• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

شادی و عزایمان یکی نیست

میلادی: ١٩-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٢٨ - ١٧:٠۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
شادی و عزایمان یکی نیست
کریم پرویزی

در کشور ایران، نه تنها با یک ملت‌ روبرو نیستیم، بلکه ملیت‌های حاضر در کشور نیز به دو جبهه حاکم و زیردست تقسیم شده‌اند.

از زمانی که سیستم پهلوی-ولایت فقیهی در ایران تاسیس شده است، شیوه زندگی پیشین ملیت‌های ساکن ایران نیز تماما دچار دگرگونی شده است و اگر پیشتر درگیری‌هایی مابین ملت‌‌ها، عشایر و گروه‌ها روی می‌داد و تلاشی برای پاکسازی قومی وجود نداشت، اما شاهد آن هستیم که با آغاز دوران حاکمیت سیستم پهلوی-ولایت‌فقیهی، از زمان روی کار آمدن رضاخان به این سو- تلاش کردند تا هویت یک ملت و یک سرزمین بر ایران تحمیل شود و تا به امروز این دیدگاه، سیاست، استراتژی، هویت و سیستم پهلوی-ولایت‌فقیهی حاکم است.

به همین جهت از هر دو دوره‌ حاکمیت پهلوی و ولایت فقیه تحت یک عنوان نام می‌بریم، چرا که دو روی یک سیستم هستند که تنها در دو دوران متفاوت حکومت کرده‌اند و مکمل هم محسوب می‌شوند و گذشت زمان مشخص کرده است که هر دو دوران برای ملیت‌های غیر فارس یک برآند داشته و آن هم انکار وجودشان و ستم بر آن‌ها.

این سیستم چنان در فرهنگ و حیات اجتماعی ملت حاکم نیز نفوذ کرده است که سلطه‌ی یک ملت و سیستم پهلوی-ولایت فقیهی ر ا بازتولید کرده و با تجدید حیات مستمر خود مانع تضعیف یکی از این دو وجه شده است.

آنچکه روی داده، در سطح سیاسی-اجتماعی-اقتصادی، ایران را کاملا تقسیم کرده است و خطوط سیاسی و اجتماعی، آن‌ها را از هم جدا می‌کند.

هنگامی که شهرهای مرکزی و جریانات سیاسی ملت حاکم، با واقعه و رویدادی مواجه می‌شوند، این رویدادها کمترین تاثیر را بر ملیت‌های تحت ستم دارد. به عنوان مثال در سال ١٣٨٨ وقایع جنبش سبز در میان ملیت‌های ایران به ویژه ملت کورد واکنش و تاثیر چندانی نداشته است.

از سوی دیگر هنگامی که در میان ملیت‌‌های تحت ستم ایران به عنوان مثال در میان اعراب احواز و بلوچ‌ها، جنبش یا حرکتی اعتراضی روی می‌دهد، ملت فارس اگر تمایل به سرکوب هر چه بیشتر آن نداشته باشد، به آن توجهی نمی‌کنند و پیگیر آن نخواهند بود.

در جدیدترین نمونه‌ها در کوردستان می‌توان به دو رویداد در سطح ملی اشاره کرد که دو روی یک سکه محسوب می‌شوند، یکی جشن و پایکوبی و دیگری عزا. هنگامی که بازخوردهای این دو رویداد را در میان کورد و فارس می‌سنجیم شاید به این نتیجه برسیم که خدایمان نیز مشترک نیست.

در تابستان امسال فضای سیاسی منطقه بسیار داغ بود و کوردستان عراق خواهان برگزاری رفراندوم بود و قصد داشت که حاکم بر سرنوشت‌ خویش باشد. در ایران نیز علاوه بر سیستم پهلوی-ولایت‌فقیهی، ملت حاکم نیز علیه این رفراندوم موضع گرفت و از همان ابتدا در ضدیت با آن ایستاد و و به اصطلاح روشنفکران و آکادمیست‌های فارس نیز سرنوشت کورد را به باد سخره می‌گرفتند و آنرا توطئه‌ی بیگانگان می‌خواندند و تمام امیدشان آن بود که رفراندوم برگزار نشود و در این راه حکومت نیز دست به تهدیدات سیاسی زد!

