• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣١ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

کارزار اصلاحات در عربستان و فاجعه‌ای به نام اصلاح‌طلبی ایرانی

میلادی: ١١-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٢٠ - ١٧:١٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کارزار اصلاحات در عربستان و فاجعه‌ای به نام اصلاح‌طلبی ایرانی
شهرام میرزائی

ملک سلمان، پادشاه عربستان طی دستوری در روزهای آغازین مهرماه ١٣٩٦ قانون منع رانندگی زنان در این کشور را ملغی کرد و پس از اصلاحات سیاسی-اجتماعی، پای زنان عربستانی را نیز به ورزشگاه‌ها گشود و به آن‌ها اجازه داد که از موبایل استفاده کنند و از همه شگفت‌آورتر تصویب قانونی بود در مجلس عربستان مبنی بر اجازه فتوای دینی برای زنان این کشور.

در ابتدا همه چیز به آرامی آغاز شد اما چنان ناگهانی و کوبنده روی داد که نه تنها منطقه بلکه تمام جهان را متحیر ساخت. جناح‌های نزدیک به خانواده‌ی سلطنتی عربستان، محمد بن سلمان ولیعهد ٣٢ ساله سعودی را مبتکر و مجری اصلی اصلاحات بی‌سابقه در این کشور نفت خیز خلیج می‌دانند، امری که در جای جای جهان نام او را بر سر زبان‌ها انداخته است.

محمد فارغ‌التحصیل حقوق است و خیلی زود توانست در ساختار قدرت عربستان برای خود جایی پیدا کند. او زمانی که وزارت دفاع عربستان را بر عهده داشت جوان‌ترین وزیر دفاع جهان محسوب می‌شد اما توانائی‌ها و نقشه‌هایش برای آینده‌ی عربستان توانست سمت ولیعهدی را برای او به ارمغان بیاورد. او در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی گاردین در آبان امسال طی سخنانی که مسیر سیاست عربستان سعودی در دوران جدید را نشان می‌داد اظهار داشت: آنچه طی سی سال گذشته وجود داشته، شرایط عادی عربستان سعودی نبوده بلکه واکنشی بوده به انقلاب ایران و ما نمی‌دانستیم چگونه با این پدیده برخورد کنیم و این معضل به تمامی جهان گسترش یافت.

واکنش‌های بین‌المللی در این رابطه، هم سرشار از شعف و خرسندی بود و هم حکایت از شوک نسبت به تحولات در کشوری بود که سال‌ها شریعت وهابیت، ساختار قانونی آنرا تشکیل می‌داد. ایالات متحده آمریکا آنرا " گامی بزرگ در جهت صحیح" خواند و سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری حمایت خود را از انجام و تداوم اصلاحات اعلام کردند.

اما در این بحبوحه، حکومت اسلامی ایران نه به صورت رسمی بلکه از طریق رسانه‌های وابسته به خود به شدت به آن تاخت. شبکه‌ی العالم در گزارشی اصلاحات را نمایشی و در راستای تقویت پایه‌های حکومت فعلی عربستان خواند، سناریوی که عینا در تمام رسانه‌های تصویری و نوشتاری جمهوری اسلامی ایران تکرار شد. اما نکته‌ قابل توجه، واکنش رسانه‌های فارسی زبان در خارج از ایران است. در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی طی گزارشاتی، همان راه را رفت که جمهوری اسلامی بنا نهاده بود.

روزنامه‌ی کیهان -تریبون بیت علی خامنه‌ای- اصلاحات در عربستان را سیاستی دیکته شده از سوی آمریکا معرفی می‌کند، بی‌بی‌سی نیز با انتشار تحلیلی بسیار جانبدارانه به قلم شهیر شهید ثالث نوشت: شبیه راهی که شاه رفت.

هنوز یک ماه از اصلاحات ذکر شده نگذشته بود که انتشار مجموعه اخباری از عربستان بار دیگر نام این کشور را در تیتر اصلی خبرگزاری‌های جهان قرار داد. ١١ شاهزاده‌ی سعودی، ٤ وزیر دولت فعلی و چندین مقام عالیرتبه پیشین با دستور مستقیم کمیته‌ی مبارزه با فساد به ریاست محمد بن سلمان در ١٣ آبان ١٣٩٦ بازداشت شدند. دو روز بعد دور جدیدی از بازداشت مقامات عالیرتبه حکومتی و بازرگانان و بلوکه شدن حساب بانکی آن‌ها به اتهام فساد اقتصادی روی داد. این بازداشت‌ها خبر از گستردگی دامنه‌ی اصلاحات در عربستان می‌داد که می‌توان کلیت آنرا در برنامه‌ا‌ی تحت عنوان "چشم‌انداز٢٠٣٠" دید که محمد بن سلمان با همکاری گروهی از تکنوکرات‌های جوان کشورش طراحی کرده است.

