• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

ترامپ: اگر برجام اصلاح نشود آمریکا از آن خارج می‌شود

میلادی: ١٣-٠١-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٠/٢٣ - ١١:۵٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
ترامپ: اگر برجام اصلاح نشود آمریکا از آن خارج می‌شود
کوردستان میدیا: رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا طی بیانیه‌ای، "تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران" را تمدید و اعلام کرد که "این آخرین بار است که این تحریم‌ها را تعلیق" خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه بیست‌ودوم دی‌ماه ١٣٩٦ شمسی، طی بیانیه‌ای که کاخ سفید آنرا منتشر ساخت از تمدید "برنامه‌ی تعلیق تحریم‌های ایران" برای آخرین بار خبر داد. این بیانیه که چنین آغاز می‌شود: رژیم ایران بزرگترین حامی ترور است، به سوابق اعمال ضدبشری جمهوری اسلامی در داخل، منطقه و جهان اشاره می‌کند و متذکر می‌شود: این رژیم، حزب الله لبنان، حماس و تروریست‌های بسیار دیگری را قادر به ایجاد هرج و مرد و کشتن افراد بی‌گناه ساخته است. این رژیم برای بیش از صد هزار پیکارجو تامین مالی، تسلیحات و آموزش فراهم کرده است تا تخریب و نابودی را به منطقه خاورمیانه تعمیم بدهند.

در ادامه‌ی این بیانیه آمده است که: این رژیم، رژیم قاتل بشار اسد را تقویت می‌کند و به آن کمک کرده است تا مردم خود را به قتل برساند. موشک‌های ویرانگر رژیم، کشورهای همسایه و کشتی‌رانی بین‌المللی را تهدید می‌کنند.

ترامپ در ادامه‌ی بیانیه خود به مضر بودن برجام به حال جامعه‌ی بشری اشاره می‌کند و آنرا تنها به کام جمهوری فاشیستی ایران می‌داند و می‌افزاید: من نقطه نظرم را در باره آن توافق به روشنی بیان کرده‌ام.

توافق مزایای زیادی را، در ازای مطالباتی اندک، به ایران داده است. به لطف آن توافق، رژیم ایران مبالغ هنگفتی را دریافت کرد – دسترسی به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، از جمله ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نقد – که برای زندگی بهتر مردم ایران مصرف نشد. در عوض، برای تسلیحات، ترور، و سرکوب و پر کردن بیشتر جیب رهبران رژیم فاسد هزینه شد. مردم ایران از این موضوع آگاه هستند، و این یکی از دلایلی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا خشم خود را ابراز کنند.

تحلیگران سیاسی و امنیتی بر این باورند که برجام، توان ایران برای دخالت در امور کشورهای دیگر و گسترش تروریسم در جهان را افزایش داده و موجب شده تا این رژیم، بیش از پیش به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه دهد. رئیس‌جمهور آمریکا نیز با در نظر گرفتن این واقعیت در بیانیه خود این هشدار را می‌دهد که: به رغم تمایل قوی‌ام، من هنوز آمریکا را از توافق اتمی خارج نکرده‌ام. در عوض، من دو مسیر ممکن را برای آینده ارائه داده‌ام، یا ایرادات این توافق فاجعه بار را درست کنید، یا آمریکا از آن خارج می شود.

او یادآور می‌شود که: هرگونه مصوبه‌ای که امضا کنم باید شامل چهار مورد حیاتی باشد، اول "مصوبه باید از ایران بخواهد که فورا به بازرسان بین المللی اجازه دهد از همه سایت‌هایی که می‌خواهند، بتوانند بازرسی کنند" دوم "مصوبه باید اطمینان دهد که ایران هیچگاه به داشتنِ یک سلاح اتمی نزدیک نخواهد شد" سوم "بر خلاف توافق اتمی، این موارد باید هیچ تاریخ انقضایی نداشته باشند" چهارم"باید بطور مشخص در مصوبه قید شود که براساس قانون در آمریکا، برای نخستین بار، برنامه موشک با برد بالا و برنامه اتمی غیرقابل تفکیک شناخته می‌شود و توسعه و آزمایش موشک‌ها باید با تحریم‌هائی شدید مواجه شود".

او هشدار داد: اگر ایران به یکی ازاین موارد عمل نکند، تحریم‌های اتمی آمریکا بطور اتوماتیک احیا خواهند شد.

ترامپ به علت تمدید دوباره‌ی برنامه‌ی "تعلیق تحریم‌های هسته‌ای" ایران اشاره می‌کندو می‌افزاید: امروز من مشمولیت برخی از تحریم‌های خاص اتمی را مستثنی قلمداد می‌کنم، اما صرفاً بخاطر موافقت متحدین اروپایی که قول داده‌اند کاستی‌های توافق اتمی با ایران را اصلاح کنند. این آخرین فرصت است، در صورتی که چنین اقدامی انجام نشود ایالات متحده بار دیگر تعلیق تحریم‌ها را به منظور پایبندی به توافق، تمدید نخواهد کرد و اگر در هر زمانی حس کنم که چنین توافقی در افق نیست، فوراً از آن کنار خواهم کشید.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.