• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند

میلادی: ٠۶-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١۶ - ١٢:٠٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
کریم پرویزی

رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.

در روز هفتم دی‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در روزها پایانی سال ٢٠١٧ میلادی، جنبش حق‌طلبانه‌ی ملیت‌های ایران بعد از چندین حرکت اعتراضی طی سال اخیر، به مانند سیلی خروشان سدهای در هم تنیده شده‌ی رژیم را در هم شکست و جنبشی فراگیری را در سراسر ایران به راه انداخت.

این سیل خروشان، حضور مردم فقیر، کم‌درآمد، تحت ستم و تحقیر شده بود که هیچ امیدی به حکومت نداشته و آرزوهای‌شان را پایمال شده می‌بینند و نان سفره‌شان را دزدیده‌اند تا صرف ساخت سلاح‌های کشتار جمعی و آشوب آفرینی در کشورهای همسایه کنند و آنچه از ثروت کشور نیز صرف داخل شده، سهم غارتگران گردیده و جوانان این سرزمین را بیکار و مبتلا به مواد مخدر کرده‌اند.

مردم ایران را با این وعده‌ی پوچ امیدوار کرده بودند که بعد از توافق برجام، رفاه آنان تامین خواهد شد و ایران به مقصد سرمایه‌گذاری خارجی بدل می‌شود و به مردم گفته شده بود که سپاه پاسداران تنها با هدف دفاع از اماکن مقدس به عراق و سوریه رفته است و چنان فضایی آفریدند که آن‌ها مانع از هجوم داعش شده‌اند.

اما تمام این دروغ‌پراکنی‌ها و تحریفات طی دو سال گذشته برملا شد و مشخص شد که میلیاردها دولار صرف سوریه، یمن، لبنان، طالبان، قاعده و داعش و... شده تا مردم ایران از این رهگذر تنها با حسرت به نان و تخم‌مرغ‌های فیلم‌های قدیم نگاهی بیندازند. مردم خشمگین از فساد و تحقیرها، که هدیه رژیم اسلامی ایران برای مردمان این سرزمین بوده، از خانه‌ها بیرون آمدند و خیابان‌ها را از اشغال ستمگران، آزاد کردند. پیشتر رژیم، نقطه به نقطه‌ی این سرزمین را با پوستر و تصاویر رهبران اهریمنی پر کرده بود، حال خود با شتاب آن‌ها را پائین می‌آورد تا مردم آنرا به آتش نکشند.

به مانند همیشه و بنابر عادت همه دیکتاتورها و مثل چهار دهه‌ی گذشته، رژیم جمهوری اسلامی نیز با خشونت، سرکوب، بازداشت و کشتن، به اعتراضات مردمی واکنش نشان داد و تا کنون صدها نفر در این اعتراضات کشته و زخمی شده‌اند. تمام مسئولین رژیم و همه‌ی جناح‌های حکومت به هراس افتاده‌اند و یکصدا می‌گویند که این اعتراضات توطئه‌ی دشمن است و باید معترضین را سرکوب کرد و غائله را تمام کرد.

اینگونه به نظر می‌رسد که نتیجه چهار دهه حاکمیت رژیم اسلامی تهران، تنها افزودن بر تعداد دشمنان بوده و اکنون دشمن، تا دم در بیت رهبر رژیم رفته است و در قم و مشهد نیز شعار مرگ بر خامنه‌ای و رژیم اسلامی، سرداده می‌شود!

این بار فریاد مبارزان و قیام خلق‌های ایران و ملیت‌های تحت ستم آنچنان رسا و بلند است که گوش‌های ناشنوا و کیپ شده‌ی ولایت فقیه با تمام دار و دسته‌اش، آنرا نمی‌شنوند. رژیم پادشاهی اگر چه دیر اما سرانجام اعلام کرد که صدای انقلاب را شنیده است، اما این رژیم آنچنان ناشنواست و آنقدر به دروغ‌پراکنی‌های خود عادت کرده و فریاد انقلاب ملیت‌های ایران چنان رسا و بلند است که امکان شنیدن آنرا ندارد.

زباله‌دانی تاریخ نیز چشم به راه این رژیم سرکوبگر و ظالم می‌باشد اما امیدوارم که خامنه‌ای با مردن یا گریختن نجات نیابد و به چنگ دادگاه انقلاب مردم بیافتد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.