• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید

میلادی: ٣١-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠٩ - ١١:۴٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
شهرام میرزائی

در آمریکا فرد محکوم به اعدام را طی سه مرحله به کام مرگ می‌فرستند، ابتدا ماده بیهوش كننده را به او تزریق می‌کنند سپس ماده‌ای كه ریه‌ها و دیافراگم را فلج می‌كند و درنهایت با تزریق کلرید پتاسیم موجب ایست قلبی و مرگ فرد مورد نظر می‌شوند. با نگاهی تحلیلی-روانی به عملکرد اقتصادی-اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در ساخت جامعه هدف خود طی چهار دهه اخیر متوجه پروسه‌ای فاشیستی و وحشتناک می‌شویم که می‌توان آنرا مدلی از این نوع اعدام دانست، اعدامی در مقیاس میلیونی.

حکومت اسلامی ایران در ابتدا با نابودی بنیادهای اقتصاد و رفاه اجتماعی دست به بی‌حسی مردم زد و سپس بنابر زمینه‌های مهیا شده، جامعه را با گسترش روز افزون آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی روبرو گردانید که منجر به قطع ارتباط با واقعیت و عدم توانایی در شناخت وضعیت خود شد، یعنی شاهراه تنفس آنرا برید و در نهایت نیز با گروگان گرفتن جامعه ایران در برنامه‌های صدور انقلاب، موجبات متلاشی شدن و مرگ آنرا مهیا کرده است.

حسن موسوی، مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی، طی اظهاراتی در روز یکشنبه هفتم مرداد ١٣٩٦، اعلام کرد که: در سال ۵۸ در هر ساعت ۱۰ نفر در ایران به زندان می‌افتادند اما در حال حاضر این رقم به ۴۹ نفر در ساعت رسیده است. او به افزایش بی‌سابقه میزان خشونت در سطح جامعه ایران اشاره کرد و گفت: امروز خشونت در جامعه به حدی رسیده که شاهد پدیده‌ای به نام سالمند آزاری هستیم. جامعه‌ای چنان تهی شده، که برای ارضای درونیات خود به سراغ پیرمردان و پیرزنان رفته و آنچنان از نورم‌های اجتماعی فاصله گرفته که تجاوز به کودک دو ساله و تجاوز گروهی به زنان در مقابل دیدگان شوهرانشان به راهی برای ارضای جنسی‌اش بدل شده است.

رژیم اسلامی ایران که اساس وجودی خود را بر گسترش حاکمیت شرع از طریق قبضه‌ی قدرت در ایران و نیز صدور انقلاب بنیاد نهاده، برای رسیدن به اهداف منظرش هیچ ابایی از بکارگیری اشکال متفاوت خشونت ندارد، امری که مستقیما در جامعه سبب بازتولید آن و از بین رفتن نورم‌های اخلاقی و اجتماعی شده است. چنین حکومتی نیازمند جامعه‌ای است که تداوم حیات آنرا تثبیت کند نه جامعه‌ای که تهدیدی بر موجودیت آن باشد، پس حکومت اسلامی ایران از همان روزهای آغازین حیاتش در فکر ایجاد جامعه‌ای متلاشی شده و محتضر بود تا بتواند همچون مومی به آن شکل دهد و اعضای آن، راحت‌الحقوم‌هایی باشند در دهان حکومت.

رضا قدیمی از مدیران شهرداری تهران طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری‌های حکومتی ایران اظهار داشت: بنابر تحقیقات انجام شده نود درصد کودکان کار مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. حال تصور جامعه‌ای را داشته باشید که این قربانیان تجاوز جنسی آینده‌سازان آن خواهند شد، بزرگسالانی که به هیچ چیز پایبند نیستند چرا که هیچکس به کودکی و معصومیت آن‌ها رحم نکرده است، پس چگونه می‌توان انتظار داشت این کودکان وقتی که بزرگ می‌شوند به جامعه‌ی خود رحم کنند. حکومت برای قبضه کردن روان جامعه از هر روش ممکنی استفاده می‌کند و حتا به آن لباس قانون نیز می‌پوشاند، تصویب قانونی در مجلس ایران که بنابر آن به سرپرست حق ازدواج با فرزندخوانده‌ها را اعطا می‌کند از نمونه‌های قانونی کردن تجاوز جنسی و متلاشی کردن روان جمعی و از بین بردن بنیادهای اخلاقی جامعه است. حکومت مرگ و وحشت تنها درمحیطی متناسب با ذات خود می‌تواند ادامه به حیات بدهد این اصلی انکار ناپذیر است که رهبران جمهوری اسلامی به شدت به آن ایمان دارند و بنیاد تمام برنامه‌های اقتصادی-اجتماعی و روانی خود را بر پایه‌ی آن طراحی کرده و می‌کنند.

