• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات از اقشار مختلف کورد در کوردستان ایران خواست تا صفوف خود را علیه جمهوری اسلامی ایران محکم و متحد سازند

میلادی: ١۶-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٧/٢۴ - ١۶:۴٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات از اقشار مختلف کورد در کوردستان ایران خواست تا صفوف خود را علیه جمهوری اسلامی ایران محکم و متحد سازند
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کوردستان ایران در ارتباط با استراتژی جدید آمریکا در قبال رژیم تروریستی ایران بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن بیاننامه:

بیاننامه دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران

"لازم است که استراتژی جدید آمریکا سرچشمه ترور را خشک کند"

هم‌میهنان عزیز


همانگونه که مطلع هستید، روز جمعه ٢١ مهر ١٣٩٦ برابر با ١٣ اکتبر ٢٠١٧، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، استراتژی جدید آمریکا در قبال رژیم جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. با اینکه در این استراتژی بیشتر به تلاش‌های ایران برای دست‌یابی به بمب اتمی و انتقاد از توافق مابین ایران و گروه ١+٥ پرداخته شده بود اما در بخشی از آن به برخی از نکات اساسی در مورد سیاست‌های غلط جمهوری اسلامی ایران اشاره شد.

ما به مانند حزب دمکرات کوردستان ایران در سال‌های گذشته و در جریان نشست‌های بین‌المللی برای حل مساله تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی، اعلام کرده بودیم که مساله اصلی در رابطه با رژیم مستبدی همچون جمهوری اسلامی تنها مشكل تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی نیست، بلکه رژیم مذکور برای منطقه و جهان، از چندین بعد تهدید محسوب می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران، به مانند رژیمی ایدئولوژیک و مستبد آئینی که خشونت و جنایت را در منطقه گسترش می‌دهد، چندین دهه است که مردم ایران را استثمار می‌کند و با وحشانه‌ترین شیوه‌های ممکن آن‌ها را سرکوب می‌کند. دشمن اصلی همه ملیت‌های ایران است و در حق این مردمان مرتکب هزاران جنایت شده است و ده‌ها بار به دلیل نقض فاحش حقوق جامعه و ملیت‌های ایران و اقلیت‌های مذهبی از سوی سازمان‌های بین‌المللی مربوطه محکوم شده است.

این رژیم با تاسیس سپاه پاسداران رژیم ولایت فقیه و گسترش شبه‌نظامیان بسیج و بعدها نیز با ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی تندروی مذهبی در منطقه، سرچشمه آشوب و گسترش جنگ‌های مذهبی بوده و هست و در راستای اشاعه هرچه بیشتر جنگ و آشوب حتی به گروه‌های مذهبی به ظاهر مخالف خود -همچون طالبان و القاعه- کمک رسانده و از آن‌ها حمایت کرده است، چرا که جمهوری اسلامی ایران تنها در وضعیت آشوب و جنگ مذهبی می‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

جمهوری اسلامی منبع تروریسم دولتی و بین‌المللی است و پیشینیه‌ی سیاهی در این رابطه دارد که بر تمام جهان آشکار می‌باشد. این رژیم به ترور مخالفین خود و نیروهای آمریکایی و خارجی بسنده نکرد و پیش از همه دست به ترور آزادیخواهان ملیت‌های ایران به ویژه رهبران کورد زد و در این رابطه نیز در چندین دادگاه بین‌المللی محکوم شد و اکنون تمام جهان به خوبی آگاهند که تروریست بهترین شناسه برای رژیم ولایت فقیه است.

رژیم جمهوری اسلامی ایران در همان بدو تاسیس با اشغال سفارت آمریکا دست به نقض قوانین بین‌المللی زد که در همان دوران نیز حزب دمکرات کوردستان ایران اولین نیروی سیاسی بود که این عمل رژیم را محکوم کرد.

