• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣٠ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه

میلادی: ٠۶-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١۶ - ١٢:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
مصاحبه: شهرام میرزایی

از تفرقه و اختلافات کوردها زیاد گفته و نوشته‌اند اما کسی از اتحاد و انسجام آن‌‌‌ها چیزی نه نوشته و نه گفته است، آنهم تنها به این دلیل که به این مردم مبارز یاس و ناامیدی تلقین کنند و استعمارگران سرزمین‌اش بتوانند به حیات خود ادامه دهند. اما در واقع تاریخ ما سرشار از نمونه‌های‌ست که می‌توان با خواندن و یادآوری آن ایمان بیاوریم که ما هم می‌توانیم سری در میان سرها باشیم. متاسفانه زلزله‌ی بیست‌ویکم آبان کرماشان فاجعه‌ی انسانی بزرگی را دامنگیر کوردستان کرد اما حماسه‌ی ملی کورد در کمک‌رسانی به هم‌زبانان خود یکی از نمونه‌های شکوه و عظمت ملی کوردها می‌باشد که بی‌شک تاریخ و آیندگان بر آن خواهند بالید.

در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.

بعد از وقوع زلزله کرماشان ما شاهد آن بودیم که جنبشی عظیمی در کوردستان برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان زلزله شکل گرفت که در واقع در نمونه‌ی خود بی‌نظیر بوده، شما این حرکت را چگونه تحلیل و تفسیر می‌کنید؟

برخلاف نهادها و سازمان‌های حکومتی مرتبط، مردم از مدال آوران المپیکی و قهرمانان جهانی گرفتە تا کولبران، بنابر خودآگاهی انسانی وملی خود متحد شده و با حداقل امکاناتی که در اختیار داشتند از هر سوی کوردستان برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان زلزله، به سوی کرماشان شتافتند. این مردمان با آگاهی از این واقعیت که حکومت اسلامی ایران، بنابر ذات فاشیستی و ضدبشری‌اش از هرگونه کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان کورد سر باز خواهد زد، آستین همت بالا زده و برای کاستن از آلام‌های هم‌زبانان‌‌شان، کمپین‌های متعدد جمع‌آوری کمک به راه انداختند که نهایتا سیلی از اقلام‌های ضروری به سوی مناطق زلزله‌زده جاری شد.

البته باید متذکر شد که این حرکت کاملا از یک بیداری و آگاهی ملی نشات گرفته بود، سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه. در واقع، این شکوه ملی که در کمک‌‌رسانی به زلزله‌زدگان کرماشان نمود پیدا کرد، خود بخش دیگر و ادامه مبارزه حق‌طلبانه‌ی ملت کورد علیه رژیم اسلامی بود که حاوی پیامی قاطع و آشکار علیه بی‌عدالتی حاکم و شکست توطئه‌های تفرقه‌انگیز جمهوری اسلامی در کوردستان بود. این زلزله‌ اگر چه خسارات جانی و مالی وسیعی بر مردم سرپل‌ذهاب و حومه‌ی آن وارد کرد اما تصویری از اتحاد و انسجام را در کوردستان به تصویر کشید که به کام رژیم جمهوری اسلامی و دشمنان کورد خوش نیامد.

ما شاهد آن بودیم که رژیم به صورت تعمدی از کمک‌رسانی به مردم اجتناب کرده بود و حزب دمکرات نیز با خوانشی صحیح از شرایط موجود و شناختی که از ذات رژیم ایران داشت با انتشار بیانیه‌ای در بیست‌ودوم آبان، از مردم کوردستان خواست که به کمک کرماشان بشتابند. چرا حکومت ایران از سویی از کمک‌رسانی به مردم اجتناب کرد و از سوی دیگر با گذشت بیش از پنجاه روز از وقوع زلزله هنوز مردم آسیب‌دیده، آواره و بی‌سرپناه هستند؟

حزب دمکرات کوردستان ایران، به عنوان قدیمی‌ترین حزب سیاسی در کوردستان و با شناختی که از رژیم جمهوری اسلامی داشت، از نفوذ خود میان تودهای مردم استفاده کرد و در همان ساعات اولیه با انتشار بیانیه‌ای از ملت کورد خواست که در هر کجا که هستند به کمک زلزله‌زدگان کرماشان بشتابند. به نظر من این اقدام، واکنشی صحیح و تاریخی بود که می‌بایست انجام می‌شد. دمکرات، بعنوان حزب پیشرو در کوردستان و جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان، خطاب به ملت کورد پیامی فرستاد و مردم نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن از آن استقبال کردند. از سوی دیگر، مردم نیز با شناخت کاملی که از دشمنی رژیم فاشیستی-مذهبی ایران با کوردها دارد و همچنین وجود تاریخی مالامال از کشتار فرزندان کوردستان به دست رژیم اسلامی، بر این واقعیت واقف بودند که جمهوری اسلامی از چنین فرصت پیش آمده‌ای برای از بین بردن کوردها بیشترین بهره را خواهد برد، به همین خاطر مردم با دیدی انسانی و انقلابی به سوی شهر و روستاهای زلزله‌‌زده به راه افتادند و این واقعه‌ی تلخ را به حماسه‌ای تاریخی و ملی بدل کردند. در این رابطه کاروان‌های مردمی و سیل کمک‌های مردمی آنچنان عظیم و گسترده بود که صدا وسیمای جمهوری اسلامی هم از انکار آن عاجز ماند.

