• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۵ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢۴ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

شکست کرکوک پایان راه نیست!

میلادی: ١٩-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٢٨ - ١٧:٢۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
شکست کرکوک پایان راه نیست!
مصطفی هجری

شکست رهبری سیاسی کوردستان عراق در برابر هجوم حشد شعبی و ارتش بغداد به مناطق مورد مناقشه، به ویژه در کرکوک و نیز دلایل و عوامل این فاجعه، نیازمند تحلیل و نتیجه‌گیری منصفانه‌ای است تا بتوانیم از آنچه که روی داده درس بگیریم، البته اگر بیاموزیم. همچنین از وظایف اصلی محققین تاریخ، آشکار کردن واقعیت‌های این رویداد فاجعه‌بار می‌باشد که تا کنون برای بسیاری از جمله خود من، گنگ و تاریک است.

به همین خاطر آنچه‌ که من در این جستار قصد بیان آنرا دارم، چند نکته مهم سیاسی‌ست که در شرایط بغرنج کنونی لازم دانستم به توضیح و و تذکر آن‌ها بپردازم:

- تعدادی از ناظران سیاسی، علی‌الخصوص آنانی که مخالف برگزاری رفراندوم برای استقلال کوردستان بودند یا بر این عقیده پافشاری می‌کردند که شرایط فعلی مناسب نیست، به این نتیجه رسیده‌اند که هجوم به کوردستان نتیجه برگزاری رفراندوم می‌باشد، بدین معنا که اگر رفراندوم برگزار نمی‌شد این هجوم انجام نمی‌شد.

این نوع تحلیل ناشی از عدم شناخت صحیح سیاست و برنامه‌های رژیم جمهوری اسلامی در عراق و به ویژه در کوردستان عراق است. رژیمی که نفوذ و گسترش قدرت خود را در وجود جنگ و آشوب می‌بیند و برای تحقیق این هدف بخش اعظم درآمدهای ایران را صرف تقویت گروه‌ و دولت‌های تروریستی، ایجاد تفرقه قومی ومذهبی و... می‌كند و اصلی‌ترین دشمن کورد در تمام بخش‌های کوردستان می‌باشد.

در همین راستا و بعد از سقوط رژیم صدام حسین و به ویژه بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال ٢٠١١، رژیم جمهوری اسلامی ایران جای خالی آن‌ها را پر کرده و با سرعت تمام، نفوذ خود را در تمام ابعاد و زوایای قدرت و سیاست بغداد تثبیت کرد. یکی از این ابعاد، ایجاد شبهه‌نظامیان حشد شعبی است که قسمت اعظم تسلیحات، بودجه و آموزش آنرا جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌کند و در حال حاضر تحت فرمان قاسم سلیمانی، فرمانده قدس سپاه پاسداران ایران می‌باشد و از لحاظ آئینی پیرو، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر مذهبی رژیم هستند.

با آگاهی از این سیاست، واضح بود که حکومت بغداد در فرصتی مناسب برای تصرف تمام مناطق مورد مناقشه‌ای که در زمان هجوم داعش از دست داده بود و به دست نیروهای کورد افتاده بود، دست به کار خواهد شد، چرا که اگر چنین فرض کنیم که دولت بغداد چنین قصدی نداشته است، رژیم اسلامی ایران که حتا نمی‌تواند ایجاد حکومت اقلیم بدون مناطق مورد مناقشه را تحمل کند، چگونه می‌تواند گسترش و افزایش قدرت آنرا نظاره‌گر باشد. در واقع یکی از اهداف اصلی تهران در ایجاد حشد شعبی، بهره‌ بردن از آن در راستای سیاست‌هایش می‌باشد و یکی از این اهداف هجوم به کوردستان بود.

پیش از هجوم داعش بود که مالکی، ارتش عراق را به فرماندهی "ابولامیر زیدی" به سوی کوردستان فرستاد تا کرکوک و خانقین را تصرف کنند. طی سال‌های اخیر نیز بودجه‌ی حکومت اقلیم را قطع کرده‌اند تا از طریق فشارهای اقتصادی و از درون سقوط کند.

