• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک

میلادی: ٢٣-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠١ - ١٠:۴٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
آسو صالح

یکی از بزرگترین سوالاتی که این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده، واکنش های شدید ایران پس از رفراندوم استقلال کوردستان عراق است. در پاره ای موارد، واکنش مقامات ایران حتی از واکنش سران عراقی نیز شدیدتر بود. این واکنش ها در جنگ کرکوک و حضور فرماندهان سپاه پاسداران و نیروهای سپاه قدس در این عملیات، به اوج خود رسید.

مسئولین رژیم جمهوری اسلامی حضور یا ایفای هرگونه نقش در عملیات اخیر در کرکوک و مناطق مورد مناقشه را رد کرده‌اند. خبرگزاری‌های رژیم روز سه‌شنبه اظهارات علی اکبر ولایتی، وزیر اسبق امور خارجه، مشاور امور خارجی رهبر رژیم و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را منعکس کردند که گفته بود "ایران هیچ نقشی در عملیات کرکوک ندارد". ولایتی که طبق حکم دادگاه میکونوس، یکی از آمرین ترور دکتر صادق شرفکندی، دبیرکل فقید حزب دمکرات کوردستان ایران و یکی از استراتژیست های رژیم در زمینه مسائل مربوط به کوردستان می‌باشد، همچنین گفته بود که دلیل اشغال کرکوک از سوی شبه نظامیان حشد شعبی را "خواست مردم معترض" عنوان کرده است. اما با استناد به گفته فرماندهان نظامی کورد و تصاویر منتشر شده از سوی رسانه‌ها و نشریات داخلی و بین‌المللی، واقعیت دیگری را نشان می‌دهند.

حجم بازرگانی میان حکومت اقلیم کوردستان و ایران به ۸ میلیارد دلار در سال می‌رسد، یعنی کوردستان عراق پس از ترکیه بزرگترین شریک تجاری ایران است. چه مورد یا مواردی وجود دارند که اهمیت آن‌ها برای رژیم چنان هستند که در این بحران اقتصادی که گریبانگر جمهوری اسلامی شده، از این میزان تجارت چشم پوشی می‌کند و اینچنین آشکار اقدام به طرح‌ریزی و اجرای غائله کرکوک می کند؟

برخی از اهداف ایران برای به راه انداختن و حضور فعال در جنگ کرکوک، می‌تواند موارد زیر باشند که در رسانه‌های وابسته به رژیم منتشر شده‌اند، اما به عقیده نگارنده، این موارد به تنهایی نمی‌توانند دلیل "اصلی" باشند:

- مشروعیت بخشیدن به ادامه حیات نیروهای حشد شعبی

بنا به ادعای فرماندهان حشد شعبی، این نیروها که اینک حتی از ارتش عراق نیز قوی‌تر هستند که پس از فتوای "علی سیستانی" مرجع شیعیان و برای مبارزه با داعش تاسیس شدند، زمانی که بخش وسیعی از خاک عراق تحت اشغال داعش بود، این نیروها توانستند به یک نیروی قانونی تبدیل شوند. به گفته سیاستمداران عراقی، حشد شعبی کاملا تحت سلطه سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران و سیاست های رژیم ایران را در عراق پیاده می کند.

با تضعیف داعش و آزاد سازی مناطق اشغال شده، کم کم صداهایی مبنی بر عدم مشروعیت این نیروها در دوران پساداعش به گوش می‌رسید. دخالت این نیروها در مساله کرکوک و ورود آن‌ها به یکی از مناطق حساس هم برای کوردها و هم برای اعراب، مشروعیت این نیرو را حداقل برای بخشی از مردم عرب عراق افزایش داد.

