• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣١ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

ژنرال آمریکایی از قریب‌الوقوع بودن جنگ بزرگ می‌گوید

میلادی: ٠٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٣ - ١١:۴١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
ژنرال آمریکایی از قریب‌الوقوع بودن جنگ بزرگ می‌گوید
امی وانگ

ترجمه از انگلیسی: شهرام میرزائی


در هفته‌ی گذشته فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا، در جمع حدود ٣٠٠ نفر از تفنگداران در نروژ گفت که آن‌ها باید خود را برای جنگ بزرگی که در راه است آماده کنند. بعد از این سخنان، سخنگوی این فرمانده نظامی متذکر شد که او به هیچ دشمن خاصی اشاره نکرده است بلکه بیشتر،قصد تحریک سربازان را داشته است.

بنابر گزارش منتشر شده‌ای در وب‌سایت "میلیتاری"، ژنرال روبرت نلر، در روزهای پایانی سال میلادی ٢٠١٧ خطاب به تفنگداران دریایی آمریکا گفت: امیدوارم که در اشتباه باشم، اما شواهد از قریب‌الوقوع بودن جنگ سخن می‌گویند. او افزود: شما اینجا در یک جنگ هستید، یک جنگ اطلاعاتی، یک جنگ سیاسی، با حضور شما.

نلر دیداری اختصاصی داشت با نیروهای بسیار زبده و ویژه‌ای که به Marine rotational force معروفند. این نیروها که در نزدیکی تورندهایم و در مقری در ٣٠٠ مایلی شمال اسلو حضور دارند، از ژانویه‌ی سال جاری میلادی در اقامتگاه ویژه‌ای که متعلق به ارتش ایالات متحده‌ی آمریکاست، اتراق کرده‌اند.

آن‌ها به منظور ساپورت عملیات‌های ناتو و فرماندهی ایالات متحده‌ی آمریکا دراروپا، در این مقر ویژه مستقر شده‌‌اند. از وظایف دگر این نیروی زبده، کمک به لشکر دریایی آمریکا در تسهیل امور مرتبط به آموزش نیروها در آب‌وهوای سرد و شرایط کوهستانی است.

اما نلر و سایر فرماندهان خطاب به نیروهای ویژه تاکید کرده‌اند که باید آماده تغیر در ماموریت‌شان در دوران صلح باشند. آن‌ها همچنین از لزوم خیزش سخن گفته‌اند. در این میان، نلر پیش‌بینی می‌کند که کانون هرگونه درگیری میان کشورهای پاسفیک و روسیه در خارج از خاورمیانه خواهد بود.

همچنین بنابر اخبار منتشر شده در سایت میلیتاری، گروهبان ماج رونال گرین در سخنانی خطاب به دسته‌های تفنگداران می‌گوید: برای لحظه‌ای به یاد آورید که چرا در اینجا هستید. آن‌ها ما را تحت نظر دارند و همانگونه که ما آن‌ها را رصد می‌کنیم، آنان نیز به شما خیره شده‌اند. ما در اینجا ٣٠٠ تفنگدار دریایی آماده داریم که می‌توانیم یک شبه آنرا به ٣٠٠٠ نفر ارتقا دهیم. بی‌شک ما می‌توانیم در سطوح دیگر نیز دست به این اقدامت بزنیم.

روبرت نلر، ژنرال ارشد تفنگداران دریایی، عضو ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا می‌باشد که به عنوان تیم رهبری در عالی‌ترین سطح پنتاگون مسئولیت برنامه‌ریزی‌های احتمالی را برعهده دارد. البته مشخص نیست که سخنان او تا چه میزان دال بر قریب‌الوقوع بودن یک جنگ واقعی‌ست یا تنها نوعی القا انرژی‌و روحیه در هنگام سخن گفتن برای سربازانی‌ست که تعطیلات کریسمس را هزاران مایل دور از خانه می‌گذرانند.

