• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست

میلادی: ٢٣-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠١ - ١٠:۴٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
مختار نقشبندی

کشورهایی در سیستم و ساختار سیاسی پس از جنگ جهانی دوم توانستند با کمترین هزینه بیشترین رشد اقتصادی و نفوذ سیاسی کسب کنند که قواعد بازی را به درستی درک و اجرا کردند و این واقعیت را قبول کردند که قدرت نظامی و اقتصادی حرف اول را می‌زند نه دمکراسی و حقوق بشر و عدالت، حتی دمکراسی و حقوق بشر دست آویز و وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف اقتصادی و سیاسی شده است. البته قدرت تنها شامل قدرت نظامی نمی‌شود و قدرت اقتصادی و فکری و فرهنگی هم بسیار مهم هستند و حتی عدم تناسب در میان قدرت نظامی و اقتصادی هم مشکل آفرین خواهد بود برای نمونه کشوری که تنها به دنبال رشد اقتصادی باشد و به افزایش قدرت نظامی اهمیت ندهد نمی‌تواند از منافع درازمدت اقتصادی‌اش در سطح جهان دفاع کند! از طرفی سیاست خارجی و دخالت و حضور در مسائل جهانی اگر متناسب با قدرت اقتصادی و نظامی نباشد مشکل آفرین خواهد بود.

ایران سال‌هاست به دنبال ایجاد هلال شیعی و برپایی و تحمیل امپراطوری شیعی به جهان است، جدای از این مسئله که آیا سیاست خارجی ایران از نظر حقوق بشر و دمکراسی و قوانین سازمان ملل درست یا غلط است و جدای از این مسئله که آیا ایران عمق استراتیژک خود را واقع‌بینانه تعیین کرده است یا نه و جدای از این مسائل که آیا حضور ایران در سوریه و عراق برای جلوگیری از حضور تروریست‌ها در تهران است یا نه و مسائلی اینگونه، می‌خواهیم این مسئله را بررسی کنیم که آیا ایران از نظر نظامی قادر به دستیابی به اهداف تعیین شده و حفظ آن می‌باشد یا نه؟ با توجه به اینکه اسرائیل صراحتا اعلام کرده حضور ایران در نزدیکی مرزهای‌اش را تحمل نخواهد کرد آیا جنگی دیگر در راه است؟ آیا ادامه و پافشاری ایران بر حضور در سرزمین‌های عربی باعث شعله‌ور شدن جنگ اسرائیل با ایران و یا اعراب با ایران خواهد شد؟ در این مقابله به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا ایران قادر به حفظ عمق استراتژیک خود در یک جنگ گسترده و مستقیم خواهد بود؟

بر خلاف ادعاها و شعارهای مقامات نظامی ایران، نیروهای مسلح ایران حتی برای حفظ امنیت ایران در صورت جنگی گسترده با مشکل روبه‌رو هستند چه برسد به عملیات نظامی گسترده در داخل خاک کشورهای دیگر و یا پوشش و دفاع از هم‌پیمانان خود ، هیچ کدام از هم‌پیمانان ایران در خاورمیانه ارتشی مجهز ندارند و روسیه هم تنها به دلیل حفظ منافع‌اش در سوریه وارد عمل شد و در صورت جنگی گسترده به دلایل اقتصادی و سیاسی به جز مناطق محدودی در سوریه و برای حفظ منافع و پایگاهای‌خود درگیر جنگ برای پشتیبانی از ایران نخواهد شد. نفوذ ایران تا دریای مدیترانه نه به دلیل قدرت اقتصادی و نظامی بلکه استفاده از قدرت نرم و احساسات و بافت مذهبی مناطق شیعی‌نشین بوده اما ادامه این روند باعث ترس و حساسیت زیاد کشورهای منطقه شده است و با ادامه این روند احتمال بروز درگیری گسترده دور از انتظار نیست. ایران همانگونه که تا کنون از جنگ نامتقارن بهترین استفاده را کرده است در صورت جنگ گسترده هم از این راه تلفات زیادی به طرف مقابل وارد خواهد کرد اما جنگ توسط نیروی هوایی و دریایی طرفین ورق خواهد خورد نه در زمین.

در جدول زیر آمار و ارقامی از تسلیحات مهم پنج کشور قدرتمند خاورمیانه که در صورت ادامه سیاست‌های ایران احتمال درگیر شدن با رژیم جمهوری اسلامی را دارند ذکر شده است. البته پیچدگی و تضاد منافع دسته‌بندی‌ها را در خاورمیانه بسیار پیچیده کرده اما بیشترین امکان درگیری مابین عربستان و امارات علیه ایران و یا اسرائیل علیه ایران و یا اتحادی متشکل از اعراب و اسرائیل است. به طور مختصر به مشکلات ایران در دو جنگ احتمالی اشاره‌ای خواهیم داشت.