در حالی که رهبران کوردستان عراق بر حضور غیرقانونی این نیروها در جنگ کرکوک تاکید دارند، رژیم ایران حضور آن‌ها را توجیه می‌کند. در همین راستا "حسن کاظمی قمی" سفیر سابق ایران در عراق، یادداشت خود برای روزنامه دولتی ایران را با این جمله آغاز کرد: "دولت عراق با فراغت از تداوم نسبی عملیات پاکسازی و آزادسازی مناطق اشغال شده توسط گروه تروریستی داعش، عملیات تازه خود را متوجه بازپس‌گیری مناطقی کرد که پس از خروج داعش تحت کنترل پیشمرگه‌های کورد قرار گرفته بود". ولی با در کنار هم قرار دادن تعمدی داعش و پیشمرگه‌های کورد، در ادامه یادداشت خود با اشاره به جنگ کرکوک و قانونی بودن آن نوشت: "عملیاتی که دیروز در کرکوک انجام شد، در چارچوب اجرای مفاد قانون اساسی و حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق بود". مسلما این مقام رژیم ایران که سال‌ها در عراق سفیر بود، کاملا آگاهانه به مساله قانونی بودن اشاره می‌کند و تلاش دارد این شبهه را برطرف کند که حشد شعبی، به عنوان اصلی‌ترین نیروی موجود در جنگ کرکوک، یک نیروی قانونی است که مفاد قانون را اجرا کرده است.

هدف "اصلی" ایران از به راه انداختن و حضور فعال در جنگ کرکوک نمی‌تواند مشروعیت بخشیدن به ادامه حیات نیروهای حشد شعبی باشد، زیرا اکثریت پارلمان عراق در دست نیروهای تحت اختیار ایران است و هر طرح یا لایحه‌ای را که بخواهد می‌تواند به راحتی تصویب کند، هرچند که در عراق معمولا به جای قانون، بیشتر عرف ریش سفیدی و روابط فرا قانونی حکمفرماست. جنگ کرکوک، تنها می‌تواند راه را برای ایجاد یا گسترش این روابط فراقانونی اعراب برای به نتیجه رسیدن این هدف را هموار کند.

- کاهش نقش نیروهای خارجی (آمریکایی)

طی سال‌های اخیر و به ویژه با شروع جنگ داعش و حضور نیروهای ائتلاف به ویژه آمریکا در این جنگ، کوردستان و عراق محل حضور این نیروها بودند. با پایان عملیات نظامی علیه داعش، رژیم ایران از حضور این نیروها به ویژه در مناطقی که کمتر تحت سلطه داشت، احساس خطر می‌کرد. یکی از مناطق کوردستان و شهر استراتژیک کرکوک بود، اشغال کرکوک توسط عراق (بخوانید ایران) می تواند نفوذ رژیم ایران در این منطقه را بسیار افزایش داده و این مناطق را عملا برای حضور نیروهای خارجی سخت یا غیرممکن کند.

در همین راستا "احمد وحیدی" وزیر سابق دفاع و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، یک روز پس از جنگ کرکوک در جمع خبرنگاران گفت: "امروز کرکوک در اختیار نیروهای عراق است و هیچ نیازی به حضو نیروهای خارجی نیست". اما هدف "اصلی” ایران از به راه انداختن و حضور فعال در جنگ کرکوک نمی‌تواند کاهش نقش نیروهای خارجی (آمریکایی) یا افزایش نفوذ خود باشد، زیرا طی سال‌های اخیر، حتی در شهرهایی که کاملا تحت کنترل حکومت اقلیم کوردستان است (مانند هولیر و سلیمانیه) رژیم ایران توانسته که حضور فعال داشته باشد. بدون اشغال کرکوک، به همین میزان نیز می توانست در شهر استراتژیک کرکوک حضور داشته باشد.

- تقویت دولت (شکست خورده) عراق

شاید نیازی به توضیح نباشد که دولت اتحادی عراق که قرار بود یک ائتلاف از تمام اقلیت‌های ساکن این باشد، به این دولت تحت سلطه رژیم جمهوری اسلامی تبدیل شده است. این دولت طی سال‌های اخیر به نقطه‌ای رسیده بود که حتی برخی جریانات شیعه که با سیاست‌های رژیم ایران در عراق مخالف بودند را از خود رانده بود، این جریانات نیز دست به اعتراضاتی جدی زدند. نتیجه این سیاست‌ها چند شقه شدن دولت مرکزی عراق و تبدیل آن به یک Failed state یا دولت شکست خورده بود.

