• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

کرماشان در پناه بی‌پناهی

میلادی: ٢٢-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٠١ - ١١:۴٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کرماشان در پناه بی‌پناهی
شمال ترغیبی

شرایط زندگی در شهر کرماشان بعد از گذشت یک ماه و اندی نه تنها به روال عادی خود بازنگشته بلکه هر روز بدتر و وخیم‌تر می‌گردد. بعد از وقوع زلزله‌ی بیست‌ویکم آبان کرماشان، که موجب کشته و زخمی شدن بیش از ١٠هزار نفر گردید، رژیم جمهوری اسلامی ایران که بر اساس قوانین مصوبه‌ی خود موظف به رفع مشکلات و مدیریت بحران است، نه تنها در این رابطه دست به اقدام چشم‌گیری برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان کرماشان نزد بلکه به مانعی اصلی در کمک‌رسانی و عادی شدن روال زندگی قربانیان زلزله بدل شد.

بنابر آخرین آمارهای رسمی تا کنون ٢٧هزار نفر به دلیل خسارت‌های ناشی از زلزله سرپناه خود را از دست داده‌اند در حالی که تنها ٧٠٠ کانکس، برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. البته در همین رابطه نمایندگان رژیم در مجلس اعلام کرده‌اند که کانکس‌های اهدایی از سوی حکومت حتا تاب تحمل باد و طوفان را ندارد و هیمن امر موجب شده بود که در روزهای اخیر کانکس‌ها نصب شده ویران شده و بار دیگر قربانیان زلزله را با خسارات جانی و مالی روبرو سازند.

این شرایط وخیم با ورود جبهه‌ی هوای سرد و آغاز فصل سرما و ریزش برف همراه شده است. در این ارتباط "اکبر سنجابی" فرماندار سرپل ذهاب از شرایط زندگی نامناسب شهروندان در چادرها خبر داد و اظهار داشت: مسئولان باید شرایط دشوار قربانیان زلزله را درک کنند، آنان در شرایط بسیار سختی در زیر چادرهای ١٠ متری زندگی می‌کنند. او افزود: از مجموع ٦٠٠ کانکس اهدا شده به آسیب‌دیدگان تنها ٢٠٠ کانکس از سوی بنیاد مسکن اهدا شده است، آن هم با اصرار ارتش. این در حالی‌ست که پیشتر خبرگزاری مهر طی گزارشی خبر داده بود که وظیفه‌ی بازسازی مناطق زلزله‌زده و نصب کانکس‌ها در این مناطق بر عهده‌ی سپاه گذاشته شده است. فرماندار سرپل در بخش دیگری از سخنان خود به مساله‌ی بهداشت در این مناطق پرداخت و گفت: در تمام مناطق زلزله‌زده تنها ٤٠٠ سرویس بهداشتی تامین شده است.

این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.

از سوی دیگر، فرهاد تجری نماینده‌ی رژیم در مجلس اعلام کرده است: حداقل به ٢ ماه نیاز است تا بتوان آسیب‌دیدگان زلزله را به صورت موقت اسکان داد. تجری در حالی این سخنان را بیان می‌دارد که پیش‌تر و در کلیپی ویدئویی، حسن شاتری، یکی از فرماندهان تروریست‌های رژیم اسلامی و مسئول بازسازی لبنان، طی سخنانی اظهار داشت که توانسته‌اند در کمتر از ١٤ روز مشکل برق، راه و سایر مشکلات اصلی ٧٣ روستای لبنان را رفع کنند. در این ویدئو زنی لبنانی ابراز می‌دارد که رژیم اسلامی ایران بهترین امکانات و خدمات رفاهی را برای مردم لبنان تهیه کرده است و حتا کرایه‌ ماهانه‌ی خانه‌هایشان را متقبل شده است. اینجاست که باید گفت چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

قابل ذکر است که رژیم جمهوری اسلامی نه تنها ثروت مملکت و مردم را صرف رفاه و آبادانی کشورهای دیگر می‌کند بلکه بخش اعظمی از این ثروت را در راستای تجهیز نیروهای سرکوبگر می‌کند. در همین ارتباط در تابستان امسال پارلمان رژیم طی مصوبه‌ای، بودجه‌ای بالغ بر ٢هزار میلیاردی را برای افزایش سطح توان سپاه تروریستی قدس در نظر گرفت.

در همین ارتباط و طی روزهای اخیر خبری مبنی بر تشکیل گشت ویژه، توسط سپاه تروریستی پاسداران در شهرهای مختلف ایران منتشر شد.

خبرگزاری‌های رژیم در گزارش‌های متعددی اعلام کردند که با هماهنگی میان سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، تحت عنوان "حفاظت از مردم" و مبارزه با "اراذل و اوباش" و "پیشگیری از دزدی" گشت‌های ویژه‌ای تشکیل می‌شود.

محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه پاسداران در استان تهران در این رابطه اعلام کرد: به این دلیل که با زلزله‌ی اجتماعی در تهران و سراسر ایران روبرو هستیم لازم است که نیرویی برای مقابله با آن در نظر گرفته شود.

کارشناسان و فعالان سیاسی-مدنی در ایران بر این باورند که تشکیل چنین گروه‌هایی در راستای تشدید فشارها بر فعالین سیاسی، دانشجویی، مدنی، فرهنگی و محیط زیستی است چرا که هیچ تعریفی برای "اراذل و اوباش" ارائه نشده است و به همین خاطر نیروهای وابسته به سپاه و بسیج با فراغ بال می‌توانند مردم معترض یا منتقد را سرکوب کنند. باید گفت که جمهوری اسلامی از همان ابتدای تاسیس، مستمرا در تلاش برای تاسیس چنین گروهک‌هایی بوده تا بتواند به راحتی معترضان سیاسی را سرکوب کند که مثال بارز آن ایجاد "کمیته" و "منکرات" در دهه‌ی ٦٠ می‌باشد.

در واقع رویدادهای بعد از زلزله‌ی کرماشان و کمک‌رسانی‌های گسترده‌ و بی‌سابقه‌ی مردم کوردستان و ایران به آسیب‌دیدگان زلزله، آن هم بدون توجه به سازمان‌های و نهادهای مرتبط حکومتی، کاملا جمهوری اسلامی را به لرزه انداخت و به وضوح تمام دریافت که هیچ پایگاهی در میان مردم ندارد، به همین خاطر است که با صرف میلیاردها دلار و ایجاد گروه‌های سرکوبگر متعدد، سعی در تضمین آینده‌ی خود دارد اما غافل از آن است که اگر خشم و کین مردم به خروش آید هیچ سدی تاب و توان مقاومت در برابر آنرا ندارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.