• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ

میلادی: ٠٨-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١۶ - ١٠:۴۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
"حسن کولیایی"

اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.

قرن‌هاست کە روح جاوادان‌خواە ملت کورد با جریانی مبارزە می‌کند کە می‌خواهد در جهت بە یغما بردن سرزمین کوردستان، ملتی را از دور تاریخی خود حذف کند اما این ملت هر بار قوی‌تر و وسیع‌تر از گذشتە پرچم مبارزە را برافراشتە نگه می‌دارد و بە نسل‌های آیندە می‌سپارد. آنان در این خیال واهی سیر می‌کنند کە سال‌هاست قلب تپندە کوردستان یعنی کرماشان را بە تسخیر خود درآوردەاند لذا هر کنشی در "مادرشهر" ملت کورد را تحمل نمی‌کنند و هر روز شماری از فرزندان راستین بیستون و دالاهو را بە زنجیر می‌کشند و از سوی دیگر سعی می‌کنند با ایجاد تفرقه‌های گویشی یا مذهبی در راستای تضعیف جنبش آزادیخواهی کوردستان به ویژه در کرماشان و ایلام گام بردارند، در حالی کە به خوبی می‌دانند تنوع، ویژگی بارز و برجستە ملت‌های بزرگ است ملت بزرگ کورد چنان قوی و بزرگ است کەهمزمان با یک آرمان و یک هدف علیە چهار اشغالگر در چهار سنگر مبارزە می‌کند و در هر برهە زمانی با ارادە آهنی و روح آزادیخواهی گامی بلند را برمی‌دارد و نومیدی را نسیب جاعلان تاریخ و اشغالگران میدان توحش سیاسی آن‌ها می‌کنند.

دستگیری پنج فعال کرماشانی در ١٦ شهریور ١٣٩٦ که برای حمایت از برادران و خواهران خود در بانه و سنه به خیابان‌ها آمده بودند تا به خاموشی حاکم بر زاگروس و کوردستان نه بگویند و تاریکی را به مبارزه بطلبند، نشان از عقب نشینی و شکست فاحش فاشیسم ایرانی‌ست کە در این اندیشیه غوطه‌ور بود کە راە کرماشان و ایلام و لورستان از جنبش آزادیخواهی کوردستان جداست و توانسته آنرا از راه اصلی منحرف نماید.

دستگیری فرزندان کرماشان اعتراف تلخ رژیم ایران اسلامی بە شکست پروسه آسمیلاسیون فرهنگی و نابودی ملت کورد است. جوانان کرماشانی با خلق این حماسه، فاشیسم ایرانی را در مبارزه‌ای نابرابر به جنگ طلبیدند. مبارزه‌ای که یک سوی آن مردان و زنانی قرار دارند که انسانیت و امید به آینده تمام سلاح آنان است و از سوی دیگر رژیمی که خاورمیانه را حیات خلوت خود تصور می‌کند و به انواع سلاح‌های پیشرفته مجهز است.

اما تاریخ این درس را به ما داده است که مبارزه برای عدالت، برابری و آزادی همیشه پیروز میدان بوده است، حتا اگر بهای آن سنگین باشد.

بی‌شک در میدان مبارزه‌ای که ما کوردها در آن گام نهاده‌ایم رذالت و عجز و درماندگی از آن اشغالگر است و آزادی و جاودانگی از آن ماست . گوارا باد این مدال مروارید بر بازوی تاریخ کورد و کوردستان و سربلندان تاریخ‌اند فرزندان کورد در کرماشان و ایلام کە افتخار ملت هستند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.