• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مخالفت با گشایش مدرسه افغان‌ها در یزد و فوران فاشیسم در ایران

میلادی: ٣٠-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٨ - ١۶:۵٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مخالفت با گشایش مدرسه افغان‌ها در یزد و فوران فاشیسم در ایران
کوردستان میدیا: غلبه و سلطه افکار فاشیستی و نژادپرستانه بر بخشی از بدنه جامعه ایران، طی سال‌های اخیر نمودهای عملی و فکری تازه‌ای به خود گرفته که در وقایع روی داده در این سال‌ها به وضوع از راسیسم نهادینه شده در ایرانخبر می‌دهد.

بنابر اخبا منتشر شده‌، مردم شهر "شاهدیه" از توابع استان یزد در روز اول مهر و همزمان با بازگشایی مدارس با هجوم به مدرسه "جهاد" که به کودکان افغانی اختصاص داده شده بود مانع از گشایش این مدرسه شدند.

بنابر گزارش شاهدان عینی و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تعدادی از مردم این شهر سوار بر خودروهای‌شان و با سرعت بالا به سمت جمعیت کودکان تجمع کرده در برابر درب مدرسه هجوم می‌برند و با بوق زدن‌های مکرر و فحاشی، کودکان و والدین آن‌ها را ترسانده وادار به فرار و ترک محل می‌کنند.

عبدالحمید صابری، از مدیران آموزش‌ و پرورش یزد، درباره دلیل مخالفت اهالی شاهدیه یزد با مدرسه دانش‌آموزان افغان گفته است: "آنها به رفتارهای بچه‌گانه‌ای که این دانش آموزان انجام می‌دادند، که کودکان ما هم دارند، اعتراض داشتند و نیز می‌گفتند وجود این مدرسه باعث می‌شود افغان‌ها از محله‌های دیگر بیایند اینجا و تجمع‌شان بیشتر شده است."

فاطمه، خواهر یکی از دانش‌آموزان افغانی طی مصاحبه‌ای با یکی از کانال‌های خبری در بیان دلیل مخالفت مردم یزد با گشایش این مدرسه می‌گوید: آن‌ها علنا می‌گویند که اتباع افغانستانی کثیف‌اند و شلوغ‌کاری می‌کنند." فاطمه در ادامه صحبت‌هایش اضافه می‌کند که: همه بزرگان شهرستان شاهدیه تصمیم گرفته‌اند که مانع از کار مدرسه شوند. او از تحقیر و توهین‌های مکرر مردم شهر نسبت به کودکان افغانی گله‌مند است و خواهان پایان چنین رفتارهای نژادپرستانه‌ای علیه آنان است.

شیوع تفکرات نژادپرستانه و توهین به ملیت‌های دیگر البته نه مربوط به سال‌های اخیر که ریشه در نوعی تفکر و باور ایرانی دارد که نژاد ایرانی را برتر از سایر نژادها می‌داند. فردوسی از شاعران حماسه‌سرای ایرانی که نزدیک به هزار سال پیش با به نظم در آوردن حماسه‌هایی به زبان فارسی در جای جای شعرهایش تخم نفرت و کنیه از ملت‌های دیگر را کاشت و با برتر نشان دادن نژاد فارس‌ها و پاکی خون آن‌ها موجبات شکل‌گیری راسیسم در ایران قرن بیستمی شد. امری که از اواخر دوران قاجار استارت آن زده شد و در دوران رضامیرپنج پایه‌های علمی و تئوریک آن طراحی شد و در سال‌های بعدی و تا زمان حاضر توسط دولت‌ها و حکومت‌های متفاوت ایران بر گسترش دامنه‌ی آن افزوده شده است.

فردوسی در قطعه شعری در توهین به اعراب می‌گوید:
زشیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی رسیده ست کار
که فر کیانی کند آرزو تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

با روی کار آمدن رضاخان و تاسیس حکومت پهلوی، نژادپرستی در ایران و پروسه شکل‌گیری راسیسم وارد فاز جدیدی شد. در این دوران فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه‌ها و قشرهای به اصطلاح روشنفکر با انتشار روزنامه، جزوه، مقاله و کتاب‌هایی مبنی بر برتری نژاد و زبان فارسی و تحقیر کردن زبان و نژادهای دیگر دست به ساخت سیستمی فکری زدند که بعدها به پان‌فارسیسم و پان‌ایرانیسم شهرت یافت. در این میان حتا شاعران به اصطلاح آزادیخواهی همچون "ملک‌الشعرای بهار" از غافله توهین و تحقیر ملیت‌های دیگر عقب نمانده و با سرودن شعرهایی به تحقیر مردمان زاگرس به ویژه لورها دست زد. بهار در قطعه شعری در وصف کشتار لورها به دست ارتش ایران و تائید این عمل می‌گوید:
تنبيه قوم لر را اينك سوي لرستان چون شير شرزه تا زان چون اژدها روانه

همچنین در جای دیگری به تحقیر فرهنگ و تمدن زاگرس و وصف برتری فارس‌ها بر لورها می‌پردازد و با سرودن شعری بلند به شرح لشکرکشی‌های ایرانی‌های به زاگرس و کشتار مردمان این سرزمین اشاره می‌کند. بهار کشتار لورها و لشکرکشی به کوردستان را در راستای مدرن کردن ایران و نجات ایران از توحش لازم می‌داند و در قسمتی از شعر خود می‌گوید:
به عهد پهلوي شاه جوان بخت
كه بادش دولت و اقبال همراه
بيامد لشكري تا قوم لُر را
بـه آداب تمـدن سـازد آگـاه

فاشیسم نهادینه شده در ایران با روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران وارد فاز دیگری شد و این بار با افزوده شدن رنگ و بوی مذهبی به آن، به حیات خود ادامه داده و شکل ملی-مذهبی به خود گرفته است. خوانش تئوریسین‌های ایرانی در تجدید حیات فاشیسم و راسیسم در ایران به شکل‌گیری نوع جدیدی از نژادپرستی انجامیده است که کاملا در راستای منافع حکومت مذهبی-فاشیستی جمهوری اسلامی و بقاء آن است. پروسه‌ی آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از جمله اقدامات اصلی فاشیست‌ها می‌باشد که نزدیک به یک قرن اخیر با شدت و حدت زیادی علیه ملیت‌های ایران و در راستای نابودی زبان، فرهنگ و تمدن آنان به ویژه کوردها و زاگرس‌نشینان تا به امروز ادامه دارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.