• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان

میلادی: ٠٧-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٩/١۶ - ١٧:۵٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
شهرام میرزائی

اینکه می‌گویند گذر زمان حلال دردها و مشکلات است، نه تنها در مورد کرماشان صدق نمی‌کند بلکه عکس این حکم بر کلیت تاریخ سیاسی-اجتماعی این کلان شهر کوردستان عینیت می‌یابد. اگر در وهله‌ی اول نگاهی به سه هفته اخیر -روزهای بعد از زلزله- بیاندازیم، از سویی می‌بینم که افت دما و ورود جبهه سرما به کوردستان و از سوی دیگر تداوم سیاست‌های ضدبشری حکومت فاشیستی ایران اسلامی در ممانعت از کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده، دست به دست هم داده‌اند که هر روز بر وخامت شرایط زندگی قربانیان این فاجعه‌ی انسانی افزوده شود. گذر زمان مردمان مناطق زلزله‌زده را به دل سرما و زمستان هدایت می‌کند آن هم در شرایطی که با گذشت قریب به بیست‌وپنج روز از وقوع زلزله، نه تنها حکومت در راستای ایجاد کمپ‌های متناسب برای زلزله‌زدگان گامی بر نداشته و هنوز زلزله‌زده‌ها، بی‌سرپناه یا بدپناه به زندگی خود ادامه می‌دهند بلکه سپاه پاسداران با ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به آسیب‌دیدگان از موقعیت پیش‌آمده برای افزایش دامنه‌ی فاجعه بهره می‌برد.

بنابر گزارش منتشر شده‌ای از شبکه استانی زاگرس و سخنان شاهدان عینی، مسئولین جمهوری اسلامی ایران، زلزله‌زده‌گان را تهدید کرده‌اند که اگر از کمک‌های مردمی استفاده کنند وام‌های بلاعوض را به آن‌ها نخواهد داد. فعالین مدنی کوردستان نیز با انتشار این خبر در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشتند که جمهوری اسلامی با تهدید کردن مردم مانع استفاده آن‌ها از کانکس‌های اهدایی می‌شود. یکی از این فعالین در صفحه فیسبوک خود نوشت: ٢٥ کانکس از طریق مردم و انجمن‌های مردمی به روستای "ناوه فره" اهدا شده اما کسی از آن استفاده نمی‌کند چرا که دولت اعلام کرده هرکس از کمک‌های مردمی بهره‌مند شود، به او وام داده نمی‌شود. این در حالی‌ست که بنابر اظهارات مسئولین حکومتی، زلزله‌زده‌گان کرماشان به حداقل ١٢هزار کانکس نیاز دارند، با این وجود تاکنون تنها ٤٠٠ کانکس در مناطق زلزله‌زده‌ دایر شده است. با تمام این اوصاف و وعده‌های حکومتی مبنی بر کمک‌های دولتی برای ساخت، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بعد از دیدار از مناطق زلزله‌زده، مسئولیت بازسازی این مناطق را بر عهده‌ی مردم دانست نه حکومت. او متذکر شد که: بازسازی منازل مسکونی به همت مردم بستگی دارد و اگر مردم سرعت بیشتری به خرج بدهند ما حدس می‌زنیم یک سال طول می‌کشد این خانه‌ها ساخته شود.

اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، در صبح روز یکشنبه بیست‌وهشتم آبان ماه با اعلام این خبر به نقل از محمد حسین صادقی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرماشان، اظهار داشت: "اجازه نمی‌دهیم، زمینه برای برخی از افراد فرصت طلب مستعد شود تا از این فضا سوءاستفاده کنند و در همین رابطه ورود و خروج‌ها به شهر سرپل‌ذهاب کنترل می‌شود". بعد از اعلام حکومت نظامی طولی نکشید که دستگیری‌های آغاز شد. بنابر گزارش منتشر شده‌ای از آژانس خبررسانی کُردپا، روز پنج‌شنبه دوم آذرماه، یک خبرنگار گیلان‌غربی به نام "ارژنگ زرگوش" از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است. در همین راستا خبرگزاری‌های حقوق‌بشری از بازداشت بیش از ده نفر از فعالین مدنی و خبرنگار در شهرهای مختلف کوردستان به علت اعتراض به عدم کمک‌رسانی تعمدی رژیم به قربانیان زلزله‌ی کرماشان و یا ایجاد کمپین‌های کمک‌رسانی مردمی خبر می‌دهند. از جمله این فعالین "رحمان مدنی"، "ادریس محمودی" و "جوانرو قادری" از سردشت، "قاسم زرگرزاده" شهروند کرماشانی، "مجید حسنیانی" اهل بوکان و "شهرام فرهادی" از فعالین مدنى سنندج که درحین بارگیری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان کرماشان توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت گردید.

