• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٩ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢٨ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مبارزه کورد و موانع آن

میلادی: ٢٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/٠١ - ١٧:٠٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مبارزه کورد و موانع آن
جمال فتحی

با نگاهی عمیق و واقع‌بینانه به تاریخ جهان، شاید نتوان ملتی را یافت که سابقه مبارزات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی‌اش به اندازه مبارزات ملت کورد باشد. این مبارزات که در جهت بدست گرفتن اداره امور خویش و حق تعیین سرنوشت بوده فقط در مناطق و چارچوب محدوده زیستی‌شان بوده و در هیچ جای تاریخ ملت کورد به عنوان ملتی اشغالگر و متجاوز معرفی نشده، بلکه همیشه از او بعنوان ملتی که مستمرا مورد تجاوز و هدف بازی‌های سیاسی دیگران قرار گرفته است، نام برده شده‌ و دراین بازی‌ها زیان‌های اقتصادی، انسانی، فرهنگی و اجتماعی زیادی را متحمل شده‌اند.

در این رابطه که چرا کوردها تا بحال نتوانسته‌اند به اهداف و خواسته‌های‌شان دست یابند، نقطه نظرهای گوناگونی وجود دارد که به بررسی علل و عوامل مساله پرداخته‌اند، با توجه به این نظرات مختلف، کسانی که در این زمینه به بررسی و تحقیق پرداخته‌اند به چند دسته و گروه تقسیم می‌شوند.

١ـ فرد یا گروهی که مساله را از دیدگاه و روزنه فکری خویش بررسی می‌کنند.

٢ـ گروهی که با توجه به منافع خود و گروهی که بدان گرایش دارند، مشکلات موجود در منطقه را بررسی نموده‌اند.

٣ـ افرادی که با پافشاری و تعصبات دینی و نژادی و در چارچوب باورهای نژداپرستانه و دگماتیسم مساله را تجزیه و تحلیل می‌نمایند.

٤ـ کسانی که بدون تعصب و چشم‌پوشی از منافع شخصی مساله را پیگیری می‌نمایند و با چاره‌جویی منطقی به بررسی مشکلات ملت کورد پرداخته‌اند، که برجسته‌ترین و موثق‌ترین نظریات را در این باره ارائه می‌دهند.

علل و عواملی که هر کدام به اندازه کافی در به نتیجه نرسیدن مبارزات ملت کورد تاثیرگذار بوده‌اند و زاده و مولود عواملی دیگر بوده‌اند شامل چندین بخش می‌باشند.

١ـ علل درونی (قیام‌ها و نهضت‌های که در راه چاره‌جویی مساله کورد به فعالیت پرداخته‌اند).

(الف)ـ به دلیل شرایط و وضع سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی و اجتماعی در برهه‌ای از زمان بعضی از قیام‌ها و خیزش‌های که از درون ملت کورد نشأت گرفته ناچارا به وعده کشورهای سازمان ملل امیدوار بوده‌اند و این امید و تکیه کردن سبب شکست و سرخوردگی این مبارزات مردمی شده‌، زیرا عوامل خارجی در منطقه فقط در جهت سوءاستفاده از پتانسیل‌های موجود به نفع خویش بوده‌اند و با گرفتن امتیازاتی از طرف دولت‌های حاکم بر منطقه در موقعیت‌های حساس از صحنه خارج شده‌ و نهضت‌ها را بدون حامی گذاشته‌اند.

(ب)ـ تعیین مکتب‌ها و مدل‌های حکومتی و محدود بودن جنبش‌ها و احزاب کوردستان به گرایشات فکری که تا اندازه‌ای ناخودآگاه سبب کم رنگ شدن احساسات ملی و میهنی و ایجاد چالش‌های در بین احزاب کوردی شده‌.
(ج)ـ گرایش‌های مذهبی و دینی رایج در منطقه، سیاستمداران کورد را در حل مساله دچار سردرگمی نموده و ملت واحد کورد با گرایش‌های گوناگون مذهبی را دچار از هم گسیختگی نموده است.

٢ـ علل بیرونی (سیاست‌ها و ژئوپولتیک‌های دولت‌های حاکم بر منطقه).

