• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند

میلادی: ٣١-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٠ - ١٢:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کاوه آهنگری در گفتگو با
مصاحبه: شهرام میرزائی

از روز پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه ١٣٩٦ شمسی، تظاهرات و تجمعات اعتراضی گسترده‌‌ای در شهرها مختلف و متعدد کوردستان و ایران علیه سیاست‌های فاشیستی و ضدبشری رژیم اسلامی ایران شکل گرفته است. بنابر آخرین اخبار حداقل ٤٠ شهر بزرگ و کوچک ایران و کوردستان به جمع اعتراضات مردمی برای نابودی رژیم تروریستی ایران پیوسته‌اند. در همین رابطه در شامگاه شنبه نهم دی‌ماه شش نفر از مردمان معترض شهر دورود از توابع لورستان، با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر رژیم کشته شده‌اند و نیروهای تروریستی سپاه، اطلاعات و بسیج با مستقر کردن تعداد کثیری از نیروهای خود و به نمایش گذاشتن تعداد زیادی از ماشین‌های زرهی و آب‌پاش فضایی کاملا امنیتی را بر شهرهای کوردستان و ایران حاکم کرده‌اند. در همین رابطه و از همان ساعات اولیه آغاز این نارضایتی‌ها مسئولین عالی‌رتبه‌ی چندین کشور جهان به این رویدادها واکنش نشان داده و در همین زمینه وزارت خارجه‌ی آمریکا طی انتشار بیانیه‌ای از جامعه‌ی بین‌الملل خواست که از اعتراضات مردمی ایران حمایت کنند.

در همین راستا مصاحبه‌ای با کاوه آهنگری، از فعالین شناخته شده‌ی کوردستان داشتم که متن کامل آن در اختیار خوانندگان "کوردستان میدیا" قرار می‌گیرد.

در مدت زمان کوتاهی بعد از تظاهرات مشهد ما شاهد فراگیر شدن این اعتراضات در اکثر شهرهای ایران بودیم، شما شدت و سرعت انتشار این اعتراضات را در چه می‌بینید؟

به نظر من دلیل گسترش دامنه اعتراضات به شهرهای دیگر، به عمومیت رنج و درد ایرانیان در سراسر ایران یا به اصصلاح مشهور وجود درد مشترک بر‌می‌گردد. هرچند در حاشیه ایران بویژه مناطقی که ملیت‌های غیرفارس زندگی می‌کنند دچار ستم مضاعف شده‌اند ولی بطور عموم اکثریت مطلق ایرانیان فقیر هستند و بحران‌های گوناگونی گریبان‌شان را گرفته‌است. به همین خاطر فکر می‌کنم که اساسی‌ترین عامل گشترش اعتراضات به تمامی ایران به وجود بحران‌هایی برمی‌گردد که بطور عموم همه ایرانیان دچار آن گشته‌اند.

از سویی دیگر این بحران‌ها پیشینه‌ای طولانی دارند و ماه به ماه و سال به سال رنج ناشی از مشکلات مردم روی هم انباشته‌شده و هیچ قدمی در جهت حل آن‌ها و سبک کردن بار روی دوش مردم برداشته نشده است. بغض مردم ترکیده و بعداز امتحان کردن افراد و جناح‌های مختلف در طول ٤٠ سال گذشته، هیچ راهی بجز انفجار خشم مردم باقی گذاشته نشده‌ است.

وزارات خارجه آمریکا از کشورهای جهان خواست تا حامی اعتراضات مردمی در ایران علیه رژیم اسلامی ایران باشند، منظور از این حمایت چیست و در چه سطحی است؟

همه شاهد آن هستیم که پرزیدنت ترامپ با برخی ایده‌های شفاف در خصوص جمهوری اسلامی و ایران انتخاب شده و بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا نشستند. در چند ماه گذشته بارها پیام‌هایی را از سران سیاسی آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی شنیده‌ایم. من بر این گمانم که آمریکا به شورش عمومی مردمان ایران جهت انجام یک سری تغییرات در ایران نیاز دارد. روش‌های تغییر رژیم در عراق و افغانستان برای آمریکا به صرفه نیست پس بهتر است که خود ایرانیان دخالت مستقیم در فرایند تغییر داشته باشند و بخشی از مسئولیت سرنوشت سیاسی ایران بدست ایرانیان رقم بخورد. دیروز هم پرزیدنت ترامپ و وزارت خارجه آمریکا به روشنی حمایت خود را از تغییر برای ایران اعلام کردند و به گمان من تا حد پشتیبانی از مخالفان جمهوری اسلامی پیش خواهد رفت و برای چنین هدفی بدنبال تجمیع حمایت جهانی خواهد رفت.

