• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣١ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان

میلادی: ٢٢-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٠١ - ١١:۴٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
رفقای عزیز!

حضار محترم!

پیشمرگه‌های دلیر کوردستان!


امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.

با از بین رفتن آخرین نقطه‌ی حاکمیت پادشاهی، ملت کورد توانست سرنوشت خود را به دست بگیرد و عملا به حاکم سرزمین‌اش بدل گردید.

در آن زمان ملت کورد نه از داشتن نیروی مسلح منظمی بهره‌مند بود و نه از لحاظ سازمانی با ساختار "سازمان" آشنایی داشت اما با الهام گرفتن از جلوداران مبارزه‌ی ملی خود و با پیروی از برنامه‌های حزب دمکرات که علی‌رغم تجربه‌ی کم اما مصمم و قاطع بود و نیز تحت راهنمایی‌های پیشوا "قاضی محمد" توانست به سرعت صفوف خود را سازمان دهد و به سوی تاسیس ارتشی ملی گام بردارد.

بنابر منابع شفاهی تاریخ ملی‌مان، در هنگام گفتگو در مورد انتخاب نام و نشانی برای ارتش کوردستان در مقر ریاست‌جمهوری، نام‌های متفاوت و متعددی پیشنهاد شد اما در میانه‌ این گفتگو شخصی خارج از دایره‌ی رهبری کوردستان، پیشنهادی می‌دهد و متذکر می‌شود که:" قدیم‌الایام به مردان سلحشور و والا، پیشمرگه می‌گفتند"، در همان لحظه همه‌ حضار اظهار داشتند: این پیشنهاد، به جا و شایسته است. به همین خاطر همه‌ی حاضرین در جلسه پیشنهاد مذکور را می‌پسندند و نام والای "پیشمرگه" را برای ارتش ملی کوردستان انتخاب برمی‌گزینند.

همزمان با تعین نام پیشمرگه، تلاش‌ها در راستای ایجاد ساختاری نو برای ارتش کوردستان نیز آغاز گردید. در مدت زمان کوتاهی، ارتش کوردستان دسته و شاخه‌های خود را در تمام مناطق تحت نفوذ خود مستقر ساخت و به مانند نیرویی معاصر و دارای هدفی سیاسی سازمان یافت.

فرماندهان پیشمرگه تحت امر فرمانده‌ کل قرار گرفتند و بر اساس اصول ارتشی منظم و ساختارمند عمل می‌کردند. این گام برای کوردستان آن دوران، بدون تجربه‌ی مدیریت و فاقد واحد نظامی ساختارمند، نقطه عطفی تاریخی و آغازگر سازماندهی ارگان‌های حکومت بود. در واقع این گام به الگویی موفق در پروسه‌ی حکومت‌داری بدل شد که امروزه به ندرت می‌توان نمونه‌ی آنرا در منطقه یافت چرا که نیروی پیشمرگه کوردستان در طول حیات جمهوری کوردستان توانست نظم و امنیت داخلی را حفظ و مانع از هرج و مرج شود و بنابر دستورات رهبری سیاسی عمل کند و از آن زمان بعد پیشمرگه به نگهبان راستین بها و ارزش‌های ملی‌مان بدل شد.

حزب دمکرات کوردستان ایران که افتخار تاسیس واحدهای ابتدائی نیروی پیشمرگه را به نام خود ثبت کرده است، از همان روزهای آغازین دوران جدید قیام و مبارزه در کوردستان -١٣٥٧ شمسی- در نظر داشت که روزی را برای گرامیداشت جایگاه پیشمرگه تعین کند. شرایط سخت مبارزه و اشتغال همه‌ی بخش‌های حزب به مقاومت در برابر رژیم ضدبشری جمهوری اسلامی موجب شد تا اجرائی شدن این تصمیم به تاخیر بیافتد تا اینکه در سال ١٣٦٣، این فرصت مهیا شد و در نشست رهبری وقت حزب، روز ٢٦ آذر به مناسبت وقوع رویدادهای تاریخی که در آن روز شکل گرفته بود، این روز را به مانند روز پیشمرگه تعین کردند و اولین مراسم روز پیشمرگه در مقر دفتر سیاسی حزب دمکرات در روستای "گه‌وره دی" در کوردستان عراق و در همان سال، برگزار گردید.

از آن زمان به بعد، خلق کوردستان در چنین روزی با پخش تراکت و پوسترهای مختص به چنین روزی و انجام فعالیت‌های متعدد دیگری، از تلاش‌های فرزندان متعهد و مبارز خود قدردانی می‌کنند و هچنین در مقرهای حزب مراسم ویژه‌ی این روز برگزار می‌شود. این نیز تلاشی‌ست برای گرامی داشت مبارزات و مقاومت فرزندان وطن و تشویق نسل نو برای حضور در مبارزات ملی. گامی‌ست که اثرات آن برای همیشه در تاریخ ملی، جاویدان خواهد ماند و به سرچشمه توان و نیرو برای استمرار مبارزه تا تحقق کامل حقوق ملی‌ ملت کورد بدل شده است. پیوستن مستمر فرزندان وطن به صفوف پیشمرگه‌های حزب و سایر نیروهای مبارز کوردستان، یکی از نمونه‌های تاثیرگذار این اقدام تاریخی است.

