• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید

میلادی: ٣١-١٠-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٠٩ - ١١:۴٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
شهرام میرزائی

در آمریکا فرد محکوم به اعدام را طی سه مرحله به کام مرگ می‌فرستند، ابتدا ماده بیهوش كننده را به او تزریق می‌کنند سپس ماده‌ای كه ریه‌ها و دیافراگم را فلج می‌كند و درنهایت با تزریق کلرید پتاسیم موجب ایست قلبی و مرگ فرد مورد نظر می‌شوند. با نگاهی تحلیلی-روانی به عملکرد اقتصادی-اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در ساخت جامعه هدف خود طی چهار دهه اخیر متوجه پروسه‌ای فاشیستی و وحشتناک می‌شویم که می‌توان آنرا مدلی از این نوع اعدام دانست، اعدامی در مقیاس میلیونی.

حکومت اسلامی ایران در ابتدا با نابودی بنیادهای اقتصاد و رفاه اجتماعی دست به بی‌حسی مردم زد و سپس بنابر زمینه‌های مهیا شده، جامعه را با گسترش روز افزون آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی روبرو گردانید که منجر به قطع ارتباط با واقعیت و عدم توانایی در شناخت وضعیت خود شد، یعنی شاهراه تنفس آنرا برید و در نهایت نیز با گروگان گرفتن جامعه ایران در برنامه‌های صدور انقلاب، موجبات متلاشی شدن و مرگ آنرا مهیا کرده است.

حسن موسوی، مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی، طی اظهاراتی در روز یکشنبه هفتم مرداد ١٣٩٦، اعلام کرد که: در سال ۵۸ در هر ساعت ۱۰ نفر در ایران به زندان می‌افتادند اما در حال حاضر این رقم به ۴۹ نفر در ساعت رسیده است. او به افزایش بی‌سابقه میزان خشونت در سطح جامعه ایران اشاره کرد و گفت: امروز خشونت در جامعه به حدی رسیده که شاهد پدیده‌ای به نام سالمند آزاری هستیم. جامعه‌ای چنان تهی شده، که برای ارضای درونیات خود به سراغ پیرمردان و پیرزنان رفته و آنچنان از نورم‌های اجتماعی فاصله گرفته که تجاوز به کودک دو ساله و تجاوز گروهی به زنان در مقابل دیدگان شوهرانشان به راهی برای ارضای جنسی‌اش بدل شده است.

رژیم اسلامی ایران که اساس وجودی خود را بر گسترش حاکمیت شرع از طریق قبضه‌ی قدرت در ایران و نیز صدور انقلاب بنیاد نهاده، برای رسیدن به اهداف منظرش هیچ ابایی از بکارگیری اشکال متفاوت خشونت ندارد، امری که مستقیما در جامعه سبب بازتولید آن و از بین رفتن نورم‌های اخلاقی و اجتماعی شده است. چنین حکومتی نیازمند جامعه‌ای است که تداوم حیات آنرا تثبیت کند نه جامعه‌ای که تهدیدی بر موجودیت آن باشد، پس حکومت اسلامی ایران از همان روزهای آغازین حیاتش در فکر ایجاد جامعه‌ای متلاشی شده و محتضر بود تا بتواند همچون مومی به آن شکل دهد و اعضای آن، راحت‌الحقوم‌هایی باشند در دهان حکومت.

رضا قدیمی از مدیران شهرداری تهران طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری‌های حکومتی ایران اظهار داشت: بنابر تحقیقات انجام شده نود درصد کودکان کار مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. حال تصور جامعه‌ای را داشته باشید که این قربانیان تجاوز جنسی آینده‌سازان آن خواهند شد، بزرگسالانی که به هیچ چیز پایبند نیستند چرا که هیچکس به کودکی و معصومیت آن‌ها رحم نکرده است، پس چگونه می‌توان انتظار داشت این کودکان وقتی که بزرگ می‌شوند به جامعه‌ی خود رحم کنند. حکومت برای قبضه کردن روان جامعه از هر روش ممکنی استفاده می‌کند و حتا به آن لباس قانون نیز می‌پوشاند، تصویب قانونی در مجلس ایران که بنابر آن به سرپرست حق ازدواج با فرزندخوانده‌ها را اعطا می‌کند از نمونه‌های قانونی کردن تجاوز جنسی و متلاشی کردن روان جمعی و از بین بردن بنیادهای اخلاقی جامعه است. حکومت مرگ و وحشت تنها درمحیطی متناسب با ذات خود می‌تواند ادامه به حیات بدهد این اصلی انکار ناپذیر است که رهبران جمهوری اسلامی به شدت به آن ایمان دارند و بنیاد تمام برنامه‌های اقتصادی-اجتماعی و روانی خود را بر پایه‌ی آن طراحی کرده و می‌کنند.