جنگ با عربستان و امارات:

بر خلاف تصور عموم جنگ میان ایران و عربستان بسیار خطرناکتر و پر تلفات‌تر و پرهزینه‌تر از جنگ میان ایران و اسرائیل خواهد بود، البته لازم به ذکر است که بسیار بعید است عربستان بدون همراهی کشور دیگری مثل امارات متحده عربی با ایران وارد جنگ شود. نیروی هوایی عربستان که دارای هواپیماهای نسل چهار و چهار و نیم آمریکایی مثل اف پانزده و هواپیمای اروپایی یوروفایتر تایفون است ضمن زمین گیر کردن نیروی هوایی فرسوده و قدیمی ایران که بیشتر از هواپیماهای نسل سه مربوط به چهل سال پیش استفاده می کند می تواند مراکز نفتی ایران را چنان نابود کند که سال‌ها پس از جنگ هم صنعت نفت ایران نتواند به موقعیت قبل از جنگ برگردد و این برای اقتصاد شکننده ایران به معنای رکود شدید و افزایش بیکاری و تورم مهار نشدنی خواهد بود. وضعیت نیروی هوایی ایران به حدی وخیم است که حتی نیروی هوایی امارت با استفاده از هواپیماهای اف شانزده از نیروی هوایی ایران قدرتمندتر است. ضعف و ناتوانی ایران در کمک به حوثی‌های یمن و شیعیان بحرین کاملا به دلیل ضعف نیروی هوایی و دریایی ایران بود، برخلاف ادعاهای فرماندهان ایرانی نیروی دریایی این کشور که بیشتر قدرتش را چندصد قایق تندرو موشک‌انداز و موشک‌های ساحل به دریایی همانند موشک خلیج فارس تشکیل می دهند، یک نیروی ساحلی است نه یک نیروی دریایی استراتژیک، نیروی دریایی ایران در یک درگیری با کشورهای خلیج فارس با ستفاده از حملات قایق های تندرو و همچنین استفاده از موشک های ساحل به دریا قادر به وارد کردن ضربات شدید به طرف مقابل خواهد بود اما به هیچ عنوان توانایی عملیات نظامی در فراتر از خلیج فارس را دارا نمی باشد چون فاقد هرگونه رزم ناو و ناو هواپیمابر است و تعداد ناوها و ناوچه های ایرانی بسیار کمتر از آن است که بتواند عملیاتی را در دریای سرخ انجام بدهد چه برسد به دریای مدیترانه ! لازم به ذکر است ضعف شدید نیروی هوایی ایران در هر جنگ احتمالی باعث برتری عربستان و امارات در دریا پس از چند روز خواهد شد.

لازم به ذکر است اکثر زیر دریایی‌های ایران که ساخت صنایع نظامی داخل ایران است در حدی نیستند که تاثیر مهمی در تغییر صحنه نبرد داشته باشند و بقیه زیر دریایی‌های ایران در مقابل حملات هوایی و ناوچه‌های طرف مقابل بسیار آسیب‌پذیر هستند و در یک جنگ میان مدت و یا طولانی مدت به علت برتری هوایی عربستان قادر به ادامه ماموریت نخواهند بود چرا که هیچ پایگاه دریایی برای پشتیبانی زیردریایی‌ها باقی نخواهد ماند، قدرت موشکی ایران که بسیار بیشتر از قدرت موشکی عبرستان هم است قادر به تغییر سرنوشت جنگ به خصوص در یک جنگ میان مدت و یا طولانی مدت نخواهد بود چون تعداد و دقت موشک های ایران در حدی نیست که کمبود های نیروی هوایی را جبران کند و از طرفی سیستم‌های ضد موشکی پاتریوت عربستان قادر به انهدام بخشی از موشک های شلیک شده ایرانی خواهد بود، هر چند ایران در بعضی زمینه‌ها از جمله جنگ سایبری قادر به ضربه زدن به طرف مقابل خواهد بود و حتی موشک‌های ایرانی از جمله شهاب٣ و سجیل ضرباتی به زیربناهای اقتصادی عربستان از جمله صنعت نفت آن کشور وارد خواهند کرد اما ایران بیشترین ضرر را در هر جنگ احتمالی متحمل خواهد شد و زیان های اقتصادی چنین جنگی به حدی بالا خواهد بود که برای سال‌های طولانی ایران با رکود اقتصادی و بی‌کاری و فقر شدید گریبان‌گیر خواهد بود و هیچ دستاوردی هم از نظر نظامی و سیاسی کسب نخواهد کرد.

