• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

کرماشان در آئینه‌ زلزله

میلادی: ٢٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/٠١ - ١٧:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کرماشان در آئینه‌ زلزله
شهرام کرماشانی

شامگاه روز یکشنه، ٢١ آبان ١٣٩٦، زلزله‌ای به شدت ٣\٧ ریشتر کوردستان ایران با مرکزیت کرماشان را لرزاند. بلایی طبیعی که به طور مستمر، اخبار مرتبط به آنرا در جای جای جهان می‌شنویم اما آنچه که زلزله کرماشان را از سایر زلزله‌های جهان جدا می‌کند، عملکرد هدفمند حکومت ایران در عدم کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده و پیشگیری از رسیدن کمک‌های مردمی به آسیب‌دیدگان و عدم مدیریت وضع پیش آمده بود.

زلزله‌ی بیست‌ویکم آبان، بیشترین خسارات جانی و مالی را به مناطق تابعه کرماشان در سرپل ذهاب و قصر شیرین و دالاهو وارد کرده است، به ویژه در مناطق روستایی این شهرها. در واقع با تحلیل اخبار و وقایع بعد از وقوع زلزله به سهولت می‌توان به این نتیجه رسید که حکومت اسلامی ایران از فرصت پیش آمده برای افزایش تعداد کشته‌ها، کوچاندن مردم به شهرها و یا مناطق دورتر از زادگاه‌شان و تخلیه برخی از مناطق و روستاها از سکنه که برای تهران از اهمیت استراتژیک برخوردار است، بهره برده است.

از آن روی که این مناطقی که اخیرا دچار زلزله‌ شده اند در طول تاریخ جنبش آزادیخواهی کوردستان، همیشه نقش پررنگی در مبارزات داشته و از جمله مناطق فعال و حاضر در جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان هستند، زلزله فرصت مناسبی را برای جمهوری اسلامی مهیا کرد تا از آن طریق بتواند به جابجایی مردم مناطق مذکور دست بزند. در همین رابطه معاون عمرانی استاندار کرماشان طی سخنانی اعلام کرد: برخی از مناطق زلزله‌زده به هیچ روی قابل بازسازی نیستند و امکان سکونت مجدد در آن‌ها محال است. به همین خاطر نگارنده‌ی این سطور یقینا بر این باور است که نوع عملکرد حکومت تهران در روزهای اخیر، پیش بردن سیاست ژینوساید و پاکسازی قومی در بخشی از کوردستان می‌باشد آنهم با سواستفاده از فرصتی که بعد از زلزله مهیا شده است. در همین راستا به بازخوانی وقایع هفته‌ی اول زلزله‌ی کرماشان می‌پردازیم تا تصویری با تکه‌های مختلف اما مرتبط با هم بسازیم.

در ساعات اولیه زلزله حزب دمکرات کوردستان ایران با خوانش درستی از عملکرد و سیاست‌های ضدبشری جمهوری اسلامی و آگاهی از این امر که تهران در هیچ شرایطی به کمک مردم کورد نخواهد آمد، با انتشار بیانیه‌ای متذکر شد که: " فاجعه‌ای با این وسعت که ده‌ها شهر و روستای کوردستان ایران و عراق را درنوردیده است و صدها قربانی و مصدوم و ویرانی گسترده‌ای بر جایی گذاشته است، فاجعه‌ای ملی محسوب می‌شود و علاوه بر ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان این ضایعه، از تمام هم‌میهنان کورد می‌خواهیم که در این فاجعه بزرگ به هر طریق ممکن یار و یاور قربانیان و آوارگان این واقعه باشند." در همان شب زلزله با تعقیب نحوه‌ی پوشش خبری صداوسیما از شرایط پیش آمده به خوبی می‌توان دریافت که بنابر دستور مقامات ارشد ایران، نه تنها مراکز امداد رسانی می‌بایست در کمترین سطح عملکرد خود اقدام می‌کردند بلکه صداوسیما نیز می‌بایست به سانسور وسعت زلزله می‌پرداخت، در همین رابطه سخنان مهرهای خود رژیم می‌تواند سندی باشد بر این مدعا. احمد صفری، نماینده رژیم در مجلس، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری حکومتی ایلنا در روز چهارشنبه، بیست‌وچهار آبان اظهار داشت: صداوسیما به گونه‌ای عمل می‌کند که انگار همه چیز برقرار است. او عملکرد صداوسیما را خیانت به مردم خواند. همین نماینده‌ی رژیم بعد از سه روز از وقوع زلزله، در مورد میزان کمک‌رسانی حکومت اعلام می‌کند: طی بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده داشتم متوجه شدم که تنها به ١٠درصد این مناطق چادر داده شده است. او نحوه کمک‌رسانی به مردم را اسفناک ذکر کرد. اینگونه بود که مردم کوردستان با آگاهی تام از وضعیت موجود، خود آستین بالا زدند و با تشکیل مراکز امداد رسانی مردمی، به جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان اقدام کردند.