روزنامه‌نگاران و فعالین مدنی کورد حاضر در منطقه با افشا کردن سیاست‌های ضدبشری حکومت اسلامی ایران و عدم کمک‌رسانی تعمدی به زلزله‌زده‌گان و انتشار سخنان قربانیان زلزله در شبکه‌های اجتماعی، که این رفتارهای ضدبشری حکومت را به کورد بودنشان و دشمنی رژیم ایران با کوردها ربط می‌دادند، موجب شکل‌گیری موج عظیمی از اعتراضات و نارضایتی‌های داخلی و خارجی شدند. در همین راستا، پارلمان کانادا از جمله نهادهای خارجی بود که نسبت به سیاست‌های ضدبشری ایران در قبال قربانیان زلزله واکنش نشان داد. تام کمیچ، از نمایندگان پارلمان کانادا، در سخنانی در صحن پارلمان این کشور اظهار داشت: "بحران انسانی در کوردستان در حال رخ دادن است و این بحران بعد از زلزله عمیق‌تر شده است. ما ماهیت این فاجعه و اعتراضات در کوردستان را در اینترنت به وضوح دیده‌ایم و این امر، جهان را از وقوع فاجعه‌ای انسانی در کوردستان، بعد از وقوع زلزله آگاه ساخته است".

اما از همه مضحک‌تر سخنان خامنه‌ای در ر روز دوم اجلاس "محبان اهل بیت" است. خامنه‌ای طی سخنانی در این نشست از بخشش و رئوفت رژیم اسلامی ایران نسبت به کشورهای اسلامی سخن گفت و اظهار داشت: هرجا که به ما نیاز باشد، فی‌الفور به کمک آن‌ها خواهیم شتافت.

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که رئیس هلال‌احمر کرماشان از نبود امکانات لازم برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده‌گان سخن می‌گفت و از مردم خواست که به این سازمان کمک کنند یا صداوسیمای ایران در همان روز اول زلزله اعلام کرد: "آسیب‌دیدگان نباید چشم به راه کمک حکومت باشند و فقط دعا بکنند". در دنیای امروز که تفسیر "دهکده‌ی جهانی" مارشال مک لوهان است، هیچ سخنی نه گم می‌شود و نه فراموش و اینگونه است که تضاد و تناقضات ذاتی حکومتی ضد بشری همچون ایران اسلامی در فاصله‌ی زمانی بسیار کوتاهی عیان می‌گردد.

حال اگر کمی بیشتر به عقب برگردیم و سیاست‌های کلی حکومت‌های ایران -که بر مبنای نابودی فیزیکی و معنوی کوردها استوار گردیده- را به خوبی تحلیل کنیم و نقطه سرآغاز آسمیلاسیون فرهنگی کرماشان در عصر جدید را در همان اواخر عمر قاجار قرار دهیم، به روشنی متوجه می‌شویم که گذر زمان نه تنها از سطح ویرانگری سیاست‌های فاشیستی‌ حکومت‌های پی‌درپی ایران علیه کوردها نکاسته بلکه بر دامنه‌ی آن نیز افزوده است. اگر به این واقعیت عیان اعتراف کنیم که گذر زمان چه در حال و چه گذشته، نه تنها حلال مشکلات کرماشان نبوده بلکه ما را بدتر به سوی قهقرا سوق داده، شاید تحولات ماه‌های اخیر و به ویژه زلزله‌ی کرماشان با تمام تلخی‌ها و شیرینی‌هایش -تلخی از آن روی که زلزله، قربانیان کثیری را به کام خود بلعید و حکومت بر وسعت این فاجعه افزود و شیرین از آن رویی که کوردهای تمام نقاط کوردستان تا بدین لحظه اقیانوس‌وار در حال کمک‌رسانی به مردم هستند- ما را به این قناعت رخواهد رساند که، از دید دستگاه حاکمه همه ما کوردها -فارغ از مذهب و لهجه‌هایمان- غریبه و دشمن هستیم، مردمانی که به هر شیوه‌ی ممکن باید از بین بروند، حال چه حذف فیزیکی باشد یا حذف معنوی و ذوب شدن در فرهنگ و زبان ملت حاکم.

اما از سوی دیگر باید گفت که رویدادها و فعالیت‌های ایام بعد از زلزله، خبر از آینده‌ای می‌دهد که قشر آگاه و فعال سیاسی-اجتماعی کورد در کرماشان و ایلام، رادیکال‌تر و راسخ‌تر از دیروز و با دیدی دیگر در مقابل ملت-طبقه‌ی حاکم به فعالیت‌ها و کنش‌های خود ادامه‌ خواهند داد و باید انتظار خیزشی عظیم از سوی آنان باشیم. پس‌لرزه‌هایی که بی‌شک خبر از زلزله‌ی اجتماعی-سیاسی در این مناطق می‌دهد که هرگونه سرمایه‌گذاری فاشیستی حکومت‌های ایران طی یک قرن اخیر را به باد فنا خواهد داد، در واقع آینده‌ی این مناطق آبستن رویدادهای شگرفی در حوزه‌ی حق‌خواهی ملی کوردها خواهد بود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.