• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد

میلادی: ٠٨-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١۶ - ١٠:۴۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
البرز روئین‌تن

در بخش نخست مقاله‌ام، اشاره کردم که باید مبارزات در جنوب زاگروس دینامیک حرکت جنبش ملی کردها باشد. چون این خواسته فراتر از هر دلیلی دیگر، خواست ملت ما در این بخش است. حال سوال اصلی این است، چگونه به این امر تحقق بخشیم؟ جواب سوال مکانیزم رسیدن به هدف والایی است که در بالا به آن اشاره کردیم.

قبل ار هر چیز باید بگویم جواب سوال مذکور در تمام نقاط کوردستان صدق می‌کند، یعنی پیشبرد راهکارهای مبارزاتی ما در همه زمینه‌ها در هرجای کوردستان، شامل جنوب زاگروس هم می‌شود. مرحله جدید مبارزات آزادیخواهانه‌ی کوردستان که "راسان" نام گرفته، از چند بعد دارای اهمیت دو چندان برای جنوب زاگرس است. علت آنهم به فلسفه و محتوای راسان برمی‌گردد. از آنجای که مبارزه چندین ساله ما با وجود قهرمانی‌ها و جان‌فشانی‌‌های و فداکاری‌ها بی‌شمار نیز خالی از نقاط ضعف نبوده، برطرف کردن این نقاط ضعف می‌تواند تا حد زیادی در پیشبرد و حتی موفقیت نهایی موثر باشد. یکی از این نقاط ضعف چگونگی درگیر گردن تمام بدنه جامعه در مبارزات آزادیخوه می‌باشد، یعنی در راسان تنها بر وجود پیشمرگه تاکید نمی‌شود . شهر را که نماینده بخش عظیمی از جامعه است وارد معادله کرده و با این عمل مبازه همه جامعه را فرا می‌گیرد و موفقیت آن بیش از پیش آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود و این نقطه‌ای است که راسان را بیش از پیش از -چه به لحاظ نظری و چه پراکتیکی- از دیگر حرکت‌های گذشته ملت کورد متمایز می‌کند و امید بدان را همچون راه آزادی و نجات ملت کورد افزایش می‌دهد. ولی برای اینکار مسولیت بزرگی بر دوش ما است.

ما باید دربطن جامعه خود حضور داشته و به تمام مشکلات و خصوصیات جامعه آگاه باشیم و بتوانیم تمایزات منطقه‌ای را تشخیص بدهیم تا برنامه‌ها و طرح‌های‌مان براساس واقعیات جامعه باشد. درگام بعدی باید به صدای حق‌خواهی آن‌ها بدل شویم و وقتی که همچون بخشی از جامعه، مشکلات جامعه را درک و در راه یافتن چاره‌ای برای آن‌ها تلاش کردیم، می‌توان مدعی شد که در راه موفقیت نهایی گام برداشته‌ایم. به عنوان مثال ما باید مشکلاتی را که جوانان کرماشانی و ایلامی با آن دست به گریبان هستند شناخته و بر این اساس رفتارهای آن‌ها درک و تحلیل کنیم.

یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.

در واقع ما باید از تمام مشکلات و معضلات موجود در جامعه خود آگاه باشیم و به آن‌ها بیاندیشیم، آن وقت به بخشی از جامعه‌مان هستیم.
این بدان معنا نیست که این‌ها تنها خواست‌های جامعه‌ی جنوب زاگرس هستند، چرا که در بخش نخست اشاره کردم، خواست ملیتی و حق خواهی در درون جامعه نهفته است. ولی مدیرت رژیم با درست کردن و یا حل نکردن این مشکلات تلاش می‌کند تا مردم را از کنش یا حق‌خواهی دور نگه دارد و در مشکلات روزمره غرق بکند تا بتواند رمقی در جامعه برای دیگر افکار به جا نگذارد. وقتی که ما صدای این مشکلات شدیم می‌توانیم این تلاش رژیم را منحل کرده و حتی همچون تاکتیک در خدمت بگیریم تا بتوانیم برای حل نهای از ان استفاده بکنیم و اینجاست که همبستگی میان شهر و پیشمرگه‌ها درست می‌شود و راسان به انجام می‌رسد، چون شهری که برای خواست روزمره توانست دیوار رعب و وحشت رژیم را بشکند می‌تواند به آسانی قلعه رژیم را برای آزادی و نجات نهایی فرو بریزد. همانگونه که در سطور فوق اشاره کردم درک و شناخت جامعه امروزی و نیز صدای آنها شدن برای رفع مشکلات، دو گام ضروری برای رسیدن به پیروزی نهایی است ولی گام سوم، سازماندهی و رهبریت شهر از طرف نیروی انقلابی حزب می‌باشد که از دیدگاه من مهمترین و اصلی‌ترین گام می‌باشد، فکر کنم هیچ کس نمی‌تواند نقش و اهمیت سازماندهی در به ثمر رساندن یک انقلاب را انکار. سازماندهی باید بر اساس متد نوین و امروزی و دارای تشکلات برای طبقات مختلف جامعه باشد و همچنین توانای حرکت در زمان خاص و سرعت عمل را دارا باشد. اینجاست که توده مردم می‌توانند در مقابل دیو روزگار ما یعنی دیکتاتوری تروریست جمهوری اسلامی به پیروزی برسد.

می‌دانم برای عملی کردن نکات بالا در کوردستان تحت اشغال رژیمی چون جمهوری اسلامی که در ترور و سرکوب تبهر و مهارت کافی دارد کار آسانی نیست ولی در مقابل، ما ملتی مبارزی داریم که آماده نیست در مقابل این بی‌دادی‌ها سر خم بکند و قدرت والای مردم همیشه می‌تواند حاکمیت را با هر قدرتی که باشد به زیر بکشد. از سوی دیگر مقابله با جنگ نرم و توطئه‌های بی‌شمار رژیم مخصوصا در جنوب زاگرس که بسیاری از آن‌ها توسط مزدوران یا افراد مایوس شده و مصلحت‌طلب اجرا می‌شود کار را باز هم مشکل‌تر می‌کند. ولی نیروهای انقلابی مجری و پشتیبان راسان از چنان اراده قوی برخوردار می‌باشند که بتوانند همه این نیرنگ‌ها را نیز کشف و آشکار بکنند و با روشن کردن افکار جامعه به سوی پیروزی نهایی گام برداریم. با وجود همه این‌ها واقعیت جنبش کورد در جنوب زاگرس باید دینامیک جنبش و رهایی ملت کورد باشد، در خون و رگ‌های هر کوردی جا گرفته و از تلاش برای به وقوع پیوستن آن از هر فداکاری که لازم باشد دریغ نمی کند و این خود پیام مژده بخش پیروزی است .
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.