جنگ با اسرائیل:

ارتش اسرائیل که در جنگ‌های کلاسیک بسیار موفق عمل کرده در جنگ با گروهای شبه‌نظامی که از طرف ایران حمایت می‌شوند با مشکلات جدی روبه‌رو بوده است و هم اکنون هم، ایران ده‌ها هزار جوان شیعه از کشورهای مختلفی از جمله افغانستان را در سوریه سازمان داده است و نیروهای سپاه پاسداران به طور آشکارا در سوریه حضور دارند و حتی اخباری مبنی بر تلاش ایران برای ساخت موشک در داخل سوریه وجود دارد. بدون شک اسرائیل حضور ایران را در کنار مرزهایش تحمل نخواهد کرد و اگر ایران از سوریه خارج نشود امکان بروز درگیری با اسرائیل هر لحظه وجود دارد، در صورت بروز جنگ و واکنش حزب‌الله لبنان و موشک‌پراکنی به طرف شهرهای اسرائیل، واکنش ارتش اسرائیل با دفعات قبل بسیار متفاوت خواهد بود و از فرصت بدست آمده نهایت استفاده را برای ریشه‌کن کردن گروه‌های شبه‌نظامی در همسایگی خود و یا حداقل وارد کردن ضربات سنگین، خواهد برد.

در صورت بروز درگیری، احتمالا هر دو طرف به دلایل زیادی تنها در محدوده سوریه و لبنان وارد جنگ خواهند شد اما در صورت گسترده بودن حملات راکتی شبه نظامیان به شهرهای اسرائیل به احتمال بسیار زیاد اسرائیل به اهدافی در خاک ایران حمله خواهد کرد، در بدترین سناریو و بروز جنگ تمام عیار ایران تنها با استفاده از موشک و راکت قادر به حمله به داخل خاک اسرائیل خواهد بود که انواع سیستم های ضد‌موشکی و ضدراکت اسرائیل بخش زیادی از حملات را خنثی خواهند کرد اما ایران قادر به دفع حملات موشکی اسرائیل به خاکش نخواهد بود و حتی هواپیماهای اسرائیلی قادر به حمله به عمق خاک ایران خواهند بود و نیروی هوایی فرسوده ایران نه تنها نمی‌تواند به پشتیبانی هوایی از هم‌پیمانان خود دست بزند بلکه قادر به دفاع موثری از آسمان ایران نخواهد بود. به دلایل نظامی و سیاسی هرگونه جنگی میان این دو کشور کوتاه مدت خواهد بود و اسرائیل در بدترین حالت متحمل چند هزار قربانی حملات موشکی و راکتی خواهد شد و ضربه جدی به قدرت نظامی و اقتصادی‌اش وارد نخواهد شد و اسرائیل بیشترین استفاده سیاسی را از کشته شدن غیرنظامیانش خواهد برد، اما بروز چنین جنگی برای ایران هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی و هم نظامی بسیار پرهزینه خواهد بود و ایران با از دست دادن بخش بزرگی از ذخایر موشکی‌اش و مشکلات ناشی از جنگ در مقابل عربستان و امارات در موضع ضعف قرار خواهد گرفت. جنگ ایران با اسرائیل تاثیر منفی زیادی بر خاورمیانه خواهد گذاشت و ضمینه حمله عربستان و حتی ترکیه به ایران را فراهم خواهد کرد.

رژیم ایران در مسیر بی بازگشتی حرکت می‌کند، رژیم ایدئولوژیک ایران بدون تلاش برای ایجاد هلال شیعی و افزایش افراط‌گرایی در خاورمیانه قادر به حفظ خود در داخل ایران نخواهد بود و از طرفی عمق استراتژیک و اهداف سیاسی رژیم بسیار فراتر از توانایی‌های اقتصادی و نظامی ایران است و کاملا مشخص است که چرا رژیم برای جبران ضعف نظامی در رسیدن به اهدافش به دنبال سلاح هسته‌ای بود! هرچند بعید است رهبران رژیم ایران دست از آرمان‌ها‌ی خود برای صدور انقلاب بردارند اما ادامه روند کنونی جز جنگ و ویرانی چیز دیگری در پی نخواهد داشت و همانگونه که هشت سال جنگ با عراق به خصوص شش سال آخر جنگ هیچ دستاوردی برای طرفین نداشت، بروز هرگونه جنگی به جز ویرانی و عقب‌ماندگی اقتصادی هیچ دستاوردی نخواهد داشت و بیشترین ضرر و رنج را مردم ایران متحمل خواهند شد.

لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".