• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

دکتر سعید بشیرتاش: بدون عبور از جمهوری اسلامی، همه حرف‌ها و مطالبات دیگر باد هوا است

میلادی: ٠٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٣ - ١٧:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دکتر سعید بشیرتاش: بدون عبور از جمهوری اسلامی، همه حرف‌ها و مطالبات دیگر باد هوا است
گفتگو: جمال رسول‌دنخه

وب‌ کوردستان میدیا وابستە بە ارگان کمیتە مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران گفتگویی با دکتر "سعید بشیرتاش" نویسندە و فعال سیاسی در کشور بلژیک، پیرامون مسائل ایران و کردستان انجام دادە است.

اعترضات اخیر مردم ایران علیە رژیم اسلامی ایران و همچنین مبارزه حزب دمکرات برای تامین حقوق ملت کرد در چهارچوب ایران فدرال و آغاز فصل نوین مبارزات این حزب، مباحثی است کە وب‌سایت کوردستان میدیا در مصاحبەای اختصاصی به آن پرداختە است. در این گفتگو سوالاتی پیرامون شرایط کنونی رژیم اسلامی ایران و چرایی و علت این حوادث و آیندە آن، با دکتر سعید بشیرتاش، نویسندە و فعال سیاسی در کشور بلژیک مورد مناقشە گذاشتە است کە متن کامل این گفتگو در ذیل می‌آید:

١ـ آینده اقتصادی ایران و شرایط معیشت مردم ایران با توجه بە شرایط کنونی بە کدام سو سوق داده می‌شود؟

هیچ‌گونه چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد ایران در شرایط کنونی وجود ندارد. سه سال پس از برجام، مردم ایران نیز به همین نتیجه رسیده‌اند. برجام، همچنان‌که از ابتدا می‌گفتیم، نتوانست جمهوری اسلامی را به یک حکومت نرمال تبدیل کند. روابط با غرب عادی نشد ‌‌و خبری هم از سرمایه‌گذاری خارجی نیست. ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی در منطقه‌حتی از دوران احمدی‌نژاد هم شدیدتر و خطرناک‌تر شده است. طرح‌های عمرانی عملا تعطیل شده‌اند و درصد آن نسبت به بودجه کل کشور در بودجه امسال نسبت به پنج سال قبل به کمتر از یک سوم کاهش پیدا کرده است. صندوق‌های بازنشستگی عملا ورشکسته اند و هر سال سهم بیشتری از بودجه را می‌بلعند. هر سال بیش از هشتصد هزار بیکار به لشکر بیکاران افزوده می‌شود و دولت پول چندانی برای ایجاد اشتغال ندارد. افزایش هرساله بدهی دولت ‌و نقدینگی ابعادی وحشتناک به خود گرفته است. سیستم بانکی و مالی کشور هم عملا در حال فروریزی است. اکنون در شرایطی قرار داریم که جمهوری اسلامی دیگر قادر به توقف سقوط اقتصاد کشور نیست. ضربه اصلی و مرگبار را جمهوری اسلامی از همین نقطه خواهد خورد.

٢ـ وضعیت نیروهای مخالف رژیم ایران در چە شرایطی بودە و در این برهه زمانی باید چگونه فعالیت داشتە باشند؟

نیروهای مخالف جمهوری اسلامی باید بر روی اهداف مشخص و نقاط مشترک تفاهم کنند. اتحاد تنها بر روی یک برنامه حداقلی امکان‌پذیر است؛ برنامه مشترک و حداقلی‌ای که یک گام بسیار بزرگ به پیش خواهد بود: سرنگونی جمهوری اسلامی و برقراری دموکراسی در ایران. نیروهای سیاسی باید بتوانند با اتحاد گسترده خود مردم ایران و اعتراضات‌شان را نمایندگی کنند.

٣ـ اعتراضات کنونی مردمی ایران علیە رژیم چگونە از سوی مسئولان رژیم جواب داده خواهد شد و بر آینده ایران چه تاثیری خواهد داشت؟

جمهوری اسلامی از ابعاد گسترده اعتراضات به‌شدت غافلگیر شده است. آنها تلاش می‌کنند٫ با محدود و فرسوده‌کردن اعتراضات از طریق فشار مداوم اطلاعاتی و امنیتی و دستگیری‌های گسترده، آن را سرد کنند و در چند روز آینده خاموش سازند. اصلاح‌طلبان در درون و بیرون کشور نقش مهمی در سردکردن اعتراضات، از طریق پروپاگاندای رسانه‌ای و ترساندن مردم از سوریه‌ای شدن ایران، برعهده گرفته‌اند. اما اگر رژیم در چند روز آینده موفق به خاموش‌کردن اعتراضات مردمی نشود و اعتراضات گسترده‌تر شود، مجبور به اقدام برای سرکوب سنگین خونین‌اعتراضات خواهد شد؛ امری که برای جمهوری اسلامی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چرا که در صورت عدم موفقیت در سرکوب خونین مردم، رژیم به سرعت به سوی سرنگونی خواهد رفت. اما حتی در صورت خاموشی اعتراضات اخیر نیز، جمهوری اسلامی ضربه‌ای کارا خورده است. اعتراضات اخیر نشان داد که ایدئولوژی حکومتی و روحانیت پایگاه اجتماعی خود را در همه شهرها و همه طبقات از دست داده و حکومت اسلامی بی‌آینده است. اعتراضات اخیر قدرت و اعتبار روحانیت را حتی در درون نظام نیز در برابر سپاه پاسداران تضعیف خواهد کرد. در کل، اعتراضات روزهای اخیر چشم‌انداز روشنی را در برابر نیروهای اپوزیسیون قرار می‌دهد. ضمن اینکه بازنده اصلی این اعتراضات، پس از روحانیت، اصلاح‌طلبان هستند.

٤ـ مدت نزدیک به ٣ سال است کە "حدکا" مبارزه نوینی را در کردستان شروع کردە است، با توجه به سیاست و خط مشی حزب دمکرات و تاریخ مبارزات این حزب، شما چه اظهاراتی در مورد این مبارزه دارید؟

یک مسئله بسیار مهمی که همه نیروهای سیاسی باید به آن دقت کنند این است که جمهوری اسلامی با ایجاد دو نوع ترس در میان مردم حکومت می‌کند: یکی ترس از کشته یا زندانی شدن در صورت مخالفت با نظام و دیگری ترس از سوریه‌ای شدن یا جنگ داخلی در صورت سقوط رژیم. برای شکستن ترس اول باید تلاش کرد که هزینه مبارزه برای مردم بالا نرود؛ به ویژه اینکه سرانجام این حضور گسترده و سراسری مردمی است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در هم شکند. برای شکستن ترس دوم، باید به مردم اطمینان داد که در پی سقوط جمهوری اسلامی قرار نیست که ایران سوریه شود و یا دچار جنگ داخلی و تجزیه شود. مسئه مهم دیگر، نیاز به اتحاد مردم ایران در مبارزه با جمهوری اسلامی است. هرگونه نقار و اختلاف میان اقوام در راستای تضعیف مبارزه سراسری و افزایش طول عمر نظام است. تاکتیک‌های سیاسی و استراتژی مبارزاتی باید حتما بتواند با این ترس‌ها و تهدیدها مقابله کنند و همدلی بیشتری میان مردم ایران و مخالفان جمهوری اسلامی پدید آورد. بدون عبور از جمهوری اسلامی، همه حرف‌ها و مطالبات دیگر باد هوا است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.