• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند

میلادی: ٠٨-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/١٨ - ١١:۴۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
مصاحبه: شهرام میرزائی

شدت سرکوب و وسعت دامنه‌ی کشتار معترضان از همان روزهای آغازین در شهرهای کوردستان و ایران چنان بود که واکنش سریع مجامع بین‌المللی و حقوق‌بشری را در پی داشت. البته مثل همیشه حکومت حاکم بر ایران برای ترساندن مردم و نشان دادن اوج توحش خود،در ابتدا دست به کشتار معترضان در شهرهای زاگروس، به ویژه شهرهای لورستان و بعد کرماشان زد. به گونه‌ای که در همان روز اول اعتراضات دورود از توابع لورستان شش نفر، تویسرکان از توابع کرماشان ٦ نفر، ایذه ١٠ نفر، مسجد سلیمان ٢نفر، دزفول ٦ نفر و... در راه آزادی جان باختند.

در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با حسام دست‌پیش، استاد دانشگاه و فعال سیاسی نام آشنای کوردستان، که متن کامل آن در اختیار خوانندگان "کوردستان میدیا" قرار می‌گیرد.

مایک پنس اظهار داشته که "ما اشتباه شرم‌آور دولت پیشین آمریکا را تکرار نمی‌کنیم" و ترامپ هم اعلام کرده ما از اعتراضات ملیت‌های ایران حمایت می‌کنیم، منظور چه نوع حمایت و در چه سطحی است؟

سیاست آمریکا در قبال ایران یک سیاست کاملا تهاجمی‌ست و مجموعە عواملی موجب گردیده تا دولت آمریکا چنین سیاستی را در پیش گیرد. گفتمانی که در حال حاضر تیم ترامپ پیگیری می‌کنند معطوف به این است که یا جمهوری اسلامی را به بازیگری معقول در سیستم جهانی بدل کنند و یا اینکه این بازیگر و رفتارش را تغییر داده و کل سیستم را مورد هدف قراردهند.

تیم ترامپ مستمرا یک اصطلاح را تکرار می‌کنند و آن هم “Rouge State” است که به معنای کشور یاغی است. در حال حاضر منظور از کشور یاغی در نظام جهانی، حکومت جمهوری اسلامی و کره شمالی‌است و به همین دلیل تلاش می‌کنند که آن مفهومی که لازم است را در رابطه با جمهوری اسلامی به عرصه بین‌المللی ساطع کنند که جمهوری اسلامی در حال حاضر نمی‌تواند در سطح جهانی به عنوان بازیگری مسئول شناخته شود. حامی تروریسم است، بی ثباتی را در منطقە گسترش می‌دهد و مجموعه مسائل دیگری که همه با آن آشنا هستیم. به همین خاطر من فکر می‌کنم که سیاست آمریکا در قبال ایران خیلی سخت‌تر خواهد شد. اتفاقا خیزش اخیر مردم در ایران نیز موجب می‌شود که جمهوری اسلامی در موقعیتی بسیار بدی قرار بگیرد. مسائلی همچون مساله اتمی، برنامه گسترش توان موشکی، سیاست‌های آشوبگرانه‌ی منطقەای و سیاست‌های داخلی، همه با هم مهیا کننده‌ی شرایطی‌ست که جامعە جهانی می‌خواهد در برابر جمهوری اسلامی در پیش گیرد. به همین دلیل این سیاست بسیار تندتر خواهد شد. باید متذکر شد اظهارات مایکل پنس، تنها موضع معاون ریاست جمهوری آمریکا نیست بلکه سیاستی است که پیش گرفته شده، به این معنا که بتوانند جمهوری اسلامی را تا آن حدی که بتوانند به عقب برانند و در نهایت جمهوری اسلامی را به سمت و سویی هدایت کنند که منافع آن‌ها را تامین کند.

