• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات و کومله بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند

میلادی: ٢٣-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠١ - ١٢:٠١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات و کومله بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کوردستان ایران و کومله بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند که در صورت هرگونه توطئه‌ای علیه احزاب کوردستان ایران مردم مبارز و دلیر کورد جواب قاطعی به آن خواهند داد و بی‌تفاوت نخواهند ماند.

متن کامل بیانیه:

سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی

مردم کوردستان

دوستان و دلسوزان


هجوم حشد شعبی و ارتش عراق به مناطق مورد مناقشه در کوردستان عراق نه تنها کوردستان عراق را دچار آشوب و تفرقه و زیان کرده است بلکه فرصتی را نیز برای رژیم جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های تروریستی ایجاد کرده است که از فضای خلق شده سواستفاده کرده تا به احزاب کوردستان ایران ضربه‌ای وارد کنند.

در این رابطه بر خود لازم می‌دانیم که اعلام کنیم:

- ما هرگونه تجاوز و توطئه جمهوری اسلامی ایران را در اقلیم کوردستان محکوم می‌کنیم. رژیم ایران نه تنها دشمن ملیت‌های ایران بلکه سرچشمه‌ی آشوب و بحران در خاورمیانه است و در کوردستان عراق نیز بجز ایجاد آشوب و نفاق هیچ سود دیگری نخواهد داشت.

- ما حق خود می‌دانیم که با تما توان خود برای خنثی کردن هر گونه توطئه این رژیم و مقابله با آن، هر اقدام لازمی را انجام دهیم.

- خلق مبارز و دلیر کوردستان ایران در صورت هرگونه توطئه جمهوری اسلامی علیه احزاب کوردستان ایران، پاسخ قاطعی به آن‌ها خواهند داد و منفعل نخواهند ماند. اطمینان می‌دهیم که فرزندان پیشمرگه‌شان در صورت وقوع هر احتمالی همانند همیشه، حماسه‌ی تاریخی علیه دشمنان ملت کورد خلق خواهند کرد.

- از تمام کوردهای خارج از کوردستان به ویژه کوردهای کوردستان ایران می‌خواهیم که به روش‌های مدنی علیه توطئه‌های شوم رژیم جمهوری اسلامی علیه احزاب کوردستان ایران و کوردهای ساکن کوردستان عراق، واکنش نشان دهند.

- از دولت اقلیم کوردستان و نیز خواهر و برادرانمان به ویژه آزادیخواهان، مراکز و شخصیت‌های آئینی در این بخش از کوردستان می‌خواهیم که اجازه ندهند که رژیم جمهوری اسلامی از تجاوز به خاک کوردستان به مانند فرصتی برای هجوم به کمپ‌های احزاب کوردستان ایران و نیز اعضا و حامیان آن در کوردستان عراق بهره ببرد و نباید در مقابل تجاوزات این رژیم بی‌تفاوت و منفعل بود.

- از اعضا و حامیان تمام احزاب می‌خواهیم علاوه بر آماده و حساس بودن از توهین و بی‌حرمتی نسبت به یکدیگر و نیز اعضا و حامیان احزاب بخش‌های دیگر پرهیز کرده و بر آن باشند که از گفتمانی که منافع عالی ملی و عمومی را حفظ می‌کند استفاده بهره ببرند نه رنجاندن همدیگر.

- از جوامع بین‌المللی و سازمان ملل و نمایندگان کشورها در کوردستان عراق می‌خواهیم که در قبال دخالت‌های رژیم اسلامی در عراق و کوردستان و اعمال سپاه پاسداران و تهدیدات آن‌ها علیه احزاب کوردستان ایران و جان مردمان ساکن کمپ‌ها بی‌تفاوت نبوده و در این رابطه موضع قاطعی داشته باشند.

حزب دمکرات کوردستان ایران
حزب کومله کوردستان ایران

٣٠ مهر ١٣٩٦ شمسی
٢٢ اکتبر ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".