• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند

میلادی: ٠۶-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/١۵ - ١٧:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
مصاحبه: صابر فتاحی

استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران و اعلام پشتیبانی حزب دمکرات کوردستان ایران از این استراتژی، موضوع اصلی گفتگوی ویژه‌ی تلویزیون تیشک با "مصطفی هجری" دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران بود که متن مصاحبه مذکور عینا ترجمه و در اختیار خوانندگان "کوردستان" قرار می‌گیرد.

شما استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران را چگونه تحلیل می‌کنید؟

ترامپ چه پیش از انتخابات و چه طی ده ماه ریاست‌جمهوری خود، مستمرا اعتراض خود را نسبت به برجام بیان داشته است و حال نیز بر آن است تا وعده‌هایی را که در طول کارزار انتخابات به مردم داده بود محقق سازد. ترامپ بر این باور است که این توافق معیوب و ناقص است و باید در مفاد آن بازنگری شود برای آنکه ضمانتی باشد بر ممانعت از دست‌یابی رژیم ایران به سلاح اتمی. حال این مساله را به کنگره محول کرده است تا در این باب تصمیم بگیرد و طی دو ماه آینده نتیجه نشست‌های خود با دولت را اعلام کند و اگر به نتیجه‌ی مشخصی نرسند ترامپ یک جانبه توافق مذکور را لغو می‌کند. خروج از توافق مشکلات عدیده‌ای را برای ایران از لحاظ تحریم‌ها ایجاد می‌کند. علاوه بر مساله‌ی برجام باید به سپاه پاسداران و قرار گرفتن کلیت آن در لیست تحریم‌ها اشاره کرد در حالی که پیشتر تنها سپاه قدس مشمول تحریم می‌شد. از خواست‌های دیگر ترامپ، عدم حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی منطقه‌ای، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و اسرائیل و نیز مهیا کردن شرایط لازم برای بازرسی و نظارت بر مراکز نظامی و موشکی می‌باشد.

مسائل مذکور، مباحثی می‌باشند که ما به مانند حزب دمکرات کوردستان ایران سال‌هاست که خواستار آن بوده و بر این امر تاکید کرده‌ایم که رژیم جمهوری اسلامی ایران، رژیمی تروریستی می‌باشد. رژیم ایران در تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی است و توافق برجام فرصت مناسبی را برای جمهوری اسلامی مهیا کرده است تا با دریافت پول‌های بلوکه شده در بانک‌های آمریکا، آنرا صرف اعمال تروریستی و ایجاد آشوب در کشورهای منطقه کند. حال ما خرسندیم که حکومت آمریکا به این قناعت در باب مساله رژیم ایران رسیده است که ما سال‌هاست به آن اشاره می‌کنیم. ما بر این باوریم که برنامه‌ی ترامپ تاثیر فراوانی خواهد داشت و فرصت بهتری را برای همه‌ی آزادیخواهان ایران، ملیت‌های ایران و به ویژه برای کوردها فراهم خواهد کرد که بتوانیم دامنه‌ی مبارزه خود علیه جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهیم.

همانگونه که اشاره کردید ترامپ در طول کارزار انتخاباتی خود وعده‌ی لغو برجام را داده بود اما تا به امروز نتوانسته است که این کار را انجام دهد. آیا اقدامات او کافی نیست یا اینکه باید مراحل قانونی آن طی شود تا بتوان برجام را لغو کرد؟

آنچه که ترامپ با آن مواجه است با شرایط پیش از انتخابات متفاوت است. پیش از انتخابات و در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما همه کشورهای اروپایی درباره تشدید تحریم‌ها علیه ایران هم‌نظر بودند، برای آنکه جمهوری اسلامی به زانو درآید و به پای میز گفتگو کشانده شود و از این طریق از ایران امتیاز بگیرند. این حرکت در آن زمان موفقیت‌آمیز بود و ایران را مجبور کردند که توافقنامه را امضا کند اما آنچه که ترامپ پیشتر مدعی آن بود یعنی پاره کردن برجام و خارج شدن از آن، با شرایط موجود نمی‌خواند. در شرایط فعلی، وجود توافق مذکور در راستای منافع آن‌هاست اما با این شرط که اصلاح شود و از سوی دیگر آن انسجامی که پیشتر میان هم‌پیمانان اروپایی آمریکا در ارتباط با برجام وجود داشت دیگر وجود ندارد. اروپایی‌ها خواستار آن هستند که روابطشان با ایران به حالت عادی برگردد و بتوانند بازرگانی و سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشند و از عواید این امر بی‌بهره نمانند. همچنین این کشورها بر عدم لغو برجام تاکید می‌کنند اما با تمام این اوصاف آن‌ها نیز بر این باورند که ایران باید به دخالت‌هایش در منطقه پایان دهد.

