• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)

میلادی: ٢٣-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠١ - ١٠:۵١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
جمال رسول دنخه

امروزه سخن از میلیتاریزه کردن کوردستانفراوان به میان می‌آید اما آنچه باید روشن ساخت این است که میلیتاریزه کردن "اقدامی موقتی" است در برهه‌ای از زمان و دائمی کردن میلیتاریزم عملی شدن نیست.

نظامی‌گری یا میلیتاریسم شیوه‌ای از رفتارهای مستبدان استکه معتقد است توان ارتشی سرچشمه و منبع امنیت‌است. نظامی‌گری در ملایم‌ترین شکل خود به این گزاره باور دارد که "امنیت رژیم از راه توانمندی نظامی" میسر می‌شود و آمادگی نظامی بهترین یا تنها راه دستیابی به امنیت است.

از سویی دیگر به چهار حالت در سازمان ارتش مانند جنگجویی، تسلط ارتش بر دستگاه دولت، بزرگداشت سپاه‌گیری و بسیج كشور برای هدف‌های نظامی، ارتش‌سالاری گویند. میلیتاریسم زمینه را برای دژسالاری، "نازیسم ، فاشیسم و فالانژیسم" فراهم می‌كند.

از زمانیکه ملت کورد در کوردستان ایران برای دستیابی به حقوق خود به پا خاسته و مبارزه کرد، دکترین سیاسی و نظامی رژیم روی کارآمده در تهران نگاهی ویژه و برنامه‌های مختصی را برای کنترل و سرکوبکوردستان پیش رو گرفتند. سرکوب، خفقان، رعب و وحشت و ... شماری از راهکاریی هستند کهبه وضوح در هر جایی از کوردستان قابل رویت است.

امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.

در این میان رژیم اسلامی ایران در خاورمیانه امروزه بیش از هر کشوری دیگر در بحبوبه مشکلات و بحران‌‌‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. مسئولان این رژیم به مانند گذشته برای اینکه خودی نشان دهند و هراسی داشته باشند به وفور رزمایش‌های نظامی انجام داده و هر بار بنا به ادعاهای خود سلاحی جدید را رونمایی می‌کنند.

بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کوردستان در عراق این کشور بیش از هر بار دیگر طی چند سال گذشته مانورهای متعدد و گسترده‌ای را البته حتی مشترکا در خاک خود انجام داده است.

در چارچوب جغرافیای ایران رژیمی حاکم است کهاستفاده از زور نظامی را سرلوحه کنترل جامعه خود می‌داند و سالامهبودجه‌های هنگفتی را در زمینه نظامی و ادوات مربوطه آن هم با توجهبه شرایط اقتصادی ایران صرف می‌کند.

مجلس رژیم ایران طی چند ماه گذشت طرحی تصویب کرد است که بر اساس آن، دولت باید هزار میلیارد تومان بودجه به نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، پرداخت کند. هزار میلیارد تومان هم برای افزایش توان موشکی به وزارت دفاع اختصاص داده می‌شود و این مبلغ حدود چهار درصد کل بودجه نهادهای نظامی رژیم ایران در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ است.

در این مبحث باید بپردازیم به سیاست‌های نظامی رژیم ایران در کوردستان
کوردستان ایران با مساحت km ٠٠٠/ ١٢٨و سرزمین حاصلخیز و دارای منابع طبیعی غنی از دید رژیم اشغالگر ایران بدور نمانده است و سوای از غارت این منابع به بهانه امنیت شهرهای مرزی کوردستاناقدام به احداث پایگا‌ه‌های نظامی متعدد کرده است.

در طول دوره جنگ رژیم علیه کوردستاندر هر گوشه و کنار از کوردستان پایگا‌ه‌های نظامی وجود داشت که کنترل منطقه‌ای را دربر داشت و آثار بسیاری از این پایگاه‌های تا کنون نیز برجای مانده است.بعد از تعلیق مبارزه مسلحانه در کوردستان ایران، رژیم ایران برای نشان دادن حسن نیت در قالب فریبکاری به گسترش این پایگاه‌های در کوردستان پایان داد و تنها پایگاه‌های اصلی را بر جای خود گذاشت.در واقع هدف رژیم برچیدن این پایگا‌ه‌ها که بصورت قارچ‌گونه در کوردستان احداث شده بودند، نبود بلکه"هزینه‌های گزاف اقتصادی و مشکلات تشکیلاتی" آنان بود که سران این رژیم را مجبور کرد کهبه جمع آوری آنان اقدام کنند.

البته باید گفت که این پایگا‌ه‌ها در شکل جدیدی به اسم پایگاه بسیج در روستاها و محله‌های شهر دایر گردیده است که از سوی افراد مزدور اداره می‌شود.دکتر عبدالرحمان قاسملو در مورد میلیتاریزه کردن کوردستان ایران از سوی سران رژیم به ایراد سخنانی می‌پردازد که جا دارد در این برهه آن را از نو بنگاریم.

دکتر قاسملو در این باره بیان می‌دارد که همه رژیم های تهران نگاهی امنیتی به کوردستان داشته و هر اقدامی را در این زمینه انجام می‌دهند اما بلعکس همیشه رژیم‌های مرکزی در برابر انقلابات داخلی ضعف داشته‌اند.

اکنون که رژیم ایران در سرتاسر نوار مرزی کوردستان اقدام به ایجاد پایگاه‌ها و برجک‌های نظامی کرده است باید اذعان داشت که این اقدام موقتی بوده و دائمی نمی‌باشد. دکتر قاسملو در این باره نیز می‌گوید ایجاد پایگاه‌ها در کوردستان و خصوصا مرزها برای رژیم هزینه‌های گزاف اقتصادی دربر دارد و همچنین به لحاظ سازماندهی نظامی مشکل آفرین است و رژیم شاید بتواند در برهه‌ای از زمان آن‌ها را اداره کند اما در دراز مدت مجبور به جمع آوری آنان خواهد شد.از سویی دیگر ایجاد این پایگاه‌ها در مناطق صعب العبور خود مانعی دیگر است برای حمل و نقل نیروهای رژیم و از لحاظ ساختاری و امنیتی نیز مقرون به صرفه نیست و همچنین نیروهای نظامی در ایران خدمت اجباری دارند و قبول مسئولیت تعهدی از سوی این نیروها در قبال حفاظت از مرزها منفی است.

رژیم ایران سال ٨٩ مبلغ ١٦٠ میلیارد تومان برای انسداد مرزهای غرب و شمال غرب، شرق و جنوب شرق ایران هزینه کرد که از این میزان تنها احداث چند کیلومتر دیوار مرزی در سیستان و بلوچستان بوده است و مابقی امکان اجرای آن فراهم نشده است.

با توجه به وضعیت کنونی منطقه و اوضاع اقتصادی ایران و همچنین تجربه گذشته رژیم از احداث مکان‌های نظامی در مرزها و داخل شهرهای کوردستان، میلیتاریزه کردن تنها هزینه‌ای اضافی بر دوش رژیم بدون سود است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.