رفقای پیشمرگه

اگر مفهوم پیشمرگه تنها نمادی از سلاح و لباسی نظامی بود، بی‌شک حال صفوف پیشمرگه به شمارش نمی‌آمد اما پیشمرگه تنها تفنگداری مطیع و فرمانبردار هر دستوری نیست. پیشمرگه پیش‌آهنگ مبارزه برای زندگی بهتر برای ملتش است، بدین معنا که همزمان با به دست گرفتن سلاح، حامل فکر و اندیشه‌ای انسانگرایانه سیاسی‌ست که برای ارزش‌های والای انسانی همچون برابری، حقوق بشر، حقوق فرد و گروه و نیز برای تحقق زندگی شایسته و تهی از استثمار و تبعیض، مبارزه می‌کند. هر کدام از این ارزش‌ها، شکل‌دهنده به ساختاری فکری و سیاسی‌ست که فلسفه‌ی موجودیت و هستی پیشمرگه را با موجودیت و هستی سایر نیروهای مسلح، مجزا می‌سازد.

پیشمرگه حامل فلسفه‌ی زندگی آزاد و برابر است، دیدگاه پیشمرگه نسبت به حق، زندگی و آزادی به طور کامل از دیدگاه پیروان فلسفه‌ی منفعت‌طلب، دگم، متعصب و محافظه‌کار مجزا و متفاوت است. از دیدگاه پیشمرگه، انسان‌ها فارغ از هر رنگ، جنسیت، دین، فرهنگ، زبان و اعتقادات فکری یا آئینی برابر هستند. دین و مذهب به اعتقادات شخصی فرد ربط دارند و از دیدگاه پیشمرگه عامل تبعیض نیستند یا از آن به عنوان عاملی برای نقض حقوق یا دادن امتیازی به شخصی یا گروهی بهره برد، بر همین مبنا نیز زبان، فرهنگ یا سایر تفاوت‌های عینی یا ذهنی به مبنایی برای تبعیض بدل نمی‌شوند. این دیدگاه، نیروهای پیشمرگه را چنان پرورش داده است که به مامنی برای تمامی اجتماعات، گروه‌ها و اشخاص بدل گردد که برای رهایی از تعصب و بنیادگرایی، مبارزه می‌کنند.

نمونه‌های پایبندی نیروهای پیشمرگه به ارزش‌های والای انسانیت آنچنان زیادند که بیان آن‌ها از توان خارج است اما نه تنها ملت کورد بلکه تمام ملل جهان شهادت می‌دهند که آن نیرویی که توانست در مقابل ایدئولوژی فاسد ولایت فقیهی و خلافت دینی در شکل جمهوری اسلامی ایران و دولت اسلامی معروف به داعش و افکار شونیستی بایستد و مبارزه کند ، پیشمرگه بود. در واقع موضع ملت کورد و نیروی پیشمرگه سبب آن شد که نام والای پیشمرگه، از کوهستان‌های سرکش کوردستان به مراکز تصمیم‌گیری در سیاست بین‌المللی همچون کاخ الیزه، کاخ سفید، کرملین و مقر سازمان ملل نفوذ کند و آنرا به شهرتی جهانی برساند.

به همین خاطر است که امروز بر این واقعیت صحه می‌گذاریم که زایش مفهوم پیشمرگه در واقع میلاد امید بود، امید به آزادی ، برابری و زندگی دور از ستم و بی‌عدالتی. پیشمرگه به سمبل آزادی و پیشاهنگ خلق زندگی نو و به دور از ذلت و الگویی از مقاومت در برابر ظلم و بیداد بدل شده است. پیشمرگه به نمادی نو برای کوهستان‌های سربلند سرزمین‌مان بدل شد و قامتش بلند‌تر از هر کوهستانی و ریشه‌اش مستحکم‌تر، توان مقاومت‌اش برتر و زیبای‌اش دلرباتر است. از آن زمان که نام پیشمرگه تعین گردید، ملت کورد نیز مطمئن گردید که دیگر تنها و بی‌پناه نیست و هر وقت اراده کند کاخ ظالمین را به لرزه خواهد افکند.

