• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٧ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢۶ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

کرماشان در آئینه‌ زلزله

میلادی: ٢٢-١١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/٠١ - ١٧:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کرماشان در آئینه‌ زلزله
شهرام کرماشانی

شامگاه روز یکشنه، ٢١ آبان ١٣٩٦، زلزله‌ای به شدت ٣\٧ ریشتر کوردستان ایران با مرکزیت کرماشان را لرزاند. بلایی طبیعی که به طور مستمر، اخبار مرتبط به آنرا در جای جای جهان می‌شنویم اما آنچه که زلزله کرماشان را از سایر زلزله‌های جهان جدا می‌کند، عملکرد هدفمند حکومت ایران در عدم کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده و پیشگیری از رسیدن کمک‌های مردمی به آسیب‌دیدگان و عدم مدیریت وضع پیش آمده بود.

زلزله‌ی بیست‌ویکم آبان، بیشترین خسارات جانی و مالی را به مناطق تابعه کرماشان در سرپل ذهاب و قصر شیرین و دالاهو وارد کرده است، به ویژه در مناطق روستایی این شهرها. در واقع با تحلیل اخبار و وقایع بعد از وقوع زلزله به سهولت می‌توان به این نتیجه رسید که حکومت اسلامی ایران از فرصت پیش آمده برای افزایش تعداد کشته‌ها، کوچاندن مردم به شهرها و یا مناطق دورتر از زادگاه‌شان و تخلیه برخی از مناطق و روستاها از سکنه که برای تهران از اهمیت استراتژیک برخوردار است، بهره برده است.

از آن روی که این مناطقی که اخیرا دچار زلزله‌ شده اند در طول تاریخ جنبش آزادیخواهی کوردستان، همیشه نقش پررنگی در مبارزات داشته و از جمله مناطق فعال و حاضر در جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان هستند، زلزله فرصت مناسبی را برای جمهوری اسلامی مهیا کرد تا از آن طریق بتواند به جابجایی مردم مناطق مذکور دست بزند. در همین رابطه معاون عمرانی استاندار کرماشان طی سخنانی اعلام کرد: برخی از مناطق زلزله‌زده به هیچ روی قابل بازسازی نیستند و امکان سکونت مجدد در آن‌ها محال است. به همین خاطر نگارنده‌ی این سطور یقینا بر این باور است که نوع عملکرد حکومت تهران در روزهای اخیر، پیش بردن سیاست ژینوساید و پاکسازی قومی در بخشی از کوردستان می‌باشد آنهم با سواستفاده از فرصتی که بعد از زلزله مهیا شده است. در همین راستا به بازخوانی وقایع هفته‌ی اول زلزله‌ی کرماشان می‌پردازیم تا تصویری با تکه‌های مختلف اما مرتبط با هم بسازیم.

در ساعات اولیه زلزله حزب دمکرات کوردستان ایران با خوانش درستی از عملکرد و سیاست‌های ضدبشری جمهوری اسلامی و آگاهی از این امر که تهران در هیچ شرایطی به کمک مردم کورد نخواهد آمد، با انتشار بیانیه‌ای متذکر شد که: " فاجعه‌ای با این وسعت که ده‌ها شهر و روستای کوردستان ایران و عراق را درنوردیده است و صدها قربانی و مصدوم و ویرانی گسترده‌ای بر جایی گذاشته است، فاجعه‌ای ملی محسوب می‌شود و علاوه بر ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان این ضایعه، از تمام هم‌میهنان کورد می‌خواهیم که در این فاجعه بزرگ به هر طریق ممکن یار و یاور قربانیان و آوارگان این واقعه باشند." در همان شب زلزله با تعقیب نحوه‌ی پوشش خبری صداوسیما از شرایط پیش آمده به خوبی می‌توان دریافت که بنابر دستور مقامات ارشد ایران، نه تنها مراکز امداد رسانی می‌بایست در کمترین سطح عملکرد خود اقدام می‌کردند بلکه صداوسیما نیز می‌بایست به سانسور وسعت زلزله می‌پرداخت، در همین رابطه سخنان مهرهای خود رژیم می‌تواند سندی باشد بر این مدعا. احمد صفری، نماینده رژیم در مجلس، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری حکومتی ایلنا در روز چهارشنبه، بیست‌وچهار آبان اظهار داشت: صداوسیما به گونه‌ای عمل می‌کند که انگار همه چیز برقرار است. او عملکرد صداوسیما را خیانت به مردم خواند. همین نماینده‌ی رژیم بعد از سه روز از وقوع زلزله، در مورد میزان کمک‌رسانی حکومت اعلام می‌کند: طی بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده داشتم متوجه شدم که تنها به ١٠درصد این مناطق چادر داده شده است. او نحوه کمک‌رسانی به مردم را اسفناک ذکر کرد. اینگونه بود که مردم کوردستان با آگاهی تام از وضعیت موجود، خود آستین بالا زدند و با تشکیل مراکز امداد رسانی مردمی، به جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان اقدام کردند.