از دخالت‌های ایران سخن گفتید، تنها بعد از دو روز از اعلام استراتژی جدید آمریکا و سخنان ترامپ، شاهد آن بودیم که رژیم ایران با همکاری حشد شعبی بخش‌هایی از خاک کوردستان عراق را تصرف کرد این وقایع حامل چه پیغامی است؟

بی‌شک جمهوری اسلامی ایران در برابر استراتژی جدید آمریکا کاملا احساس خطر می‌کند، او هم می‌خواهد عکس‌العملی نشان بدهد و در این عکس‌العمل‌هاست که تقابل‌ها روی می‌دهند. منظور از تقابل و برخورد حتما حالت نظامی آن نیست اما اقدامات جمهوری اسلامی و تاکید این رژیم بر تداوم اعمال نادرستش در منطقه و دنیا می‌تواند به عاملی برای ترامپ بدل شود که ترامپ بتواند در میان هم‌پیمانان اروپایی برای پیش بردن برنامه‌هایش متحدانی بیابد و با همکاری آن‌ها بتواند بر ایران فشار مضاعفی وارد کند.

در سوال قبلی اشاره کردم که ترامپ نتوانسته حامی چندانی برای پیش بردن برنامه‌های خود بیابد آیا بر این باورید که کشورها١+٥ در مقابل این استراتژی بایستند؟

در مقابل لغو برجام خواهند ایستاد، اما در مورد تحریم‌ها دیگر که سپاه پاسداران را به مانند نیرویی تروریستی که دست به جنایت می‌زند و بر دشمنی با اسرائیل تاکید می‌کند و نیز در کشورهای منطقه دخالت می‌کند و هر روز بر دامنه نفوذ خود می‌افزاید، هم‌نظر و موافقند. ما در اینجا باید به این نکته توجه داشته باشیم که آنان میان مساله برجام با سایر مسائل ایران تفاوت قائل شده‌اند. اروپائی‌ها بر این باورند که نباید برجام لغو شود اما با این حال حامی آمریکا برای اصلاح این توافق هستند.

هدف اصلی هم آن است که بنابر این توافق که در دوران اوباما تنظیم شده است ایران می‌تواند بعد از ١٠ یا ١٥ سال، بار دیگر دست به غنی‌سازی اورانیوام بزند و این امر احتمال دست‌یابی رژیم ایران به سلاح اتمی را به شدت افزایش می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند با اصلاح توافنامه‌ی مذکور کاری کنند که جمهوری اسلامی هیچگاه توان ساخت سلاح اتمی را نداشته باشد و در این امر اروپایی‌ها نیز موافق و حامی آن هستند. علاوه بر این موضوع، مساله تحریم‌هایی به میان می‌آید که قرار است بر رژیم ایران در ارتباط با دخالت‌هایش در منطقه بر او تحمیل شود که پیشتر به آن اشاره کردم.

در سخنان ترامپ بیش از ١٠ بار به نام سپاه پاسداران اشاره شده است و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا نیز این سازمان تروریستی را تحت تحریم قرار داد، گفتید اگر تصمیمات ترامپ اجرایی شوند مبارزات مردم ایران و کوردستان نیز به سرانجامی خواهد رسید اما اگر کنگره برخلاف خواست ترامپ موضع بگیرد چه؟

