• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

زندانی سیاسی وجود ندارد

میلادی: ٠٨-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١۶ - ١٠:۴٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
زندانی سیاسی وجود ندارد
کریم پرویزی

در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.

زندان در معنا و مفهوم خود و تصویری که در ذهن اشخاص ایجاد می‌کند، جایی است که افراد مستبد و آنانی که نرم و هنجارهای اجتماعی را نقض می‌کنند یا چارچوب زیست همگانی در جامعه را زیر پا می‌گذارند در آنجا نگهداری می‌شوند و به جایی بدل می‌شود که هم افراد مستبد و قانون شکن را تنبیه می‌کند و هم قانون را به اجرا می‌گذارد.

هر سیستم حکومتی چه دمکراتیک و نیمه دمکراتیک و نادمکراتیک، بنابر نفع و دیدگاه خود از این کارکرد عمومی زندان بهره می‌برد و قوانین متفاوت، روش‌های استفاده از زندان را در سیستم‌های متفاوت مشخص می‌کنند.

در سیستمی فاشیستی همچون جمهوری اسلامی، فاشیسم تحمیل شده و مدنظر، تمام نقاط زندگی را تصرف می‌کند و به همه چیز بعد سیاسی می‌دهد. در واقع در سیستمی فاشیستی دیگر سیاست تنها به معنای حوزه‌های عمومی که در آن قدرت حکومت و دولت مشخص می‌شوند نیست، بلکه سیاست و قدرت و تحکم سر تا پای جامعه را به هم می‌بافد و حتا در شیوه‌ی پوشش و نان خوردن مردم نیز دخالت می‌کند.

در سیستمی فاشیستی، همه اعمال سیاسی می‌شوند چرا که برای هر چیزی دستورالعملی وجود دارد و مردم نیز از هر چیز ساده و پیچیده‌ای برای تقابل با احکام صادره بهره می‌برند.

از سوی دیگر قدرت تحمیل شده در ایران ویژگی منحصر به فردی نیز دارد که آنرا از سیستم‌های دیگر فاشیستی مجزا می‌کند، که آن هم بی‌اخلاقی و عدم‌تعهد در مقابل تمام نرم‌های جامعه و جهان است، سیستمی که بجز زبان زور و اسلحه از چیز دیگری فرمان نمی‌برد. بر این اساس ویژگی رژیمی شارلاتانی نیز در آن برجسته می‌شود. در سیستم جمهوری اسلامی، حکومت فاشیستی تمام مرزهای موجود را در هم می‌شکند و به حکومت شارلاتان‌ها بدل می‌شود، در چنین سیستمی دیگر زندان معنایی ندارد و آنان که بازداشت می‌شوند نوعی گروگان محسوب می‌شوند که حکومت در مقابل آزادی‌شان باج طلب می‌کند.

بر این اساس در جمهوری اسلامی همه چیز به موضوع سیاسی بدل می‌شود، حکومت از راه و روش شارلاتانی برای اجرای احکام خود استفاده می‌کند و در این حالت است که کورد بودن در ایران خود نهایت سیاست است!

بر این اساس است که به سهولت می‌توانیم متوجه شویم که چرا جمهوری اسلامی به بهانه واقعه‌ای ساده‌ای همچون ابراز شادی مردم کوردستان ایران صدها نفر را به گروگان می‌گیرد و به خانواده‌هایهشان اعلام می‌کند که باید وثیقه‌ای صد میلیون تومانی تهیه کنند تا عزیزان‌شان را آزاد کنند.

در جامعه تحت حاکمیت حکومتی فاشیستی-شارلاتانی، زندانی هیچ معنا و مفهومی ندارد تا نوع سیاسی آن نیز وجود داشته باشد! بلکه همانگونه که در عمل نیز اثبات کرده‌اند، آن‌ها مردم را به گروگان می‌گیرند تا با پرداخت مبلغی آن‌ها را آزاد کنند! آن‌ها زندانی سیاسی نیستند، بلکه گروگانانی هستند در دستان شارلاتان‌ها.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.