• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

انتشار مدارک جدید دال بر وجود روابط عمیق ایران و القاعده

میلادی: ٠٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/١١ - ١١:٣٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
انتشار مدارک جدید دال بر وجود روابط عمیق ایران و القاعده
کوردستان میدیا: بعد از آنکه رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ماه گذشته از وجود روابط عمیق ایران و القاعده خبر داده بود، سی.آی.ای اخیرا به انتشار اسناد مرتبط با این موضوع پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو در مهرماه سال جاری از وجود روابط گسترده مابین ایران و گروه تروریستی القاعده خبر داده بود و اظهار داشت که: تماس‌هایی بوده، که در کم‌ترین حالت، به معامله‌هایی انجامیده که دو طرف مزاحم یک‌دیگر نشوند. او به مدارکی اشاره کرد که در حمله به "ابت آباد" -محل اقامت اسامه بن لادن- به دست نیروهای آمریکایی افتاده بود و پرده از راز روابط گسترده‌ی رژیم اسلامی ایران با سازمان تروریستی القاده برمی‌داشت.

در همین راستا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در چهارشنبه دهم آبان ١٣٩٦، اقدام به انتشار اسناد متعددی نمود که به وضوح نشان می‌داد القاعده در سطح بسیار وسیعی با مقامات ایران در رابطه بوده و هماهنگی عملیاتی، اطلاعاتی و مالی داشته‌اند. بنابر گزارشات منتشر شده بخشی از این اسناد پیشتر در دسترس پژوهشگران "بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها" قرار گرفته بود.

طی حمله نیروهای ویژه آمریکا به مخفیگاه بن‌لادن در سال ٢٠١١ میلادی، اسامه بن لادن کشته و ده‌ها هزار سند اطلاعاتی از آن محل ضبط شد که بسیاری از فعالیت‌ها و روابط القاعده با کشورها و گروه‌های دیگر را برملا می‌ساخت.

اسناد منتشر شده در وب‌سایت سی.آی.ای بالغ بر ٤٧٠هزار سند می‌باشد که در دسترس عموم قرار گرفته است. پیشتر ینیز کی از اعضای "بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها" به خبرگزاری فرانسه گفته بود که: این اسناد برای نمونه دربرگیرنده ویدئویی از عروسی حمزه بن لادن است که در ایران فیلم‌برداری شده‌است. این ویدئو نخستین تصاویر به‌دست‌آمده از پسر محبوب رهبر القاعده است که بنابر اسناد به دست آمده بن‌لادن خواهان آن بود پس از او رهبری این سازمان را به دست آورد.

یکی از اسناد منتشر شده به گزارشی ١٩ صفحه‌ای از فرماندهان ارشد القاعده اشاره دارد که خطاب به اسامه بن لادن نگاشته شده است. طبق این سند میان جمهوری اسلامی ایران و این گروه توافقاتی وجود داشته که القاعده حملاتی علیه منافع آمریکا در خلیج و عربستان سعودی انجام دهد. در برابر از طرف ایران پول و جنگ‌افزار و اجازه "آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله لبنان" را کسب کند.

بنابر اسناد مذکور شبکه‌ی خبری ان بی سی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد رژیم اسلامی ایران در بازه‌ای از زمان پیشنهاد ارائه کمک‌هایی به القاعده به شکل مالی یا تسلیحاتی و آموزش در اردوگاه‌های حزب‌الله را در قبال حمله به منافع آمریکا در عربستان و خلیج ارائه کرده بود. بنابر این گزارش، اسناد منتشر شده به تنش‌های مابین دو طرف نیز اشاره دارند که در مقاطع زمانی مختلفی روی داده و رژیم تروریستی ایران اقدام به بازداشت فرماندهان یا اعضای دیگر سازمان القاعده که در ایران حضور داشته‌اند، کرده است.

در میان اسناد منتشر شده رونوشت نامه اسامه بن لادن دیده می‌شود که خطاب به علی خامنه‌ای نوشته شده و بنابر آن از او خواسته‌ است تا اعضای خوانواده‌اش را که در ایران بازداشت می‌باشند را آزاد کند.

قابل ذکر است در سال ١٣٩١ وزارت خارجه آمریکا طی گزارش سالیانه‌ی خود در باب تروریسم در جهان علاوه بر آنکه رژی اسکامی ایران را "حامی ممتاز فعالیت‌های تروریستی" توصیف کرده بود، متذکر می‌شود که ایران به اعضای القاعده اجازه استفاده از خاک خود برای انجام برخی فعالیت‌های مالی و انتقال نفرات را داده‌ است.

دولت جدید آمریکا بارها ایران به حمایت از تروریسم در منطقه و دامن زدن به جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی محکوم کرده است و در همین رابطه دونالد ترامپ گفته بود: ایران لنگرگاهی امن به تروریست‌ها می‌دهد و از آن پیشتیبانی مالی می‌کند و مسئول بی‌ثباتی در منطقه است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.