• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

مبارزه کورد و موانع آن

میلادی: ٢٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/٠١ - ١٧:٠٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مبارزه کورد و موانع آن
جمال فتحی

با نگاهی عمیق و واقع‌بینانه به تاریخ جهان، شاید نتوان ملتی را یافت که سابقه مبارزات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی‌اش به اندازه مبارزات ملت کورد باشد. این مبارزات که در جهت بدست گرفتن اداره امور خویش و حق تعیین سرنوشت بوده فقط در مناطق و چارچوب محدوده زیستی‌شان بوده و در هیچ جای تاریخ ملت کورد به عنوان ملتی اشغالگر و متجاوز معرفی نشده، بلکه همیشه از او بعنوان ملتی که مستمرا مورد تجاوز و هدف بازی‌های سیاسی دیگران قرار گرفته است، نام برده شده‌ و دراین بازی‌ها زیان‌های اقتصادی، انسانی، فرهنگی و اجتماعی زیادی را متحمل شده‌اند.

در این رابطه که چرا کوردها تا بحال نتوانسته‌اند به اهداف و خواسته‌های‌شان دست یابند، نقطه نظرهای گوناگونی وجود دارد که به بررسی علل و عوامل مساله پرداخته‌اند، با توجه به این نظرات مختلف، کسانی که در این زمینه به بررسی و تحقیق پرداخته‌اند به چند دسته و گروه تقسیم می‌شوند.

١ـ فرد یا گروهی که مساله را از دیدگاه و روزنه فکری خویش بررسی می‌کنند.

٢ـ گروهی که با توجه به منافع خود و گروهی که بدان گرایش دارند، مشکلات موجود در منطقه را بررسی نموده‌اند.

٣ـ افرادی که با پافشاری و تعصبات دینی و نژادی و در چارچوب باورهای نژداپرستانه و دگماتیسم مساله را تجزیه و تحلیل می‌نمایند.

٤ـ کسانی که بدون تعصب و چشم‌پوشی از منافع شخصی مساله را پیگیری می‌نمایند و با چاره‌جویی منطقی به بررسی مشکلات ملت کورد پرداخته‌اند، که برجسته‌ترین و موثق‌ترین نظریات را در این باره ارائه می‌دهند.

علل و عواملی که هر کدام به اندازه کافی در به نتیجه نرسیدن مبارزات ملت کورد تاثیرگذار بوده‌اند و زاده و مولود عواملی دیگر بوده‌اند شامل چندین بخش می‌باشند.

١ـ علل درونی (قیام‌ها و نهضت‌های که در راه چاره‌جویی مساله کورد به فعالیت پرداخته‌اند).

(الف)ـ به دلیل شرایط و وضع سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی و اجتماعی در برهه‌ای از زمان بعضی از قیام‌ها و خیزش‌های که از درون ملت کورد نشأت گرفته ناچارا به وعده کشورهای سازمان ملل امیدوار بوده‌اند و این امید و تکیه کردن سبب شکست و سرخوردگی این مبارزات مردمی شده‌، زیرا عوامل خارجی در منطقه فقط در جهت سوءاستفاده از پتانسیل‌های موجود به نفع خویش بوده‌اند و با گرفتن امتیازاتی از طرف دولت‌های حاکم بر منطقه در موقعیت‌های حساس از صحنه خارج شده‌ و نهضت‌ها را بدون حامی گذاشته‌اند.

(ب)ـ تعیین مکتب‌ها و مدل‌های حکومتی و محدود بودن جنبش‌ها و احزاب کوردستان به گرایشات فکری که تا اندازه‌ای ناخودآگاه سبب کم رنگ شدن احساسات ملی و میهنی و ایجاد چالش‌های در بین احزاب کوردی شده‌.
(ج)ـ گرایش‌های مذهبی و دینی رایج در منطقه، سیاستمداران کورد را در حل مساله دچار سردرگمی نموده و ملت واحد کورد با گرایش‌های گوناگون مذهبی را دچار از هم گسیختگی نموده است.

٢ـ علل بیرونی (سیاست‌ها و ژئوپولتیک‌های دولت‌های حاکم بر منطقه).

