• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند

میلادی: ٣١-١٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٠ - ١٢:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کاوه آهنگری در گفتگو با
مصاحبه: شهرام میرزائی

از روز پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه ١٣٩٦ شمسی، تظاهرات و تجمعات اعتراضی گسترده‌‌ای در شهرها مختلف و متعدد کوردستان و ایران علیه سیاست‌های فاشیستی و ضدبشری رژیم اسلامی ایران شکل گرفته است. بنابر آخرین اخبار حداقل ٤٠ شهر بزرگ و کوچک ایران و کوردستان به جمع اعتراضات مردمی برای نابودی رژیم تروریستی ایران پیوسته‌اند. در همین رابطه در شامگاه شنبه نهم دی‌ماه شش نفر از مردمان معترض شهر دورود از توابع لورستان، با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر رژیم کشته شده‌اند و نیروهای تروریستی سپاه، اطلاعات و بسیج با مستقر کردن تعداد کثیری از نیروهای خود و به نمایش گذاشتن تعداد زیادی از ماشین‌های زرهی و آب‌پاش فضایی کاملا امنیتی را بر شهرهای کوردستان و ایران حاکم کرده‌اند. در همین رابطه و از همان ساعات اولیه آغاز این نارضایتی‌ها مسئولین عالی‌رتبه‌ی چندین کشور جهان به این رویدادها واکنش نشان داده و در همین زمینه وزارت خارجه‌ی آمریکا طی انتشار بیانیه‌ای از جامعه‌ی بین‌الملل خواست که از اعتراضات مردمی ایران حمایت کنند.

در همین راستا مصاحبه‌ای با کاوه آهنگری، از فعالین شناخته شده‌ی کوردستان داشتم که متن کامل آن در اختیار خوانندگان "کوردستان میدیا" قرار می‌گیرد.

در مدت زمان کوتاهی بعد از تظاهرات مشهد ما شاهد فراگیر شدن این اعتراضات در اکثر شهرهای ایران بودیم، شما شدت و سرعت انتشار این اعتراضات را در چه می‌بینید؟

به نظر من دلیل گسترش دامنه اعتراضات به شهرهای دیگر، به عمومیت رنج و درد ایرانیان در سراسر ایران یا به اصصلاح مشهور وجود درد مشترک بر‌می‌گردد. هرچند در حاشیه ایران بویژه مناطقی که ملیت‌های غیرفارس زندگی می‌کنند دچار ستم مضاعف شده‌اند ولی بطور عموم اکثریت مطلق ایرانیان فقیر هستند و بحران‌های گوناگونی گریبان‌شان را گرفته‌است. به همین خاطر فکر می‌کنم که اساسی‌ترین عامل گشترش اعتراضات به تمامی ایران به وجود بحران‌هایی برمی‌گردد که بطور عموم همه ایرانیان دچار آن گشته‌اند.

از سویی دیگر این بحران‌ها پیشینه‌ای طولانی دارند و ماه به ماه و سال به سال رنج ناشی از مشکلات مردم روی هم انباشته‌شده و هیچ قدمی در جهت حل آن‌ها و سبک کردن بار روی دوش مردم برداشته نشده است. بغض مردم ترکیده و بعداز امتحان کردن افراد و جناح‌های مختلف در طول ٤٠ سال گذشته، هیچ راهی بجز انفجار خشم مردم باقی گذاشته نشده‌ است.

وزارات خارجه آمریکا از کشورهای جهان خواست تا حامی اعتراضات مردمی در ایران علیه رژیم اسلامی ایران باشند، منظور از این حمایت چیست و در چه سطحی است؟

همه شاهد آن هستیم که پرزیدنت ترامپ با برخی ایده‌های شفاف در خصوص جمهوری اسلامی و ایران انتخاب شده و بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا نشستند. در چند ماه گذشته بارها پیام‌هایی را از سران سیاسی آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی شنیده‌ایم. من بر این گمانم که آمریکا به شورش عمومی مردمان ایران جهت انجام یک سری تغییرات در ایران نیاز دارد. روش‌های تغییر رژیم در عراق و افغانستان برای آمریکا به صرفه نیست پس بهتر است که خود ایرانیان دخالت مستقیم در فرایند تغییر داشته باشند و بخشی از مسئولیت سرنوشت سیاسی ایران بدست ایرانیان رقم بخورد. دیروز هم پرزیدنت ترامپ و وزارت خارجه آمریکا به روشنی حمایت خود را از تغییر برای ایران اعلام کردند و به گمان من تا حد پشتیبانی از مخالفان جمهوری اسلامی پیش خواهد رفت و برای چنین هدفی بدنبال تجمیع حمایت جهانی خواهد رفت.

