• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٩ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

انتشار مدارک جدید دال بر وجود روابط عمیق ایران و القاعده

میلادی: ٠٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/١١ - ١١:٣٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
انتشار مدارک جدید دال بر وجود روابط عمیق ایران و القاعده
کوردستان میدیا: بعد از آنکه رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ماه گذشته از وجود روابط عمیق ایران و القاعده خبر داده بود، سی.آی.ای اخیرا به انتشار اسناد مرتبط با این موضوع پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو در مهرماه سال جاری از وجود روابط گسترده مابین ایران و گروه تروریستی القاعده خبر داده بود و اظهار داشت که: تماس‌هایی بوده، که در کم‌ترین حالت، به معامله‌هایی انجامیده که دو طرف مزاحم یک‌دیگر نشوند. او به مدارکی اشاره کرد که در حمله به "ابت آباد" -محل اقامت اسامه بن لادن- به دست نیروهای آمریکایی افتاده بود و پرده از راز روابط گسترده‌ی رژیم اسلامی ایران با سازمان تروریستی القاده برمی‌داشت.

در همین راستا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در چهارشنبه دهم آبان ١٣٩٦، اقدام به انتشار اسناد متعددی نمود که به وضوح نشان می‌داد القاعده در سطح بسیار وسیعی با مقامات ایران در رابطه بوده و هماهنگی عملیاتی، اطلاعاتی و مالی داشته‌اند. بنابر گزارشات منتشر شده بخشی از این اسناد پیشتر در دسترس پژوهشگران "بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها" قرار گرفته بود.

طی حمله نیروهای ویژه آمریکا به مخفیگاه بن‌لادن در سال ٢٠١١ میلادی، اسامه بن لادن کشته و ده‌ها هزار سند اطلاعاتی از آن محل ضبط شد که بسیاری از فعالیت‌ها و روابط القاعده با کشورها و گروه‌های دیگر را برملا می‌ساخت.

اسناد منتشر شده در وب‌سایت سی.آی.ای بالغ بر ٤٧٠هزار سند می‌باشد که در دسترس عموم قرار گرفته است. پیشتر ینیز کی از اعضای "بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها" به خبرگزاری فرانسه گفته بود که: این اسناد برای نمونه دربرگیرنده ویدئویی از عروسی حمزه بن لادن است که در ایران فیلم‌برداری شده‌است. این ویدئو نخستین تصاویر به‌دست‌آمده از پسر محبوب رهبر القاعده است که بنابر اسناد به دست آمده بن‌لادن خواهان آن بود پس از او رهبری این سازمان را به دست آورد.

یکی از اسناد منتشر شده به گزارشی ١٩ صفحه‌ای از فرماندهان ارشد القاعده اشاره دارد که خطاب به اسامه بن لادن نگاشته شده است. طبق این سند میان جمهوری اسلامی ایران و این گروه توافقاتی وجود داشته که القاعده حملاتی علیه منافع آمریکا در خلیج و عربستان سعودی انجام دهد. در برابر از طرف ایران پول و جنگ‌افزار و اجازه "آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله لبنان" را کسب کند.

بنابر اسناد مذکور شبکه‌ی خبری ان بی سی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد رژیم اسلامی ایران در بازه‌ای از زمان پیشنهاد ارائه کمک‌هایی به القاعده به شکل مالی یا تسلیحاتی و آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله را در قبال حمله به منافع آمریکا در عربستان و خلیج ارائه کرده بود. بنابر این گزارش، اسناد منتشر شده به تنش‌های مابین دو طرف نیز اشاره دارند که در مقاطع زمانی مختلفی روی داده و رژیم تروریستی ایران اقدام به بازداشت فرماندهان یا اعضای دیگر سازمان القاعده که در ایران حضور داشته‌اند، کرده است.

در میان اسناد منتشر شده رونوشت نامه اسامه بن لادن دیده می‌شود که خطاب به علی خامنه‌ای نوشته شده و بنابر آن از او خواسته‌ است تا اعضای خوانواده‌اش را که در ایران بازداشت می‌باشند را آزاد کند.

قابل ذکر است در سال ١٣٩١ وزارت خارجه آمریکا طی گزارش سالیانه‌ی خود در باب تروریسم در جهان علاوه بر آنکه رژی اسکامی ایران را "حامی ممتاز فعالیت‌های تروریستی" توصیف کرده بود، متذکر می‌شود که ایران به اعضای القاعده اجازه استفاده از خاک خود برای انجام برخی فعالیت‌های مالی و انتقال نفرات را داده‌ است.

دولت جدید آمریکا بارها ایران به حمایت از تروریسم در منطقه و دامن زدن به جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی محکوم کرده است و در همین رابطه دونالد ترامپ گفته بود: ایران لنگرگاهی امن به تروریست‌ها می‌دهد و از آن پیشتیبانی مالی می‌کند و مسئول بی‌ثباتی در منطقه است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.