اریک دنت سخنگوی ژنرال در همین رابطه به واشنگتن پست گفت: نلر با بیان این اظهارات قصد داشته است که به سربازان روحیه بدهد و بر آموزش تفنگداران تمرکز داشته باشد. او همچنین افزود: ژنرال در سخنان خود به این امر تاکید کرده است که هیچکدام از کشورهایی که او به آن‌ها اشاره کرده است -روسیه، چین، ایران و کره‌ی شمالی- خواهان جنگ نیستند.

دنت در ادامه‌ی مصاحبه‌ی خود با واشنگتن پست اظهار داشت: فکر جنگ راهی‌ست برای ایجاد انگیزه برای جنگجوها، تا سخت‌تر تمرین کنند و آمادگی‌شان را ارتقا دهند. من نمی‌توانم رهبر نظامی‌ حرفه‌ای را تصور کنم که به سربازان، ملوانان، تفنگداران دریایی و گارد ساحلی خود توصیه کند که تا وقوع جنگ به آن نیاندیشند. آماده بودن یعنی مستمرا تمرین کردن و تمرکز پی‌درپی. نلر و دیگران بر این باورند که اگر شما خواهان صلح هستید برای جنگ تمرین کن. این دقیقا همان چیزی‌ست که ما خواهان آن هستیم و در همین جهت نیز گام برمی‌داریم.

پرزیدنت ترامپ در یک نمایش غیرمعمول روز دوشنبه هجدهم دسامبر از استراتژی جدید امنیت ملی پرده برداشت که بر اساس آن چین و روسیه به عنوان تهدیدات بالقوه و رقبای اصلی قدرت جهانی آمریکا،نام برده است.

در سنداستراتژی جدید امنیت ملی آمریکا آمده است: چین و روسیه با به چالش کشیدن قدرت، نفوذ و منافع آمریکا در تلاش‌اند تا امنیت و رفاه ما را به زوال بکشانند. این سند می‌افزاید: آن‌ها مصمم‌اند تا اقتصاد آزاد و منصفانه را تضعیف کرده، نیروهای مسلح خود را گسترش دهند وکنترل اطلاعات و دیتا را به دست گیرند تا بهتر بتوانند جوامع خود را سرکوب کنند و نفوذشان را بسط دهند.

آنه گیرن و استیون موفسان، در گزارش مفصلی که در واشنگتن پست منتشر شد متذکر می‌شوند که اگر چه استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا حول تلاش‌های روسیه در رابطه با مداخله این کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٢٠١٦ می‌چرخد، اما با تمام این اوصاف کلیت مسیری که ترامپ از زمان روی کار آمدنش در پیش گرفته است را می‌توان چنین توصیف کرد:
ترامپ عموما پرزیدنت پوتین را تحسین کرده و او را فردی بسیارهوشمند خوانده است و به دنبال ایجاد رابطه‌ای بهتر با روسیه بوده، آنهم بعد از سال‌ها تیرگی در روابط با روسیه در دوران زمامداری اوباما. ترامپ، آشکارا یافته‌های اداره‌ی اطلاعات ایلات متحده‌ی آمریکا در رابطه با تلاش‌های سیستماتیک روسیه در راستای تخریب انتخابات ریاست‌جمهوری ٢٠١٦ نادیده می‌گیرد. اما با تمام این اوصاف ترامپ هیچگاه مصوبه‌ها و تحریم‌های کنگره علیه روسیه را نقض نکرده است برخلاف آنچه که پوتین انتظار داشت.

قابل ذکر است که روز دوشنبه هجدهم دسامبر ٢٠١٧، اسناد استراتژی جدید امنیت ملی مرتبط با مساله‌ی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا منتشر گردید.این اسناد متذکر می‌شوند که: که دولت روسیه از طریق فرم‌های به روز شده تاکتیک‌های خرابکارانه در امور داخلی کشورهای جهان دخالت می‌کند

*جستار مذکور در خبرگزاری بین‌المللی واشنگتن پست، منتشر شده است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.