• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید

میلادی: ٣١-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠٩ - ١١:۴٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
شهرام میرزائی

در آمریکا فرد محکوم به اعدام را طی سه مرحله به کام مرگ می‌فرستند، ابتدا ماده بیهوش كننده را به او تزریق می‌کنند سپس ماده‌ای كه ریه‌ها و دیافراگم را فلج می‌كند و درنهایت با تزریق کلرید پتاسیم موجب ایست قلبی و مرگ فرد مورد نظر می‌شوند. با نگاهی تحلیلی-روانی به عملکرد اقتصادی-اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در ساخت جامعه هدف خود طی چهار دهه اخیر متوجه پروسه‌ای فاشیستی و وحشتناک می‌شویم که می‌توان آنرا مدلی از این نوع اعدام دانست، اعدامی در مقیاس میلیونی.

حکومت اسلامی ایران در ابتدا با نابودی بنیادهای اقتصاد و رفاه اجتماعی دست به بی‌حسی مردم زد و سپس بنابر زمینه‌های مهیا شده، جامعه را با گسترش روز افزون آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی روبرو گردانید که منجر به قطع ارتباط با واقعیت و عدم توانایی در شناخت وضعیت خود شد، یعنی شاهراه تنفس آنرا برید و در نهایت نیز با گروگان گرفتن جامعه ایران در برنامه‌های صدور انقلاب، موجبات متلاشی شدن و مرگ آنرا مهیا کرده است.

حسن موسوی، مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی، طی اظهاراتی در روز یکشنبه هفتم مرداد ١٣٩٦، اعلام کرد که: در سال ۵۸ در هر ساعت ۱۰ نفر در ایران به زندان می‌افتادند اما در حال حاضر این رقم به ۴۹ نفر در ساعت رسیده است. او به افزایش بی‌سابقه میزان خشونت در سطح جامعه ایران اشاره کرد و گفت: امروز خشونت در جامعه به حدی رسیده که شاهد پدیده‌ای به نام سالمند آزاری هستیم. جامعه‌ای چنان تهی شده، که برای ارضای درونیات خود به سراغ پیرمردان و پیرزنان رفته و آنچنان از نورم‌های اجتماعی فاصله گرفته که تجاوز به کودک دو ساله و تجاوز گروهی به زنان در مقابل دیدگان شوهرانشان به راهی برای ارضای جنسی‌اش بدل شده است.

رژیم اسلامی ایران که اساس وجودی خود را بر گسترش حاکمیت شرع از طریق قبضه‌ی قدرت در ایران و نیز صدور انقلاب بنیاد نهاده، برای رسیدن به اهداف منظرش هیچ ابایی از بکارگیری اشکال متفاوت خشونت ندارد، امری که مستقیما در جامعه سبب بازتولید آن و از بین رفتن نورم‌های اخلاقی و اجتماعی شده است. چنین حکومتی نیازمند جامعه‌ای است که تداوم حیات آنرا تثبیت کند نه جامعه‌ای که تهدیدی بر موجودیت آن باشد، پس حکومت اسلامی ایران از همان روزهای آغازین حیاتش در فکر ایجاد جامعه‌ای متلاشی شده و محتضر بود تا بتواند همچون مومی به آن شکل دهد و اعضای آن، راحت‌الحقوم‌هایی باشند در دهان حکومت.

رضا قدیمی از مدیران شهرداری تهران طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری‌های حکومتی ایران اظهار داشت: بنابر تحقیقات انجام شده نود درصد کودکان کار مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. حال تصور جامعه‌ای را داشته باشید که این قربانیان تجاوز جنسی آینده‌سازان آن خواهند شد، بزرگسالانی که به هیچ چیز پایبند نیستند چرا که هیچکس به کودکی و معصومیت آن‌ها رحم نکرده است، پس چگونه می‌توان انتظار داشت این کودکان وقتی که بزرگ می‌شوند به جامعه‌ی خود رحم کنند. حکومت برای قبضه کردن روان جامعه از هر روش ممکنی استفاده می‌کند و حتا به آن لباس قانون نیز می‌پوشاند، تصویب قانونی در مجلس ایران که بنابر آن به سرپرست حق ازدواج با فرزندخوانده‌ها را اعطا می‌کند از نمونه‌های قانونی کردن تجاوز جنسی و متلاشی کردن روان جمعی و از بین بردن بنیادهای اخلاقی جامعه است. حکومت مرگ و وحشت تنها درمحیطی متناسب با ذات خود می‌تواند ادامه به حیات بدهد این اصلی انکار ناپذیر است که رهبران جمهوری اسلامی به شدت به آن ایمان دارند و بنیاد تمام برنامه‌های اقتصادی-اجتماعی و روانی خود را بر پایه‌ی آن طراحی کرده و می‌کنند.

