• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه

میلادی: ٠۶-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١۶ - ١٢:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
مصاحبه: شهرام میرزایی

از تفرقه و اختلافات کوردها زیاد گفته و نوشته‌اند اما کسی از اتحاد و انسجام آن‌‌‌ها چیزی نه نوشته و نه گفته است، آنهم تنها به این دلیل که به این مردم مبارز یاس و ناامیدی تلقین کنند و استعمارگران سرزمین‌اش بتوانند به حیات خود ادامه دهند. اما در واقع تاریخ ما سرشار از نمونه‌های‌ست که می‌توان با خواندن و یادآوری آن ایمان بیاوریم که ما هم می‌توانیم سری در میان سرها باشیم. متاسفانه زلزله‌ی بیست‌ویکم آبان کرماشان فاجعه‌ی انسانی بزرگی را دامنگیر کوردستان کرد اما حماسه‌ی ملی کورد در کمک‌رسانی به هم‌زبانان خود یکی از نمونه‌های شکوه و عظمت ملی کوردها می‌باشد که بی‌شک تاریخ و آیندگان بر آن خواهند بالید.

در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.

بعد از وقوع زلزله کرماشان ما شاهد آن بودیم که جنبشی عظیمی در کوردستان برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان زلزله شکل گرفت که در واقع در نمونه‌ی خود بی‌نظیر بوده، شما این حرکت را چگونه تحلیل و تفسیر می‌کنید؟

برخلاف نهادها و سازمان‌های حکومتی مرتبط، مردم از مدال آوران المپیکی و قهرمانان جهانی گرفتە تا کولبران، بنابر خودآگاهی انسانی وملی خود متحد شده و با حداقل امکاناتی که در اختیار داشتند از هر سوی کوردستان برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان زلزله، به سوی کرماشان شتافتند. این مردمان با آگاهی از این واقعیت که حکومت اسلامی ایران، بنابر ذات فاشیستی و ضدبشری‌اش از هرگونه کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان کورد سر باز خواهد زد، آستین همت بالا زده و برای کاستن از آلام‌های هم‌زبانان‌‌شان، کمپین‌های متعدد جمع‌آوری کمک به راه انداختند که نهایتا سیلی از اقلام‌های ضروری به سوی مناطق زلزله‌زده جاری شد.

البته باید متذکر شد که این حرکت کاملا از یک بیداری و آگاهی ملی نشات گرفته بود، سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه. در واقع، این شکوه ملی که در کمک‌‌رسانی به زلزله‌زدگان کرماشان نمود پیدا کرد، خود بخش دیگر و ادامه مبارزه حق‌طلبانه‌ی ملت کورد علیه رژیم اسلامی بود که حاوی پیامی قاطع و آشکار علیه بی‌عدالتی حاکم و شکست توطئه‌های تفرقه‌انگیز جمهوری اسلامی در کوردستان بود. این زلزله‌ اگر چه خسارات جانی و مالی وسیعی بر مردم سرپل‌ذهاب و حومه‌ی آن وارد کرد اما تصویری از اتحاد و انسجام را در کوردستان به تصویر کشید که به کام رژیم جمهوری اسلامی و دشمنان کورد خوش نیامد.

ما شاهد آن بودیم که رژیم به صورت تعمدی از کمک‌رسانی به مردم اجتناب کرده بود و حزب دمکرات نیز با خوانشی صحیح از شرایط موجود و شناختی که از ذات رژیم ایران داشت با انتشار بیانیه‌ای در بیست‌ودوم آبان، از مردم کوردستان خواست که به کمک کرماشان بشتابند. چرا حکومت ایران از سویی از کمک‌رسانی به مردم اجتناب کرد و از سوی دیگر با گذشت بیش از پنجاه روز از وقوع زلزله هنوز مردم آسیب‌دیده، آواره و بی‌سرپناه هستند؟

حزب دمکرات کوردستان ایران، به عنوان قدیمی‌ترین حزب سیاسی در کوردستان و با شناختی که از رژیم جمهوری اسلامی داشت، از نفوذ خود میان تودهای مردم استفاده کرد و در همان ساعات اولیه با انتشار بیانیه‌ای از ملت کورد خواست که در هر کجا که هستند به کمک زلزله‌زدگان کرماشان بشتابند. به نظر من این اقدام، واکنشی صحیح و تاریخی بود که می‌بایست انجام می‌شد. دمکرات، بعنوان حزب پیشرو در کوردستان و جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان، خطاب به ملت کورد پیامی فرستاد و مردم نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن از آن استقبال کردند. از سوی دیگر، مردم نیز با شناخت کاملی که از دشمنی رژیم فاشیستی-مذهبی ایران با کوردها دارد و همچنین وجود تاریخی مالامال از کشتار فرزندان کوردستان به دست رژیم اسلامی، بر این واقعیت واقف بودند که جمهوری اسلامی از چنین فرصت پیش آمده‌ای برای از بین بردن کوردها بیشترین بهره را خواهد برد، به همین خاطر مردم با دیدی انسانی و انقلابی به سوی شهر و روستاهای زلزله‌‌زده به راه افتادند و این واقعه‌ی تلخ را به حماسه‌ای تاریخی و ملی بدل کردند. در این رابطه کاروان‌های مردمی و سیل کمک‌های مردمی آنچنان عظیم و گسترده بود که صدا وسیمای جمهوری اسلامی هم از انکار آن عاجز ماند.

