• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

مخالفت با گشایش مدرسه افغان‌ها در یزد و فوران فاشیسم در ایران

میلادی: ٣٠-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٨ - ١۶:۵٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مخالفت با گشایش مدرسه افغان‌ها در یزد و فوران فاشیسم در ایران
کوردستان میدیا: غلبه و سلطه افکار فاشیستی و نژادپرستانه بر بخشی از بدنه جامعه ایران، طی سال‌های اخیر نمودهای عملی و فکری تازه‌ای به خود گرفته که در وقایع روی داده در این سال‌ها به وضوع از راسیسم نهادینه شده در ایرانخبر می‌دهد.

بنابر اخبا منتشر شده‌، مردم شهر "شاهدیه" از توابع استان یزد در روز اول مهر و همزمان با بازگشایی مدارس با هجوم به مدرسه "جهاد" که به کودکان افغانی اختصاص داده شده بود مانع از گشایش این مدرسه شدند.

بنابر گزارش شاهدان عینی و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تعدادی از مردم این شهر سوار بر خودروهای‌شان و با سرعت بالا به سمت جمعیت کودکان تجمع کرده در برابر درب مدرسه هجوم می‌برند و با بوق زدن‌های مکرر و فحاشی، کودکان و والدین آن‌ها را ترسانده وادار به فرار و ترک محل می‌کنند.

عبدالحمید صابری، از مدیران آموزش‌ و پرورش یزد، درباره دلیل مخالفت اهالی شاهدیه یزد با مدرسه دانش‌آموزان افغان گفته است: "آنها به رفتارهای بچه‌گانه‌ای که این دانش آموزان انجام می‌دادند، که کودکان ما هم دارند، اعتراض داشتند و نیز می‌گفتند وجود این مدرسه باعث می‌شود افغان‌ها از محله‌های دیگر بیایند اینجا و تجمع‌شان بیشتر شده است."

فاطمه، خواهر یکی از دانش‌آموزان افغانی طی مصاحبه‌ای با یکی از کانال‌های خبری در بیان دلیل مخالفت مردم یزد با گشایش این مدرسه می‌گوید: آن‌ها علنا می‌گویند که اتباع افغانستانی کثیف‌اند و شلوغ‌کاری می‌کنند." فاطمه در ادامه صحبت‌هایش اضافه می‌کند که: همه بزرگان شهرستان شاهدیه تصمیم گرفته‌اند که مانع از کار مدرسه شوند. او از تحقیر و توهین‌های مکرر مردم شهر نسبت به کودکان افغانی گله‌مند است و خواهان پایان چنین رفتارهای نژادپرستانه‌ای علیه آنان است.

شیوع تفکرات نژادپرستانه و توهین به ملیت‌های دیگر البته نه مربوط به سال‌های اخیر که ریشه در نوعی تفکر و باور ایرانی دارد که نژاد ایرانی را برتر از سایر نژادها می‌داند. فردوسی از شاعران حماسه‌سرای ایرانی که نزدیک به هزار سال پیش با به نظم در آوردن حماسه‌هایی به زبان فارسی در جای جای شعرهایش تخم نفرت و کنیه از ملت‌های دیگر را کاشت و با برتر نشان دادن نژاد فارس‌ها و پاکی خون آن‌ها موجبات شکل‌گیری راسیسم در ایران قرن بیستمی شد. امری که از اواخر دوران قاجار استارت آن زده شد و در دوران رضامیرپنج پایه‌های علمی و تئوریک آن طراحی شد و در سال‌های بعدی و تا زمان حاضر توسط دولت‌ها و حکومت‌های متفاوت ایران بر گسترش دامنه‌ی آن افزوده شده است.

فردوسی در قطعه شعری در توهین به اعراب می‌گوید:
زشیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی رسیده ست کار
که فر کیانی کند آرزو تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

با روی کار آمدن رضاخان و تاسیس حکومت پهلوی، نژادپرستی در ایران و پروسه شکل‌گیری راسیسم وارد فاز جدیدی شد. در این دوران فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه‌ها و قشرهای به اصطلاح روشنفکر با انتشار روزنامه، جزوه، مقاله و کتاب‌هایی مبنی بر برتری نژاد و زبان فارسی و تحقیر کردن زبان و نژادهای دیگر دست به ساخت سیستمی فکری زدند که بعدها به پان‌فارسیسم و پان‌ایرانیسم شهرت یافت. در این میان حتا شاعران به اصطلاح آزادیخواهی همچون "ملک‌الشعرای بهار" از غافله توهین و تحقیر ملیت‌های دیگر عقب نمانده و با سرودن شعرهایی به تحقیر مردمان زاگرس به ویژه لورها دست زد. بهار در قطعه شعری در وصف کشتار لورها به دست ارتش ایران و تائید این عمل می‌گوید:
تنبيه قوم لر را اينك سوي لرستان چون شير شرزه تا زان چون اژدها روانه

همچنین در جای دیگری به تحقیر فرهنگ و تمدن زاگرس و وصف برتری فارس‌ها بر لورها می‌پردازد و با سرودن شعری بلند به شرح لشکرکشی‌های ایرانی‌های به زاگرس و کشتار مردمان این سرزمین اشاره می‌کند. بهار کشتار لورها و لشکرکشی به کوردستان را در راستای مدرن کردن ایران و نجات ایران از توحش لازم می‌داند و در قسمتی از شعر خود می‌گوید:
به عهد پهلوي شاه جوان بخت
كه بادش دولت و اقبال همراه
بيامد لشكري تا قوم لُر را
بـه آداب تمـدن سـازد آگـاه

فاشیسم نهادینه شده در ایران با روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران وارد فاز دیگری شد و این بار با افزوده شدن رنگ و بوی مذهبی به آن، به حیات خود ادامه داده و شکل ملی-مذهبی به خود گرفته است. خوانش تئوریسین‌های ایرانی در تجدید حیات فاشیسم و راسیسم در ایران به شکل‌گیری نوع جدیدی از نژادپرستی انجامیده است که کاملا در راستای منافع حکومت مذهبی-فاشیستی جمهوری اسلامی و بقاء آن است. پروسه‌ی آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از جمله اقدامات اصلی فاشیست‌ها می‌باشد که نزدیک به یک قرن اخیر با شدت و حدت زیادی علیه ملیت‌های ایران و در راستای نابودی زبان، فرهنگ و تمدن آنان به ویژه کوردها و زاگرس‌نشینان تا به امروز ادامه دارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.