(الف)ـ دولت‌های حاکم بر کوردستان همیشه از دادن هرگونه حقوقی به ملت کورد سر باز زده‌اند و تلاش‌شان بر این بوده که ملت کورد در هیچکدام از بخش‌های کوردستان به راه حل سیاسی مناسب نرسند، چون به باور دولتمردان و سیاستمداران دولت‌های حاکم در صورت دستیابی ملت کورد به راه‌حل سیاسی و مطالبات و خواسته‌های خویش منافع ملی و اقتصادی آنان به خطر می‌افتد. به همین دلیل از دادن هرگونه حقوقی به این ملت امتناع می‌ورزند، چون منافع آنان به معلق ماندن مساله کورد گره خورده است. بنابراین همیشه در پی گرفتن و حذف هویت اصلی کورده بوده‌اند و آنرا جزئی از ملت خویش اما جزئی بدون حقوق ملی و انسانی می‌دانند و آنرا بعنوان ملتی با مشخصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (زبان، تاریخ، سرزمین جغرافیایی، لباس، موسیقی آداب و رسوم) مختص به خود، محسوب نمی‌کنند.

(ب)ـ دولت‌های حاکم بر هر بخش از کوردستان دارای سیاست‌های گوناگون در عین حال با مواضع مشترک می‌باشند. زمانیکه ارتباطات جهانی به کیفیت امروزی نبود و چنان پیشرفتی نکرده بود و قوانین بین‌المللی در سطح جهان جایگاه امروزی را نداشت، فشارها بر ملت کورد بیش از حد معمول بود و ژینوسایدهای از طرف دشمنان کورد روی می‌داد.

البته این ژینوسایدها هنوز هم به شکل‌های جدید و با شکلی متفاوت و حتی مخوفت‌تر ادامه دارد، در حالیکه قیام و مبارزات ملت کورد ‌همچنان در جریان می‌باشند و این اعمال خشونت در روند مبارزات کورد چنان تاثیری نداشته، اما هنوز با وجود فشارهای مردمی و خارجی واقعیت (ملت بودن) کورد را بعنوان یک اصل که به آنان حق تعیین سرنوشت بدهند از طرف دولت‌های حاکم بر کوردستان پذیرفته نشده است.

٣ـ علل درونی وابسته به علل بیرونی (که در عملی نمودن تصمیمات دولت‌های حاکم موثر بوده و هستند).

این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.

کما بیش در میان سرمایداران بزرگ و نیز افراد بی‌بضاعت و حاشیه جامعه می‌توان از این دست کسان را یافت. علت آنرا نیز باید در بعد اقتصادی ریشه‌یابی نمود، زیرا چنان سرمایدارانی به امید تضمین مالکیت خویش و حفظ موقعیت‌شان در جامعه و افراد بی‌بضاعت برای رهایی از فقر اقتصادی به نیروهای فشار مبدل گشته‌اند.

بر اساس شرایط و موقعیت مکانی و زمانی کوردستان و منطقه یگانه راه حل برای طرف‌های قضیه (دولت‌های حاکم ـ ملت کورد) راه‌حل سیاسی بر اساس قانون منشور بین‌المللی و راه‌حل دمکراسی می‌باشد که باید بدونه تعصبات قومی و دینی و با دیدی واقع‌بینانه و منطقی به گره‌گشایی مساله بپردازند، دولت‌های حاکم نیز باید از فشارهای نظامی بپرهیزند چون دیگر راه‌حل نظامی جوابگوی مشکلات موجود نیست.

گروه‌های خواهان حل مساله ملی نیز باید در راه رهایی ملت کورد مواضع مشترکی در پیش بگیرند و خود را از قید و بندهای ایدئولوژیک برهانند چون یگانه راه رسیدن به اهداف‌شان، تقویت احساسات ملی و همبستگی ملی و میهنی می‌باشد و همچنین در جذب نیروهای بومی که بصورت عوامل فشار نیروهای حاکم درآمده‌اند، بکوشند. مساله باید از طریق دیالوگ و راه‌حل سیاسی در سطح جهان چاره‌یابی شود. هر چند جنبش‌های کوردستان این راه‌حل را تجربه نموده‌اند اما هر بار از طرف دولت‌های حاکم با ترور شدن و حذف فیزیکی رهبران‌شان مساله پیچده‌تر شده، نمونه بارز آن ترور شهید دکتر "عبدالرحمن قاسملو" و شهید دکتر "سعید شرفکندی" از رهبران حزب دمکرات کوردستان ایران، می‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.