و اما چرا سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط رژیم از کمک‌رسانی اجتناب کردند؟؟ در واقع این واقعیت رویداد تازه‌ای نیست. سال‌هاست که مردم خود را از این رژیم تروریستی، جدا کرده‌اند و فریاد سرنگونی این رژیم را سر داده و مستمرا نیز سرکوب می‌شوند. سوال اساسی این است که در طول حیات جمهوری اسلامی، چه اقدام و عمل انسانی از این رژیم را می‌توان یافت که به سود مردم و در راستای منافع و آسایش آن‌ها انجام شده باشد؟
کلیت این نظام در نیروهای تروریستی و فاسدی همچون سپاه پاسداران، سپاه قدس، بسیج، بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجوئی، گشت ارشاد، گشت منکراتی، نیروهای اطاعات، ناجا و ده‌ها گروه دیگرعقیده‌تی-سیاسی-تروریستی خلاصه شده است که اختصاصا در راستای سرکوب ملیت‌های ایران و ایجاد خفقان سیاسی و تثبیت پایه‌های حکومت اسلامی عمل می‌کنند. با همین تحلیل نیز بود که مردم، منتظر ننشستند و سریع وارد عمل شدند.

رژیم اسلامی ایران اثبات کرده که حکومتی ضدبشری و ضد خلقی‌ست و هیچ تعلقی به واقعیت‌های و ریشه‌های ملت کورد ندارد. با وجود کارنامه‌ای که از این رژیم سراغ داریم، بعید می‌دانم که در آینده هم کمک آنچنانی به آسیب‌دیدگان زلزله کند، اما بر این باورم که در آینده، جمهوری اسلامی ایران بجای خدمت رسانی به مردم، نیروهای سرکوبگر خود را به جان این ملت می‌اندازد!

حکومت نه تنها به قربانیان زلزله کمک نکرد بلکه تا بدین لحظه بیش از ١٠ فعال مدنی و امدادرسان مردمی به آسیب‌دیدگان را بازداشت کرده و از سوی دیگر مانع از رسیدن کمک‌های مردمی به قربانیان زلزله می‌شود. چرا باید امدادرسانان کورد بازداشت شوند؟

در ابتدا، رسانه‌های حکومتی فارس‌ زبان این کمک‌رسانی‌ها را وارونه نشان می‌دادند و طوری وانمود کردند که این جنبش عظیم، صرفا انسانی‌ست و کوردها تنها بنابر حس انسان‌دوستانه و با نیات خیرخواهانه، اقدام به یاری‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرده‌ند!؟ سیستم سرکوبگر رسانه‌ای رژیم بسیار کوشید وسعت ویرانه‌های زلزله‌ را در حد امکان کوچک جلوه دهد و موج عظیم و بی‌سابقه‌ی کمک‌رسانی‌های مردمی را به پائین‌ترین درجه، تنزل دهند تا همه چیز تحت کنترل خودشان باشد، اما آنچه روی داد خلاف خواست آن‌ها بود.

ما شاهد آن بودیم که ویدئو-کلیپ‌های متعددی از وسعت دامنه‌ی فاجعه انسانی در مناطق زلزله‌زده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، ویدئوهایی که در آن مردم آسیب‌دیده، عدم کمک‌رسانی حکومت به آن‌ها را به کورد بودن‌شان مرتبط می‌ساختند. همچنین فیلم‌های بسیاری در رابطه با گستردگی کمک‌های مردمی و احساسات ملی کوردها، هنگام جمع‌آوری این کمک‌ها در فضای مجازی منتشر شد که این خود منجر به خنثی شدن توطئه‌های رژیم در این مورد شد. این شکست عیان، حکومت را بر آن داشت تا به جای کمک‌رسانی به مصیبت‌دیدگان زلزله‌، دست به دستگیری و بازداشت فعالین و روزنامه‌نگاران کورد بزند تا شاید این بار هم از طریق ایجاد رعب و وحشت کنترل اوضاع را در دست گیرد.

جمهوری اسلامی به روشنی می‌دانست که حرکت عظیم کوردها در کمک‌رسانی به مردم کرماشان یک "نه" بزرگ به موجودیت این رژیم و حاکمیت آن بر کوردستان است و تنها به احساسات انسانی کورد محدود نمی‌شود بلکه آن‌ها می‌خواستند با این حرکت از یکی بودن کوردها با هر گویش و هر مذهبی بگویند و آمادگی خود را برای هر تغیر و تحول احتمالی در کوردستان و ایران نشان دهند. در واقع این انسجام و پیام‌های نهفته در آن، پایه‌های نظام را به لرزه درآورد و رژیم اسلامی ایران را به واکنش واداشت و نهایتا دست به بازداشت‌های گسترده‌ی فعالین کورد زد تا از این طریق بر ملت کورد فشار وارد کند.

رژیم، به جای ماجراجوی‌های خود در منطقه و ایجاد آشوب در خاورمیانه، می‌توانست یک دهم از بودجه‌ای را که در فعالیت‌های تروریستی یا صدور انقلاب و به قول خودشان در دفاع از حرم صرف کرده و می‌کنند، خرج مردم خود می‌کردند، تا هم مرهمی بر زخم مصیبت‌دیدگان باشد و هم از شدت اعتراضات مردم بکاهد اما از آن رویی که ذات هر رژیم فاشیستی و ضدبشری، دشمنی با انسانیت است نمی‌توان چشم به راه رفتار دیگری از جمهوری اسلامی ایران بجز توحش، درندگی و سرکوب باشیم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.