علی‌رضا حمیدی‌فر، مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا، از وجود ١٨ میلیون ایرانی که در آسیب‌های اجتماعی دست و پا می‌زنند خبر داد و حسن موسوی، از مدیران بهزیستی ایران، نیز در همایش سلامت روانی از وجود ٢٠ میلیون ایرانی که حداقل دچار یک اختلال روانی هستند سخن گفته است. وضعیت بغرنج مسائل اجتماعی در ایران و عدم رسیدگی تعمدی حکومت در حل این مسائل به صورت چشمگیری آمار آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی را در سطح جامعه افزایش داده است، سیاستی که به دنبال پرورش نسل‌هایی متناسب با خواست‌های حکومت حاکم در ایران است، نسلی که ناتوانی در تصمیم‌گیری، عدم درک واقعیت، عدم پایبدنی به اصول اجتماعی-اخلاقی، غرق در اختلالات حاد سایکولوژیکی، سرشار از عقده‌های بجامانده از دوران کودکی از مشخصه‌های بارز آن است، بیگانه‌ای که حتا به خود نیز رحم نمی‌کند.

تحقق این مسائل برای حکومت اسلامی ایران از چنان اهمیتی برخوردار است که با امنیتی کردن پژوهش‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی-روانی و حتا برخی از بیماری‌ها همچون ایدز، مستقیما مانع از ریشه‌یابی و اقدامات علمی-عملی در راستای کنترل و کاهش آن‌ها می‌شود. تجاوز جنسی، میزان خشونت، اعتیاد، ایدز و خودکشی پنج نمونه از خروارها آسیب اجتماعی گسترش یافته در ایران می‌باشد که تحقیقات در این زمینه‌ها، پژوهشگران آن را دچار پیگرد و زندان‌های طویل‌المدت به اتهام‌های امنیتی و اقدام علیه امنیت ملی کرده است.

اگر پیشتر پژوهشگران اجتماعی و روانشناسان از اصطلاح "جامعه بیمار" برای وصف وضعیت ایران استفاده می‌کردند اما امروزه "جامعه در حال احتضار" به اصطلاح آشنایی در نزد روانشناسان و جامعه‌شناسان بدل شده است تا بازگوکننده واقعیات تلخ در ایران باشد. قابل ذکر است که بنابر اصول روان درمانی، بیمار یا شخصی که دچار اختلال روانی است آماده هرگونه سواستفاده‌ای از سوی محیط می‌باشد، یعنی در واقع مبتلایان به اختلالات روانی همچون مومی در دست محیط هستند و از کمترین اختیاری برخوردارند و براحتی می‌توان از آن‌ها به نفع خود بهره برد.

با توجه به این نکته و تطبیق آن با سیاست‌های داخلی جمهوری اسلامی می‌توان به یک واقیت تکان دهنده پی‌برد: کشاندن جامعه به منجلاب آسیب‌های اجتماعی و ایجاد یک جامعه تماما بیمار که تار و پود آنرا اختلالت روانی تنیده و در نهایت انفجار و متلاشی شدن آن. سیاستی فاشیستی و ضدبشری اما حساب شده که اساس برنامه‌ریزی‌های حکومت اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد. همانگونه که یک انگل برای تداوم بقا خود نیاز به گسترش فساد در محیط خود است حکومت اسلامی ایران نیز برای بقا و دست‌یابی به برنامه‌های روانپریشانه‌ی خود نیازمند جامعه‌ای است که از واقعیت‌ها بریده باشد و در عالمی مالیخولیایی سیر کند. همین امر موجب شده است که برنامه‌ریزان جمهوری اسلامی از همان روزها آغازین حکومتشان تیشه به ریشه اقتصاد و رفاه اجتماعی بزنند تا از این راه اصلی‌ترین عامل در ایجاد آسیب‌های اجتماعی را مهیا سازند. مسلما با توجه به واقعیت‌های موجود در جامعه که روزانه شاهد آن هستیم و یا با استناد به همان آمار‌های ناقص حکومتی، می‌توان صدای زنگ‌های نابودی سرزمین‌مان را که مدت‌ها پیش به صدا در آمده بود را بشنویم و اگر نتوانیم آنتی‌بیوتیکی برای رژیم ایران بیابیم بی‌شک این بیماری عفونی میزبان خود را کاملا خواهد کشت و دیگر جایی برای جبران مافات نخواهد گذاشت.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.