستان و دشمنان خود در منطقه و جهان را بهتر بشناسد و در تعاملات با هرکدام از آن‌ها، این شناخت را مدنظر قرار دهد.

حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت برگزاری موفقیت‌آمیز رفراندوم استقلال کوردستان، به رهبری کورد و خواهر و برادرانمان در کوردستان عراق و نیروهای سیاسی و تمام فرزندان ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان و جهان تبریک میگوئیم و آرزومندیم که این گام آغازی باشد بر پایان درد و رنج کورد در کوردستان عراق و آرزوها و اهداف ملی و میهنی را محقق سازد که بدون شک بر سرنوشت ملت کورد به طور عام تاثیر گذار خواهد بود.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٤ مهر ١٣٩٦ شمسی
٢٦ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.