و اما چرا سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط رژیم از کمک‌رسانی اجتناب کردند؟؟ در واقع این واقعیت رویداد تازه‌ای نیست. سال‌هاست که مردم خود را از این رژیم تروریستی، جدا کرده‌اند و فریاد سرنگونی این رژیم را سر داده و مستمرا نیز سرکوب می‌شوند. سوال اساسی این است که در طول حیات جمهوری اسلامی، چه اقدام و عمل انسانی از این رژیم را می‌توان یافت که به سود مردم و در راستای منافع و آسایش آن‌ها انجام شده باشد؟
کلیت این نظام در نیروهای تروریستی و فاسدی همچون سپاه پاسداران، سپاه قدس، بسیج، بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجوئی، گشت ارشاد، گشت منکراتی، نیروهای اطاعات، ناجا و ده‌ها گروه دیگرعقیده‌تی-سیاسی-تروریستی خلاصه شده است که اختصاصا در راستای سرکوب ملیت‌های ایران و ایجاد خفقان سیاسی و تثبیت پایه‌های حکومت اسلامی عمل می‌کنند. با همین تحلیل نیز بود که مردم، منتظر ننشستند و سریع وارد عمل شدند.

رژیم اسلامی ایران اثبات کرده که حکومتی ضدبشری و ضد خلقی‌ست و هیچ تعلقی به واقعیت‌های و ریشه‌های ملت کورد ندارد. با وجود کارنامه‌ای که از این رژیم سراغ داریم، بعید می‌دانم که در آینده هم کمک آنچنانی به آسیب‌دیدگان زلزله کند، اما بر این باورم که در آینده، جمهوری اسلامی ایران بجای خدمت رسانی به مردم، نیروهای سرکوبگر خود را به جان این ملت می‌اندازد!

حکومت نه تنها به قربانیان زلزله کمک نکرد بلکه تا بدین لحظه بیش از ١٠ فعال مدنی و امدادرسان مردمی به آسیب‌دیدگان را بازداشت کرده و از سوی دیگر مانع از رسیدن کمک‌های مردمی به قربانیان زلزله می‌شود. چرا باید امدادرسانان کورد بازداشت شوند؟

در ابتدا، رسانه‌های حکومتی فارس‌ زبان این کمک‌رسانی‌ها را وارونه نشان می‌دادند و طوری وانمود کردند که این جنبش عظیم، صرفا انسانی‌ست و کوردها تنها بنابر حس انسان‌دوستانه و با نیات خیرخواهانه، اقدام به یاری‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرده‌ند!؟ سیستم سرکوبگر رسانه‌ای رژیم بسیار کوشید وسعت ویرانه‌های زلزله‌ را در حد امکان کوچک جلوه دهد و موج عظیم و بی‌سابقه‌ی کمک‌رسانی‌های مردمی را به پائین‌ترین درجه، تنزل دهند تا همه چیز تحت کنترل خودشان باشد، اما آنچه روی داد خلاف خواست آن‌ها بود.

ما شاهد آن بودیم که ویدئو-کلیپ‌های متعددی از وسعت دامنه‌ی فاجعه انسانی در مناطق زلزله‌زده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، ویدئوهایی که در آن مردم آسیب‌دیده، عدم کمک‌رسانی حکومت به آن‌ها را به کورد بودن‌شان مرتبط می‌ساختند. همچنین فیلم‌های بسیاری در رابطه با گستردگی کمک‌های مردمی و احساسات ملی کوردها، هنگام جمع‌آوری این کمک‌ها در فضای مجازی منتشر شد که این خود منجر به خنثی شدن توطئه‌های رژیم در این مورد شد. این شکست عیان، حکومت را بر آن داشت تا به جای کمک‌رسانی به مصیبت‌دیدگان زلزله‌، دست به دستگیری و بازداشت فعالین و روزنامه‌نگاران کورد بزند تا شاید این بار هم از طریق ایجاد رعب و وحشت کنترل اوضاع را در دست گیرد.

جمهوری اسلامی به روشنی می‌دانست که حرکت عظیم کوردها در کمک‌رسانی به مردم کرماشان یک "نه" بزرگ به موجودیت این رژیم و حاکمیت آن بر کوردستان است و تنها به احساسات انسانی کورد محدود نمی‌شود بلکه آن‌ها می‌خواستند با این حرکت از یکی بودن کوردها با هر گویش و هر مذهبی بگویند و آمادگی خود را برای هر تغیر و تحول احتمالی در کوردستان و ایران نشان دهند. در واقع این انسجام و پیام‌های نهفته در آن، پایه‌های نظام را به لرزه درآورد و رژیم اسلامی ایران را به واکنش واداشت و نهایتا دست به بازداشت‌های گسترده‌ی فعالین کورد زد تا از این طریق بر ملت کورد فشار وارد کند.

رژیم، به جای ماجراجوی‌های خود در منطقه و ایجاد آشوب در خاورمیانه، می‌توانست یک دهم از بودجه‌ای را که در فعالیت‌های تروریستی یا صدور انقلاب و به قول خودشان در دفاع از حرم صرف کرده و می‌کنند، خرج مردم خود می‌کردند، تا هم مرهمی بر زخم مصیبت‌دیدگان باشد و هم از شدت اعتراضات مردم بکاهد اما از آن رویی که ذات هر رژیم فاشیستی و ضدبشری، دشمنی با انسانیت است نمی‌توان چشم به راه رفتار دیگری از جمهوری اسلامی ایران بجز توحش، درندگی و سرکوب باشیم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.