• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۵ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢۴ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات: ملت کورد از فاجعه، حماسه آفرید

میلادی: ٢١-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٨/٣٠ - ١۶:٣۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات: ملت کورد از فاجعه، حماسه آفرید
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران، در رابطه با شکوه انسجام و اتحاد ملت کورد در یاری‌رساندن به زلزله‌زدگان کرماشان بیانیه‌ای صادر کرد.

متن کامل بیانیه:

هم‌میهنان عزیز

خلق آگاه کوردستان


متاسفانه در شامگاه روز یکشنبه ٢١ آبان، زمین‌لزه‌ای کوردستان را لرزاند که در هر دو بخش کوردستان ایران و عراق زیان‌های مادی و جانی به جا گذاشت که در شهر و روستاهای تابعه کرماشان، دامنه‌ی این زیان‌ها چنان گسترده بود که به فاجعه‌ی بزرگی بدل شد.

بنابر برخی از آمارهای رژیم – که ناقص بوده و تعداد قربانیان، بسیار بیشتر از آن است که اعلام گردیده- قریب به ٥٠٠ نفر کشته و بیش از ١٠هزار نفر دیگر آسیب دیده‌اند و در این میان نیز بیش از ١٢هزار واحد مسکونی با خاک یکسان شد و هزاران واحد مسکونی دیگر آسیب دیده‌اند، بگونه‌ای که دیگر امکان سکونت در آن‌ها وجود ندارد. در واقع با توجه به تخریب‌ها در چندین شهر و آسیب دیدن قریب به ١٦٠٠ روستا و نیز با ورود جبهه سرما و باران و قربانیان بعدی این حادثه، آمار قربانی‌ها و آسیب‌ها بیشتر از آن است که اعلام شده و عمق این فاجعه انسانی بعدها مشخص خواهد شد.

در تمام دنیا این انتظار وجود دارد که در هر فاجعه‌ای، حکومت فی‌الفور به فریاد قربانیان برسد و نه تنها از ارائه‌ی هرگونه امدادی به قربانیان قصور نکند بلکه حداکثر امکانات، نیروی انسانی و مادی را در جهت نجات مردم از فاجعه پیش آمده و کمک به آن‌ها و بازسازی زندگی مادی و معنوی‌شان صرف کند. اما حکومت اسلامی ایران نه تنها این کار را انجام نداد و آنچنان که لازم بود به فریاد مردم بلا دیده نرسید بلکه با تاخیر بسیار، از وسعت زیان‌های مادی و جانی این زلزله سخن گفت و تا کنون نیز اشاره‌ی چندانی بدان نکرده‌ است.

علاوه بر این مساله، حکومت در مقیاس گسترده‌ای نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران را برای سرکوب خلق در مناطق زلزله‌زده مستقر کرد و همانگونه که شاهد بودیم نیروهای سرکوبگر رژیم به ضرب و شتم وتحقیر مردمان آسیب‌دیده‌ای پرداخت که برای تهیه لقمه نانی برای فرزندانشان آمده‌ بودند. از سوی دیگر کمک و امدادرسانی حکومتی آنچان ضعیف و کم بود که هم مردمان آسیب‌دیده دچار فشارهای روانی و جسمی بیشتری گردیدند و هم تمام مردم ایران متوجه شدند که رژیم جمهوری اسلامی نمی‌خواهد به فریاد زلزله‌زدگان "ازگله"، "سرپل"، "ثلاث" و شهرهای دیگر کوردستان برسد. رژیم نه تنها وضعیت اضطراری برای کمک به زلزله‌زدگان را اعلام نکرد بلکه فشاری مضاعف بر مردمانی که با زحمت فراوان پیکر جان‌باختگان را از زیر آوارها بیرون می‌آوردند، وارد می‌کرد و می‌بایست قربانیان را به پزشکی به اصطلاح قانونی می‌بردند و از آنجا جواز دفن دریافت می‌کردند و تا پزشکی قانونی اجازه نمی‌داد اجازه‌ی دفن مردگان خود را نداشتند.

علاوه بر تمام بی‌توجهی‌ها و عدم کمک‌رسانی و سرکوب مردم آسیب‌دیده، رژیم اعلام کردکه به هیچ کمک خارجی نیاز ندارد و در مناطق زلزله‌زده نیز تمام کارها باید تحت نظارت کامل سپاه انجام گیرد.

در چنین شرایطی، ملت کورد در تمام شهرهای کوردستان طی تصمیمی ملی و تاریخی، دست به جمع‌آوری کمک‌ها مردمی زده و به یاری آسیب‌دیدگان زلزله‌ی کرماشان شتافتند و در این راستا چندین کمپین به راه انداختند. در تمام شهرها و روستاهای کوردستان اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای هم‌میهنان و هم‌زبانان خود در کرماشان کردند.

تصاویر و فیلم‌هایی که مردم عادی بدون حضور رسانه‌های ایرانی و خارجی ضبط کرده‌اند، این تلاش‌ها را به تصویر کشیده است و به مانند سندی تاریخی باقی خواهد ماند که ملت کورد بعد از فاجعه‌ی زلزله، در سخت‌ترین شرایط و تحت فشارهای رژیم و سازمان‌های سرکوبگرش به ویژه سپاه پاسداران، چه حماسه‌ای را آفریدند و چگونه تمام فشارها و تحریم‌های رژیم را شکشتند و به فریاد قربانیان زلزله‌ی کرماشان رفتند.

جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران قصد داشت با تحریم خلق کورد در مناطق زلزله‌زده، روحیه‌ی ملی و اراده‌ی آن‌ها را در هم شکند اما ملت کورد بار دیگر اثبات کرد که بسیار آگاه‌تر و هوشیارتر از آن است که رژیم تهران می‌اندیشید.

در اینجا لازم است به تلاش‌‌‌های مردم کورد در بخش‌های دیگر کوردستان اشاره کنیم که هم با پیام همدردی و هم با جمع‌آوری کمک‌ برای آسیب‌دیدگان بار دیگر، "یک ملت" بودن کوردستان را معنا بخشیدند.

همچنین تاثیر و نقش برخی از رسانه‌های عمومی کوردستان چشم‌گیر و قابل ستایش است که همراه با قربانیان و تلاش همه‌جانبه برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی بودند و فریاد قربانیان و تلاش ملت کورد برای کمک به مردم آسیب‌دیده را به گوش جهانیان رساندند.

در چنین شرایطی که ملت کورد به هر طریق ممکن اراده‌ی ملی و کمک به هم‌زبانان خود را به اثبات می‌رساند، دو مساله‌ قابل توجه می‌باشد.

یکی تلاش رژیم است در راستای ختم کردن تمام راه‌ها به سپاه پاسداران و تبدیل کردن این سازمان به مدیر اصلی امور مناطق زلزله‌زده و مسئول دریافت کمک‌های مردمی تا از این طریق این کمک‌ها را به نام رژیم در میان زلزله‌زدگان توزیع کند. به همین منظور نیز به ضبط کمک‌های مردمی در چنین مناطقی دست زد اما مردم هیچ اعتمادی به سازمان‌های رژیم ندارند و کمک‌های‌شان را به آن‌ها نمی‌دادند و کمک‌های خود را به مراکز مردمی تحویل می‌دادند.

دوم تلاش‌های مردم غیرکورد در شهرهای دیگر ایران است که هرچند در ابتدا تلاشی در این راستا دیده نمی‌شد اما همین که دانستند رژیم توجهی به وضعیت پیش‌آمده ندارد، آن‌ها نیز فارغ از سازمان‌های حکومتی و به صورت مستقیم اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای مردمان مناطق زلزله‌زده کردند و این نشان از شکاف عمیق مابین حکومت و مردم داشت.

قابل ذکر است در زمان جمع‌آوری و انتقال کمک‌های مردمی به مردمان آسیب‌دیده، حادثه‌ی درناک دیگری روی داد که مردم از آن نیز حماسه آفریدند. "ابوبکر معروفی" از اهالی شهر بوکان در حین انتقال کمک‌های مردمی بر اثر واژگون شدن ماشین‌اش، جان باخت. انتقال پیکر او به زادگاهش بازگشتی معمولی و ساده نبود.

از همان محل وقوع حادثه تا زادگاه متوفی، شهر به شهر و روستا به روستا مردم با جمعیتی کثیر به استقبال پیکر ابوبکر معروفی آمدند و با سر دادن شعارهای ملی و به دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهای انقلابی، ابوبکر را به "شهید کوردستان" ملقب ساختند و پیکر شهید به پرچم سرزمینی بدل شد که مردمانش تمام توطئه‌ها و تحریم‌‌های دشمن را در هم می‌شکند و بار دیگر با خلق حماسه‌ای، اراده‌ی والای ملی خود را به نمایش گذاشتند. استقبال از پیکر ابوبکر معروفی استقبالی ملی و وسیع بود و مراسم تدفین او در بوکان -فارغ از تمام فشارها و توطئه‌های رژیم- نیز این واقعیت را به اثبات رساند که این ملت به عالی‌ترین سطح آگاهی و هوشیاری و شجاعت ملی رسیده است.

دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران علاوه بر ابراز مجدد غم و اندوه خود نسبت به تمام قربانیان و آسیب‌دیدگان فاجعه‌ی زلزله‌ اخیر و همدردی با خانواده‌های‌شان و آرزوی بهبودی عاجل برای آسیب‌دیدگان، به خانواده و اقوام ابوبکر معروفی -که در راه باورهای والایش جان داد و به سمبل ملتی بدل شد- تسلیت عرض می‌کند.

همچنین دفتر سیاسی از تمام اقشار و گروه‌های جامعه‌ کوردستان، ملت هوشیار و آگاه کورد تشکر و قدردانی می‌کند که علی‌رغم روبرو شدن با فجایع و رویدادهای تلخ و دردناک، با اتحاد و انسجام و همدردی و حس انسان دوستی و ملی‌شان، حماسه آفریدند و نه تنها جهان را متحیر اراده‌ی خود کردند بلکه آموزه‌های انسجام را به گوش مبارزان خود رساندند. حزب دمکرات کوردستان ایران به چنین ملتی افتخار می‌کند و در مقابل اراده‌ی ملی و احساس پاک و ناب حق‌طلبی‌شان سر تعظیم فرود می‌آورد.

کوردستان آباد و کورد سربلند

حزب دمکرات کوردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٨ آبان ١٣٩٦
١٩ نوامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.