رژیم از همان دوران تا کنون و به درازای حیات خود، نقض حقوق و عرف بین‌المللی و منطقه‌ای را به عنوان بهترین راه برای بقاه و تداوم سیاست‌های خود دانسته و مرگ و نابودی محتوای درونی سیاست‌های‌اش را تشکیل می‌دهد و با زندگی و سعادت بشری بیگانه است.

جمهوری اسلامی هزینه‌ی سنگینی را برای دست‌یابی به سلاح اتمی متحمل شده است و هم اکنون نیز در تلاش است که به سلاح کشتار جمعی دست یابد و این توانایی را نیز تنها برای گسترش دامنه‌ی دخالت‌های خود در منطقه و اشاعه‌ی هرچه بیشتر تروریسم در جهان می‌خواهد.

ما هم پیشتر اعلام کرده بودیم که نقطه ضعف اصلی نشست‌های گروه ١+٥ با ایران در این است که تمام پرونده‌های تروریستی و جنایت و استبداد جمهوری اسلامی ایران را شامل نمی‌شود و تنها بر مساله‌ی اتمی ایران تمرکز کرده است و متذکر شدیم که این مساله به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد که به شیوه‌ی وحشیانه‌تری به جنایت‌های خود در ابعاد دیگر ادامه دهد و بر میزان سرکوب داخلی بیافزاید، همانگونه که گذشت زمان صحت این سخنان را اثبات کرد.

توافق جهانی در باب مساله‌ی پرونده‌ی اتمی جمهوری اسلامی هیچ منفعتی برای منطقه و ملیت‌های ایران نداشته است بلکه با پول‌های ویژ‌ه‌ای که بنابر این توافق بدست رژیم اسلامی تهران و سپاسه پاسداران رسیده و با ایجاد فرصت بیشتر برای این رژیم بر میزان سرکوب و تروریسم و دخالت در امور کشورهای منطقه افزوده است.

همچنین ما بر این باور بودیم که رژیم جمهوری اسلامی ایران برخلاف آنچکه خود و یا مداحانش در خارج و داخل ایران می‌گویند، از سوی مردم آزادیخواه ایران و مردم منطقه به مانند رژیمی آشوبگر و جنایتکار شناخته شده است و با ده‌ها بحران اقتصادی و اجتماعی و سیاسی روبرو است که در حل آن‌‌ها عاجز مانده و به همین خاطر رژیمی روبه افول و شکست است، حتا در پلونیوم هفدهم کمیته مرکزی حزب که در مردادماه امسال برگزار شد، گزارش سیاسی در رابطه با رژیم، تحت عنوان "جمهوری اسلامی رو به افول است" ارائه شد.

حال نیز که استراتژی جدید آمریکا، بازنگری در توافق گروه ١+٥ با ایران در رابطه با پرونده‌ی هسته‌ای ایران، تحمیل تحریم بر سپاه پاسداران و چندین موضوع دیگر را در دستور کار خود قرار داده است، رژیم اسلامی ایران را با تنگناها و مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌سازد و جریان افول و ضعف آن را شتاب بیشتری می‌بخشد و نیز در راستای منافع ملیت‌های ایران و همه خاورمیانه می‌باشد، به همین خاطر ما پشتیبان این استراتژی جدید هستیم.

در همین راستا از تمام اقشار کورد در کوردستان ایران می‌خواهیم که برای مقابله با درنده‌ترین دشمن خود یعنی جمهوری اسلامی ایران متحد شده و با این عمل مصمم‌تر به حمایت از "راسان روژهلات" بپردازند و به افول و سقوط جمهوری اسلامی ایران شتاب بیشتری ببخشند.

ما بر این باوریم، آن هنگام جهان امن و منطقه‌ی خاورمیانه آسوده و ملیت‌های ایران زندگی بهتری خواهند داشت که سرچشمه‌ی تروریسم و تندروی آئینی و جنگ مذهبی که رژیم ولایت فقیه اصلی‌ترین حامی آن است با همکاری همه جناح‌ها خشک شود.

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٤ مهر ١٣٩٦
١٦ اکتبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.