• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کوردستان ایران برگزاری موفقیت‌آمیز همه‌پرسی استقلال در کوردستان عراق را به ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان تبریک می‌گوید

میلادی: ٢٧-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠۵ - ١٨:۴۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کوردستان ایران برگزاری موفقیت‌آمیز همه‌پرسی استقلال در کوردستان عراق را به ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان تبریک می‌گوید
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در باب برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق، بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن کامل پیام:

بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در باب برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق

هم‌میهنان عزیز

فرزندان قدرشناس و کوردپرور کوردستان


روز دوشنبه سوم مهر ١٣٩٦ شمسی برابر با ٢٥ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی، رفراندوم استقلال کوردستان عراق بنابر روال تعین شده و علی‌رغم تمام تهدیدات کشورهای منطقه و خوانش‌های متفاوت کشورهای جهان و در فضایی کاملا دمکراتیک و آزاد با موفقیت برگزار گردید.

به این ترتیب روزی مهم ملی و میهنی در تاریخ خونین و پر از فاجعه و در همان حال سرشار از مبارزه و مقاومت به ثبت رسید. در برگزاری موفقیت‌آمیز این پروسه‌ی دمکراتیک، اراده نیرومند رهبری کورد در کوردستان عراق و یکصدایی و همبستگی نیروهای سیاسی این بخش از کوردستان تاثیری مناسب و تعین‌کننده داشته است.

حزب دمکرات کوردستان ایران از همان لحظات آغازین این پروسه مهم از طریق انتشار چندین بیانیه رسمی و ده‌ها مصاحبه‌ و گفتگوی میدیای، علاوه بر حمایت همه‌جانبه از برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان عراق، این مساله را به عنوان فرصتی طلایی و گامی ملی و میهنی تعبیر کرد و از همه اعضا و حامیان خود در کوردستان عراق، خارج و کوردستان ایران خواست هر آنچکه در توان دارند برای موفقیت‌آمیز برگزار شدن این تصمیم تاریخی و حمایت از آن انجام دهند و در هر کجا که هستند با برادر و خواهران خود در کوردستان عراق همصدا شوند و حامی اجرائی شدن این گام سرنوشت‌ساز باشند. خوشبختانه در همین چارچوب کادر و پیشمرگه‌های حزب دمکرات کوردستان ایران و اعضای این حزب در کوردستان عراق به صورت گسترده‌ای در کارناوالی که از سوی حزب دمکرات کوردستان ایران و در روز پنج‌شنبه سی‌ام شهریور ١٣٩٦ شمسی در مرکز ٣برگزار گردید، حضور یافتند.

در خارج از کشور نیز اعضا و حامیان حزب دمکرات کوردستان ایران، به صورت گسترده‌ای در کارناوال کوردهای مهاجر حضور یافتند و نقش و تاثیر بسزائی در برگزاری این مراسمات ایفا کردند.

در کوردستان ایران و بنابر راهنمائی و توصیه‌های حزب، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، همچون انتشار تراکت، پوستر و شعار انجام شد و علاوه بر آن در شهرهای کوردستان ایران، مردم به صورت گسترده در خیابان‌ها و اماکن عمومی حضور یافتند و با برگزاری جشن و پایکوبی و پخش کردن شیرینی و خواندن سرود ملی "ای رقیب" و سر دادن شعارهایی همچون "قاسملو قاسملو راهت ادامه دارد" و "دمکرات ، دمکرات" و برافراشتن پرچم کوردستان به ابراز خوشحالی و شادی خود نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان، پرداختند. در همین ارتباط، در کمپینی که از سوی تشکیلات حزب برای حمایت از همه‌پرسی و استقلال ایجاد شده بود بیش از ٢٠ هزار نفر در آن عضو شدند.

در این رابطه بر خود لازم می‌دانیم که از تمام اشخاص، ارگان‌ها و مردم پرشور سپاس و قدردانی کنیم که در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این فعالیت‌ها حضور داشته و نقش بسزایی ایفا کردند.

این فعالیت‌ها در کوردستان ایران در شرایطی برگزار گردید که رژیم جمهوری اسلامی ایران شهرهای کوردستان را با مستقر کردن نیروهای نظامی و امنیتی و اطلاعاتی و... محصور ساخته بود و در مرزها نیز دست به اقداماتی زده بود، اما به دلیل وسعت حضور مردم برای حمایت از همه‌پرسی، توانایی سرکوب مردم را از دست داده بود اما با تمام این اوصاف تعدادی از مردم بازداشت شده و همچنان بازداشت کردن افراد ادامه دارد.

برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق این واقعیت را به اثبات رساند که علی‌رغم تمام تفاوت‌های فکری در میان نیروهای سیاسی، مردم کوردستان در مورد مسائل ملی، میهنی و سرنوشت‌ساز یکصدا و متحد و همبسته هستند و با این اقدام خود دشمنان کورد و کوردستان را با ناامیدی روبرو ساختند. برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان عراق و موضع خصمانه دولت‌های منطقه و توصیه‌های کشورهای دیگر برای منصرف شدن یا به تعویق انداختن آن، برای بار دیگر ذات واقعی کشورهایی که سرزمین کوردستان، در میان آن‌ها تقسیم شده است را بر جهانیان عیان کرد و در واقع آزمونی بود تا کورد بتواند دوستان و دشمنان خود در منطقه و جهان را بهتر بشناسد و در تعاملات با هرکدام از آن‌ها، این شناخت را مدنظر قرار دهد.

حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت برگزاری موفقیت‌آمیز رفراندوم استقلال کوردستان، به رهبری کورد و خواهر و برادرانمان در کوردستان عراق و نیروهای سیاسی و تمام فرزندان ملت کورد در تمام بخش‌های کوردستان و جهان تبریک میگوئیم و آرزومندیم که این گام آغازی باشد بر پایان درد و رنج کورد در کوردستان عراق و آرزوها و اهداف ملی و میهنی را محقق سازد که بدون شک بر سرنوشت ملت کورد به طور عام تاثیر گذار خواهد بود.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٤ مهر ١٣٩٦ شمسی
٢٦ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.