به همین خاطر به این نتیجه‌ی منطقی می‌رسیم که حتا اگر رفراندوم برگزار نمی‌شد توطئه اشغال مناطق مورد مناقشه توسط حکومت عراق انجام می‌شد، با این تفاوت که آن هجوم همه جانبه‌‌ای که توسط دشمنان کورد بعد از رفراندوم شکل گرفت و حمایت گسترده‌ای که از بغداد شد به شکل دیگری می‌بود.

- هجومی که بعد از رفراندوم روی داد و نهایتا کورد بخش اعظم دستاوردهای سیاسی خود را از دست داد، شکستی بزرگ بود که تاثیر منفی بر روان همه‌ی کوردها گذاشت و زخمی تاریخی دیگری را بر کوردستان وارد کرد. اما این اولین شکست و اولین زخم نبود، در طی تاریخ مکررا و هر بار بخشی از کوردستان مورد هجوم و توطئه‌های دشمنان‌مان قرار گرفته است و از آن روی که قدرتمندتر بوده‌اند، دچار شکست شده‌ایم و شاید در آینده نیز این سناریوها تکرار شوند. تا زمانی که ظلم و ستم دشمنان‌مان استمرار داشته باشد، قیام و مبارزه‌ی ملت کورد نیز برای آزادی از ظلم و ستم ادامه خواهد داشت.

بنابراین این شکست پایان کار نیست، کوردستان عراق دوباره به پا خواهد خواست و آثار این شکست را پاک خواهد کرد، همانگونه که پیشتر نیز این کار را کرده است. تاریخ صد سال اخیر کورد و شکست‌هایش در جمهوری کوردستان، قیام سمکو، قیام شیخ سعید پیران، ملا مصطفی بارزانی و بمباران شیمیایی و... همه و همه، تائیدی‌ست بر این واقعیت.

علاوه بر این مقاومت پیشمرگه در جبهه‌های جنگ "پردی"، "زوممار" و... بر این امر گواهی می‌دهند که کوردستان عراق از پای نیفتاده است و روحیه مقاومت همچنان وجود دارد.

- اما با تمام این افت و خیزها، بسیاری از مسائل جای سوال دارد که درد و رنج شکست‌ها را بیشتر می‌کنند. از سوی دیگر درس‌های فراوانی می‌توان از این شکست‌ها فرا گرفت که اگر به دنبال این سوال‌ها نرویم و از این درس‌ها عبرت نگیریم، بی‌شک در آینده محکوم به تکرار این فجایع خواهیم بود.

همانگونه که این بار هم مشخص شد که جوابی برای پرسش‌های شکست‌های پیشین نداشتیم و از آن عبرتی نگرفتیم:
آیا بار دیگر با سلامی به دشمنان‌مان دلگرم خواهیم شد و با چشم دوست و حامی، به آن‌ها خواهیم نگریست؟ آیا بر این باوریم که همه حقایق در نزد ماست و دیگران هر چه می‌گویند حقیقت ندارد؟ آیا باز هم کینه و انزجار قدیمی و بی‌ارزش کردن همدیگر و به هم پشت کردن، فکر و ذهن‌مان را در بر خواهد گرفت یا اتحاد و به هم متکی بودن و انسجام صفوف ملت، چگونگی ارتباطات ما را شکل خواهد داد؟ آیا در کوردستان سعی خواهد شد منفعت و استراتژی ملی مشخص و همه جناح‌های سیاسی را در بر بگیرد یا همچنان منافع حزبی حرف اول و آخر را خواهد زد؟ آیا نهایتا حکومت اقلیم کوردستان در قبال فساد در اکثر بخش‌های اقتصادی، نظامی، اداری و... ساکت خواهد ماند یا این شکست او را بیدار کرده و به بازنگری خود مشغول خواهد شد و در مسیر بنا نهادن بنیادهای کوردستانی مستقل که نود درصد مردم به آن رای دادن گام برخواهد داشت؟

*نویسنده‌ی این جستار، در اواخر سال ١٣٩٣ شمسی مقاله‌ای تحت عنوان " جمهوری اسلامی چه خوابی برای عراق دیده است" منتشر کرده است که در آن به نقش ایران در هجوم داعش و حشد شعبی آنگونه که تا به امروز روی داده است پرداخته.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.