• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

انتشار مدارک جدید دال بر وجود روابط عمیق ایران و القاعده

میلادی: ٠٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/١١ - ١١:٣٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
انتشار مدارک جدید دال بر وجود روابط عمیق ایران و القاعده
کوردستان میدیا: بعد از آنکه رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ماه گذشته از وجود روابط عمیق ایران و القاعده خبر داده بود، سی.آی.ای اخیرا به انتشار اسناد مرتبط با این موضوع پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو در مهرماه سال جاری از وجود روابط گسترده مابین ایران و گروه تروریستی القاعده خبر داده بود و اظهار داشت که: تماس‌هایی بوده، که در کم‌ترین حالت، به معامله‌هایی انجامیده که دو طرف مزاحم یک‌دیگر نشوند. او به مدارکی اشاره کرد که در حمله به "ابت آباد" -محل اقامت اسامه بن لادن- به دست نیروهای آمریکایی افتاده بود و پرده از راز روابط گسترده‌ی رژیم اسلامی ایران با سازمان تروریستی القاده برمی‌داشت.

در همین راستا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در چهارشنبه دهم آبان ١٣٩٦، اقدام به انتشار اسناد متعددی نمود که به وضوح نشان می‌داد القاعده در سطح بسیار وسیعی با مقامات ایران در رابطه بوده و هماهنگی عملیاتی، اطلاعاتی و مالی داشته‌اند. بنابر گزارشات منتشر شده بخشی از این اسناد پیشتر در دسترس پژوهشگران "بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها" قرار گرفته بود.

طی حمله نیروهای ویژه آمریکا به مخفیگاه بن‌لادن در سال ٢٠١١ میلادی، اسامه بن لادن کشته و ده‌ها هزار سند اطلاعاتی از آن محل ضبط شد که بسیاری از فعالیت‌ها و روابط القاعده با کشورها و گروه‌های دیگر را برملا می‌ساخت.

اسناد منتشر شده در وب‌سایت سی.آی.ای بالغ بر ٤٧٠هزار سند می‌باشد که در دسترس عموم قرار گرفته است. پیشتر ینیز کی از اعضای "بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها" به خبرگزاری فرانسه گفته بود که: این اسناد برای نمونه دربرگیرنده ویدئویی از عروسی حمزه بن لادن است که در ایران فیلم‌برداری شده‌است. این ویدئو نخستین تصاویر به‌دست‌آمده از پسر محبوب رهبر القاعده است که بنابر اسناد به دست آمده بن‌لادن خواهان آن بود پس از او رهبری این سازمان را به دست آورد.

یکی از اسناد منتشر شده به گزارشی ١٩ صفحه‌ای از فرماندهان ارشد القاعده اشاره دارد که خطاب به اسامه بن لادن نگاشته شده است. طبق این سند میان جمهوری اسلامی ایران و این گروه توافقاتی وجود داشته که القاعده حملاتی علیه منافع آمریکا در خلیج و عربستان سعودی انجام دهد. در برابر از طرف ایران پول و جنگ‌افزار و اجازه "آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله لبنان" را کسب کند.

بنابر اسناد مذکور شبکه‌ی خبری ان بی سی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد رژیم اسلامی ایران در بازه‌ای از زمان پیشنهاد ارائه کمک‌هایی به القاعده به شکل مالی یا تسلیحاتی و آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله را در قبال حمله به منافع آمریکا در عربستان و خلیج ارائه کرده بود. بنابر این گزارش، اسناد منتشر شده به تنش‌های مابین دو طرف نیز اشاره دارند که در مقاطع زمانی مختلفی روی داده و رژیم تروریستی ایران اقدام به بازداشت فرماندهان یا اعضای دیگر سازمان القاعده که در ایران حضور داشته‌اند، کرده است.

در میان اسناد منتشر شده رونوشت نامه اسامه بن لادن دیده می‌شود که خطاب به علی خامنه‌ای نوشته شده و بنابر آن از او خواسته‌ است تا اعضای خوانواده‌اش را که در ایران بازداشت می‌باشند را آزاد کند.

قابل ذکر است در سال ١٣٩١ وزارت خارجه آمریکا طی گزارش سالیانه‌ی خود در باب تروریسم در جهان علاوه بر آنکه رژی اسکامی ایران را "حامی ممتاز فعالیت‌های تروریستی" توصیف کرده بود، متذکر می‌شود که ایران به اعضای القاعده اجازه استفاده از خاک خود برای انجام برخی فعالیت‌های مالی و انتقال نفرات را داده‌ است.

دولت جدید آمریکا بارها ایران به حمایت از تروریسم در منطقه و دامن زدن به جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی محکوم کرده است و در همین رابطه دونالد ترامپ گفته بود: ایران لنگرگاهی امن به تروریست‌ها می‌دهد و از آن پیشتیبانی مالی می‌کند و مسئول بی‌ثباتی در منطقه است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.