• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات و کومه‌له در رابطه با شکنجه و کشتار معترضین بازداشت‌ شده در اعتراضات اخیر بیانیه‌‌ی مشترکی منتشر کردند

میلادی: ١٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٢٣ - ١١:١١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات و کومه‌له در رابطه با شکنجه و کشتار معترضین بازداشت‌ شده در اعتراضات اخیر بیانیه‌‌ی مشترکی منتشر کردند
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کوردستان ایران و کومه‌له طی انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: رژیم جمهوری اسلامی منشاء تروریسم بین المللی ست و مردم معترض و آزادیخواە ایران بە پشتیانی و حمایت تمام جهانیان نیاز دارند تا دست خالی در برابر این رژیم تنها نمانند.

متن این بیانیه مشترک عیناً درپی می‌آید:

جلو ماشین کشتار رژیم ایران را بگیرید!

اقشار مختلف مردم ایران
آزادیخواهان جهان
مجامع بین المللی


همچنان کە شاهد بودیم در جریان اعتراضات سراسری مردم ناراضی ایران که تنوعات ملیتی، جنسیتی، اتنیکی و لایەهای گوناگون اجتماعی را در خود جای داده بود، جمهوری اسلامی این بار نیز جلو چشم جهانیان بە جز سرکوب و ارعاب جواب دیگری بە مطالبات برحق و مدنی مردم معترض نداشت. در این مدت طبق آمارهای رسمی و غیررسمی هزاران نفر از مردم ناراضی از طرف ارگانهای امنیتی و سرکوبگر رژیم بازداشت، صدها تن زخمی و مجروح و دهها تن نیز بە دست نیروهای رژیم کشتە شدەاند.

در جریان بازداشت و دستگیری معترضان، جدای از اعمال خشونت فراوان، حقوق انسانی و قانونی بازداشت شدگان نیز تماما پایمال شدە است.

جمهوری اسلامی این بار نیز با شکنجە، سرکوب و ارعاب بە مطالبات اقشار مردم جواب داد. خامنەای رهبر جمهوری اسلامی با اعلام"کسانی کە در این اعتراضات خیابانی شرکت داشتەاند مهرەی کشورهای دشمن هستند و با بە کار گیری صفت "وحشی" فرمان سرکوب خشونت بار بیشتری را صادر کرد". بنابراین و در این برهه از زمان خطر جانی بیشتری دستگیر شدگان اخیر و زندانیان سیاسی را تهدید می کند.

طبق اخبار منتشرە در روزهای گذشتە، چند تن از دستگیرشدگان کشتە شدەاند و برای زهر چشم گرفتن از مردم، رژیم جمهوری اسلامی در تلاش برای بە راە انداختن موج دیگری از اعدام زندانیان سیاسی است.

وجدان‌های آزادیخواە جهان!

رژیم جمهوری اسلامی منشاء تروریسم بین المللی ست و مردم معترض و آزادیخواە ایران بە پشتیانی و حمایت تمام جهانیان نیاز دارند تا دست خالی در برابر این رژیم تنها نمانند. این رژیم در گذشتە نیز نشان دادە و امروز نیز همان رویکرد را ادامە خواهد داد و انتقام شکستهای سیاسی– اقتصادی و فرهنگی داخلی و فشارهای بین المللی را از مردم کشورش می گیرد.

برای نیل بە این امر زندانیان سیاسی و معترضان اخیر بیشترین پتانسیل را دارند که قربانی این برنامه شوم و انتقام کور نظام باشند. بنابراین لازم است هرچە سریعتر جامعە جهانی در این بارە با اتخاظ مواضع صریح و شفاف جلو ماشین کشتار و جنایات جمهوری اسلامی را بگیرد.

در همین راستا وزیر اطلاعات رژیم تهران، احزاب کوردستانایران را تهدید کردە و اعلام داشته کە ضربە سنگینی را بە آنها خواهد زد. ما نگران اعمال این برنامەهای خطرناک و تروریستی جمهوری اسلامی هستیم، بە ویژە علیە زنان و کودکان کوردهای ایرانی مقیم در اقلیم کوردستان عراق. لازم بە یادآوریست کە پیشتر دهها تن از اعضا و کادرهای رهبری احزاب کوردستان ایران از طرف جمهوری اسلامی ترور شدەاند و عملیاتهای تروریستی و انفجار مراکز رهبری و کمپهای کوردهای ایران که زنان و کودکان در آن ساکنند مورد هدف حملاتتروریستی قرار گرفته است.

در همین راستا ما خواستار موضع گیری جامعە جهانی و مجامع و سازمانهای حقوق بشری و هوشیاری افکار عمومی و رسانەهای جهانی برای کمک و حمایت از مردم سرکوب شدە و ناراضی ایران هستیم، از این طریق می توان اهرم فشار قدرتمندی برای نگە داشتن ماشین سرکوب و کشتار رژیم جمهوری اسلامی به وجود آورد.

حزب کومەلە کوردستان ایران
حزب دمکرات کوردستان ایران

٢١ دی ١٣٩٦
١١ ژانویە ٢٠١٨
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.