• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

اردلان بهروزی در مصاحبه با کوردستان میدیا: احزاب و سازمان‌های کوردی باید صدای آزادیخواهی مردم را به گوش جامعه‌ی بین‌الملل برسانند

میلادی: ١١-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٢١ - ١۶:۵١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اردلان بهروزی در مصاحبه با کوردستان میدیا: احزاب و سازمان‌های کوردی باید صدای آزادیخواهی مردم را به گوش جامعه‌ی بین‌الملل برسانند
مصاحبه: شهرام میرزایی

اعتراضات مردمی و ضد حکومتی ملیت‌های ایران، دومین هفته‌ی خود را در حالی پشت سر می‌گذارد که برخلاف انتظار رژیم فاشیستی-مذهبی ایران و وسعت سرکوب‌های وحشیانه‌ی این اعتراضات، همچنان شعله‌های خشم و اعتراضات مردم خاموش نشده و ادامه دارد. در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با اردلان بهروزی، یکی از فعالین عرصه‌ی سیاست کوردستان که در این روزها ساکن واشنگتن آمریکاست.

اعتراضات اخیر با خواست‌هایی اقتصادی آغاز و استارت زده شده اما در فاصله‌ی بسیار کوتاهی خواست‌های مرد رادیکال و خواهان تغیر و معترضین خواهان نابودی جمهوری اسلامی ایران شدند، شما این امر را چگونه تحلیل می‌کنید؟

اگر چه تظاهرات اخیر ریشه در واقعیت‌های معیشتی و زندگی روزانه‌ی مردم دارد، اما دولت در مقابل خواست‌های مسالمت‌آمیز آنان راه سرکوب و خشونت را پیشه کرده است. بنابرین حرکت مذکور به گونه‌ای غیرقابل انتظار و سریع، از مطالبات اولیه گذر کرده و وارد فاز تازه‌تری از خواست های سیاسی-حقوقی شده است و شعاره‌ها رأس حاکمیت را مورد بازخواست و هدف قرارداده است و اعتراض‌ها به گونه‌ای گسترده‌تر نقش رادیکال‌تری را از خود در عمل نشان می‌دهد چرا که رژیم با تمامی جناح‌های درونی و نمایشی خود نه تنها حاضر نیست مطالبات مدنی ملیت‌های ساکن ایران را برآورده کند بلکه با تهدیدهای مکرر و وابسته کردن آن‌ها به دسیسه‌های خارجی، دست به کشتار و به زندان انداختن آن‌ها نیز می‌زند و به جای پیروی از راهکارهای اصولی و متقاعد کردن معترضین، ضمیر مردم را بیش از پیش لکه‌دار کرده و بر خشم آن‌ها افزوده است.

بنابرین هر چه اعتراضات به درازا کشیده شود نه تنها شعارها، بلکه روند حرکت‌های اعتراضی نیز رادیکال‌تر می‌شود و رژیم هم بیشتر ماشین کشتار و سرکوب خود را به کار خواهد انداخت و مردم نیز پاسخی غیر از سرکوب و بازداشت به خواسته‌های‌شان، دریافت نخواهند کرد.

مرد به پا خواسته برای رسیدن به اهداف و خواست‌های‌شان بهتر است چه راه‌کارهایی را در پیش بگیرند؟

ترکیب پتاسیل‌های فقر سیاسی-اقتصادی که قریب به ٤٠ سال است روی هم انباشته شده و برآورده کردن چنان خواست‌هایی در کوتاه مدت، چشم اندازی عبث و بیهوده خواهد بود. مردم طی ٤٠ سال اخیر تا کنون همواره فراز و فرودهای دشواری را تحت حاکمیت رژیم اسلامی ایران سپری کرده‌اند و نیک می‌دانند که عملا هیچ خبری از برآورده شدن مطالبات آنان نخواهد بود و تنها چرخه‌ی تکراری وعده‌ها و عدم تحقق این وعده‌ها را نصیب‌شان خواهد کرد.

بنابراین لازم است در این وضعیت انفجاری، مطالبات خود را با هماهنگی و همگرایی بیشتر در کلیت جغرافیای سرزمین فلات ایران به میدان آورده و افراد جامعه‌ی مدنی این حلقه‌ی وصل را صرف‌نظر از هر نوع ملیت، مذهب و... به دست گرفته و نقش خویش را به کار اندازند و همچنین شخصیت‌های ملی و مردمی، نویسندگان، ورزشکاران مشهور، موسقیدانان، فعالین کارگری و همه‌ی آنانی که به خواست‌ها و مبارزه‌ی کنونی ملیت‌های ایران باور دارند، آستین‌ها را بالا زده و خود را صاحب جنبش بوجود آمده تلقی کنند. هم آوایی سراسری، در پیش بردن خیزش کنونی باعث خواهد شد که از نقش‌ها و طرح‌های سرکوبگرانه‌ و سیستماتیک رژیم علیه مردم بکاهد و به آسانی نتوانند نیروی کافی را به نقاط پراکنده‌ی ایران گسیل دارد.

در نهایت به رأی من این موتور متحرک که از سوی مردم ستمدیده استارت خورده است و سویچ آنهم در دست مردم است، به یاری تمامی باورمندان به آزادی تا رسیدن به مقصد نباید خاموش شود.

در این میان نقش و وظیفه‌ی احزاب کورد چه باید باشد؟

هنگامی که سخن از احزاب کوردی به میان می‌آید طبیعتا نگاه‌‌ها را به منطقه‌ای خاص و ویژه معطوف می‌کنیم و بر این باوریم که احزاب کوردی بخشی از پیش‌آهنگان جامعه‌ی کوردی به شمار می‌آیند و در واقع رابطه‌ی احزاب با مردم کورد همانا بر پایه‌ی تنظیمات، تشکیلات و دفاع از حقوق آن‌ها، پیوند خورده است. لیکن در واقع احزاب وجریان‌های کوردی نباید به خیزش بشارت‌دهنده‌ای که طی روزهای اخیر روی داده، به عنوان نعمت بادآورده‌ای از آن یاد کنند بلکه این خیزش حاصل تحمل درد و رنج‌هایی بوده که طی ٤٠ سال بر زندگی مردمان ایران حاکم بوده است.

در حال حاضر جریان‌های کوردی باید با در نظر گرفتن تمامی جوانب اعتراضات و دادخواهی‌های معترضین به شیوه‌ای اصولی و برنامه‌ریزی شده در این حرکت خیابانی وارد شده و تمامی رسانه‌ها و میدیاهای را که در اختیار دارند به نفع مردم و در راستای خواست‌های مردم قرار دهند.

احزاب و سازمان‌های کوردی در قیاس با مردم، بسیار راحت‌تر و آزادانه‌تر می‌توانند صدای آزادیخواهی مردم را به گوش محافل ذی‌صلاح بین‌المللی برسانند و در انگیزه دادن، تشویق و پشتیبانی مردم به صراحت لحظه‌ای کوتاهی نکنند و برای پیشبرد بهتر اعتراضات باید راهکارهای تاثیرگذار را از طریق تشکیلات و نیروهای داخلی به مردم انتقال داد.

در خارج نیز باید با گروه، سازمان و شخصیت‌هایی که در مبارزه با رژیم اسلامی سابقه‌ای دارند و یا فعال‌اند، هماهنگی و اتحاد لازم شکل بگیرد و از رسانه‌های دوست در اقلیم کوردستان و حتا ایرانی‌ها استفاده کرده و تبلیغات اصولی خود را در جهت منافع مردم و تظاهرات کنونی راه اندازی کنند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.