• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

آتش‌سوزی جنگل‌های ملکشاهی ایلام و احتضار زاگرس

میلادی: ١١-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١٩ - ١٧:٣۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
آتش‌سوزی جنگل‌های ملکشاهی ایلام و احتضار زاگرس
کوردستان میدیا: جنگل‌های زاگرس که به ریه‌های زاگرس معروفند و بنابر نظر متخصصان عامل اصلی حیات در کوردستان‌اند، طی دهه‌های اخیر و بنابر سیاست‌های غارتگرانه‌ی ایران هر روز بیش از پیش به سمت نابودی کامل گام بر می‌دارد.

بنابر اخبار منتشر شده آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه صوفی شهرستان ملکشاهی استان ایلام که از روز دوشنبه هفدهم مهر ١٣٩٦ آغاز شده بود، بعد از گذشت ٤٨ ساعت همچنان کنترل نشده و بر دامنه و شدت آن افزوده می‌شود.

بنابر گزارش شاهدان عینی، بیش از ٥٠ هکتار از جنگل‌های زاگرس در منطقه صوفی شهرستان ملکشاهی به کام مرگ کشیده شده‌اند و تا کنون هیچ اقدام موثری از سوی نهادهای دولتی در راستای کنترل و خاموش کردن آتش صورت نگرفته است.

خبرها حاکی از آن‌اند که مردمان منطقه و دوستداران محیط زیست با کمترین امکانات و بهره‌گیری از وسایل ابتدایی به صورت گروهی سعی در کنترل آتش دارند اما به علت دامنه و شدت زیاد آتش‌سوزی مذکور تلاش‌های مردمی با شکست روبرو شده است.

عدم توجه نهادهای حکومتی در پیشگیری و یا کنترل آتش سوزی‌های جنگل‌های زاگرس، عدم اختصاص امکانات لازم همچون بالگرد برای مناطق صعب‌العبور، نبود نیروی لازم متخصص و کارآزموده و کافی در اطفاء حریق و دور بودن ایستگاه‌های آتش‌نشانی از مناطق پرخطر جنگل‌ها از جمله عواملی‌ست که موجب گردیده آتش در چند سال اخیر دەها هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس را از بین برده و اکوسیستم این منطقه را با نابودی روبرو سازد.

به آتش کشاندن تعمدی جنگل‌های زاگرس از سوی نهادهای حکومتی از جمله مواردی می‌باشد که بر دامنه‌ی نابودی زاگرس افزوده است. در واقع حکومت ایران علاوه بر اینکه هیچگونه امکاناتی برای پیشگیری یا کنترل آتش‌سوزی‌ها فراهم نمی‌سازد بلکه خود به یکی از عوامل به آتش کشاندن جنگل‌های بلوط بدل شده است. بنابر گزارشی از آژانس خبررسانی کُردپا، روز دوشنبه شانزدهم مردادماه ١٣٩٦ شمسی، سپاه پاسداران مراتع جنگلی کوهستان شاهو را آماج حملات توپخانه‌ای خود قرار داد که طی آن مراتع و جنگل‌های این مطقه دچار حریق شدند. همچنین این آژانس خبری طی گزارش دیگری به آتش کشیدن تعمدی مراتع و جنگل‌های زاگرس توسط هنگ مرزی جمهوری اسلامی اشاره دارد. بنابراین گزارش روز شنبه بیست و یکم خردادماه، مرزبانان هنگ مرزی سه نقطه از مراتع جنگلی روستای "چومان" از توابع شهرستان بانه را به عمد آتش زده‌اند، امری که با اعتراض ساکنین روستای چومان روبرو شد و در این راستا دهیار و شورای این روستا به استانداری کردستان و فرمانداری بانه شکایت کردند.

قابل ذکر است تنها به آتش کشاندن جنگل‌های زاگرس عامل نابودی این منبع حیاتی مردمان زاگرس نیست. بنابر آماری که سازمان جنگل‌های ایران منتشر کرده است ٨٠درصد از از عوامل تهدیدکننده جنگل‌های بلوط بر اثر فعالیت‌های انسانی می‌باشد و این آمار به روشنی نقش دولت و حکومت ایران در نابودی جنگل‌های زاگرس را نشان می‌دهد. بیماری‌های گیاهی و درختی نیز از عوامل دیگر نابودی بلوط‌ها می‌باشند که دولت بدون انجام اقدام موثری در پیشگیری یا کنترل این بیماری‌ها، جنگل‌های زاگرس را به حال خود رها می‌کند تا نابود شوند. براساس آخرین آمار و بررسی‌های انجام شده در استان‌های زاگرس‌نشین بالغ بر یک میلیون و چهارصدهزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده، یا در معرض خشکیدگی قرار دارد.

در رابطه با مشکل جنگل‌های زاگرس چند تن از مشاوران جنگل سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) پس از ده روز اقامت در ایران و سفر به استان‌های ایلام، لرستان و کرمانشاه و فارس، مشاهدات خود را طی گزارشی در پایگاه دیده بان محیط‌زیست منتشر کردند. در این گزارش "پروفسور مولینا" سرپرست گروه فنی فائو اظهار کرد: وضعیت ایجاد شده در جنگل‌های زاگرسی طبیعی نیست و آنچه اتفاق افتاده ساخته دست بشر است و چرای بی‌رویه دام، بهره‌برداری از جنگل‌ها جهت تولید زغال و سوخت، وجود ریزگردهای دوره‌ای، تبدیل اراضی جنگلی به اراضی کشاورزی، شخم زیر‌ اشکوب برای خودکفایی در تولید گندم و بعضا عبور خط لوله‌های گاز، نفت و آب از جمله عواملی هستند که تاثیرات منفی روی جنگل‌ها داشته است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.