• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند

میلادی: ٠۶-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/١۵ - ١٧:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
مصاحبه: صابر فتاحی

استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران و اعلام پشتیبانی حزب دمکرات کوردستان ایران از این استراتژی، موضوع اصلی گفتگوی ویژه‌ی تلویزیون تیشک با "مصطفی هجری" دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران بود که متن مصاحبه مذکور عینا ترجمه و در اختیار خوانندگان "کوردستان" قرار می‌گیرد.

شما استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران را چگونه تحلیل می‌کنید؟

ترامپ چه پیش از انتخابات و چه طی ده ماه ریاست‌جمهوری خود، مستمرا اعتراض خود را نسبت به برجام بیان داشته است و حال نیز بر آن است تا وعده‌هایی را که در طول کارزار انتخابات به مردم داده بود محقق سازد. ترامپ بر این باور است که این توافق معیوب و ناقص است و باید در مفاد آن بازنگری شود برای آنکه ضمانتی باشد بر ممانعت از دست‌یابی رژیم ایران به سلاح اتمی. حال این مساله را به کنگره محول کرده است تا در این باب تصمیم بگیرد و طی دو ماه آینده نتیجه نشست‌های خود با دولت را اعلام کند و اگر به نتیجه‌ی مشخصی نرسند ترامپ یک جانبه توافق مذکور را لغو می‌کند. خروج از توافق مشکلات عدیده‌ای را برای ایران از لحاظ تحریم‌ها ایجاد می‌کند. علاوه بر مساله‌ی برجام باید به سپاه پاسداران و قرار گرفتن کلیت آن در لیست تحریم‌ها اشاره کرد در حالی که پیشتر تنها سپاه قدس مشمول تحریم می‌شد. از خواست‌های دیگر ترامپ، عدم حمایت رژیم ایران از گروه‌های تروریستی منطقه‌ای، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و اسرائیل و نیز مهیا کردن شرایط لازم برای بازرسی و نظارت بر مراکز نظامی و موشکی می‌باشد.

مسائل مذکور، مباحثی می‌باشند که ما به مانند حزب دمکرات کوردستان ایران سال‌هاست که خواستار آن بوده و بر این امر تاکید کرده‌ایم که رژیم جمهوری اسلامی ایران، رژیمی تروریستی می‌باشد. رژیم ایران در تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی است و توافق برجام فرصت مناسبی را برای جمهوری اسلامی مهیا کرده است تا با دریافت پول‌های بلوکه شده در بانک‌های آمریکا، آنرا صرف اعمال تروریستی و ایجاد آشوب در کشورهای منطقه کند. حال ما خرسندیم که حکومت آمریکا به این قناعت در باب مساله رژیم ایران رسیده است که ما سال‌هاست به آن اشاره می‌کنیم. ما بر این باوریم که برنامه‌ی ترامپ تاثیر فراوانی خواهد داشت و فرصت بهتری را برای همه‌ی آزادیخواهان ایران، ملیت‌های ایران و به ویژه برای کوردها فراهم خواهد کرد که بتوانیم دامنه‌ی مبارزه خود علیه جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهیم.

همانگونه که اشاره کردید ترامپ در طول کارزار انتخاباتی خود وعده‌ی لغو برجام را داده بود اما تا به امروز نتوانسته است که این کار را انجام دهد. آیا اقدامات او کافی نیست یا اینکه باید مراحل قانونی آن طی شود تا بتوان برجام را لغو کرد؟

آنچه که ترامپ با آن مواجه است با شرایط پیش از انتخابات متفاوت است. پیش از انتخابات و در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما همه کشورهای اروپایی درباره تشدید تحریم‌ها علیه ایران هم‌نظر بودند، برای آنکه جمهوری اسلامی به زانو درآید و به پای میز گفتگو کشانده شود و از این طریق از ایران امتیاز بگیرند. این حرکت در آن زمان موفقیت‌آمیز بود و ایران را مجبور کردند که توافقنامه را امضا کند اما آنچه که ترامپ پیشتر مدعی آن بود یعنی پاره کردن برجام و خارج شدن از آن، با شرایط موجود نمی‌خواند. در شرایط فعلی، وجود توافق مذکور در راستای منافع آن‌هاست اما با این شرط که اصلاح شود و از سوی دیگر آن انسجامی که پیشتر میان هم‌پیمانان اروپایی آمریکا در ارتباط با برجام وجود داشت دیگر وجود ندارد. اروپایی‌ها خواستار آن هستند که روابطشان با ایران به حالت عادی برگردد و بتوانند بازرگانی و سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشند و از عواید این امر بی‌بهره نمانند. همچنین این کشورها بر عدم لغو برجام تاکید می‌کنند اما با تمام این اوصاف آن‌ها نیز بر این باورند که ایران باید به دخالت‌هایش در منطقه پایان دهد.

