• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٣٠ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

دکتر سعید بشیرتاش: بدون عبور از جمهوری اسلامی، همه حرف‌ها و مطالبات دیگر باد هوا است

میلادی: ٠٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٣ - ١٧:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دکتر سعید بشیرتاش: بدون عبور از جمهوری اسلامی، همه حرف‌ها و مطالبات دیگر باد هوا است
گفتگو: جمال رسول‌دنخه

وب‌ کوردستان میدیا وابستە بە ارگان کمیتە مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران گفتگویی با دکتر "سعید بشیرتاش" نویسندە و فعال سیاسی در کشور بلژیک، پیرامون مسائل ایران و کردستان انجام دادە است.

اعترضات اخیر مردم ایران علیە رژیم اسلامی ایران و همچنین مبارزه حزب دمکرات برای تامین حقوق ملت کرد در چهارچوب ایران فدرال و آغاز فصل نوین مبارزات این حزب، مباحثی است کە وب‌سایت کوردستان میدیا در مصاحبەای اختصاصی به آن پرداختە است. در این گفتگو سوالاتی پیرامون شرایط کنونی رژیم اسلامی ایران و چرایی و علت این حوادث و آیندە آن، با دکتر سعید بشیرتاش، نویسندە و فعال سیاسی در کشور بلژیک مورد مناقشە گذاشتە است کە متن کامل این گفتگو در ذیل می‌آید:

١ـ آینده اقتصادی ایران و شرایط معیشت مردم ایران با توجه بە شرایط کنونی بە کدام سو سوق داده می‌شود؟

هیچ‌گونه چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد ایران در شرایط کنونی وجود ندارد. سه سال پس از برجام، مردم ایران نیز به همین نتیجه رسیده‌اند. برجام، همچنان‌که از ابتدا می‌گفتیم، نتوانست جمهوری اسلامی را به یک حکومت نرمال تبدیل کند. روابط با غرب عادی نشد ‌‌و خبری هم از سرمایه‌گذاری خارجی نیست. ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی در منطقه‌حتی از دوران احمدی‌نژاد هم شدیدتر و خطرناک‌تر شده است. طرح‌های عمرانی عملا تعطیل شده‌اند و درصد آن نسبت به بودجه کل کشور در بودجه امسال نسبت به پنج سال قبل به کمتر از یک سوم کاهش پیدا کرده است. صندوق‌های بازنشستگی عملا ورشکسته اند و هر سال سهم بیشتری از بودجه را می‌بلعند. هر سال بیش از هشتصد هزار بیکار به لشکر بیکاران افزوده می‌شود و دولت پول چندانی برای ایجاد اشتغال ندارد. افزایش هرساله بدهی دولت ‌و نقدینگی ابعادی وحشتناک به خود گرفته است. سیستم بانکی و مالی کشور هم عملا در حال فروریزی است. اکنون در شرایطی قرار داریم که جمهوری اسلامی دیگر قادر به توقف سقوط اقتصاد کشور نیست. ضربه اصلی و مرگبار را جمهوری اسلامی از همین نقطه خواهد خورد.

٢ـ وضعیت نیروهای مخالف رژیم ایران در چە شرایطی بودە و در این برهه زمانی باید چگونه فعالیت داشتە باشند؟

نیروهای مخالف جمهوری اسلامی باید بر روی اهداف مشخص و نقاط مشترک تفاهم کنند. اتحاد تنها بر روی یک برنامه حداقلی امکان‌پذیر است؛ برنامه مشترک و حداقلی‌ای که یک گام بسیار بزرگ به پیش خواهد بود: سرنگونی جمهوری اسلامی و برقراری دموکراسی در ایران. نیروهای سیاسی باید بتوانند با اتحاد گسترده خود مردم ایران و اعتراضات‌شان را نمایندگی کنند.

٣ـ اعتراضات کنونی مردمی ایران علیە رژیم چگونە از سوی مسئولان رژیم جواب داده خواهد شد و بر آینده ایران چه تاثیری خواهد داشت؟

جمهوری اسلامی از ابعاد گسترده اعتراضات به‌شدت غافلگیر شده است. آنها تلاش می‌کنند٫ با محدود و فرسوده‌کردن اعتراضات از طریق فشار مداوم اطلاعاتی و امنیتی و دستگیری‌های گسترده، آن را سرد کنند و در چند روز آینده خاموش سازند. اصلاح‌طلبان در درون و بیرون کشور نقش مهمی در سردکردن اعتراضات، از طریق پروپاگاندای رسانه‌ای و ترساندن مردم از سوریه‌ای شدن ایران، برعهده گرفته‌اند. اما اگر رژیم در چند روز آینده موفق به خاموش‌کردن اعتراضات مردمی نشود و اعتراضات گسترده‌تر شود، مجبور به اقدام برای سرکوب سنگین خونین‌اعتراضات خواهد شد؛ امری که برای جمهوری اسلامی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چرا که در صورت عدم موفقیت در سرکوب خونین مردم، رژیم به سرعت به سوی سرنگونی خواهد رفت. اما حتی در صورت خاموشی اعتراضات اخیر نیز، جمهوری اسلامی ضربه‌ای کارا خورده است. اعتراضات اخیر نشان داد که ایدئولوژی حکومتی و روحانیت پایگاه اجتماعی خود را در همه شهرها و همه طبقات از دست داده و حکومت اسلامی بی‌آینده است. اعتراضات اخیر قدرت و اعتبار روحانیت را حتی در درون نظام نیز در برابر سپاه پاسداران تضعیف خواهد کرد. در کل، اعتراضات روزهای اخیر چشم‌انداز روشنی را در برابر نیروهای اپوزیسیون قرار می‌دهد. ضمن اینکه بازنده اصلی این اعتراضات، پس از روحانیت، اصلاح‌طلبان هستند.

٤ـ مدت نزدیک به ٣ سال است کە "حدکا" مبارزه نوینی را در کردستان شروع کردە است، با توجه به سیاست و خط مشی حزب دمکرات و تاریخ مبارزات این حزب، شما چه اظهاراتی در مورد این مبارزه دارید؟

یک مسئله بسیار مهمی که همه نیروهای سیاسی باید به آن دقت کنند این است که جمهوری اسلامی با ایجاد دو نوع ترس در میان مردم حکومت می‌کند: یکی ترس از کشته یا زندانی شدن در صورت مخالفت با نظام و دیگری ترس از سوریه‌ای شدن یا جنگ داخلی در صورت سقوط رژیم. برای شکستن ترس اول باید تلاش کرد که هزینه مبارزه برای مردم بالا نرود؛ به ویژه اینکه سرانجام این حضور گسترده و سراسری مردمی است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در هم شکند. برای شکستن ترس دوم، باید به مردم اطمینان داد که در پی سقوط جمهوری اسلامی قرار نیست که ایران سوریه شود و یا دچار جنگ داخلی و تجزیه شود. مسئه مهم دیگر، نیاز به اتحاد مردم ایران در مبارزه با جمهوری اسلامی است. هرگونه نقار و اختلاف میان اقوام در راستای تضعیف مبارزه سراسری و افزایش طول عمر نظام است. تاکتیک‌های سیاسی و استراتژی مبارزاتی باید حتما بتواند با این ترس‌ها و تهدیدها مقابله کنند و همدلی بیشتری میان مردم ایران و مخالفان جمهوری اسلامی پدید آورد. بدون عبور از جمهوری اسلامی، همه حرف‌ها و مطالبات دیگر باد هوا است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.