• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

زلزله‌ی سیاسی

میلادی: ٢٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/٠١ - ١٧:٠٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
زلزله‌ی سیاسی
کریم پرویزی

در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.

سال‌هاست که رژیم اسلامی ایران به بهانه‌ها و توطئه‌های متفاوت در پی آن است که کوردستان را ویران و ملت کورد را متفرق سازد. لازم نیست که بار دیگر به آمارهای بیکاری و شرایط بغرنج اقتصادی و گسترش فقر و عدم توسعه‌یافتگی و نامناسب بودن سطح زندگی در استان‌های کوردستان را یادآوری کنیم بلکه به صورت روزانه و در زندگی روزمره‌ی خلق کوردستان می‌توان به وضوح، سطح محروم نگه داشتن کوردستان در تمام استان‌های آنرا دید.

هم زمان نیز رژیم جمهوری اسلامی ایران تحت عناوین مختلف بر آن بوده تا کوردستان و کورد را متفرق سازد و از آن سرزمینی پاره پاره و ملتی از هم جدا بسازد که تا ابدالدهر چون مومی در دستانش گرفتار باشد. رژیم جمهوری اسلامی و سازمان‌های اطلاعاتی و نهادهای به اصطلاح فرهنگی و امینتی‌اش بسیار کوشیده‌اند که تنوع لهجه‌ و گویش‌ها و تفاوت‌های مناطق مختلف کوردستان را به خمیرمایه تفرقه و انشقاق بدل کنند. همچنین از تکثر مذاهب و تعدد خرده‌فرنگ‌ها در درون ملت کورد برای تفرقه‌افکنی و ایجاد خصومت بهره ببرد تا با ایجاد تفرقه بر آن مسلط شوند و حکومت کنند.

از سوی دیگر رژیم ایران با وجود تعدد و نقش فاحش سازمان‌های سرکوبگر، همیشه در تلاش بوده که با تحریف افکار عمومی ایران و جهان این دروغ را القا کند که دارای مشروعیت مردمی‌ست و با تمام مشکلات موجود، مردمان ایران هنوز رژیم اسلامی را نسبت به آلترناتیو دیگری ترجیح می‌دهند!

وقتی زلزله‌ی اخیر کرماشان را لرزاند، رژیم انتظار داشت که این فاجعه کورد را فقیرتر و محتاج‌تر از قبل کند و به فریاد مردم آسیب‌دیده نرفت و از طرف دیگر تصور می‌کرد که توطئه‌هایش با موفقیت اجرا شده‌اند و شهرهای دیگر کوردستان نسبت به این فاجعه بی‌خیال خواهند بود و می‌گویند: خوب به ما چه؟ بگذار مردمان کلهر و شیعه و یارسان دچار بلا شوند!

اما تمام این توهمات بیش از چندساعت طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی ساختار این رژیم را به لرزه انداخت، که آنهم زلزله انسجام و اتحاد ملت کورد بود. ملت کورد با تمام توان خود به میدان عمل گام نهاد و به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای هم‌میهنان‌شان در مناطق زلزله‌زده دست زدند و سرزمین زخم‌خورده‌شان را شفا دادند.

در همین رابطه چه در میان ملت کورد و چه در جاهای دیگر ایران، مردم کمک‌های خود را به مراکز حکومتی تحویل نمی‌دادند و آشکارا می‌گفتند که به شما اعتمادی نداریم و شما کمک‌ها را به غارت می‌برید و برای کار دیگری صرف خواهید کرد.

زلزله، کرماشان مرکز کورستان را لرزاند و قربانی زیادی گرفت و ویرانی وسیعی به بار آورد و بهبود یافتن چنین زخم‌هایی بر پیکر میهن‌مان کوردستان چندان دشوار نیست و کوردستان نیرومندتر از پیش خواهد شد، اما در مقابل زلزله‌ای سیاسی هم جمهوری اسلامی را به لرزه انداخت و هم توطئه‌ها چندین و چند ساله‌اش ر ابه باد فنا داد و ملت کورد به مانند یک ملت به میدان آمد و هم تمام تحریف‌های رژیم نقش برآب شد و مردم به خوبی نشان دادند که این رژیم نه تنها هیچگونه مشروعیتی ندارد بلکه حتا چندان مورد اعتماد نیست که یک جفت کفش را به او سپرد و خودشان به راه می‌افتادند تا نیازی به حکومت نداشته باشند.

در واقع این زلزله شکاف‌های رژیم را عمیق‌تر خواهد کرد و سرنوشت رژیم به مانند "مسکن مهر"ش خواهد شد و تاب زلزله‌ی دیگری را نخواهد داشت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.