از دخالت‌های ایران سخن گفتید، تنها بعد از دو روز از اعلام استراتژی جدید آمریکا و سخنان ترامپ، شاهد آن بودیم که رژیم ایران با همکاری حشد شعبی بخش‌هایی از خاک کوردستان عراق را تصرف کرد این وقایع حامل چه پیغامی است؟

بی‌شک جمهوری اسلامی ایران در برابر استراتژی جدید آمریکا کاملا احساس خطر می‌کند، او هم می‌خواهد عکس‌العملی نشان بدهد و در این عکس‌العمل‌هاست که تقابل‌ها روی می‌دهند. منظور از تقابل و برخورد حتما حالت نظامی آن نیست اما اقدامات جمهوری اسلامی و تاکید این رژیم بر تداوم اعمال نادرستش در منطقه و دنیا می‌تواند به عاملی برای ترامپ بدل شود که ترامپ بتواند در میان هم‌پیمانان اروپایی برای پیش بردن برنامه‌هایش متحدانی بیابد و با همکاری آن‌ها بتواند بر ایران فشار مضاعفی وارد کند.

در سوال قبلی اشاره کردم که ترامپ نتوانسته حامی چندانی برای پیش بردن برنامه‌های خود بیابد آیا بر این باورید که کشورها١+٥ در مقابل این استراتژی بایستند؟

در مقابل لغو برجام خواهند ایستاد، اما در مورد تحریم‌ها دیگر که سپاه پاسداران را به مانند نیرویی تروریستی که دست به جنایت می‌زند و بر دشمنی با اسرائیل تاکید می‌کند و نیز در کشورهای منطقه دخالت می‌کند و هر روز بر دامنه نفوذ خود می‌افزاید، هم‌نظر و موافقند. ما در اینجا باید به این نکته توجه داشته باشیم که آنان میان مساله برجام با سایر مسائل ایران تفاوت قائل شده‌اند. اروپائی‌ها بر این باورند که نباید برجام لغو شود اما با این حال حامی آمریکا برای اصلاح این توافق هستند.

هدف اصلی هم آن است که بنابر این توافق که در دوران اوباما تنظیم شده است ایران می‌تواند بعد از ١٠ یا ١٥ سال، بار دیگر دست به غنی‌سازی اورانیوام بزند و این امر احتمال دست‌یابی رژیم ایران به سلاح اتمی را به شدت افزایش می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند با اصلاح توافنامه‌ی مذکور کاری کنند که جمهوری اسلامی هیچگاه توان ساخت سلاح اتمی را نداشته باشد و در این امر اروپایی‌ها نیز موافق و حامی آن هستند. علاوه بر این موضوع، مساله تحریم‌هایی به میان می‌آید که قرار است بر رژیم ایران در ارتباط با دخالت‌هایش در منطقه بر او تحمیل شود که پیشتر به آن اشاره کردم.

