• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد

میلادی: ٠٨-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١۶ - ١٠:۴۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
البرز روئین‌تن

در بخش نخست مقاله‌ام، اشاره کردم که باید مبارزات در جنوب زاگروس دینامیک حرکت جنبش ملی کردها باشد. چون این خواسته فراتر از هر دلیلی دیگر، خواست ملت ما در این بخش است. حال سوال اصلی این است، چگونه به این امر تحقق بخشیم؟ جواب سوال مکانیزم رسیدن به هدف والایی است که در بالا به آن اشاره کردیم.

قبل ار هر چیز باید بگویم جواب سوال مذکور در تمام نقاط کوردستان صدق می‌کند، یعنی پیشبرد راهکارهای مبارزاتی ما در همه زمینه‌ها در هرجای کوردستان، شامل جنوب زاگروس هم می‌شود. مرحله جدید مبارزات آزادیخواهانه‌ی کوردستان که "راسان" نام گرفته، از چند بعد دارای اهمیت دو چندان برای جنوب زاگرس است. علت آنهم به فلسفه و محتوای راسان برمی‌گردد. از آنجای که مبارزه چندین ساله ما با وجود قهرمانی‌ها و جان‌فشانی‌‌های و فداکاری‌ها بی‌شمار نیز خالی از نقاط ضعف نبوده، برطرف کردن این نقاط ضعف می‌تواند تا حد زیادی در پیشبرد و حتی موفقیت نهایی موثر باشد. یکی از این نقاط ضعف چگونگی درگیر گردن تمام بدنه جامعه در مبارزات آزادیخوه می‌باشد، یعنی در راسان تنها بر وجود پیشمرگه تاکید نمی‌شود . شهر را که نماینده بخش عظیمی از جامعه است وارد معادله کرده و با این عمل مبازه همه جامعه را فرا می‌گیرد و موفقیت آن بیش از پیش آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود و این نقطه‌ای است که راسان را بیش از پیش از -چه به لحاظ نظری و چه پراکتیکی- از دیگر حرکت‌های گذشته ملت کورد متمایز می‌کند و امید بدان را همچون راه آزادی و نجات ملت کورد افزایش می‌دهد. ولی برای اینکار مسولیت بزرگی بر دوش ما است.

ما باید دربطن جامعه خود حضور داشته و به تمام مشکلات و خصوصیات جامعه آگاه باشیم و بتوانیم تمایزات منطقه‌ای را تشخیص بدهیم تا برنامه‌ها و طرح‌های‌مان براساس واقعیات جامعه باشد. درگام بعدی باید به صدای حق‌خواهی آن‌ها بدل شویم و وقتی که همچون بخشی از جامعه، مشکلات جامعه را درک و در راه یافتن چاره‌ای برای آن‌ها تلاش کردیم، می‌توان مدعی شد که در راه موفقیت نهایی گام برداشته‌ایم. به عنوان مثال ما باید مشکلاتی را که جوانان کرماشانی و ایلامی با آن دست به گریبان هستند شناخته و بر این اساس رفتارهای آن‌ها درک و تحلیل کنیم.

یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.

در واقع ما باید از تمام مشکلات و معضلات موجود در جامعه خود آگاه باشیم و به آن‌ها بیاندیشیم، آن وقت به بخشی از جامعه‌مان هستیم.
این بدان معنا نیست که این‌ها تنها خواست‌های جامعه‌ی جنوب زاگرس هستند، چرا که در بخش نخست اشاره کردم، خواست ملیتی و حق خواهی در درون جامعه نهفته است. ولی مدیرت رژیم با درست کردن و یا حل نکردن این مشکلات تلاش می‌کند تا مردم را از کنش یا حق‌خواهی دور نگه دارد و در مشکلات روزمره غرق بکند تا بتواند رمقی در جامعه برای دیگر افکار به جا نگذارد. وقتی که ما صدای این مشکلات شدیم می‌توانیم این تلاش رژیم را منحل کرده و حتی همچون تاکتیک در خدمت بگیریم تا بتوانیم برای حل نهای از ان استفاده بکنیم و اینجاست که همبستگی میان شهر و پیشمرگه‌ها درست می‌شود و راسان به انجام می‌رسد، چون شهری که برای خواست روزمره توانست دیوار رعب و وحشت رژیم را بشکند می‌تواند به آسانی قلعه رژیم را برای آزادی و نجات نهایی فرو بریزد. همانگونه که در سطور فوق اشاره کردم درک و شناخت جامعه امروزی و نیز صدای آنها شدن برای رفع مشکلات، دو گام ضروری برای رسیدن به پیروزی نهایی است ولی گام سوم، سازماندهی و رهبریت شهر از طرف نیروی انقلابی حزب می‌باشد که از دیدگاه من مهمترین و اصلی‌ترین گام می‌باشد، فکر کنم هیچ کس نمی‌تواند نقش و اهمیت سازماندهی در به ثمر رساندن یک انقلاب را انکار. سازماندهی باید بر اساس متد نوین و امروزی و دارای تشکلات برای طبقات مختلف جامعه باشد و همچنین توانای حرکت در زمان خاص و سرعت عمل را دارا باشد. اینجاست که توده مردم می‌توانند در مقابل دیو روزگار ما یعنی دیکتاتوری تروریست جمهوری اسلامی به پیروزی برسد.

می‌دانم برای عملی کردن نکات بالا در کوردستان تحت اشغال رژیمی چون جمهوری اسلامی که در ترور و سرکوب تبهر و مهارت کافی دارد کار آسانی نیست ولی در مقابل، ما ملتی مبارزی داریم که آماده نیست در مقابل این بی‌دادی‌ها سر خم بکند و قدرت والای مردم همیشه می‌تواند حاکمیت را با هر قدرتی که باشد به زیر بکشد. از سوی دیگر مقابله با جنگ نرم و توطئه‌های بی‌شمار رژیم مخصوصا در جنوب زاگرس که بسیاری از آن‌ها توسط مزدوران یا افراد مایوس شده و مصلحت‌طلب اجرا می‌شود کار را باز هم مشکل‌تر می‌کند. ولی نیروهای انقلابی مجری و پشتیبان راسان از چنان اراده قوی برخوردار می‌باشند که بتوانند همه این نیرنگ‌ها را نیز کشف و آشکار بکنند و با روشن کردن افکار جامعه به سوی پیروزی نهایی گام برداریم. با وجود همه این‌ها واقعیت جنبش کورد در جنوب زاگرس باید دینامیک جنبش و رهایی ملت کورد باشد، در خون و رگ‌های هر کوردی جا گرفته و از تلاش برای به وقوع پیوستن آن از هر فداکاری که لازم باشد دریغ نمی کند و این خود پیام مژده بخش پیروزی است .
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.