جمهوری اسلامی که نمی‌توانست مانع جمع‌آوری کمک‌های مردمی شود با ممانعت از رسیدن کمک‌ها به دست مردم و یا محدود کردن دامنه‌ی توزیع آن، دست به توطئه‌ی دیگری زد. بنابر گزارش‌های متعدد، سپاه تروریستی پاسداران و نیروهای ضدشورش با ایجاد پست‌های بازرسی در مناطق مختلف کرماشان، از ورود محموله‌های کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده خوداری کرده و با توقیف کمک‌های مردمی مدعی شده‌اند که آن‌ها خود این کمک‌ها را توزیع می‌کنند. از سوی دیگر نیروهای امنیتی و سپاه با هجوم به مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی، از جمله در سنندج و شاباد، دست به غارت کمک‌های مردمی زدند. در همین رابطه امدادرسانان مردمی در شاباد اظهار داشته‌اند که نیروهای سرکوبگر رژیم با هجوم به مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی، آنچه را که مردم برای کمک اهدا کرده بودند ظبط کرده و با خود برده‌اند.

از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".

اما وجود رسانه‌ها ارتباطی مدرن و ارسال خبرها و گزارشات تصویری از سوی خود مردم به ویژه کسانی که خود را به مناطق زلزله‌زده رسانده بود، توطئه‌های حکومت اسلامی ایران نقش بر آب کرد. طی همان روزهای ابتدائی وقوع زلزله، بالغ بر ده‌ها کلیپ گزارشی از دامنه‌ی فاجعه انسانی در مناطق زلزله‌زده، عدم کمک‌رسانی تعمدی حکومت به آسیب‌دیدگان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌ها به مردم منتشر شد که در آن مردمان آسیب‌دیده به شرح وضعیت خود می‌پرداختند.

در واقع سیاست‌های فاشیستی حکومت ایران در قبال زلزله‌زدگان را باید از دهان خود صداوسیمای این رژیم شنید. یکی از آخوندها در برنامه‌ای که از شبکه‌ی سه سیما منتشر شد در رابطه با قربانیان زلزله‌ی اخیر اظهار داشت: قربانیان زلزله‌ی اخیر نباید چشم به راه کمک‌های حکومتی باشند، آن‌ها باید تنها دعا کنند تا شاید مشکلاتشان حل شود. او در جای دیگری از سخنان خود افزود: آسیب‌دیدگان بلاهای طبیعی آئینه‌ی عبرتی خواهند بود برای دیگران.

حسن روحانی دو روز بعد از وقوع زلزله خود را به کرماشان رساند تا دایه مهربان‌تر از مادر شود اما همین که در مناطق آسیب‌دیده حضور یافت، با "هوو" شدن از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت. "هوو" کردن روحانی هنگامی آغاز شد که او به نقش سپاه و بسیج در کمک به مردم اشاره می‌کرد.

اما با تمام کارشکنی‌های حکومت در کمک‌رسانی و ممانعت از رسیدن کمک‌ها به مردم آسیب‌دیده، شکوه انسجام و اتحاد ملت کورد در کمک‌رسانی به هم‌زبانان‌شان چنان والا بود که تلخی زلزله را از یاد کوردستان برد و برگه‌ای مالامال از همکاری و اتحاد و آگاهی ملی را به تاریخ کوردستان افزود. حتا مناطقی که خود در زلزله‌ی مذکور آسیب دیده بودند به کمک مناطقی که بیشترین خسارات را متحمل شده بود شتافتند.

در همین رابطه اخبار و تصاویری از این مناطق منتشر شد که در حال پختن نان برای آسیب‌دیدگان یا جمع‌آوری کمک‌های مورد نیاز هستند. جوانرود، روانسر، گیلانغرب، شاباد و کرماشان از جمله شهرها کوردستان می‌باشند که علی‌رغم متحمل شدن ویرانی‌ و نیز قربانی شدن تعداد کثیری از ساکنان این مناطق، به کمک زلزله‌زدگان شتافتند. قابل ذکر است تعدادی از امدادرسانان مردمی در حین کمک‌رسانی به مردمان زلزله‌زده دچار حادثه شدند و جان باختند. ابوبکر معروفی -اهل بوکان- و میلاد محمدی -اهل دالاهو- دو تن از نیروهای مردمی بودند که بر اثر سانحه تصادف در حین انتقال کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده جان خود را از دست دادند. ملت کورد در شهرهای مختلف کوردستان با استقبال ده‌ها هزار نفری از پیکر ابوبکر معروفی و بدرقه آن به سوی زادگاهش بوکان، صحنه‌های تاریخی بی‌نظیری را خلق کردند که حامل پیامی آشکار به حکومت فاشیستی-مذهبی ایران بود.

رژیم تروریستی ایران طی دهه‌های اخیر با در پیش گرفتن سیاست‌ "تفرقه بینداز و حکومت بکن" بسیار کوشید که استفاده از تفاوت‌های مذهبی موجود در کوردستان، در صفوف مبارزاتی ملت کورد انشقاق و تفرقه ایجاد کند اما عملکرد ملت کورد در تمام شهرها و روستاهای کوردستان در کمک‌رسانی به مردمان زلزله‌زده و فعالیت شبانه‌روزی این مردمان در کاهش دردهای هم‌زبانانشان این پیغام را برای فاشیست‌های ایران داشت که: کوردستان یک سرزمین و کورد یک ملت است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