• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

ژنرال آمریکایی از قریب‌الوقوع بودن جنگ بزرگ می‌گوید

میلادی: ٠٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٣ - ١١:۴١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
ژنرال آمریکایی از قریب‌الوقوع بودن جنگ بزرگ می‌گوید
امی وانگ

ترجمه از انگلیسی: شهرام میرزائی


در هفته‌ی گذشته فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا، در جمع حدود ٣٠٠ نفر از تفنگداران در نروژ گفت که آن‌ها باید خود را برای جنگ بزرگی که در راه است آماده کنند. بعد از این سخنان، سخنگوی این فرمانده نظامی متذکر شد که او به هیچ دشمن خاصی اشاره نکرده است بلکه بیشتر،قصد تحریک سربازان را داشته است.

بنابر گزارش منتشر شده‌ای در وب‌سایت "میلیتاری"، ژنرال روبرت نلر، در روزهای پایانی سال میلادی ٢٠١٧ خطاب به تفنگداران دریایی آمریکا گفت: امیدوارم که در اشتباه باشم، اما شواهد از قریب‌الوقوع بودن جنگ سخن می‌گویند. او افزود: شما اینجا در یک جنگ هستید، یک جنگ اطلاعاتی، یک جنگ سیاسی، با حضور شما.

نلر دیداری اختصاصی داشت با نیروهای بسیار زبده و ویژه‌ای که به Marine rotational force معروفند. این نیروها که در نزدیکی تورندهایم و در مقری در ٣٠٠ مایلی شمال اسلو حضور دارند، از ژانویه‌ی سال جاری میلادی در اقامتگاه ویژه‌ای که متعلق به ارتش ایالات متحده‌ی آمریکاست، اتراق کرده‌اند.

آن‌ها به منظور ساپورت عملیات‌های ناتو و فرماندهی ایالات متحده‌ی آمریکا دراروپا، در این مقر ویژه مستقر شده‌‌اند. از وظایف دگر این نیروی زبده، کمک به لشکر دریایی آمریکا در تسهیل امور مرتبط به آموزش نیروها در آب‌وهوای سرد و شرایط کوهستانی است.

اما نلر و سایر فرماندهان خطاب به نیروهای ویژه تاکید کرده‌اند که باید آماده تغیر در ماموریت‌شان در دوران صلح باشند. آن‌ها همچنین از لزوم خیزش سخن گفته‌اند. در این میان، نلر پیش‌بینی می‌کند که کانون هرگونه درگیری میان کشورهای پاسفیک و روسیه در خارج از خاورمیانه خواهد بود.

همچنین بنابر اخبار منتشر شده در سایت میلیتاری، گروهبان ماج رونال گرین در سخنانی خطاب به دسته‌های تفنگداران می‌گوید: برای لحظه‌ای به یاد آورید که چرا در اینجا هستید. آن‌ها ما را تحت نظر دارند و همانگونه که ما آن‌ها را رصد می‌کنیم، آنان نیز به شما خیره شده‌اند. ما در اینجا ٣٠٠ تفنگدار دریایی آماده داریم که می‌توانیم یک شبه آنرا به ٣٠٠٠ نفر ارتقا دهیم. بی‌شک ما می‌توانیم در سطوح دیگر نیز دست به این اقدامت بزنیم.

روبرت نلر، ژنرال ارشد تفنگداران دریایی، عضو ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا می‌باشد که به عنوان تیم رهبری در عالی‌ترین سطح پنتاگون مسئولیت برنامه‌ریزی‌های احتمالی را برعهده دارد. البته مشخص نیست که سخنان او تا چه میزان دال بر قریب‌الوقوع بودن یک جنگ واقعی‌ست یا تنها نوعی القا انرژی‌و روحیه در هنگام سخن گفتن برای سربازانی‌ست که تعطیلات کریسمس را هزاران مایل دور از خانه می‌گذرانند.