واقعا مشکل است که به پیش‌بینی آینده پرداخت، آنچه که در شرایط فعلی وجود دارد این است که بر اساس قوانین آمریکا کنگره باید تا دو ماه دیگر دستور رئیس‌جمهور را اجرائی کند و نظر خود را در این مورد اعلام کند. حال ترامپ می‌گوید که اگر به توافقی نرسند یکجانبه توافق را لغو خواهد کرد و قانونا نیز می‌تواند دست به این کار بزند اما بر این عقیده‌ام که عمل مناسبی را انجام داده است که توپ را به زمین کنگره انداخته است تا از این طریق بتواند همکاری کنگره را نیز بدست بیاورد. اما بعد از آن، چه می‌شود را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. براساس سیاست‌هایی که ترامپ تا کنون اعلام کرده است هدف، اصلاح برجام است اصلاح مواردی که از دیدگاه دولت جدید آمریکا این امکان را به رژیم ایران می‌دهد که به سلاح اتمی دست بیابد تا مانع از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی شوند و اگر این امکان مهیا نشد همانگونه که ترامپ اعلام کرده است یکجانبه از آن خارج خواهد شد.

سپاه تحت تحریم قرار گرفته است، اما اگر در لیست سیاه قرار گیرد مبارزه ملت کورد وارد چه فازی می‌شود یاچه تاثیری بر مبارزات مردم ایران خواهد داشت؟

باید به مساله‌ی ایران به صورت کلی نگاه کرد و در این میان سپاه پاسداران نیز بخشی از آن می‌باشد. زمانی که این رژیم تحت تحریم باشد ضعیف می‌شود و فرصت مناسب‌تری برای مردم علیه جمهوری اسلامی مهیا می‌شود. رژیم ایران مجبور می‌شود که عوامل خود را در منطقه محدود سازد برای آنکه در امور کشورهای منطقه دخالت نکند و جنگ و آشوب ایجاد نکند. این‌ها همه به نفع مردم منطقه و ایران است. ما بر اساس این واقعیت است که از استراتژی جدید آمریکا حمایت کرده‌ایم اما این بدین معنا نیست که اگر این استراتژی و تحریم‌های موردنظر کاملا اجرا شوند ما منتظر بمانیم و چشم به راه باشیم که تحریم‌های مذکور موجب سقوط جمهوری اسلامی شوند. ما به مانند کورد اگر می‌خواهیم از فرصت‌های مناسبی که در آینده پیش می‌آید، حداکثر استفاده را ببریم باید متحد و منسجم و آگاهانه به مبارزه خود ادامه دهیم و از این طریق مردم کورد باید به جهانیان نشان دهند که حقوق حقه‌شان نقض شده و خواهان تحقق حق خود هستند.

چرا در استراتژی جدید آمریکا تنها بر مساله اتمی تاکید می‌شود، مسائل دیگری نیز وجود دارد که در بیانیه حزب دمکرات کوردستان ایران در حمایت از این استراتژی نیز به آن اشاره شده است، چرا دولت آمریکا بر این مسائل تاکید و تمرکز نمی‌کند؟

واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است. چرا که امرزه تمام دنیا گرفتار مساله کره‌ی شمالی هستند و مستمرا در حال تولید موشک‌های قاره‌پیما است و دارای سلاح اتمی می‌باشد و آمریکا و جهان تهدید می‌کند. بخاطر همین آن‌ها نمی‌خواهند کره‌ی شمالی دیگری ایجاد شود و پیش از آنکه توان تولید سلاح اتمی را بدست آورد مانع از آن شوند. آنچه که در این شرایط مهم است و مشخص کننده‌ی اولویت‌های مسائلی‌ست که ایران مسبب آن‌ها می‌باشد، مساله امکان دست‌یابی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح اتمی می‌باشد که اگر به این توانایی دست یابد تهدیدی عظیمی را متوجه منطقه، به ویژه آمریکا و متحدانش می‌کند.

