• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣١ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان

میلادی: ٠٧-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/١۶ - ١٧:۵٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
شهرام میرزائی

اینکه می‌گویند گذر زمان حلال دردها و مشکلات است، نه تنها در مورد کرماشان صدق نمی‌کند بلکه عکس این حکم بر کلیت تاریخ سیاسی-اجتماعی این کلان شهر کوردستان عینیت می‌یابد. اگر در وهله‌ی اول نگاهی به سه هفته اخیر -روزهای بعد از زلزله- بیاندازیم، از سویی می‌بینم که افت دما و ورود جبهه سرما به کوردستان و از سوی دیگر تداوم سیاست‌های ضدبشری حکومت فاشیستی ایران اسلامی در ممانعت از کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده، دست به دست هم داده‌اند که هر روز بر وخامت شرایط زندگی قربانیان این فاجعه‌ی انسانی افزوده شود. گذر زمان مردمان مناطق زلزله‌زده را به دل سرما و زمستان هدایت می‌کند آن هم در شرایطی که با گذشت قریب به بیست‌وپنج روز از وقوع زلزله، نه تنها حکومت در راستای ایجاد کمپ‌های متناسب برای زلزله‌زدگان گامی بر نداشته و هنوز زلزله‌زده‌ها، بی‌سرپناه یا بدپناه به زندگی خود ادامه می‌دهند بلکه سپاه پاسداران با ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به آسیب‌دیدگان از موقعیت پیش‌آمده برای افزایش دامنه‌ی فاجعه بهره می‌برد.

بنابر گزارش منتشر شده‌ای از شبکه استانی زاگرس و سخنان شاهدان عینی، مسئولین جمهوری اسلامی ایران، زلزله‌زده‌گان را تهدید کرده‌اند که اگر از کمک‌های مردمی استفاده کنند وام‌های بلاعوض را به آن‌ها نخواهد داد. فعالین مدنی کوردستان نیز با انتشار این خبر در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشتند که جمهوری اسلامی با تهدید کردن مردم مانع استفاده آن‌ها از کانکس‌های اهدایی می‌شود. یکی از این فعالین در صفحه فیسبوک خود نوشت: ٢٥ کانکس از طریق مردم و انجمن‌های مردمی به روستای "ناوه فره" اهدا شده اما کسی از آن استفاده نمی‌کند چرا که دولت اعلام کرده هرکس از کمک‌های مردمی بهره‌مند شود، به او وام داده نمی‌شود. این در حالی‌ست که بنابر اظهارات مسئولین حکومتی، زلزله‌زده‌گان کرماشان به حداقل ١٢هزار کانکس نیاز دارند، با این وجود تاکنون تنها ٤٠٠ کانکس در مناطق زلزله‌زده‌ دایر شده است. با تمام این اوصاف و وعده‌های حکومتی مبنی بر کمک‌های دولتی برای ساخت، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بعد از دیدار از مناطق زلزله‌زده، مسئولیت بازسازی این مناطق را بر عهده‌ی مردم دانست نه حکومت. او متذکر شد که: بازسازی منازل مسکونی به همت مردم بستگی دارد و اگر مردم سرعت بیشتری به خرج بدهند ما حدس می‌زنیم یک سال طول می‌کشد این خانه‌ها ساخته شود.

اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، در صبح روز یکشنبه بیست‌وهشتم آبان ماه با اعلام این خبر به نقل از محمد حسین صادقی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرماشان، اظهار داشت: "اجازه نمی‌دهیم، زمینه برای برخی از افراد فرصت طلب مستعد شود تا از این فضا سوءاستفاده کنند و در همین رابطه ورود و خروج‌ها به شهر سرپل‌ذهاب کنترل می‌شود". بعد از اعلام حکومت نظامی طولی نکشید که دستگیری‌های آغاز شد. بنابر گزارش منتشر شده‌ای از آژانس خبررسانی کُردپا، روز پنج‌شنبه دوم آذرماه، یک خبرنگار گیلان‌غربی به نام "ارژنگ زرگوش" از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است. در همین راستا خبرگزاری‌های حقوق‌بشری از بازداشت بیش از ده نفر از فعالین مدنی و خبرنگار در شهرهای مختلف کوردستان به علت اعتراض به عدم کمک‌رسانی تعمدی رژیم به قربانیان زلزله‌ی کرماشان و یا ایجاد کمپین‌های کمک‌رسانی مردمی خبر می‌دهند. از جمله این فعالین "رحمان مدنی"، "ادریس محمودی" و "جوانرو قادری" از سردشت، "قاسم زرگرزاده" شهروند کرماشانی، "مجید حسنیانی" اهل بوکان و "شهرام فرهادی" از فعالین مدنى سنندج که درحین بارگیری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان کرماشان توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت گردید.