(الف)ـ دولت‌های حاکم بر کوردستان همیشه از دادن هرگونه حقوقی به ملت کورد سر باز زده‌اند و تلاش‌شان بر این بوده که ملت کورد در هیچکدام از بخش‌های کوردستان به راه حل سیاسی مناسب نرسند، چون به باور دولتمردان و سیاستمداران دولت‌های حاکم در صورت دستیابی ملت کورد به راه‌حل سیاسی و مطالبات و خواسته‌های خویش منافع ملی و اقتصادی آنان به خطر می‌افتد. به همین دلیل از دادن هرگونه حقوقی به این ملت امتناع می‌ورزند، چون منافع آنان به معلق ماندن مساله کورد گره خورده است. بنابراین همیشه در پی گرفتن و حذف هویت اصلی کورده بوده‌اند و آنرا جزئی از ملت خویش اما جزئی بدون حقوق ملی و انسانی می‌دانند و آنرا بعنوان ملتی با مشخصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (زبان، تاریخ، سرزمین جغرافیایی، لباس، موسیقی آداب و رسوم) مختص به خود، محسوب نمی‌کنند.

(ب)ـ دولت‌های حاکم بر هر بخش از کوردستان دارای سیاست‌های گوناگون در عین حال با مواضع مشترک می‌باشند. زمانیکه ارتباطات جهانی به کیفیت امروزی نبود و چنان پیشرفتی نکرده بود و قوانین بین‌المللی در سطح جهان جایگاه امروزی را نداشت، فشارها بر ملت کورد بیش از حد معمول بود و ژینوسایدهای از طرف دشمنان کورد روی می‌داد.

البته این ژینوسایدها هنوز هم به شکل‌های جدید و با شکلی متفاوت و حتی مخوفت‌تر ادامه دارد، در حالیکه قیام و مبارزات ملت کورد ‌همچنان در جریان می‌باشند و این اعمال خشونت در روند مبارزات کورد چنان تاثیری نداشته، اما هنوز با وجود فشارهای مردمی و خارجی واقعیت (ملت بودن) کورد را بعنوان یک اصل که به آنان حق تعیین سرنوشت بدهند از طرف دولت‌های حاکم بر کوردستان پذیرفته نشده است.

٣ـ علل درونی وابسته به علل بیرونی (که در عملی نمودن تصمیمات دولت‌های حاکم موثر بوده و هستند).

این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.

کما بیش در میان سرمایداران بزرگ و نیز افراد بی‌بضاعت و حاشیه جامعه می‌توان از این دست کسان را یافت. علت آنرا نیز باید در بعد اقتصادی ریشه‌یابی نمود، زیرا چنان سرمایدارانی به امید تضمین مالکیت خویش و حفظ موقعیت‌شان در جامعه و افراد بی‌بضاعت برای رهایی از فقر اقتصادی به نیروهای فشار مبدل گشته‌اند.

بر اساس شرایط و موقعیت مکانی و زمانی کوردستان و منطقه یگانه راه حل برای طرف‌های قضیه (دولت‌های حاکم ـ ملت کورد) راه‌حل سیاسی بر اساس قانون منشور بین‌المللی و راه‌حل دمکراسی می‌باشد که باید بدونه تعصبات قومی و دینی و با دیدی واقع‌بینانه و منطقی به گره‌گشایی مساله بپردازند، دولت‌های حاکم نیز باید از فشارهای نظامی بپرهیزند چون دیگر راه‌حل نظامی جوابگوی مشکلات موجود نیست.

گروه‌های خواهان حل مساله ملی نیز باید در راه رهایی ملت کورد مواضع مشترکی در پیش بگیرند و خود را از قید و بندهای ایدئولوژیک برهانند چون یگانه راه رسیدن به اهداف‌شان، تقویت احساسات ملی و همبستگی ملی و میهنی می‌باشد و همچنین در جذب نیروهای بومی که بصورت عوامل فشار نیروهای حاکم درآمده‌اند، بکوشند. مساله باید از طریق دیالوگ و راه‌حل سیاسی در سطح جهان چاره‌یابی شود. هر چند جنبش‌های کوردستان این راه‌حل را تجربه نموده‌اند اما هر بار از طرف دولت‌های حاکم با ترور شدن و حذف فیزیکی رهبران‌شان مساله پیچده‌تر شده، نمونه بارز آن ترور شهید دکتر "عبدالرحمن قاسملو" و شهید دکتر "سعید شرفکندی" از رهبران حزب دمکرات کوردستان ایران، می‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