• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات: رژیم ایران انتقام شکست‌های سیاسی خود را از مردم مدنی می‌گیرد

میلادی: ٢٩-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٧ - ١١:۴۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات: رژیم ایران انتقام شکست‌های سیاسی خود را از مردم مدنی می‌گیرد
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کوردستان ایران طی انتشار بیانیه‌ای بازداشت گروهی و کورکورانه‌ی مردم و میلیتاریزه کردن کوردستان را محکوم کرده و از همه سازمان‌های سیاسی و انجمن‌ها و نهادهای بین‌المللی مرتبط می‌خواهد که در راستای آزاد کردن هر چه سریع بازداشت شدگان، جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده و شهرهای کوردستان را از نیروی نظامی خالی کنند.

متن کامل بیانیه:

رژیم، شادی مردم را با میلیتاریزه کردن شهرها پاسخ می‌دهد

هم‌میهنان عزیز

سازمان و انجمن‌ها حقوق بشری جهان


روز ٣ مهر ١٣٩٦ بعد از برگزاری رفراندوم استقلال در کوردستان عراق، مردم کوردستان ایران به نشانه اشتراک ملی و ابراز شادی، به صورت کاملا مدنی و تنها با برگزار کردن شادی و سرور به خیابان‌های شهرهای کوردستان آمدند و در تجمعات ده‌ها هزاری، شور و شوق خود را برای چنین روز تاریخی ابراز کردند. روزی تاریخی که در آن هم زبانان‌شان در بخشی از سرزمین کوردستان به طریق دمکراتیک و صلح‌طلبانه و با بهره‌گیری از مکانیزم رفراندوم نظر خود را در باب سرنوشت خود ابراز کردند و همانگونه که نتیجه این رفراندوم نیز اعلام شد با اکثریت قاطع یعنی ٧٣\٩٢ درصد به استقلال کوردستان عراق رای مثبت دادند.

جمهوری اسلامی که مدت مدیدی است که نیرو و سلاح‌های گسترده و فراوانی را در مناطق مرزی مستقر کرده است و تهدید می‌کرد که مخالف برگزاری رفراندوم در کوردستان عراق است و این همه‌پرسی تنها موجب گسترده‌تر شدن آشوب در خاورمیانه می‌شود و طی آن تروریست‌ها نیرومندتر می‌شوند، در مقابل شادی و سرور مدنی و معمولی مردم شهرهای کوردستان ایران متحیر ماند در واکنش به این جشن‌های مردمی دست به اعمالی درنده‌تر از تروریست‌های زد.

تنها جرم مردم کوردستان ایران ابراز شادی و سرور مدنی و ابراز همدلی با همزبانان‌شان در آن سوی مرزهای تحمیل شده است و برخلاف جمهوری اسلامی که تهدید می‌کرد که نباید همه‌پرسی برگزار شود، با جشن و شادی به استقبال برگزاری رفراندوم استقلال رفتند و این تمام نقشه‌ها و توطئه‌های رژیم اسلامی تهران را نقش بر آب کرد و در نهایت نیز سپاه پاسداران و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم دست به گرفتن انتقام زدند.

طی روزهای اخیر در اکثر شهرهای کوردستان ایران صدها نفر از مردم معمولی از سوی سازمان‌های اطلاعاتی و سرکوبگر رژیم بازداشت شدند و تا کنون از سرنوشت آن‌ها اطلاعات دقیقی در دست نیست. در همین روزها نیروی بی‌شماری از سپاه پاسداران با سلاح‌های سنگین به شهرهای کوردستان اعزام شده‌اند، سلاح‌هایی که در درگیری مابین دو ارتش مجهز مورد استفاده قرار می‌گیرد نه برای سرکوب مردم مدنی در شهرها.

جمهوری اسلامی ایران برای بار دیگر اثبات کرد که تمام تهدیداتش نسبت به جهان خارج توخالی و بی‌اساس است و تنها توان سرکوب مردم مدنی و بی‌گناه را دارد و و انتقام شکست‌های سیاسی را از مردم مدنی می‌گیرد.

جشن و سرور مردم در شهرهای کوردستان ایران این واقعیت را اثبات می‌کند که برخلاف سیاست‌های شوم رژیم، ملت کورد آگاه و هوشیار است و در مقابل تحریفات و دروغ‌های جمهوری اسلامی زانو نمی‌زند.

ما علاوه بر محکوم کردن اعمال ضدبشری جمهوری اسلامی، خواستاریم که هرچه زودتر بازداشت‌شدگان آزاد شوند و تما نیروهای نظامی به خارج از شهر منتقل شوند و به آنجا که آمده‌اند برگردند.

همچنین از تمام سازمان‌های سیاسی و انجمن‌های مرتبط خواستاریم که در راستای آزاد کردن هر چه سریع بازداشت شدگان جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده و شهرهای کوردستان را از نیروی نظامی خالی کنند.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٦ شهریور ١٣٩٦
٢٨ سپتامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.