در سخنان ترامپ بیش از ١٠ بار به نام سپاه پاسداران اشاره شده است و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا نیز این سازمان تروریستی را تحت تحریم قرار داد، گفتید اگر تصمیمات ترامپ اجرایی شوند مبارزات مردم ایران و کوردستان نیز به سرانجامی خواهد رسید اما اگر کنگره برخلاف خواست ترامپ موضع بگیرد چه؟

واقعا مشکل است که به پیش‌بینی آینده پرداخت، آنچه که در شرایط فعلی وجود دارد این است که بر اساس قوانین آمریکا کنگره باید تا دو ماه دیگر دستور رئیس‌جمهور را اجرائی کند و نظر خود را در این مورد اعلام کند. حال ترامپ می‌گوید که اگر به توافقی نرسند یکجانبه توافق را لغو خواهد کرد و قانونا نیز می‌تواند دست به این کار بزند اما بر این عقیده‌ام که عمل مناسبی را انجام داده است که توپ را به زمین کنگره انداخته است تا از این طریق بتواند همکاری کنگره را نیز بدست بیاورد. اما بعد از آن، چه می‌شود را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. براساس سیاست‌هایی که ترامپ تا کنون اعلام کرده است هدف، اصلاح برجام است اصلاح مواردی که از دیدگاه دولت جدید آمریکا این امکان را به رژیم ایران می‌دهد که به سلاح اتمی دست بیابد تا مانع از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی شوند و اگر این امکان مهیا نشد همانگونه که ترامپ اعلام کرده است یکجانبه از آن خارج خواهد شد.

سپاه تحت تحریم قرار گرفته است، اما اگر در لیست سیاه قرار گیرد مبارزه ملت کورد وارد چه فازی می‌شود یاچه تاثیری بر مبارزات مردم ایران خواهد داشت؟

باید به مساله‌ی ایران به صورت کلی نگاه کرد و در این میان سپاه پاسداران نیز بخشی از آن می‌باشد. زمانی که این رژیم تحت تحریم باشد ضعیف می‌شود و فرصت مناسب‌تری برای مردم علیه جمهوری اسلامی مهیا می‌شود. رژیم ایران مجبور می‌شود که عوامل خود را در منطقه محدود سازد برای آنکه در امور کشورهای منطقه دخالت نکند و جنگ و آشوب ایجاد نکند. این‌ها همه به نفع مردم منطقه و ایران است. ما بر اساس این واقعیت است که از استراتژی جدید آمریکا حمایت کرده‌ایم اما این بدین معنا نیست که اگر این استراتژی و تحریم‌های موردنظر کاملا اجرا شوند ما منتظر بمانیم و چشم به راه باشیم که تحریم‌های مذکور موجب سقوط جمهوری اسلامی شوند. ما به مانند کورد اگر می‌خواهیم از فرصت‌های مناسبی که در آینده پیش می‌آید، حداکثر استفاده را ببریم باید متحد و منسجم و آگاهانه به مبارزه خود ادامه دهیم و از این طریق مردم کورد باید به جهانیان نشان دهند که حقوق حقه‌شان نقض شده و خواهان تحقق حق خود هستند.

چرا در استراتژی جدید آمریکا تنها بر مساله اتمی تاکید می‌شود، مسائل دیگری نیز وجود دارد که در بیانیه حزب دمکرات کوردستان ایران در حمایت از این استراتژی نیز به آن اشاره شده است، چرا دولت آمریکا بر این مسائل تاکید و تمرکز نمی‌کند؟

واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است. چرا که امرزه تمام دنیا گرفتار مساله کره‌ی شمالی هستند و مستمرا در حال تولید موشک‌های قاره‌پیما است و دارای سلاح اتمی می‌باشد و آمریکا و جهان تهدید می‌کند. بخاطر همین آن‌ها نمی‌خواهند کره‌ی شمالی دیگری ایجاد شود و پیش از آنکه توان تولید سلاح اتمی را بدست آورد مانع از آن شوند. آنچه که در این شرایط مهم است و مشخص کننده‌ی اولویت‌های مسائلی‌ست که ایران مسبب آن‌ها می‌باشد، مساله امکان دست‌یابی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح اتمی می‌باشد که اگر به این توانایی دست یابد تهدیدی عظیمی را متوجه منطقه، به ویژه آمریکا و متحدانش می‌کند.