بزرگی نام و جایگاه پیشمرگه، قدرت یافتن امیدهای ملت کورد و انسانیت و این وظیفه سنگین اما پر از افتخار که نیروی پیشمرگه به ویژه در مقطع بسیار حساس کنونی بر عهده دارد یعنی پیوند زدن مبارزات شاخ و شار یعنی راسان روژهه‌لات، پیشمرگه را موظف می‌کند پیش از آنکه سلاح به دست گیرد به مسئولیت و جایگاه خود بیاندیشد. باید تمام بها و ارزش‌هایی که در خاورمیانه با نام والای پیشمرگه حفظ و ثبت شده است، در تعاملات و اراده‌ی پیشمرگه‌های‌مان عیان باشد. چرا که پیشمرگه‌ی کوردستان علاوه بر آنکه سلاح دفاع از ارزش‌های‌مان ر ابه دست گرفته است، پیش‌آهنگی سیاسی است که برای تعامل و تصمیماتش، همزمان با آنکه فرمان و دستورات فرماندهان ارشد خود را اجرائی می‌کند، شخصی‌ست که توان انتخاب دارد، تصمیم می‌گیرد، پاکی و ناپاکی را بر اساس ارزش‌هایی که به آن باور دارد، تمیز می‌دهد و در برابر ظلم در هر شرایط و موقعیتی، می‌ایستد و با آن مبارزه می‌کند.

امروز علاوه بر ملت کورد، تمام ملت‌های آگاه جهان نظاره‌گر پیشمرگه و ارزش‌هایی هستند که پیشمرگه برای حفظ آن‌ها، دست به سلاح برده است. اگر چه منافع محدود حاکمین، امروزه اجازه نمی‌دهد که ملت کورد با اراده و خواست خود سرنوشت‌اش را به دست بگیرد اما در این واقعیت شکی نیست که راسان، مبارزه و مقاومت پیشمرگه آینده‌ای روشن برای ملت‌مان رقم زده است که دیر یا زود دروازه‌ی آزادی را به روی‌مان خواهد گشود. به همین خاطرامروز باید با قطعیتی بیشتر و با اراده‌ای مستحکم‌تر و با باوری فولادین، گام‌های‌مان را در راستای منسجم کردن توانایی‌های‌مان و متحد کردن صفوف جنبش کوردستان بیشتر و سریع‌تر کنیم چرا که ملت‌مان شایسته‌ی آینده‌ی فاخری‌ست و چشم به راه اراده‌ی پیشمرگه برای تحقق این آینده می‌باشد.

حضار گرامی!

همانگونه که می‌دانید حیات ابدی، آرزوی همیشگی انسان بوده است. انسان تا به امروز نتوانسته از دست مرگ رهایی یابد و همانگونه که تولد امری‌ست ناگزیر، مرگ نیز در همین دایره تعریف می‌شود و زندگی ابدی نیز امری تحقق ناپذیر است. اما تاثیرات مرگ بر جنبه‌های معنایی زندگی، به عاملی بدل می‌شود تا انسان با در پیش گرفتن برنامه و طرح‌های بلندمدت در زندگی، به مرگ و حیات و وجود و عدم، معنای دیگری ببخشد و از این راه به مانند انسانی رها شده از ناامیدی در دایره‌ی جبر تحمیل شده، با زندگی و سرنوشت خود تعامل کند. جبر را به زانو درآورد و به مرگ لبخند زند و بگوید که جبراً به دنیا آمدم، بنا بر همین جبر نیز خواهم مرد، اما به اختیار خود چگونه زیستنم را بر می‌گزینم و در همین راستا، جبر مرگ را نیز خواهم پذیرفت و چنان مرگی بر خواهم گزید که اکسیر جاودانگی باشد. این منم که مرزهای ترس و هراس از مرگ را شکسته‌ام، این منم که با تمام عشقم به زندگی، در راه آسایش خود و ملتم و تمام انسان‌ها مبارزه می‌کنم و اگر در این راه نیز جان دهم، هراسی ندارم. این منم که به دیدار مرگ می‌روم، بر آن لبخند می‌زنم و فریاد برمی‌آورم که نام والای پیشمرگه را برگزیده‌ام و جبر مرگ را با اختیار خود در دستانم می‌گیرم و معنا به موجودیتم می‌بخشم و می‌گویم، تا هنگامی که هستم، مرگ در میان نیست و هنگامی که مردم، معنا به مرگم می‌بخشم و به دنیای جاودانگی دست می‌یابم، اما جاودانگی در وژدان انسانیت، ملتم و در متن تاریخی پرافتخار. در اینجاست که زندگی و مرگ، وجود و عدم معنای طبیعی خود را از دست می‌دهند و چگونه زیستن به معنای اصلی زندگی بدل می‌شوند. این است فلسفه‌ی جاودانگی نام و جایگاه و عشق پیشمرگه.

رفقای پیشمرگه

روزتان پیروز و زندگی‌تان پر از افتخار

یاد و خاطره شهیدان راه آزادی کوردستان، به ویژه شهیدان راسان، گرامی باد

پیروز باد مبارزه‌ی آزادیخواهانه و ملی کورد

مرگ و نابودی برای دشمنان ملت کورد به ویژه جمهوری اسلامی

کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران

٢٦ آذر ١٣٩٦ شمسی
برابر با ١٧ دسامبر ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.