اریک دنت سخنگوی ژنرال در همین رابطه به واشنگتن پست گفت: نلر با بیان این اظهارات قصد داشته است که به سربازان روحیه بدهد و بر آموزش تفنگداران تمرکز داشته باشد. او همچنین افزود: ژنرال در سخنان خود به این امر تاکید کرده است که هیچکدام از کشورهایی که او به آن‌ها اشاره کرده است -روسیه، چین، ایران و کره‌ی شمالی- خواهان جنگ نیستند.

دنت در ادامه‌ی مصاحبه‌ی خود با واشنگتن پست اظهار داشت: فکر جنگ راهی‌ست برای ایجاد انگیزه برای جنگجوها، تا سخت‌تر تمرین کنند و آمادگی‌شان را ارتقا دهند. من نمی‌توانم رهبر نظامی‌ حرفه‌ای را تصور کنم که به سربازان، ملوانان، تفنگداران دریایی و گارد ساحلی خود توصیه کند که تا وقوع جنگ به آن نیاندیشند. آماده بودن یعنی مستمرا تمرین کردن و تمرکز پی‌درپی. نلر و دیگران بر این باورند که اگر شما خواهان صلح هستید برای جنگ تمرین کن. این دقیقا همان چیزی‌ست که ما خواهان آن هستیم و در همین جهت نیز گام برمی‌داریم.

پرزیدنت ترامپ در یک نمایش غیرمعمول روز دوشنبه هجدهم دسامبر از استراتژی جدید امنیت ملی پرده برداشت که بر اساس آن چین و روسیه به عنوان تهدیدات بالقوه و رقبای اصلی قدرت جهانی آمریکا،نام برده است.

در سنداستراتژی جدید امنیت ملی آمریکا آمده است: چین و روسیه با به چالش کشیدن قدرت، نفوذ و منافع آمریکا در تلاش‌اند تا امنیت و رفاه ما را به زوال بکشانند. این سند می‌افزاید: آن‌ها مصمم‌اند تا اقتصاد آزاد و منصفانه را تضعیف کرده، نیروهای مسلح خود را گسترش دهند وکنترل اطلاعات و دیتا را به دست گیرند تا بهتر بتوانند جوامع خود را سرکوب کنند و نفوذشان را بسط دهند.

آنه گیرن و استیون موفسان، در گزارش مفصلی که در واشنگتن پست منتشر شد متذکر می‌شوند که اگر چه استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا حول تلاش‌های روسیه در رابطه با مداخله این کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٢٠١٦ می‌چرخد، اما با تمام این اوصاف کلیت مسیری که ترامپ از زمان روی کار آمدنش در پیش گرفته است را می‌توان چنین توصیف کرد:
ترامپ عموما پرزیدنت پوتین را تحسین کرده و او را فردی بسیارهوشمند خوانده است و به دنبال ایجاد رابطه‌ای بهتر با روسیه بوده، آنهم بعد از سال‌ها تیرگی در روابط با روسیه در دوران زمامداری اوباما. ترامپ، آشکارا یافته‌های اداره‌ی اطلاعات ایلات متحده‌ی آمریکا در رابطه با تلاش‌های سیستماتیک روسیه در راستای تخریب انتخابات ریاست‌جمهوری ٢٠١٦ نادیده می‌گیرد. اما با تمام این اوصاف ترامپ هیچگاه مصوبه‌ها و تحریم‌های کنگره علیه روسیه را نقض نکرده است برخلاف آنچه که پوتین انتظار داشت.

قابل ذکر است که روز دوشنبه هجدهم دسامبر ٢٠١٧، اسناد استراتژی جدید امنیت ملی مرتبط با مساله‌ی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا منتشر گردید.این اسناد متذکر می‌شوند که: که دولت روسیه از طریق فرم‌های به روز شده تاکتیک‌های خرابکارانه در امور داخلی کشورهای جهان دخالت می‌کند

*جستار مذکور در خبرگزاری بین‌المللی واشنگتن پست، منتشر شده است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.