این در حالی بود که حکومت اقلیم کوردستان که یک حکومت نسبتا مستقل در عراق است، روز به روز از نظر اقتصادی و مشروعیت بین‌المللی قوی‌تر می‌شد. کوردستان، بیش از ۲ میلیون آواره عراق (و سوریه) را اسکان داد. سیاست‌ها امنیتی بسیار سختی در پیش گرفت به گونه‌ای که تقریبا هیچ عملیات تروریستی جدی طی سال‌های اخیر در آن انجام نگرفت. این حکومت حتی سیاست‌های خارجی خاص خود را بنیاد نهاد و اقدام به ارتباط با کشورهای مختلف گرفت، جنگ کرکوک برگ را کاملا برگرداند. در همین رابطه، روزنامه کیهان که انعکاس دهنده دیدگاه‌های حاکمیت جمهوری اسلامی است در یکی از یادداشت‌های خود در تحلیل جنگ کرکوک نوشت: "این کشورها (آمریکا و اروپا)، طی ماه‌ها و سال‌های گذشته در مراودات سیاسی خود با اربیل (هولیر)، بغداد را نادیده می گرفته و مستقیما به اربیل رفت و آمد داشتند".

جنگ کرکوک، موجب شد که دولت شکست خورده عراق اندکی جان بگیرد. ولی مسلما هدف "اصلی" ایران از به راه انداختن و حضور فعال در جنگ کرکوک نمی‌تواند تقویت دولت (شکست خورده) عراق باشد، زیرا با توجه به نفوذ بیش از اندازه رژیم ایران در عراق، این دولت شکست خورده می‌توانست به گونه‌های دیگر تقویت شود، من جمله دادن امتیازات بیشتر به مخالفین یا حتی حذف رهبران مخالفین که رژیم در اینگونه ترورهای دولتی مهارت خاصی دارد.

- دلایل احتمالی دیگر

دلایل دیگری نیز می‌توان برای هدف ایران از به راه انداختن و حضور فعال در جنگ کرکوک در نظر گرفت، از جمله اهمیت استراتژیک شهر کرکوک در رابطه با استراتژی هلال شیعی ایران، اهمیت اقتصادی این منطقه هم برای حکومت اقلیم کوردستان و هم برای دولت عراق، دمکراسی نوپای کوردستان عراق و تلاش برای عقیم کردن آن. به عقیده نگارنده هیچیک از این اهداف نمی توانند هدف اصلی ایران باشند. حتما تاکنون این سوال در ذهن خواننده شکل گرفته که "پس چه هدفی است که اولویت رژیم ایران می باشد؟" برای یافتن پاسخ این سوال باید شرایط کنونی منطقه را با شرایط سال ۱۹۹۲ به بعد مقایسه کرد. چه تغییری در منطقه بوجود آمده که رژیم به چنین حضوری نیاز دارد؟ مگر شرایط از سال‌های تشکیل حکومت(های) کوردستان پس از تعین مدار پرواز ممنوع ۳۶ درجه حادتر است؟ شرایط نسبت به زمان اعلام سیستم فدرالی در عراق و به رسمیت شناختن حکومت اقلیم کوردستان (که با شادی مردم کوردستان ایران نیز همراه بود) و زمان اولین رفراندوم چه تغییری کرده؟ جواب این سوال‌ها باید مساله‌ای باشد که مستقیما به رژیم ایران مربوط است. تنها تغییری که ایجاد شده و مستقیما از سوی رژیم ایران تهدید بسیار جدی تلقی می شود راسان و مرحله تازه‌ای از مبارزات کوردستان ایران می باشد.

سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.

در این چارچوب و از زاویه راسان، به راه انداختن غائله کرکوک برای رژیم می‌توانست چندین دستاورد داشته باشد: سرخوردگی و ناامیدی افکار عمومی کوردی، تضعیف (دو یا چند شقه شدن) حکومت اقلیم کوردستان، در نتیجه افزایش نفوذ خود (حتی بیشتر از پیش) در کوردستان عراق، (احتمالا) آغاز دوباره ترورها در این منطقه و در نهایت خشکاندن نهال نوپای راسان که رفته رفته تبدیل به یکی از فاکتورهای مهم در معادلات منطقه می‌شود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.