جمهوری اسلامی که نمی‌توانست مانع جمع‌آوری کمک‌های مردمی شود با ممانعت از رسیدن کمک‌ها به دست مردم و یا محدود کردن دامنه‌ی توزیع آن، دست به توطئه‌ی دیگری زد. بنابر گزارش‌های متعدد، سپاه تروریستی پاسداران و نیروهای ضدشورش با ایجاد پست‌های بازرسی در مناطق مختلف کرماشان، از ورود محموله‌های کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده خوداری کرده و با توقیف کمک‌های مردمی مدعی شده‌اند که آن‌ها خود این کمک‌ها را توزیع می‌کنند. از سوی دیگر نیروهای امنیتی و سپاه با هجوم به مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی، از جمله در سنندج و شاباد، دست به غارت کمک‌های مردمی زدند. در همین رابطه امدادرسانان مردمی در شاباد اظهار داشته‌اند که نیروهای سرکوبگر رژیم با هجوم به مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی، آنچه را که مردم برای کمک اهدا کرده بودند ظبط کرده و با خود برده‌اند.

از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".

اما وجود رسانه‌ها ارتباطی مدرن و ارسال خبرها و گزارشات تصویری از سوی خود مردم به ویژه کسانی که خود را به مناطق زلزله‌زده رسانده بود، توطئه‌های حکومت اسلامی ایران نقش بر آب کرد. طی همان روزهای ابتدائی وقوع زلزله، بالغ بر ده‌ها کلیپ گزارشی از دامنه‌ی فاجعه انسانی در مناطق زلزله‌زده، عدم کمک‌رسانی تعمدی حکومت به آسیب‌دیدگان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌ها به مردم منتشر شد که در آن مردمان آسیب‌دیده به شرح وضعیت خود می‌پرداختند.

در واقع سیاست‌های فاشیستی حکومت ایران در قبال زلزله‌زدگان را باید از دهان خود صداوسیمای این رژیم شنید. یکی از آخوندها در برنامه‌ای که از شبکه‌ی سه سیما منتشر شد در رابطه با قربانیان زلزله‌ی اخیر اظهار داشت: قربانیان زلزله‌ی اخیر نباید چشم به راه کمک‌های حکومتی باشند، آن‌ها باید تنها دعا کنند تا شاید مشکلاتشان حل شود. او در جای دیگری از سخنان خود افزود: آسیب‌دیدگان بلاهای طبیعی آئینه‌ی عبرتی خواهند بود برای دیگران.

حسن روحانی دو روز بعد از وقوع زلزله خود را به کرماشان رساند تا دایه مهربان‌تر از مادر شود اما همین که در مناطق آسیب‌دیده حضور یافت، با "هوو" شدن از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت. "هوو" کردن روحانی هنگامی آغاز شد که او به نقش سپاه و بسیج در کمک به مردم اشاره می‌کرد.

اما با تمام کارشکنی‌های حکومت در کمک‌رسانی و ممانعت از رسیدن کمک‌ها به مردم آسیب‌دیده، شکوه انسجام و اتحاد ملت کورد در کمک‌رسانی به هم‌زبانان‌شان چنان والا بود که تلخی زلزله را از یاد کوردستان برد و برگه‌ای مالامال از همکاری و اتحاد و آگاهی ملی را به تاریخ کوردستان افزود. حتا مناطقی که خود در زلزله‌ی مذکور آسیب دیده بودند به کمک مناطقی که بیشترین خسارات را متحمل شده بود شتافتند.

در همین رابطه اخبار و تصاویری از این مناطق منتشر شد که در حال پختن نان برای آسیب‌دیدگان یا جمع‌آوری کمک‌های مورد نیاز هستند. جوانرود، روانسر، گیلانغرب، شاباد و کرماشان از جمله شهرها کوردستان می‌باشند که علی‌رغم متحمل شدن ویرانی‌ و نیز قربانی شدن تعداد کثیری از ساکنان این مناطق، به کمک زلزله‌زدگان شتافتند. قابل ذکر است تعدادی از امدادرسانان مردمی در حین کمک‌رسانی به مردمان زلزله‌زده دچار حادثه شدند و جان باختند. ابوبکر معروفی -اهل بوکان- و میلاد محمدی -اهل دالاهو- دو تن از نیروهای مردمی بودند که بر اثر سانحه تصادف در حین انتقال کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده جان خود را از دست دادند. ملت کورد در شهرهای مختلف کوردستان با استقبال ده‌ها هزار نفری از پیکر ابوبکر معروفی و بدرقه آن به سوی زادگاهش بوکان، صحنه‌های تاریخی بی‌نظیری را خلق کردند که حامل پیامی آشکار به حکومت فاشیستی-مذهبی ایران بود.

رژیم تروریستی ایران طی دهه‌های اخیر با در پیش گرفتن سیاست‌ "تفرقه بینداز و حکومت بکن" بسیار کوشید که استفاده از تفاوت‌های مذهبی موجود در کوردستان، در صفوف مبارزاتی ملت کورد انشقاق و تفرقه ایجاد کند اما عملکرد ملت کورد در تمام شهرها و روستاهای کوردستان در کمک‌رسانی به مردمان زلزله‌زده و فعالیت شبانه‌روزی این مردمان در کاهش دردهای هم‌زبانانشان این پیغام را برای فاشیست‌های ایران داشت که: کوردستان یک سرزمین و کورد یک ملت است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.