• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٧ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد

میلادی: ٠٨-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١۶ - ١٠:۴۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
البرز روئین‌تن

در بخش نخست مقاله‌ام، اشاره کردم که باید مبارزات در جنوب زاگروس دینامیک حرکت جنبش ملی کردها باشد. چون این خواسته فراتر از هر دلیلی دیگر، خواست ملت ما در این بخش است. حال سوال اصلی این است، چگونه به این امر تحقق بخشیم؟ جواب سوال مکانیزم رسیدن به هدف والایی است که در بالا به آن اشاره کردیم.

قبل ار هر چیز باید بگویم جواب سوال مذکور در تمام نقاط کوردستان صدق می‌کند، یعنی پیشبرد راهکارهای مبارزاتی ما در همه زمینه‌ها در هرجای کوردستان، شامل جنوب زاگروس هم می‌شود. مرحله جدید مبارزات آزادیخواهانه‌ی کوردستان که "راسان" نام گرفته، از چند بعد دارای اهمیت دو چندان برای جنوب زاگرس است. علت آنهم به فلسفه و محتوای راسان برمی‌گردد. از آنجای که مبارزه چندین ساله ما با وجود قهرمانی‌ها و جان‌فشانی‌‌های و فداکاری‌ها بی‌شمار نیز خالی از نقاط ضعف نبوده، برطرف کردن این نقاط ضعف می‌تواند تا حد زیادی در پیشبرد و حتی موفقیت نهایی موثر باشد. یکی از این نقاط ضعف چگونگی درگیر گردن تمام بدنه جامعه در مبارزات آزادیخوه می‌باشد، یعنی در راسان تنها بر وجود پیشمرگه تاکید نمی‌شود . شهر را که نماینده بخش عظیمی از جامعه است وارد معادله کرده و با این عمل مبازه همه جامعه را فرا می‌گیرد و موفقیت آن بیش از پیش آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود و این نقطه‌ای است که راسان را بیش از پیش از -چه به لحاظ نظری و چه پراکتیکی- از دیگر حرکت‌های گذشته ملت کورد متمایز می‌کند و امید بدان را همچون راه آزادی و نجات ملت کورد افزایش می‌دهد. ولی برای اینکار مسولیت بزرگی بر دوش ما است.

ما باید دربطن جامعه خود حضور داشته و به تمام مشکلات و خصوصیات جامعه آگاه باشیم و بتوانیم تمایزات منطقه‌ای را تشخیص بدهیم تا برنامه‌ها و طرح‌های‌مان براساس واقعیات جامعه باشد. درگام بعدی باید به صدای حق‌خواهی آن‌ها بدل شویم و وقتی که همچون بخشی از جامعه، مشکلات جامعه را درک و در راه یافتن چاره‌ای برای آن‌ها تلاش کردیم، می‌توان مدعی شد که در راه موفقیت نهایی گام برداشته‌ایم. به عنوان مثال ما باید مشکلاتی را که جوانان کرماشانی و ایلامی با آن دست به گریبان هستند شناخته و بر این اساس رفتارهای آن‌ها درک و تحلیل کنیم.

یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.

در واقع ما باید از تمام مشکلات و معضلات موجود در جامعه خود آگاه باشیم و به آن‌ها بیاندیشیم، آن وقت به بخشی از جامعه‌مان هستیم.
این بدان معنا نیست که این‌ها تنها خواست‌های جامعه‌ی جنوب زاگرس هستند، چرا که در بخش نخست اشاره کردم، خواست ملیتی و حق خواهی در درون جامعه نهفته است. ولی مدیرت رژیم با درست کردن و یا حل نکردن این مشکلات تلاش می‌کند تا مردم را از کنش یا حق‌خواهی دور نگه دارد و در مشکلات روزمره غرق بکند تا بتواند رمقی در جامعه برای دیگر افکار به جا نگذارد. وقتی که ما صدای این مشکلات شدیم می‌توانیم این تلاش رژیم را منحل کرده و حتی همچون تاکتیک در خدمت بگیریم تا بتوانیم برای حل نهای از ان استفاده بکنیم و اینجاست که همبستگی میان شهر و پیشمرگه‌ها درست می‌شود و راسان به انجام می‌رسد، چون شهری که برای خواست روزمره توانست دیوار رعب و وحشت رژیم را بشکند می‌تواند به آسانی قلعه رژیم را برای آزادی و نجات نهایی فرو بریزد. همانگونه که در سطور فوق اشاره کردم درک و شناخت جامعه امروزی و نیز صدای آنها شدن برای رفع مشکلات، دو گام ضروری برای رسیدن به پیروزی نهایی است ولی گام سوم، سازماندهی و رهبریت شهر از طرف نیروی انقلابی حزب می‌باشد که از دیدگاه من مهمترین و اصلی‌ترین گام می‌باشد، فکر کنم هیچ کس نمی‌تواند نقش و اهمیت سازماندهی در به ثمر رساندن یک انقلاب را انکار. سازماندهی باید بر اساس متد نوین و امروزی و دارای تشکلات برای طبقات مختلف جامعه باشد و همچنین توانای حرکت در زمان خاص و سرعت عمل را دارا باشد. اینجاست که توده مردم می‌توانند در مقابل دیو روزگار ما یعنی دیکتاتوری تروریست جمهوری اسلامی به پیروزی برسد.

می‌دانم برای عملی کردن نکات بالا در کوردستان تحت اشغال رژیمی چون جمهوری اسلامی که در ترور و سرکوب تبهر و مهارت کافی دارد کار آسانی نیست ولی در مقابل، ما ملتی مبارزی داریم که آماده نیست در مقابل این بی‌دادی‌ها سر خم بکند و قدرت والای مردم همیشه می‌تواند حاکمیت را با هر قدرتی که باشد به زیر بکشد. از سوی دیگر مقابله با جنگ نرم و توطئه‌های بی‌شمار رژیم مخصوصا در جنوب زاگرس که بسیاری از آن‌ها توسط مزدوران یا افراد مایوس شده و مصلحت‌طلب اجرا می‌شود کار را باز هم مشکل‌تر می‌کند. ولی نیروهای انقلابی مجری و پشتیبان راسان از چنان اراده قوی برخوردار می‌باشند که بتوانند همه این نیرنگ‌ها را نیز کشف و آشکار بکنند و با روشن کردن افکار جامعه به سوی پیروزی نهایی گام برداریم. با وجود همه این‌ها واقعیت جنبش کورد در جنوب زاگرس باید دینامیک جنبش و رهایی ملت کورد باشد، در خون و رگ‌های هر کوردی جا گرفته و از تلاش برای به وقوع پیوستن آن از هر فداکاری که لازم باشد دریغ نمی کند و این خود پیام مژده بخش پیروزی است .
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.