کوردستان، در اکثر مواقع شاهد اعتراضات گسترده و فراگیری‌ست که بیشتر شهرهای این سزمین را در بر می‌گیرد به عنوان مثال تظاهرات گسترده‌ی اخیر مردم بانه، سنندج و کرماشان در اعتراض به کشتار کولبران که به صورت شدید و وحشیانه‌ای از سوی نیروهای رژیم اسلامی ایران سرکوب شد اما هیچگاه شاهد آن نبوده‌ایم که کشورهای که امروز از حرکت‌های مردمی ایران حمایت کرده‌اند از اعتراضات کوردها نیز حمایت علنی کنند. علت این امر را در چه می‌بینید؟

بخشی از این به منافع آن کشورها و نوع روابطشان با حکومت مرکزی ایران برمی‌گردد، بعنوان نمونه ما در پی ترور شهید دکتر قاسملو شاهد فداکردن حق و عدالت از سوی دولت اتریش برای منافع تجاری و اقتصادی با رژیم حاکم بر ایران بودیم، در حال حاضر هم نوع نگاه دولت‌های غربی تفاوت چندانی با گذشته نکرده‌است. بعنوان نمونه عدم پشتیبانی اروپائی‌‌ها از نتیجه رفراندوم کوردستان عراق و کاتالونیا در اسپانیا. در رابطه با کوردستان ایران هم در بر همین پاشنه خواهد چرخید و به باور من توجه غربی‌ها همچنان بسوی مرکز و چشمان‌شان را بر حاشیه خواهند بست.

بخشی دیگر این قضیه هم به خود کوردها برمی‌گردد. ستایل کار و لابی‌گری احزاب کوردستانی و میزان اهمیتی که به دیپلماسی می‌دهند تاثیر مستقیمی بر روند جلب نظر و توجه غربی‌ها بسوی مساله کورد داشته است. در نهایت به باور من اراده عمومی کوردها در ایران با وجود یک رهبری شایسته برای این مرحله می‌تواند برخی معادلات را به نفع کوردستان عوض کند. آنچکه که برای من مسلم است، تسلیم جهان در مقابل اراده ملت است و بس.

به نظر شما نمایندگی‌های حزب در خارج تا چه حد در کشاندن افکار عمومی و رای کشورهای دنیای آزاد در حمایت از حرکت‌های اعتراضی مردم به ویژه در حرکت‌های خودجوشی که پیش می‌آید، تاثیر گذارند و در این راستا چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند؟

به باور من نمایندگی‌های حزبی قبل از هر چیزی لازم است به شیوه‌ی حرفه‌ای وارد کارزار دیپلماسی و کار حزبی شوند و این بخشی از نقایص کار ماست. مادامی که ما نتوانیم بصورت حرفه‌ای کار حزبی کنیم نباید منتظر نتایج بزرگ برای حزب هم باشیم. با اتفاق نظر بر روی این موضوع می‌توان در مدت زمان کوتاهی ظرفیت و کیفیت نمایندگی‌های حزب در خارج از کشور را ارتقاء و متناسب با نیازهای حزب و ملت کورد در ایران سازمان داد. یادمان نرود که بخش عمده شانس برای پیروزی در '' میدان‌داری'' است و این هم روش‌ها و ابعاد گوناگونی دارد. ملت کورد هزینه‌های بسیاری متحمل گشته است. این ملت سرافراز دارای هزاران شهید در راه تحقق آزادی، دمکراسی دیگر ارزش‌های جهان شمول است. در واقع ما متعهد و موظفیم که دین خود را نسبت به این از خودگذشتگی‌ها ادا کنیم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.