• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٣١ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

حزب دمکرات و کومه‌له در رابطه با شکنجه و کشتار معترضین بازداشت‌ شده در اعتراضات اخیر بیانیه‌‌ی مشترکی منتشر کردند

میلادی: ١٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٢٣ - ١١:١١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات و کومه‌له در رابطه با شکنجه و کشتار معترضین بازداشت‌ شده در اعتراضات اخیر بیانیه‌‌ی مشترکی منتشر کردند
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کوردستان ایران و کومه‌له طی انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: رژیم جمهوری اسلامی منشاء تروریسم بین المللی ست و مردم معترض و آزادیخواە ایران بە پشتیانی و حمایت تمام جهانیان نیاز دارند تا دست خالی در برابر این رژیم تنها نمانند.

متن این بیانیه مشترک عیناً درپی می‌آید:

جلو ماشین کشتار رژیم ایران را بگیرید!

اقشار مختلف مردم ایران
آزادیخواهان جهان
مجامع بین المللی


همچنان کە شاهد بودیم در جریان اعتراضات سراسری مردم ناراضی ایران که تنوعات ملیتی، جنسیتی، اتنیکی و لایەهای گوناگون اجتماعی را در خود جای داده بود، جمهوری اسلامی این بار نیز جلو چشم جهانیان بە جز سرکوب و ارعاب جواب دیگری بە مطالبات برحق و مدنی مردم معترض نداشت. در این مدت طبق آمارهای رسمی و غیررسمی هزاران نفر از مردم ناراضی از طرف ارگانهای امنیتی و سرکوبگر رژیم بازداشت، صدها تن زخمی و مجروح و دهها تن نیز بە دست نیروهای رژیم کشتە شدەاند.

در جریان بازداشت و دستگیری معترضان، جدای از اعمال خشونت فراوان، حقوق انسانی و قانونی بازداشت شدگان نیز تماما پایمال شدە است.

جمهوری اسلامی این بار نیز با شکنجە، سرکوب و ارعاب بە مطالبات اقشار مردم جواب داد. خامنەای رهبر جمهوری اسلامی با اعلام"کسانی کە در این اعتراضات خیابانی شرکت داشتەاند مهرەی کشورهای دشمن هستند و با بە کار گیری صفت "وحشی" فرمان سرکوب خشونت بار بیشتری را صادر کرد". بنابراین و در این برهه از زمان خطر جانی بیشتری دستگیر شدگان اخیر و زندانیان سیاسی را تهدید می کند.

طبق اخبار منتشرە در روزهای گذشتە، چند تن از دستگیرشدگان کشتە شدەاند و برای زهر چشم گرفتن از مردم، رژیم جمهوری اسلامی در تلاش برای بە راە انداختن موج دیگری از اعدام زندانیان سیاسی است.

وجدان‌های آزادیخواە جهان!

رژیم جمهوری اسلامی منشاء تروریسم بین المللی ست و مردم معترض و آزادیخواە ایران بە پشتیانی و حمایت تمام جهانیان نیاز دارند تا دست خالی در برابر این رژیم تنها نمانند. این رژیم در گذشتە نیز نشان دادە و امروز نیز همان رویکرد را ادامە خواهد داد و انتقام شکستهای سیاسی– اقتصادی و فرهنگی داخلی و فشارهای بین المللی را از مردم کشورش می گیرد.

برای نیل بە این امر زندانیان سیاسی و معترضان اخیر بیشترین پتانسیل را دارند که قربانی این برنامه شوم و انتقام کور نظام باشند. بنابراین لازم است هرچە سریعتر جامعە جهانی در این بارە با اتخاظ مواضع صریح و شفاف جلو ماشین کشتار و جنایات جمهوری اسلامی را بگیرد.

در همین راستا وزیر اطلاعات رژیم تهران، احزاب کوردستانایران را تهدید کردە و اعلام داشته کە ضربە سنگینی را بە آنها خواهد زد. ما نگران اعمال این برنامەهای خطرناک و تروریستی جمهوری اسلامی هستیم، بە ویژە علیە زنان و کودکان کوردهای ایرانی مقیم در اقلیم کوردستان عراق. لازم بە یادآوریست کە پیشتر دهها تن از اعضا و کادرهای رهبری احزاب کوردستان ایران از طرف جمهوری اسلامی ترور شدەاند و عملیاتهای تروریستی و انفجار مراکز رهبری و کمپهای کوردهای ایران که زنان و کودکان در آن ساکنند مورد هدف حملاتتروریستی قرار گرفته است.

در همین راستا ما خواستار موضع گیری جامعە جهانی و مجامع و سازمانهای حقوق بشری و هوشیاری افکار عمومی و رسانەهای جهانی برای کمک و حمایت از مردم سرکوب شدە و ناراضی ایران هستیم، از این طریق می توان اهرم فشار قدرتمندی برای نگە داشتن ماشین سرکوب و کشتار رژیم جمهوری اسلامی به وجود آورد.

حزب کومەلە کوردستان ایران
حزب دمکرات کوردستان ایران

٢١ دی ١٣٩٦
١١ ژانویە ٢٠١٨
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٧٩
ــ نسل بی‌موسیقی ایران
ــ تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
ــ چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.