• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٢ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات: رژیم ایران انتقام شکست‌های سیاسی خود را از مردم مدنی می‌گیرد

میلادی: ٢٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٧ - ١١:۴۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات: رژیم ایران انتقام شکست‌های سیاسی خود را از مردم مدنی می‌گیرد
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کوردستان ایران طی انتشار بیانیه‌ای بازداشت گروهی و کورکورانه‌ی مردم و میلیتاریزه کردن کوردستان را محکوم کرده و از همه سازمان‌های سیاسی و انجمن‌ها و نهادهای بین‌المللی مرتبط می‌خواهد که در راستای آزاد کردن هر چه سریع بازداشت شدگان، جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده و شهرهای کوردستان را از نیروی نظامی خالی کنند.

متن کامل بیانیه:

رژیم، شادی مردم را با میلیتاریزه کردن شهرها پاسخ می‌دهد

هم‌میهنان عزیز

سازمان و انجمن‌ها حقوق بشری جهان


روز ٣ مهر ١٣٩٦ بعد از برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق، مردم کوردستان ایران به نشانه اشتراک ملی و ابراز شادی، به صورت کاملا مدنی و تنها با برگزار کردن شادی و سرور به خیابان‌های شهرهای کوردستان آمدند و در تجمعات ده‌ها هزاری، شور و شوق خود را برای چنین روز تاریخی ابراز کردند. روزی تاریخی که در آن هم زبانان‌شان در بخشی از سرزمین کوردستان به طریق دمکراتیک و صلح‌طلبانه و با بهره‌گیری از مکانیزم رفراندوم نظر خود را در باب سرنوشت خود ابراز کردند و همانگونه که نتیجه این رفراندوم نیز اعلام شد با اکثریت قاطع یعنی ٧٣\٩٢ درصد به استقلال کوردستان عراق رای مثبت دادند.

جمهوری اسلامی که مدت مدیدی است که نیرو و سلاح‌های گسترده و فراوانی را در مناطق مرزی مستقر کرده است و تهدید می‌کرد که مخالف برگزاری رفراندوم در کوردستان عراق است و این همه‌پرسی تنها موجب گسترده‌تر شدن آشوب در خاورمیانه می‌شود و طی آن تروریست‌ها نیرومندتر می‌شوند، در مقابل شادی و سرور مدنی و معمولی مردم شهرهای کوردستان ایران متحیر ماند در واکنش به این جشن‌های مردمی دست به اعمالی درنده‌تر از تروریست‌های زد.

تنها جرم مردم کوردستان ایران ابراز شادی و سرور مدنی و ابراز همدلی با همزبانان‌شان در آن سوی مرزهای تحمیل شده است و برخلاف جمهوری اسلامی که تهدید می‌کرد که نباید همه‌پرسی برگزار شود، با جشن و شادی به استقبال برگزاری رفراندوم استقلال رفتند و این تمام نقشه‌ها و توطئه‌های رژیم اسلامی تهران را نقش بر آب کرد و در نهایت نیز سپاه پاسداران و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم دست به گرفتن انتقام زدند.

طی روزهای اخیر در اکثر شهرهای کوردستان ایران صدها نفر از مردم معمولی از سوی سازمان‌های اطلاعاتی و سرکوبگر رژیم بازداشت شدند و تا کنون از سرنوشت آن‌ها اطلاعات دقیقی در دست نیست. در همین روزها نیروی بی‌شماری از سپاه پاسداران با سلاح‌های سنگین به شهرهای کوردستان اعزام شده‌اند، سلاح‌هایی که در درگیری مابین دو ارتش مجهز مورد استفاده قرار می‌گیرد نه برای سرکوب مردم مدنی در شهرها.

جمهوری اسلامی ایران برای بار دیگر اثبات کرد که تمام تهدیداتش نسبت به جهان خارج توخالی و بی‌اساس است و تنها توان سرکوب مردم مدنی و بی‌گناه را دارد و و انتقام شکست‌های سیاسی را از مردم مدنی می‌گیرد.

جشن و سرور مردم در شهرهای کوردستان ایران این واقعیت را اثبات می‌کند که برخلاف سیاست‌های شوم رژیم، ملت کورد آگاه و هوشیار است و در مقابل تحریفات و دروغ‌های جمهوری اسلامی زانو نمی‌زند.

ما علاوه بر محکوم کردن اعمال ضدبشری جمهوری اسلامی، خواستاریم که هرچه زودتر بازداشت‌شدگان آزاد شوند و تما نیروهای نظامی به خارج از شهر منتقل شوند و به آنجا که آمده‌اند برگردند.

همچنین از تمام سازمان‌های سیاسی و انجمن‌های مرتبط خواستاریم که در راستای آزاد کردن هر چه سریع بازداشت شدگان جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده و شهرهای کوردستان را از نیروی نظامی خالی کنند.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٦ شهریور ١٣٩٦
٢٨ سپتامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.