محمد در مصاحبه‌ای با نشریه اکونومیست در این رابطه اظهار داشت: وابستگی اقتصادی به نفت باید تا آن سال از میان برود و جامعه‌ای مدرنی شکل بگیرد، جامعه‌ای که نمی‌تواند ابتدایی‌ترین حقوق را از زنان سلب کند و فساد اقتصادی را قبول نمی‌کند.

اما به جرات می‌توان گفت که اصلاحات در عربستان سعودی بیشترین تاثیر را بر ایران و افکار عمومی این کشور داشت. ایران و عربستان این دو رقیب دیرین منطقه‌ای همیشه خود را در تقابل با دیگری تعریف می‌کردند، امری که در ایران و به ویژه در نظام فکری-هویتی آن به وضوح هویداست.

ایرانی‌ها که هیچگاه فکر نمی‌کردند در مقابل این رقیب کم بیاورند از سویی دست به دهان متحیر مانده‌اند و از سوی دیگر با دلی پر از کینه به سیر تحولات ٢٠ ساله‌ی جریانی به نام اصلاح‌طلبی در کشورشان می‌نگرند. هنوز ذهن جمعی مردم ایران سخنان خاتمی را که با اصطلاحات زیبا و خوش فرمی همچون: حقوق شهروندی ، آزادی بیان، برابری در مقابل قانون و احقاق حقوق زنان را فراموش نکرده است. اصلاحاتی که تنها ثمره‌ی آن کشتار کوی دانشگاه، قتل‌های زنجیره‌ای، افزایش بی‌سابقه خروج فعالین سیاسی-مدنی از ایران، گسترش بازداشت و از همه مهمتر ایجاد یاس و ناامید از مبارزه علیه حکومت فاشیستی-مذهبی ایران بوده است. بعد از گذشت بیست سال از عمر اصلاح‌طلبی در ایران چنان سطح خواست‌های سیاسی-اجتماعی‌ مردم افول کرده است که به آزادی ورود زنان عربستانی به ورزشگاه‌های رشک می‌برند و در مقابل آن احساس حقارت می‌کنند.

این تاثیرات را می‌توان به وضوح در فضای مجازی دید. یکی از کاربران ایرانی در توئیتی نوشته بود: عربستان خوب داره اصلاح میشه، سال دیگه بجای ویزای اروپا بهتره برم دنبال پناهندگی به عربستان یا دیگری نوشته بود: حجاریان الان نشسته با انگشتاش حساب میکنه که چطور عربستان ٥٠٠ سال اصلاحات رو تو ٥ روز طی کرد.

فارغ از اینکه جریان اصلاح‌طلبی تنها برنامه‌ای برای حفظ بنیاد جمهوری اسلامی ایران بوده و هست، پناه بردن این بخش از حکومت به آغوش حسن روحانی طی دو دور انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر تیر خلاصی بود بر پیکره‌ی بی‌جان اصلاحات در ایران. رئیس‌جمهوری که در طول ریاستش توانسته رکورد اعدام‌ها را طی پانزده سال اخیر بشکند و با انتخاب ابراهیم رئیسی و علیرضا آوای - از آمران کشار زندانیان سیاسی در سال ٦٧ - به عنوان وزرای دادگستری، کرامت ایرانی‌ها را به استهزا بگیرد.

آنچه که عیان است اصلاحات در عربستان در مسیر توسعه سیاسی-فرهنگی-اجتماعی- اقتصادی گام نهاده است و بر مبنای تحقق جامعه‌ای مدرن و "خشکاندن ریشه‌های بنیادگرایی اسلامی" راه خود را مشخص کرده، امری که بی‌شک تاثیرات گسترده‌ی آن مرزهای شبه‌جزیره عربستان را در خواهد نوردید و در این میان جامعه فکری-سیاسی ایران متاثرترین آن‌ها خواهد بود.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.