در مجموع این نوع سیاست می‌تواند به‌مردم و اعتراضاتشان کمک کند. در همان حال می‌توان گفت كه‌سیاست امریكا تا به‌امروز جدی بوده‌و در آینده نیز می‌تواند بیشتر از این جدی و مفید واقع شود.

شدت و حدت سرکوب در کوردستان و لورستان به گونه‌ای بوده که ده‌ها تن از مردم آزادیخواه در این اعتراضات با شلیک مستقیم نیروهای رژیم اسلامی جان باخته‌اند؟ چرا سرکوب اعتراضات ایذه، دورود، تویسرکان، کرماشان و ایلام تا به این حد بالا بود اما در شهرهای مرکزی و فارس زبان ایران ما شاهد هستیم بعد از پنج روز حتا به اندازه شهر تویسرکان کرماشان کشته نداده‌اند؟

خشونت در حوزه زاگرس امری عجیب و تازه‌ای نیست. در رابطه با سیاست‌های جمهوری اسلامی و حتی قبل از جمهوری اسلامی، به این دلیل که حوزه زاگرس اساسا از چندین بعد با سیستم و حکومت در تهران مشکلات عدیده‌ای دارد، که عمده‌ترین آن مساله هویتی‌ست، باید گفت هنوز این حوزه در ساختار هویتی که جمهوری اسلامی چه از لحاظ ناسیونالیسم ایرانی و چه از لحاظ دینی آن، ذوب نشده است، به معنای آسمیله شدن تمام عیارو تبدیل شدن به subject یا نیرویی که کاملا منافع آن‌ها را تامین کند، به همین دلیل از لحاظ هویتی آن‌ها کاملا این فاصله را احساس می‌کنند و به این خاطر در این حوزه خیلی راحت‌تر به خودشان اجازه می‌دهند که به خشونت بپردازند، دومین بعد قضیە این است که در حوزه زاگرس نیروهای سیاسی مشخصی وجود دارد که دارای برنامه سیاسی بوده و تاریخ مبارزاتی دارند. طبیعتا هنگامی که بحرانی در این منطقە به وجود می‌آید، نیروهایی می‌توانند جایگزین وآلترناتیو شرایط کنونی باشند که دارای نیرو، برنامه و سازماندهی مختص به خود باشند.

بنابرین تهدیدی که حوزه زاگرس به نسبت مناطق ایران، متوجه رژیم ایران می‌کند از جنس دیگری است. چرا که هنوز آلترناتیوی در این منطقه وجود دارد و برخلاف دیگر مناطق که هنوز آلترناتیو، نیروی مشخص و با سابقە و درای مشروعیتی اساسی وجود ندارد.

سومین مساله را می‌توان از لحاظ بافت اجتماعی و انسانی این منطقە بررسی کرد. زاگرس از لحاظ بافت انسانی یک نیروی جوان و پر انرژی است که این نیرو در حوزه مقاومت و در کارهای جمعی، انرژی بسیار فراوانی دارد که می‌توان آن را به سمتی هدایت کرد که در نهایت جمهوری اسلامی را با خطر بسیار جدی مواجه کند. اساسی‌ترین بعد این نیروی اجتماعی بیکاری گسترده، فقر اقتصادی فزاینده و نابرابری اقتصادی می‌باشد که این نیروی جوان را به سمتی سوق می‌دهد که با حضور در خیابان‌ها، هر هزینه‌ای را به ازای تغییر شرایطی که در آن قرار گرفته است، بپردازد.

بعد چهارم قضیە این است که این مناطق بنابر جغرافیای کنونی ایران، مرزی محسوب می‌شوند و این حوزه مرز رسمی، با هویت همتای آن در بخش‌های دیگر کوردستان، به عنوان مثال اقلیم كوردستان، هم مرز هستند. این شرایط باعث می‌شود که نوع رفتار، رویکرد و تصوری که می‌تواند ساتع کند، باعث شود که جمهوری اسلامی احساس خطر بیشتری کند.