در بیانیه حزب دمکرات کوردستان آمده است که از استراتژی جدید آمریکا استقبال و حمایت می‌کند، این به چه معنایی است؟

در واقع آنچه که رژیم ایران انجام می‌دهد و دولت جدید آمریکا به آن اشاره دارد را ما سال‌ها پیش متذکر شده‌ایم. بارها گفته‌ایم که باید مانع رفتارهای این رژیم مستبد شد اما آنچنان که لازم بود به سخنان ما اهمیتی نمی‌دادند حال که آنان سخنان ما را تکرار می‌کنند طبیعی است که ما خرسند باشیم. چرا که آشکار شده است که آن‌ها نیز به این قناعت رسیده‌اند که رژیم جمهوری اسلامی ایران، نه تنها تهدیدی است علیه ملت کورد و مردم ایران بلکه تمام جهان را تهدید می‌کند. بخشی از آشوب‌ها و جنگ‌های که وجود دارند به سیاست‌های مداخله‌جویانه رژیم اسلامی ایران مرتبط می‌باشد و همانگونه که اشاره کردم رژیم ایران دشمن کورد و آزادیخواهان ایران می‌باشد. به همین خاطر است که وقتی ابرقدرتی دشمن ما را تحریم می‌کند فرصت مناسبی برای ما مهیا می‌شود تا بتوانیم مبارزاتمان را بهتر پیش ببریم، به همین خاطر بسیار طبیعی است که ما از این برنامه و استراتژی جدید آمریکا حمایت کنیم.

نکته‌ی اساسی بیاننامه‌ی حزب دمکرات این است که به ایجاد انسجام و و اتحاد در میان مردم علیه رژیم اسلامی ایران به عنوان اصلی‌ترین دشمن اشاره شده است. در شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توان دیدگاه مردم در این رابطه را دید و متذکر می‌شوند که مردم توانسته‌اند متحد شوند اما بگذارید احزاب نیز متحد و منسجم شوند، در این باب چه سخنی دارید؟

مدت‌هاست که مردم خواهان آن هستند که نیروهای اپوزیسیون کورد منسجم و متحد شوند و ما نیز پیشتر به ضرورت این امر و ایجاد نوعی انسجام با این احزاب پی برده‌ایم و در این راستا تلاش می‌کنیم و طی یکی دو سال اخیر گام‌های متناسبی در این مورد برداشته شده است و این فعالیت‌ها ادامه دارد. از سوی دیگر با رفقای پیشین که از حزب جدا شده‌اند در حال گفتگو هستیم و مستمرا هیئت‌هایمان در حال دیدار و مذاکره هستند و با جناح‌های دیگر نیز در حال رایزنی هستیم و تا به امروز نیز توانسته‌ایم برخی از فعالیت‌ها را مشترکا انجام دهیم که سبب نزدیکی و انسجام بیشتری شده است. بی‌شک این انتظار مردم کاملا صحیح است، حقیقتا وقتی از انسجام میان اقشار مردم سخن می‌گوئیم ما نیز باید آغازگر آن باشیم. حزب دمکرات کوردستان ایران در این رابطه آنچه را که بر عهده داشته با احساس مسئولیت تمام انجام داده است، هر چند که به تمام اهداف خود در این زمینه دست نیافته‌ایم اما تاثیر بسزائی در دور کردن بدبینی، نفاق و ضدیت با هم داشته‌ایم اما این کافی نیست باید بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.

در پایان برنامه اگر سخنی هست، بفرمائید؟

بار دیگر این حقیقت را برای مردم مبارز و آزادیخواه کورد در کوردستان ایران تکرار می‌کنم که علاوه بر آنکه باید از هر موقعیتی که پیش می‌آید بهره جست اما نباید چشم به راه حکومت‌های خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود کنند یا جمهوری اسلامی را مجبور کنند که حقوق ما را بدهد. ما باید خود تاثیرگذار باشیم و کوردستان در "راسان روژهلات" باید به نیرویی تاثیرگذار در مجامع بین‌المللی و تصمیم‌گیرنده در معادلات بدل شود. ما تا زمانی که نتوانیم به چنین سطحی برسیم حتا اگر جمهوری اسلامی ضعیف شود یا سقوط کند نمی‌توانیم به هدفمان که آزادی ملتمان است دست یابیم. برای همین نباید فراموش کرد که پیش از هر چیزی باید متکی به نیروی خود باشیم و همه با هم در راستای تحقق آن قدم برداریم و این وظیفه یک یا دو حزب نیست بلکه وظیفه تمام جناح‌های موجود است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.