علی‌رضا حمیدی‌فر، مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا، از وجود ١٨ میلیون ایرانی که در آسیب‌های اجتماعی دست و پا می‌زنند خبر داد و حسن موسوی، از مدیران بهزیستی ایران، نیز در همایش سلامت روانی از وجود ٢٠ میلیون ایرانی که حداقل دچار یک اختلال روانی هستند سخن گفته است. وضعیت بغرنج مسائل اجتماعی در ایران و عدم رسیدگی تعمدی حکومت در حل این مسائل به صورت چشمگیری آمار آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی را در سطح جامعه افزایش داده است، سیاستی که به دنبال پرورش نسل‌هایی متناسب با خواست‌های حکومت حاکم در ایران است، نسلی که ناتوانی در تصمیم‌گیری، عدم درک واقعیت، عدم پایبدنی به اصول اجتماعی-اخلاقی، غرق در اختلالات حاد سایکولوژیکی، سرشار از عقده‌های بجامانده از دوران کودکی از مشخصه‌های بارز آن است، بیگانه‌ای که حتا به خود نیز رحم نمی‌کند.

تحقق این مسائل برای حکومت اسلامی ایران از چنان اهمیتی برخوردار است که با امنیتی کردن پژوهش‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی-روانی و حتا برخی از بیماری‌ها همچون ایدز، مستقیما مانع از ریشه‌یابی و اقدامات علمی-عملی در راستای کنترل و کاهش آن‌ها می‌شود. تجاوز جنسی، میزان خشونت، اعتیاد، ایدز و خودکشی پنج نمونه از خروارها آسیب اجتماعی گسترش یافته در ایران می‌باشد که تحقیقات در این زمینه‌ها، پژوهشگران آن را دچار پیگرد و زندان‌های طویل‌المدت به اتهام‌های امنیتی و اقدام علیه امنیت ملی کرده است.

اگر پیشتر پژوهشگران اجتماعی و روانشناسان از اصطلاح "جامعه بیمار" برای وصف وضعیت ایران استفاده می‌کردند اما امروزه "جامعه در حال احتضار" به اصطلاح آشنایی در نزد روانشناسان و جامعه‌شناسان بدل شده است تا بازگوکننده واقعیات تلخ در ایران باشد. قابل ذکر است که بنابر اصول روان درمانی، بیمار یا شخصی که دچار اختلال روانی است آماده هرگونه سواستفاده‌ای از سوی محیط می‌باشد، یعنی در واقع مبتلایان به اختلالات روانی همچون مومی در دست محیط هستند و از کمترین اختیاری برخوردارند و براحتی می‌توان از آن‌ها به نفع خود بهره برد.

با توجه به این نکته و تطبیق آن با سیاست‌های داخلی جمهوری اسلامی می‌توان به یک واقیت تکان دهنده پی‌برد: کشاندن جامعه به منجلاب آسیب‌های اجتماعی و ایجاد یک جامعه تماما بیمار که تار و پود آنرا اختلالت روانی تنیده و در نهایت انفجار و متلاشی شدن آن. سیاستی فاشیستی و ضدبشری اما حساب شده که اساس برنامه‌ریزی‌های حکومت اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد. همانگونه که یک انگل برای تداوم بقا خود نیاز به گسترش فساد در محیط خود است حکومت اسلامی ایران نیز برای بقا و دست‌یابی به برنامه‌های روانپریشانه‌ی خود نیازمند جامعه‌ای است که از واقعیت‌ها بریده باشد و در عالمی مالیخولیایی سیر کند. همین امر موجب شده است که برنامه‌ریزان جمهوری اسلامی از همان روزها آغازین حکومتشان تیشه به ریشه اقتصاد و رفاه اجتماعی بزنند تا از این راه اصلی‌ترین عامل در ایجاد آسیب‌های اجتماعی را مهیا سازند. مسلما با توجه به واقعیت‌های موجود در جامعه که روزانه شاهد آن هستیم و یا با استناد به همان آمار‌های ناقص حکومتی، می‌توان صدای زنگ‌های نابودی سرزمین‌مان را که مدت‌ها پیش به صدا در آمده بود را بشنویم و اگر نتوانیم آنتی‌بیوتیکی برای رژیم ایران بیابیم بی‌شک این بیماری عفونی میزبان خود را کاملا خواهد کشت و دیگر جایی برای جبران مافات نخواهد گذاشت.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".