علی‌رضا حمیدی‌فر، مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا، از وجود ١٨ میلیون ایرانی که در آسیب‌های اجتماعی دست و پا می‌زنند خبر داد و حسن موسوی، از مدیران بهزیستی ایران، نیز در همایش سلامت روانی از وجود ٢٠ میلیون ایرانی که حداقل دچار یک اختلال روانی هستند سخن گفته است. وضعیت بغرنج مسائل اجتماعی در ایران و عدم رسیدگی تعمدی حکومت در حل این مسائل به صورت چشمگیری آمار آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی را در سطح جامعه افزایش داده است، سیاستی که به دنبال پرورش نسل‌هایی متناسب با خواست‌های حکومت حاکم در ایران است، نسلی که ناتوانی در تصمیم‌گیری، عدم درک واقعیت، عدم پایبدنی به اصول اجتماعی-اخلاقی، غرق در اختلالات حاد سایکولوژیکی، سرشار از عقده‌های بجامانده از دوران کودکی از مشخصه‌های بارز آن است، بیگانه‌ای که حتا به خود نیز رحم نمی‌کند.

تحقق این مسائل برای حکومت اسلامی ایران از چنان اهمیتی برخوردار است که با امنیتی کردن پژوهش‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی-روانی و حتا برخی از بیماری‌ها همچون ایدز، مستقیما مانع از ریشه‌یابی و اقدامات علمی-عملی در راستای کنترل و کاهش آن‌ها می‌شود. تجاوز جنسی، میزان خشونت، اعتیاد، ایدز و خودکشی پنج نمونه از خروارها آسیب اجتماعی گسترش یافته در ایران می‌باشد که تحقیقات در این زمینه‌ها، پژوهشگران آن را دچار پیگرد و زندان‌های طویل‌المدت به اتهام‌های امنیتی و اقدام علیه امنیت ملی کرده است.

اگر پیشتر پژوهشگران اجتماعی و روانشناسان از اصطلاح "جامعه بیمار" برای وصف وضعیت ایران استفاده می‌کردند اما امروزه "جامعه در حال احتضار" به اصطلاح آشنایی در نزد روانشناسان و جامعه‌شناسان بدل شده است تا بازگوکننده واقعیات تلخ در ایران باشد. قابل ذکر است که بنابر اصول روان درمانی، بیمار یا شخصی که دچار اختلال روانی است آماده هرگونه سواستفاده‌ای از سوی محیط می‌باشد، یعنی در واقع مبتلایان به اختلالات روانی همچون مومی در دست محیط هستند و از کمترین اختیاری برخوردارند و براحتی می‌توان از آن‌ها به نفع خود بهره برد.

با توجه به این نکته و تطبیق آن با سیاست‌های داخلی جمهوری اسلامی می‌توان به یک واقیت تکان دهنده پی‌برد: کشاندن جامعه به منجلاب آسیب‌های اجتماعی و ایجاد یک جامعه تماما بیمار که تار و پود آنرا اختلالت روانی تنیده و در نهایت انفجار و متلاشی شدن آن. سیاستی فاشیستی و ضدبشری اما حساب شده که اساس برنامه‌ریزی‌های حکومت اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد. همانگونه که یک انگل برای تداوم بقا خود نیاز به گسترش فساد در محیط خود است حکومت اسلامی ایران نیز برای بقا و دست‌یابی به برنامه‌های روانپریشانه‌ی خود نیازمند جامعه‌ای است که از واقعیت‌ها بریده باشد و در عالمی مالیخولیایی سیر کند. همین امر موجب شده است که برنامه‌ریزان جمهوری اسلامی از همان روزها آغازین حکومتشان تیشه به ریشه اقتصاد و رفاه اجتماعی بزنند تا از این راه اصلی‌ترین عامل در ایجاد آسیب‌های اجتماعی را مهیا سازند. مسلما با توجه به واقعیت‌های موجود در جامعه که روزانه شاهد آن هستیم و یا با استناد به همان آمار‌های ناقص حکومتی، می‌توان صدای زنگ‌های نابودی سرزمین‌مان را که مدت‌ها پیش به صدا در آمده بود را بشنویم و اگر نتوانیم آنتی‌بیوتیکی برای رژیم ایران بیابیم بی‌شک این بیماری عفونی میزبان خود را کاملا خواهد کشت و دیگر جایی برای جبران مافات نخواهد گذاشت.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.