• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١١ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٠ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

مخالفت با گشایش مدرسه افغان‌ها در یزد و فوران فاشیسم در ایران

میلادی: ٣٠-٠٩-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٠٨ - ١۶:۵٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مخالفت با گشایش مدرسه افغان‌ها در یزد و فوران فاشیسم در ایران
کوردستان میدیا: غلبه و سلطه افکار فاشیستی و نژادپرستانه بر بخشی از بدنه جامعه ایران، طی سال‌های اخیر نمودهای عملی و فکری تازه‌ای به خود گرفته که در وقایع روی داده در این سال‌ها به وضوع از راسیسم نهادینه شده در ایرانخبر می‌دهد.

بنابر اخبا منتشر شده‌، مردم شهر "شاهدیه" از توابع استان یزد در روز اول مهر و همزمان با بازگشایی مدارس با هجوم به مدرسه "جهاد" که به کودکان افغانی اختصاص داده شده بود مانع از گشایش این مدرسه شدند.

بنابر گزارش شاهدان عینی و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تعدادی از مردم این شهر سوار بر خودروهای‌شان و با سرعت بالا به سمت جمعیت کودکان تجمع کرده در برابر درب مدرسه هجوم می‌برند و با بوق زدن‌های مکرر و فحاشی، کودکان و والدین آن‌ها را ترسانده وادار به فرار و ترک محل می‌کنند.

عبدالحمید صابری، از مدیران آموزش‌ و پرورش یزد، درباره دلیل مخالفت اهالی شاهدیه یزد با مدرسه دانش‌آموزان افغان گفته است: "آنها به رفتارهای بچه‌گانه‌ای که این دانش آموزان انجام می‌دادند، که کودکان ما هم دارند، اعتراض داشتند و نیز می‌گفتند وجود این مدرسه باعث می‌شود افغان‌ها از محله‌های دیگر بیایند اینجا و تجمع‌شان بیشتر شده است."

فاطمه، خواهر یکی از دانش‌آموزان افغانی طی مصاحبه‌ای با یکی از کانال‌های خبری در بیان دلیل مخالفت مردم یزد با گشایش این مدرسه می‌گوید: آن‌ها علنا می‌گویند که اتباع افغانستانی کثیف‌اند و شلوغ‌کاری می‌کنند." فاطمه در ادامه صحبت‌هایش اضافه می‌کند که: همه بزرگان شهرستان شاهدیه تصمیم گرفته‌اند که مانع از کار مدرسه شوند. او از تحقیر و توهین‌های مکرر مردم شهر نسبت به کودکان افغانی گله‌مند است و خواهان پایان چنین رفتارهای نژادپرستانه‌ای علیه آنان است.

شیوع تفکرات نژادپرستانه و توهین به ملیت‌های دیگر البته نه مربوط به سال‌های اخیر که ریشه در نوعی تفکر و باور ایرانی دارد که نژاد ایرانی را برتر از سایر نژادها می‌داند. فردوسی از شاعران حماسه‌سرای ایرانی که نزدیک به هزار سال پیش با به نظم در آوردن حماسه‌هایی به زبان فارسی در جای جای شعرهایش تخم نفرت و کنیه از ملت‌های دیگر را کاشت و با برتر نشان دادن نژاد فارس‌ها و پاکی خون آن‌ها موجبات شکل‌گیری راسیسم در ایران قرن بیستمی شد. امری که از اواخر دوران قاجار استارت آن زده شد و در دوران رضامیرپنج پایه‌های علمی و تئوریک آن طراحی شد و در سال‌های بعدی و تا زمان حاضر توسط دولت‌ها و حکومت‌های متفاوت ایران بر گسترش دامنه‌ی آن افزوده شده است.

فردوسی در قطعه شعری در توهین به اعراب می‌گوید:
زشیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی رسیده ست کار
که فر کیانی کند آرزو تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

با روی کار آمدن رضاخان و تاسیس حکومت پهلوی، نژادپرستی در ایران و پروسه شکل‌گیری راسیسم وارد فاز جدیدی شد. در این دوران فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه‌ها و قشرهای به اصطلاح روشنفکر با انتشار روزنامه، جزوه، مقاله و کتاب‌هایی مبنی بر برتری نژاد و زبان فارسی و تحقیر کردن زبان و نژادهای دیگر دست به ساخت سیستمی فکری زدند که بعدها به پان‌فارسیسم و پان‌ایرانیسم شهرت یافت. در این میان حتا شاعران به اصطلاح آزادیخواهی همچون "ملک‌الشعرای بهار" از غافله توهین و تحقیر ملیت‌های دیگر عقب نمانده و با سرودن شعرهایی به تحقیر مردمان زاگرس به ویژه لورها دست زد. بهار در قطعه شعری در وصف کشتار لورها به دست ارتش ایران و تائید این عمل می‌گوید:
تنبيه قوم لر را اينك سوي لرستان چون شير شرزه تا زان چون اژدها روانه

همچنین در جای دیگری به تحقیر فرهنگ و تمدن زاگرس و وصف برتری فارس‌ها بر لورها می‌پردازد و با سرودن شعری بلند به شرح لشکرکشی‌های ایرانی‌های به زاگرس و کشتار مردمان این سرزمین اشاره می‌کند. بهار کشتار لورها و لشکرکشی به کوردستان را در راستای مدرن کردن ایران و نجات ایران از توحش لازم می‌داند و در قسمتی از شعر خود می‌گوید:
به عهد پهلوي شاه جوان بخت
كه بادش دولت و اقبال همراه
بيامد لشكري تا قوم لُر را
بـه آداب تمـدن سـازد آگـاه

فاشیسم نهادینه شده در ایران با روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران وارد فاز دیگری شد و این بار با افزوده شدن رنگ و بوی مذهبی به آن، به حیات خود ادامه داده و شکل ملی-مذهبی به خود گرفته است. خوانش تئوریسین‌های ایرانی در تجدید حیات فاشیسم و راسیسم در ایران به شکل‌گیری نوع جدیدی از نژادپرستی انجامیده است که کاملا در راستای منافع حکومت مذهبی-فاشیستی جمهوری اسلامی و بقاء آن است. پروسه‌ی آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از جمله اقدامات اصلی فاشیست‌ها می‌باشد که نزدیک به یک قرن اخیر با شدت و حدت زیادی علیه ملیت‌های ایران و در راستای نابودی زبان، فرهنگ و تمدن آنان به ویژه کوردها و زاگرس‌نشینان تا به امروز ادامه دارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.