روزنامه‌نگاران و فعالین مدنی کورد حاضر در منطقه با افشا کردن سیاست‌های ضدبشری حکومت اسلامی ایران و عدم کمک‌رسانی تعمدی به زلزله‌زده‌گان و انتشار سخنان قربانیان زلزله در شبکه‌های اجتماعی، که این رفتارهای ضدبشری حکومت را به کورد بودنشان و دشمنی رژیم ایران با کوردها ربط می‌دادند، موجب شکل‌گیری موج عظیمی از اعتراضات و نارضایتی‌های داخلی و خارجی شدند. در همین راستا، پارلمان کانادا از جمله نهادهای خارجی بود که نسبت به سیاست‌های ضدبشری ایران در قبال قربانیان زلزله واکنش نشان داد. تام کمیچ، از نمایندگان پارلمان کانادا، در سخنانی در صحن پارلمان این کشور اظهار داشت: "بحران انسانی در کوردستان در حال رخ دادن است و این بحران بعد از زلزله عمیق‌تر شده است. ما ماهیت این فاجعه و اعتراضات در کوردستان را در اینترنت به وضوح دیده‌ایم و این امر، جهان را از وقوع فاجعه‌ای انسانی در کوردستان، بعد از وقوع زلزله آگاه ساخته است".

اما از همه مضحک‌تر سخنان خامنه‌ای در ر روز دوم اجلاس "محبان اهل بیت" است. خامنه‌ای طی سخنانی در این نشست از بخشش و رئوفت رژیم اسلامی ایران نسبت به کشورهای اسلامی سخن گفت و اظهار داشت: هرجا که به ما نیاز باشد، فی‌الفور به کمک آن‌ها خواهیم شتافت.

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که رئیس هلال‌احمر کرماشان از نبود امکانات لازم برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده‌گان سخن می‌گفت و از مردم خواست که به این سازمان کمک کنند یا صداوسیمای ایران در همان روز اول زلزله اعلام کرد: "آسیب‌دیدگان نباید چشم به راه کمک حکومت باشند و فقط دعا بکنند". در دنیای امروز که تفسیر "دهکده‌ی جهانی" مارشال مک لوهان است، هیچ سخنی نه گم می‌شود و نه فراموش و اینگونه است که تضاد و تناقضات ذاتی حکومتی ضد بشری همچون ایران اسلامی در فاصله‌ی زمانی بسیار کوتاهی عیان می‌گردد.

حال اگر کمی بیشتر به عقب برگردیم و سیاست‌های کلی حکومت‌های ایران -که بر مبنای نابودی فیزیکی و معنوی کوردها استوار گردیده- را به خوبی تحلیل کنیم و نقطه سرآغاز آسمیلاسیون فرهنگی کرماشان در عصر جدید را در همان اواخر عمر قاجار قرار دهیم، به روشنی متوجه می‌شویم که گذر زمان نه تنها از سطح ویرانگری سیاست‌های فاشیستی‌ حکومت‌های پی‌درپی ایران علیه کوردها نکاسته بلکه بر دامنه‌ی آن نیز افزوده است. اگر به این واقعیت عیان اعتراف کنیم که گذر زمان چه در حال و چه گذشته، نه تنها حلال مشکلات کرماشان نبوده بلکه ما را بدتر به سوی قهقرا سوق داده، شاید تحولات ماه‌های اخیر و به ویژه زلزله‌ی کرماشان با تمام تلخی‌ها و شیرینی‌هایش -تلخی از آن روی که زلزله، قربانیان کثیری را به کام خود بلعید و حکومت بر وسعت این فاجعه افزود و شیرین از آن رویی که کوردهای تمام نقاط کوردستان تا بدین لحظه اقیانوس‌وار در حال کمک‌رسانی به مردم هستند- ما را به این قناعت رخواهد رساند که، از دید دستگاه حاکمه همه ما کوردها -فارغ از مذهب و لهجه‌هایمان- غریبه و دشمن هستیم، مردمانی که به هر شیوه‌ی ممکن باید از بین بروند، حال چه حذف فیزیکی باشد یا حذف معنوی و ذوب شدن در فرهنگ و زبان ملت حاکم.

اما از سوی دیگر باید گفت که رویدادها و فعالیت‌های ایام بعد از زلزله، خبر از آینده‌ای می‌دهد که قشر آگاه و فعال سیاسی-اجتماعی کورد در کرماشان و ایلام، رادیکال‌تر و راسخ‌تر از دیروز و با دیدی دیگر در مقابل ملت-طبقه‌ی حاکم به فعالیت‌ها و کنش‌های خود ادامه‌ خواهند داد و باید انتظار خیزشی عظیم از سوی آنان باشیم. پس‌لرزه‌هایی که بی‌شک خبر از زلزله‌ی اجتماعی-سیاسی در این مناطق می‌دهد که هرگونه سرمایه‌گذاری فاشیستی حکومت‌های ایران طی یک قرن اخیر را به باد فنا خواهد داد، در واقع آینده‌ی این مناطق آبستن رویدادهای شگرفی در حوزه‌ی حق‌خواهی ملی کوردها خواهد بود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.