در بیانیه حزب دمکرات کوردستان آمده است که از استراتژی جدید آمریکا استقبال و حمایت می‌کند، این به چه معنایی است؟

در واقع آنچه که رژیم ایران انجام می‌دهد و دولت جدید آمریکا به آن اشاره دارد را ما سال‌ها پیش متذکر شده‌ایم. بارها گفته‌ایم که باید مانع رفتارهای این رژیم مستبد شد اما آنچنان که لازم بود به سخنان ما اهمیتی نمی‌دادند حال که آنان سخنان ما را تکرار می‌کنند طبیعی است که ما خرسند باشیم. چرا که آشکار شده است که آن‌ها نیز به این قناعت رسیده‌اند که رژیم جمهوری اسلامی ایران، نه تنها تهدیدی است علیه ملت کورد و مردم ایران بلکه تمام جهان را تهدید می‌کند. بخشی از آشوب‌ها و جنگ‌های که وجود دارند به سیاست‌های مداخله‌جویانه رژیم اسلامی ایران مرتبط می‌باشد و همانگونه که اشاره کردم رژیم ایران دشمن کورد و آزادیخواهان ایران می‌باشد. به همین خاطر است که وقتی ابرقدرتی دشمن ما را تحریم می‌کند فرصت مناسبی برای ما مهیا می‌شود تا بتوانیم مبارزاتمان را بهتر پیش ببریم، به همین خاطر بسیار طبیعی است که ما از این برنامه و استراتژی جدید آمریکا حمایت کنیم.

نکته‌ی اساسی بیاننامه‌ی حزب دمکرات این است که به ایجاد انسجام و و اتحاد در میان مردم علیه رژیم اسلامی ایران به عنوان اصلی‌ترین دشمن اشاره شده است. در شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توان دیدگاه مردم در این رابطه را دید و متذکر می‌شوند که مردم توانسته‌اند متحد شوند اما بگذارید احزاب نیز متحد و منسجم شوند، در این باب چه سخنی دارید؟

مدت‌هاست که مردم خواهان آن هستند که نیروهای اپوزیسیون کورد منسجم و متحد شوند و ما نیز پیشتر به ضرورت این امر و ایجاد نوعی انسجام با این احزاب پی برده‌ایم و در این راستا تلاش می‌کنیم و طی یکی دو سال اخیر گام‌های متناسبی در این مورد برداشته شده است و این فعالیت‌ها ادامه دارد. از سوی دیگر با رفقای پیشین که از حزب جدا شده‌اند در حال گفتگو هستیم و مستمرا هیئت‌هایمان در حال دیدار و مذاکره هستند و با جناح‌های دیگر نیز در حال رایزنی هستیم و تا به امروز نیز توانسته‌ایم برخی از فعالیت‌ها را مشترکا انجام دهیم که سبب نزدیکی و انسجام بیشتری شده است. بی‌شک این انتظار مردم کاملا صحیح است، حقیقتا وقتی از انسجام میان اقشار مردم سخن می‌گوئیم ما نیز باید آغازگر آن باشیم. حزب دمکرات کوردستان ایران در این رابطه آنچه را که بر عهده داشته با احساس مسئولیت تمام انجام داده است، هر چند که به تمام اهداف خود در این زمینه دست نیافته‌ایم اما تاثیر بسزائی در دور کردن بدبینی، نفاق و ضدیت با هم داشته‌ایم اما این کافی نیست باید بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.

در پایان برنامه اگر سخنی هست، بفرمائید؟

بار دیگر این حقیقت را برای مردم مبارز و آزادیخواه کورد در کوردستان ایران تکرار می‌کنم که علاوه بر آنکه باید از هر موقعیتی که پیش می‌آید بهره جست اما نباید چشم به راه حکومت‌های خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود کنند یا جمهوری اسلامی را مجبور کنند که حقوق ما را بدهد. ما باید خود تاثیرگذار باشیم و کوردستان در "راسان روژهلات" باید به نیرویی تاثیرگذار در مجامع بین‌المللی و تصمیم‌گیرنده در معادلات بدل شود. ما تا زمانی که نتوانیم به چنین سطحی برسیم حتا اگر جمهوری اسلامی ضعیف شود یا سقوط کند نمی‌توانیم به هدفمان که آزادی ملتمان است دست یابیم. برای همین نباید فراموش کرد که پیش از هر چیزی باید متکی به نیروی خود باشیم و همه با هم در راستای تحقق آن قدم برداریم و این وظیفه یک یا دو حزب نیست بلکه وظیفه تمام جناح‌های موجود است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.