• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣١ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

کرماشان در پناه بی‌پناهی

میلادی: ٢٢-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٠١ - ١١:۴٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کرماشان در پناه بی‌پناهی
شمال ترغیبی

شرایط زندگی در شهر کرماشان بعد از گذشت یک ماه و اندی نه تنها به روال عادی خود بازنگشته بلکه هر روز بدتر و وخیم‌تر می‌گردد. بعد از وقوع زلزله‌ی بیست‌ویکم آبان کرماشان، که موجب کشته و زخمی شدن بیش از ١٠هزار نفر گردید، رژیم جمهوری اسلامی ایران که بر اساس قوانین مصوبه‌ی خود موظف به رفع مشکلات و مدیریت بحران است، نه تنها در این رابطه دست به اقدام چشم‌گیری برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان کرماشان نزد بلکه به مانعی اصلی در کمک‌رسانی و عادی شدن روال زندگی قربانیان زلزله بدل شد.

بنابر آخرین آمارهای رسمی تا کنون ٢٧هزار نفر به دلیل خسارت‌های ناشی از زلزله سرپناه خود را از دست داده‌اند در حالی که تنها ٧٠٠ کانکس، برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. البته در همین رابطه نمایندگان رژیم در مجلس اعلام کرده‌اند که کانکس‌های اهدایی از سوی حکومت حتا تاب تحمل باد و طوفان را ندارد و هیمن امر موجب شده بود که در روزهای اخیر کانکس‌ها نصب شده ویران شده و بار دیگر قربانیان زلزله را با خسارات جانی و مالی روبرو سازند.

این شرایط وخیم با ورود جبهه‌ی هوای سرد و آغاز فصل سرما و ریزش برف همراه شده است. در این ارتباط "اکبر سنجابی" فرماندار سرپل ذهاب از شرایط زندگی نامناسب شهروندان در چادرها خبر داد و اظهار داشت: مسئولان باید شرایط دشوار قربانیان زلزله را درک کنند، آنان در شرایط بسیار سختی در زیر چادرهای ١٠ متری زندگی می‌کنند. او افزود: از مجموع ٦٠٠ کانکس اهدا شده به آسیب‌دیدگان تنها ٢٠٠ کانکس از سوی بنیاد مسکن اهدا شده است، آن هم با اصرار ارتش. این در حالی‌ست که پیشتر خبرگزاری مهر طی گزارشی خبر داده بود که وظیفه‌ی بازسازی مناطق زلزله‌زده و نصب کانکس‌ها در این مناطق بر عهده‌ی سپاه گذاشته شده است. فرماندار سرپل در بخش دیگری از سخنان خود به مساله‌ی بهداشت در این مناطق پرداخت و گفت: در تمام مناطق زلزله‌زده تنها ٤٠٠ سرویس بهداشتی تامین شده است.

این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.

از سوی دیگر، فرهاد تجری نماینده‌ی رژیم در مجلس اعلام کرده است: حداقل به ٢ ماه نیاز است تا بتوان آسیب‌دیدگان زلزله را به صورت موقت اسکان داد. تجری در حالی این سخنان را بیان می‌دارد که پیش‌تر و در کلیپی ویدئویی، حسن شاتری، یکی از فرماندهان تروریست‌های رژیم اسلامی و مسئول بازسازی لبنان، طی سخنانی اظهار داشت که توانسته‌اند در کمتر از ١٤ روز مشکل برق، راه و سایر مشکلات اصلی ٧٣ روستای لبنان را رفع کنند. در این ویدئو زنی لبنانی ابراز می‌دارد که رژیم اسلامی ایران بهترین امکانات و خدمات رفاهی را برای مردم لبنان تهیه کرده است و حتا کرایه‌ ماهانه‌ی خانه‌هایشان را متقبل شده است. اینجاست که باید گفت چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

قابل ذکر است که رژیم جمهوری اسلامی نه تنها ثروت مملکت و مردم را صرف رفاه و آبادانی کشورهای دیگر می‌کند بلکه بخش اعظمی از این ثروت را در راستای تجهیز نیروهای سرکوبگر می‌کند. در همین ارتباط در تابستان امسال پارلمان رژیم طی مصوبه‌ای، بودجه‌ای بالغ بر ٢هزار میلیاردی را برای افزایش سطح توان سپاه تروریستی قدس در نظر گرفت.

در همین ارتباط و طی روزهای اخیر خبری مبنی بر تشکیل گشت ویژه، توسط سپاه تروریستی پاسداران در شهرهای مختلف ایران منتشر شد.

خبرگزاری‌های رژیم در گزارش‌های متعددی اعلام کردند که با هماهنگی میان سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، تحت عنوان "حفاظت از مردم" و مبارزه با "اراذل و اوباش" و "پیشگیری از دزدی" گشت‌های ویژه‌ای تشکیل می‌شود.

محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه پاسداران در استان تهران در این رابطه اعلام کرد: به این دلیل که با زلزله‌ی اجتماعی در تهران و سراسر ایران روبرو هستیم لازم است که نیرویی برای مقابله با آن در نظر گرفته شود.

کارشناسان و فعالان سیاسی-مدنی در ایران بر این باورند که تشکیل چنین گروه‌هایی در راستای تشدید فشارها بر فعالین سیاسی، دانشجویی، مدنی، فرهنگی و محیط زیستی است چرا که هیچ تعریفی برای "اراذل و اوباش" ارائه نشده است و به همین خاطر نیروهای وابسته به سپاه و بسیج با فراغ بال می‌توانند مردم معترض یا منتقد را سرکوب کنند. باید گفت که جمهوری اسلامی از همان ابتدای تاسیس، مستمرا در تلاش برای تاسیس چنین گروهک‌هایی بوده تا بتواند به راحتی معترضان سیاسی را سرکوب کند که مثال بارز آن ایجاد "کمیته" و "منکرات" در دهه‌ی ٦٠ می‌باشد.

در واقع رویدادهای بعد از زلزله‌ی کرماشان و کمک‌رسانی‌های گسترده‌ و بی‌سابقه‌ی مردم کوردستان و ایران به آسیب‌دیدگان زلزله، آن هم بدون توجه به سازمان‌های و نهادهای مرتبط حکومتی، کاملا جمهوری اسلامی را به لرزه انداخت و به وضوح تمام دریافت که هیچ پایگاهی در میان مردم ندارد، به همین خاطر است که با صرف میلیاردها دلار و ایجاد گروه‌های سرکوبگر متعدد، سعی در تضمین آینده‌ی خود دارد اما غافل از آن است که اگر خشم و کین مردم به خروش آید هیچ سدی تاب و توان مقاومت در برابر آنرا ندارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.