• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی

میلادی: ٠٧-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/١۶ - ١٧:٢٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
کریم پرویزی

افسری قزاق و مهره‌ی آموزش‌ دیده‌ی دستان بریتانیا، علیه پادشاهی قاجار دست به کودتا زد و اعلام جمهوری کرد اما با مخالفت آخوندها روبرو شد و ناچارا دست به احیای حکومت پادشاهی زد اما این بار در قالب پادشاهی پهلوی.

رضاخان میرپنج که بعدها خود را رضا شاه نامید، ارتشی تا دندان مسلح را بنیاد نهاد و با راهنمایی کشورهای خارجی خواست که با بهره‌گیری از ارتشی سازماندهی شده، تمام ممالک محروسه‌ی قاجار که به ممالک محروسه‌ی پهلوی تغیر نام داده بود، تحت لوای یک پرچم و یک فرمانده قبضه کند و بنیاد یک دولت و یک ملت را بنا نهد. او توانست با تحکم سلاح و ارتش سرکوبگرش بیست سال حکومت خود را استمرار بخشد اما با ورود نیروهای متفقین ارتش پوشالی‌اش فروپاشید و نیروهایش پا به فرار گذاشتند.

حکومت بعث صدام، ارتشی تا دندان مسلح را در اختیار داشت و با آن دست به ژنوساید در سراسر عراق زد و چندین جنگ را در منطقه به راه انداخت اما در سال ٢٠٠٣ و در مقابل هجوم خارجی تنها توانست ٢١ روز مقاومت کند، آنهم نیروهای خارجی مایل بودند تا جنگ بیشتر به درازا بکشد تا از این طریق بتوانند ارتش بعث را به تمام معنا نابود کنند!

در سال ٢٠١١، مالکی فرمانروای بغداد، ارتش عراق را با سلاح‌های آمریکایی تجهیز کرده بود و عملیات دجله را آغاز کرد و می‌خواست کوردستان را تصرف کند اما با ورود تنها هزار تروریست داعش به موصل، ارتش پوشالی مالکی پا به فرار گذاشت و تا بغداد اتراق نکرد!

خمینی بعد از قبضه کردن قدرت، فتوای جهاد علیه ملت کورد را صادر کرد و تمام سرمایه‌های انسانی، سیاسی، اقتصادی و دینی ایران را صرف سپاه پاسداران کرد و به قصد اشغال کوردستان و سرکوب ملت کورد آن‌ها روانه‌ی کوردستان نمود. امروز بعد از گذشت ٣٨ سال از هجوم درندانه‌ی سپاه پاسداران به کوردستان، هنوز این نیروی پوشالی در شهرهای این سرزمین دست به نمایش تانک و موشک و سلاح سنگین می‌زند و بخشی از شهرهای کوردستان را اشغال کرده و پادگان‌هایی که در قلب شهرهای کوردستان ساخته است چهره‌ی شهر را آشفته کرده. سپاه هرازگاهی با مزدوران رژیم به بهانه‌های متفاوت، در داخل شهرها دست به مانور می‌زنند و بعد از گذشت ٣٨ سال هنوز با توپ و تانک و موشک به مقابله با جوانان کورد می‌پردازند و در خیابان‌های شهر سنگر می‌سازند.

شاید سلاح و زرادخانه‌ها و ارتش سرکوبگر و سپاه تروریستی پاسداران بتوانند حاکمیت ایدئولوژیک و دیکتاتوری را در سرزمینی حاکم کنند اما هرگز نمی‌توانند بر مردم حکومت کنند. شاید مردم از ترس جان برای مدتی معینی خاموش بمانند اما روزی انزجار خود را از این اشغالگران نشان خواهند داد. بی‌شک سپاه تروریستی پاسداران و ارتش کنونی عراق که قصد دارند با نمایش سلاح و سرکوب، حاکمیت خود را مستقر کنند سرانجامی بهتر از ارتش رضاشاه و ارتش بعث و ارتش مالکی نخواهند داشت چرا که هر چقدر هم نیرومند باشند از ارتش شوروی که به سلاح اتمی مسلح بود نیرومندتر نیستند که بعد از گذشت هست سال از اشغال افغانستان ناچار به ترک این کشور شدند و در مقابل اعتراضات مردم شوروی تاب نیاوردند و طی یک شبانه روز حکومت دیکتاتوری پرولتاریای‌شان فروپاشید.

شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.