کوردستان، در اکثر مواقع شاهد اعتراضات گسترده و فراگیری‌ست که بیشتر شهرهای این سزمین را در بر می‌گیرد به عنوان مثال تظاهرات گسترده‌ی اخیر مردم بانه، سنندج و کرماشان در اعتراض به کشتار کولبران که به صورت شدید و وحشیانه‌ای از سوی نیروهای رژیم اسلامی ایران سرکوب شد اما هیچگاه شاهد آن نبوده‌ایم که کشورهای که امروز از حرکت‌های مردمی ایران حمایت کرده‌اند از اعتراضات کوردها نیز حمایت علنی کنند. علت این امر را در چه می‌بینید؟

بخشی از این به منافع آن کشورها و نوع روابطشان با حکومت مرکزی ایران برمی‌گردد، بعنوان نمونه ما در پی ترور شهید دکتر قاسملو شاهد فداکردن حق و عدالت از سوی دولت اتریش برای منافع تجاری و اقتصادی با رژیم حاکم بر ایران بودیم، در حال حاضر هم نوع نگاه دولت‌های غربی تفاوت چندانی با گذشته نکرده‌است. بعنوان نمونه عدم پشتیبانی اروپائی‌‌ها از نتیجه رفراندوم کوردستان عراق و کاتالونیا در اسپانیا. در رابطه با کوردستان ایران هم در بر همین پاشنه خواهد چرخید و به باور من توجه غربی‌ها همچنان بسوی مرکز و چشمان‌شان را بر حاشیه خواهند بست.

بخشی دیگر این قضیه هم به خود کوردها برمی‌گردد. ستایل کار و لابی‌گری احزاب کوردستانی و میزان اهمیتی که به دیپلماسی می‌دهند تاثیر مستقیمی بر روند جلب نظر و توجه غربی‌ها بسوی مساله کورد داشته است. در نهایت به باور من اراده عمومی کوردها در ایران با وجود یک رهبری شایسته برای این مرحله می‌تواند برخی معادلات را به نفع کوردستان عوض کند. آنچکه که برای من مسلم است، تسلیم جهان در مقابل اراده ملت است و بس.

به نظر شما نمایندگی‌های حزب در خارج تا چه حد در کشاندن افکار عمومی و رای کشورهای دنیای آزاد در حمایت از حرکت‌های اعتراضی مردم به ویژه در حرکت‌های خودجوشی که پیش می‌آید، تاثیر گذارند و در این راستا چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند؟

به باور من نمایندگی‌های حزبی قبل از هر چیزی لازم است به شیوه‌ی حرفه‌ای وارد کارزار دیپلماسی و کار حزبی شوند و این بخشی از نقایص کار ماست. مادامی که ما نتوانیم بصورت حرفه‌ای کار حزبی کنیم نباید منتظر نتایج بزرگ برای حزب هم باشیم. با اتفاق نظر بر روی این موضوع می‌توان در مدت زمان کوتاهی ظرفیت و کیفیت نمایندگی‌های حزب در خارج از کشور را ارتقاء و متناسب با نیازهای حزب و ملت کورد در ایران سازمان داد. یادمان نرود که بخش عمده شانس برای پیروزی در '' میدان‌داری'' است و این هم روش‌ها و ابعاد گوناگونی دارد. ملت کورد هزینه‌های بسیاری متحمل گشته است. این ملت سرافراز دارای هزاران شهید در راه تحقق آزادی، دمکراسی دیگر ارزش‌های جهان شمول است. در واقع ما متعهد و موظفیم که دین خود را نسبت به این از خودگذشتگی‌ها ادا کنیم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.