با مرور مسائلی که اشاره‌ شد ما را به این نتیجه می‌رساند که شرایطی که در حوزه زاگرس و به طور کلی در کوردستان روژهلات شاهد هستیم، می‌تواند حامل خشونت بیشتری باشد. چرا كه‌خشونت در كوردستان برای جمهوری اسلامی امری سیستماتیك و عادی است و در اغلب موارد ناسیونالیستHهای ایرانی و موافقان جمهوری اسلامی چنین خشونتی را تشویق یا مخالفتی با آن نداشته‌اند.

جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان در این روزهای سخت مبارزه که مردم به خیابان‌ها آمده‌اند و به عنوان بخشی از بدنه‌ی این جنبش خود را نشان داده‌اند در صورت استمرار نارضایتی‌ها باید چه تاکتیک‌های جدیدی را در پیش بگیرد؟

در حال حاضر اولا باید در سطوح احزاب سیاسی به یک نوع مفاهیم، عقلانیت و اصول استراتژیک مشترکی برسیم. به این معنا که ما چه چیزی را در رابطه با آینده کوردستان روژهلات می‌خواهیم بر سر این اصول باید توافق داشته باشیم. احزاب سیاسی و نیروهای سیاسی هر اختلافی که داشته باشند، باید در حال حاضر بر سر یک سری اصول اساسی به توافق برسند و این توافق را باید به اطلاع افکار عمومی در کوردستان رساند تا آن‌ها نیز احساس کنند که شرایط متفاوتی ایجاد شده و نیروهای منسجمی وجود دارند که این مساله را هدایت می‌کنند.

دومین مساله این است که نوع برخورد ما با نیرویی‌که در سطح میدانی و خیابانی حضور دارد باید خیلی تاکتیکی باشد، به این معنا که از لحاظ سمبولیک و رفتار مقاومت مدنی در سطح شهرها ما بتوانیم آنرا هدایت کنیم، در هر صورت و شرایطی ما نباید خود را به نیرویی تبدیل کنیم که بیشترین هزینه‌ها را متحمل شود و در عین حال باعث نشود که کوردستان نیز بیشترین هزینه را در این رابطه بدهد. برعكس باید سعی کنیم که در عرصه تاکتیکی بر میزان سازماندهی حرکت‌های نمادین و سمبلیکی که می‌تواند موجب انسجام مردم و کنش‌های جمعی و تجمعی شود، بیافزایم.

بعد سوم قضیە این است که در شرایط حاضر باید با نیروهایی که در ایران خواهان تغییر و تحول هستند وارد یک نوع دیالوگ شویم و لازم است که در سطح نیروهای سیاسی و غیرسیاسی چنان فضایی مهیا شود تا ما بتوانیم این امر را بسنجیم که آیا نیروهایی که در عرصه تحول خواهی و تغییر در ایران حضور دارند، آمادگی این را دارند که کوردستان را با هویت خود و با معنای خود و کارکردش قبول کنند و یا آن‌ها نیز تجربه نظام شاهنشاهی و جمهوری اسلامی را تکرار خواهند کرد.

بنابراین برای آنکه مسیر خود را هموار کنیم ما با سە سطح عملی روبرو هستیم. در سطح اول احزاب سیاسی قرار دارند که باید بتوانند هماهنگی لازم را به دست آوردند، در سطح دوم نوع عمل ما قرار دارد به این معنا که در عرصه جامعه کوردستان ما به چه شیوەای بتوانیم تاکتیک‌های لازم را فراهم کنیم تا مردم بر قدرت سازماندهی خودشان بیافزایند و در سطح سوم باید وارد یک نوع دیالوگ ،حداقل در سطوح پائین آنچه که در ایران اتفاق می‌افتد شویم تا بلکه بتوانیم وارد فاز دوم این مساله گردیم. به این معنا که اگر این اعتراضات ادامه پیدا کرد آن موقع است که ما باید وارد خیلی بحث‌های جدی‌تر و استراتژیک‌تر شویم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.