مردم در کردستان نیز دل واپس و مضطرب آن بودند که نکند واقعه‌ای روی دهد و مانع برگزاری رفراندوم شود!

رفراندوم هم که برگزار شد، اغراق نخواهد بود، اگر بگوییم در کوردستان ایران بیش از شهرهای کوردستان عراق جشن و پایکوبی برگزار شد و حکومت هم، تعداد کثیری از مردم را بازداشت و هم توطئه عقیم کردن رفراندوم را به مرحله اجرا گذاشت. در درون ملت فارس نیز کم نبودند افرادی که خواهان مانع‌تراشی در مقابل خواست کوردستان بودند. با وقوع رویدادهای کرکوک نیز سراسر کوردستان ایران را غم و اندوه عظیمی در بر گرفت اما در مقابل حکومت تهران و بخشهایی از ملت حاکم خوشحال شدند.

در شامگاه ٢١ آبان زمین‌لرزه‌ای اکثر شهرهای کوردستان با مرکزیت کرماشان را لرزاند و فاجعه‌ای انسانی بزرگی را به بار آورد. در این فاجعه‌ی انسانی عظیم، هم سیستم حاکم در تهران و هم بخش عظیمی از ملت حاکم کمترین واکنش را از خود نشان دادند و این مساله که کوردها در فاجعه‌ای بزرگ گرفتار آمده‌اند، برای آن‌ها حائز اهمیت نبود.

اما این فاجعه عظیم انسانی به عاملی بدل شد تا در تمام شهرها و روستاهای کوردستان، مردم دست به جمع‌آوری کمک برای هم‌میهنان و هم‌زبانان گرفتار در این بلا بزنند.

اغراق نخواهد بود اگر مدعی شویم، تمام شهرها و روستاها و محلات و خانه‌های کوردستان به هر شیوه‌ی ممکن در امر جمع‌آوری کمک به کوردهای زلزله‌زده دست داشته‌اند. با این حال هم حکومت غارتگر تهران و سیستم سرکوبگرش به کمک‌های این مردمان چشم طمع دوخته و در اکثر نقاط، سپاه تروریستی پاسداران کمک‌های مردمی را ضبط کرده و به مکانی نامعلوم فرستاده‌اند.

فاجعه زمین‌لرزه در کوردستان به عاملی برای انسجام هر چه بیشتر در میان ملت کورد بدل شد و این مردم با تمام توان خود نشان دادند که سطح آگاهی ملی‌شان تا چه حد است و اراد‌ه‌شان چقدر مستحکم و والاست که سیستم پهلوی-ولایت فقیهی تاب دیدن آنرا ندارد.

در این سال‌های اخیر نیز که قیام آزادیخواهی کوردستان وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است و "راسان" گام بزرگی برداشته است و قصد تغیر عرصه‌ی کارزار سیاسی را دارد، حکومت تهران را دچار ترس و هراس کرده است و به همین خاطر علیه آن هم توطئه‌چینی می‌کند و هم دست به تهدید می‌زند. در میان ملت حاکم نیز کم نیستند آنانی که مواضع‌شان علیه راسان، در همان راستای مواضع رژیم تهران بوده است.

اما در مقابل ملت کورد با آغوشی باز به استقبال راسان آمد و امید رسیدن به مقصد، به اوج خود رسیده است.

مجموع این رویدادها این پیغام عیان را دارد که اگر چه سیستم حاکم، بر آن است که چنان نشان دهد که در جغرافیای ایران تنها یک ملت وجود دارد و مابقی تنها خرده‌فرهنگ هستند.

اما واقعیت این است که نه شادی‌ و نه عزای‌مان یکی نیست و اگر چه توانسته‌اند با زور سرنیزه و زرادخانه‌ها سرزمین‌مان را اشغال کنند، اما آنچه که مسلم است این است که ما چند ملت جدا از هم هستیم و تنها زمانی می‌توانیم در چارچوب یک سیستم به صورت مسالمت‌آمیز زندگی کنیم که سیستمی مشترک پایه‌ریزی شود و حقوق یکسان و برابری در این سیستم برای همه ملیتها تعریف شده باشد. وگرنه با استمرار سیستم پهلوی-ویلایت فقیهی، شاهد بودیم که زمین‌لرزه نیز میان ما مرز بزرگی کشید.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.