• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

آتش‌سوزی جنگل‌های ملکشاهی ایلام و احتضار زاگرس

میلادی: ١١-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/١٩ - ١٧:٣۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
آتش‌سوزی جنگل‌های ملکشاهی ایلام و احتضار زاگرس
کوردستان میدیا: جنگل‌های زاگرس که به ریه‌های زاگرس معروفند و بنابر نظر متخصصان عامل اصلی حیات در کوردستان‌اند، طی دهه‌های اخیر و بنابر سیاست‌های غارتگرانه‌ی ایران هر روز بیش از پیش به سمت نابودی کامل گام بر می‌دارد.

بنابر اخبار منتشر شده آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه صوفی شهرستان ملکشاهی استان ایلام که از روز دوشنبه هفدهم مهر ١٣٩٦ آغاز شده بود، بعد از گذشت ٤٨ ساعت همچنان کنترل نشده و بر دامنه و شدت آن افزوده می‌شود.

بنابر گزارش شاهدان عینی، بیش از ٥٠ هکتار از جنگل‌های زاگرس در منطقه صوفی شهرستان ملکشاهی به کام مرگ کشیده شده‌اند و تا کنون هیچ اقدام موثری از سوی نهادهای دولتی در راستای کنترل و خاموش کردن آتش صورت نگرفته است.

خبرها حاکی از آن‌اند که مردمان منطقه و دوستداران محیط زیست با کمترین امکانات و بهره‌گیری از وسایل ابتدایی به صورت گروهی سعی در کنترل آتش دارند اما به علت دامنه و شدت زیاد آتش‌سوزی مذکور تلاش‌های مردمی با شکست روبرو شده است.

عدم توجه نهادهای حکومتی در پیشگیری و یا کنترل آتش سوزی‌های جنگل‌های زاگرس، عدم اختصاص امکانات لازم همچون بالگرد برای مناطق صعب‌العبور، نبود نیروی لازم متخصص و کارآزموده و کافی در اطفاء حریق و دور بودن ایستگاه‌های آتش‌نشانی از مناطق پرخطر جنگل‌ها از جمله عواملی‌ست که موجب گردیده آتش در چند سال اخیر دەها هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس را از بین برده و اکوسیستم این منطقه را با نابودی روبرو سازد.

به آتش کشاندن تعمدی جنگل‌های زاگرس از سوی نهادهای حکومتی از جمله مواردی می‌باشد که بر دامنه‌ی نابودی زاگرس افزوده است. در واقع حکومت ایران علاوه بر اینکه هیچگونه امکاناتی برای پیشگیری یا کنترل آتش‌سوزی‌ها فراهم نمی‌سازد بلکه خود به یکی از عوامل به آتش کشاندن جنگل‌های بلوط بدل شده است. بنابر گزارشی از آژانس خبررسانی کُردپا، روز دوشنبه شانزدهم مردادماه ١٣٩٦ شمسی، سپاه پاسداران مراتع جنگلی کوهستان شاهو را آماج حملات توپخانه‌ای خود قرار داد که طی آن مراتع و جنگل‌های این مطقه دچار حریق شدند. همچنین این آژانس خبری طی گزارش دیگری به آتش کشیدن تعمدی مراتع و جنگل‌های زاگرس توسط هنگ مرزی جمهوری اسلامی اشاره دارد. بنابراین گزارش روز شنبه بیست و یکم خردادماه، مرزبانان هنگ مرزی سه نقطه از مراتع جنگلی روستای "چومان" از توابع شهرستان بانه را به عمد آتش زده‌اند، امری که با اعتراض ساکنین روستای چومان روبرو شد و در این راستا دهیار و شورای این روستا به استانداری کردستان و فرمانداری بانه شکایت کردند.

قابل ذکر است تنها به آتش کشاندن جنگل‌های زاگرس عامل نابودی این منبع حیاتی مردمان زاگرس نیست. بنابر آماری که سازمان جنگل‌های ایران منتشر کرده است ٨٠درصد از از عوامل تهدیدکننده جنگل‌های بلوط بر اثر فعالیت‌های انسانی می‌باشد و این آمار به روشنی نقش دولت و حکومت ایران در نابودی جنگل‌های زاگرس را نشان می‌دهد. بیماری‌های گیاهی و درختی نیز از عوامل دیگر نابودی بلوط‌ها می‌باشند که دولت بدون انجام اقدام موثری در پیشگیری یا کنترل این بیماری‌ها، جنگل‌های زاگرس را به حال خود رها می‌کند تا نابود شوند. براساس آخرین آمار و بررسی‌های انجام شده در استان‌های زاگرس‌نشین بالغ بر یک میلیون و چهارصدهزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده، یا در معرض خشکیدگی قرار دارد.

در رابطه با مشکل جنگل‌های زاگرس چند تن از مشاوران جنگل سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) پس از ده روز اقامت در ایران و سفر به استان‌های ایلام، لرستان و کرمانشاه و فارس، مشاهدات خود را طی گزارشی در پایگاه دیده بان محیط‌زیست منتشر کردند. در این گزارش "پروفسور مولینا" سرپرست گروه فنی فائو اظهار کرد: وضعیت ایجاد شده در جنگل‌های زاگرسی طبیعی نیست و آنچه اتفاق افتاده ساخته دست بشر است و چرای بی‌رویه دام، بهره‌برداری از جنگل‌ها جهت تولید زغال و سوخت، وجود ریزگردهای دوره‌ای، تبدیل اراضی جنگلی به اراضی کشاورزی، شخم زیر‌ اشکوب برای خودکفایی در تولید گندم و بعضا عبور خط لوله‌های گاز، نفت و آب از جمله عواملی هستند که تاثیرات منفی روی جنگل‌ها داشته است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
ــ قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
ــ میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
ــ کرکوک و سه حقیقت
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.